Orban wywłaszcza lichwiarstwo z monopolu energetycznego

„Victor Orban chce na Węgrzech najtańszej energii w Europie „..”Według sondaży z końca stycznia na kierowane przez Orbana centroprawicowe ugrupowanie Fidesz zamierza głosować od 46 do 52 proc. wyborców o ustalonych już preferencjach. „...”Na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech premier Viktor Orban zapowiedział w poniedziałek obniżki cen energii, co według niego może wywołać konflikty z Unią Europejską i branżą energetyczną, która ma "bardzo duże wpływy w brukselskiej biurokracji".Rok 2014 będzie rokiem walki o ceny energii- zaznaczył Orban w wystąpieniu przed parlamentem. „....”Według niego przewiduje się utworzenie państwowego "nienastawionego na zysk energetycznego usługodawcy", by w ten sposób zapewnić "najniższe w Europie ceny energii". Do 1 kwietnia bieżącego roku cena gazu ziemnego ma się zmniejszyć o 6,5 proc., cena prądu od września o 5,7 proc., a cena energii cieplnej do ogrzewania domów od października o 3,3 proc. Parlament powinien wkrótce uchwalić ustawę w tej sprawie”...(źródło )

Paweł Zyzak „ Trauma wydaje się kierować Orbánem, który podał „czarną polewkę” darczyńcom z FMW. Po trosze też na pewno kwietniowe wybory parlamentarne. Elektrownia jądrowa już teraz wytwarza 40% państwowej energii elektrycznej, a w przyszłości, poza nowymi megawatami, dostarczy 10 tysięcy dodatkowych miejsc pracy. „...(źródło)

Sebastian Bojemski „Czas na polskie czebole „....”Odpowiedzialność za tworzenie polskich „narodowych czempionów” gospodarczych 
musi wziąć na siebie państwo 
 „.....”Po dwudziestu kilku latach Polski Niepodległej nie ma już wątpliwości, że siła państwa tkwi również w jego gospodarce, w polskich przedsiębiorstwach. To, co w latach 90. było traktowane jako „endeckie” majaki polityków Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, obecnie stało się doktryną całej klasy politycznej – jakże miło oglądać polityków Platformy Obywatelskiej mówiących językiem ZChN. „...”Jednym z elementów budowy silnej, a co za tym idzie, ekspansywnej gospodarki są „narodowe czempiony” – globalne przedsiębiorstwa pozostające pod bezpośrednią (własnościową) lub pośrednią (poprzez zamówienia) kontrolą państwa, które w zamian za „opiekę” odwzajemniają się wspieraniem zagranicznej i wewnętrznej polityki państwa. „Narodowe czempiony” to firmy mogące działać w przemyśle ciężkim (hutnictwo, stocznie), maszynowym oraz zaawansowanych technologii (telekomunikacja, biotechnologia); dodatkowo są tworzone w obszarach związanych z bezpieczeństwem ekonomicznym państwa (przemysł zbrojeniowy, elektroenergetyczny, paliwowy, bankowy). „.....”„Narodowe czempiony” są typem charakterystycznym dla organizmów państwowych, które mają ambicje wynikające albo z ich obecnej pozycji, np. USA, Francja, UK, Niemcy, „....”ich działania są bezpośrednio związane z realizacją strategicznych interesów państwowych w obszarach, które te państwa uważają za swoje dominia. „.....”Obecny kryzys gospodarczy dobitnie pokazuje, że gospodarka oparta na usługach, kredycie oraz konsumpcji jest skazana na upadek. „.....”Jeśli Polska ma rozwijać się i budować swoją pozycję polityczną i ekonomiczną w Europie, to stoi przed nami wyzwanie reindustrializacji kraju. Zapewne brzmi to dziwnie po latach rabunkowej deindustrializacji i trudno sobie wyobrazić, że mielibyśmy otwierać pozamykane huty, stocznie itp. Tym, na co warto postawić, to nowe technologie, które można pozyskać dzięki zwiększeniu nakładów na badania i rozwój oraz wykorzystaniu naturalnych możliwości biznesowych państwa w postaci np. zakupu systemu obrony antyrakietowej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. „.....”Oczywiście organizacja liderów gospodarki jest zależna od lokalnej specyfiki. W Japonii są to keiretsu 
– sieć firm połączonych horyzontalnie. Korea wspierała rozwój czeboli – konglomeratów firm prywatnie zarządzanych z większościowym udziałem prywatnego kapitału „.....”Z historii poszczególnych państw wynika, czy ich gospodarczy liderzy są spółkami kontrolowanymi przez państwo, czy też mogą być zdominowane przez instytucje należące do osób prywatnych lub prawnych, które mają – ze względu na tradycje – zakorzenioną lojalność wobec państwa (np. Santander, Shell, czy Danfoss). W przypadku Polski, po 45 latach socjalizmu i niszczenia indywidualnej własności, państwo musi wziąć na siebie odpowiedzialność za tworzenie „narodowych czempionów” w tych sektorach, które – na arenie międzynarodowej – stanowią o jego potencjale. „....”Z publicznie dostępnych danych wynika, że największe nakłady na badania i rozwój mają miejsce w firmach, które są traktowane przez rządy własnych państw jako „narodowe czempiony”. W 2012 r. najwięcej środków na ten cel przeznaczyła Toyota Motor – 7,7 mld euro, tuż za nią plasuje się Microsoft – 7,5 mld euro, oraz Volkswagen – 7,2 mld euro. „....”Według rankingu „Rzeczpospolitej” w tym samym roku na badania i rozwój najwięcej przeznaczyły Asseco i Comarch, po ok. 100 mln zł, czyli 24 mln euro! Być może – jak na Polskę – jest to znacząca suma. Jednak w zestawieniu ze światową czołówką jest to mniej niż 1 proc.! „....”Po 23 latach bycia przedmiotem przejęć Polska i Polacy muszą zmienić się w konkwistadorów. Jest to trudne ze względów zarówno technicznych, jak i mentalnych. Dobrym przykładem przełamywania własnych słabości w tej dziedzinie jest przejęcie kanadyjskiej spółki wydobywczej Quadra FX przez KGHM (przy tej okazji trzeba przypomnieć ataki ze strony byłego ministra Skarbu Państwa na zarząd KGHM za tę transakcję). Dzięki temu przejęciu polskie przedsiębiorstwo, posiadając kopalnie w Chile, USA i Kanadzie, stało się spółką globalną, wydobywającą nie tylko miedź, ale również metale ziem rzadkich istotne m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Co więcej, kopalnie to możliwość wpływania na amerykańskich i kanadyjskich polityków.”.....”Nie może być tak, że Zbigniew Jagiełło, prezes największego polskiego – kontrolowanego przez państwo – banku PKO BP SA ma problemy z przejęciem Banku Pocztowego, ponieważ państwowa Poczta Polska nie wyraża na to zgody. Tego typu klincze paraliżują potencjał budowy europejskiej grupy finansowej, której centrum decyzyjne jest w Warszawie. Powtórzę jeszcze raz: przy dzisiejszym zamieszaniu w Unii Europejskiej mamy szansę na zmianę naszego miejsca w unijnym szeregu. Jeśli nie wykorzystamy tej szansy na budowanie własnego potencjału przemysłowo-finansowego, okrętów flagowych polskiej gospodarki, to zamiast partnerem dla państw zachodnich, będziemy jedynie – jak w dużej mierze jest obecnie – rynkiem taniej siły roboczej i zbytu, czym się skażemy, jako naród, na wegetację „...(więcej )

Świat już wybrał . Wybrał rozwój cywilizacyjny, wybrał  energetykę jądrową . Przytoczę parę Danych  Pawła  Różyńskiego z artykułu „Opcja niemiecka w odwrocie„ Świat otrząsa się z traumy po katastrofie w Fukushimie i przeprasza z energią jądrową. Wbrew nadziejom ekologów ekonomii nie da się oszukać, a rozwoju cywilizacji opierać tylko na wiatrakach, słomie i krowim łajnie – „...”Kilka ostatnich dni zwiastuje prawdziwy przełom. W piątekHiszpanie przedłużyli o pięć lat działanie swojej najstarszej siłowni nuklearnej w Santa Maria de Garona na północy kraju. Uznali, że w obecnej trudnej sytuacji ekonomicznej nie stać ich na pozbawienie się taniej energii.
Francuzi i Brytyjczycy zapowiedzieli z kolei rychłe podpisanie umowy w sprawie m.in. wspólnej budowy na Wyspach nowej elektrowni atomowej. Brytyjczycy wiedzą, że bez dywersyfikacji źródeł energii długo nie pociągną.
Ale prawdziwa sensacja przyszła zza oceanu.Po raz pierwszy od 34 lat rządowy regulator od badań i energetyki nuklearnej wydał zezwolenie na budowę elektrowni jądrowej. Powstanie ona w Vogtle w stanie Georgia. W planach są już kolejne inwestycje.”....”Choć kolejne ekipy podkreślały, że bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem, nigdy nadzwyczajnego pośpiechu u nas nie było. Teraz nie możemy się doczekać, kiedy największa, kontrolowana przez państwo, grupa energetyczna PGE ogłosi przetarg na dostawcę reaktorów. Brakuje przepisów prawnych, kadr, a nawet prezesa. Problemem może być zdobycie pieniędzy w bankach, a państwo nie kwapi się z gwarancjami, bo te dolicza się do długu, a z nim mamy poważny problem. „....(więcej )
 
„ Rosyjska węgierska umowa atomowa „ ….”Budowa nowych bloków, będąca największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku, pozwoli zachować ciągłość produkcji energii, a przejściowo nawet ją znacznie zwiększyć, jeśli budowa nowych bloków będzie postępować zgodnie z planem i będą one działać równolegle ze starymi. Siłownia w Paks zapewnia około 40% produkcji energii elektrycznej na Węgrzech. Składa się z czterech reaktorów o łącznej mocy 2000 MW, a ostateczny termin ich wygaszenia przypada na lata 2032–2037.”....”Zapowiedzieli oni, że rosyjska państwowa spółka Rosatom ma wybudować dwa nowe bloki o mocy 1200 MW każdy, w elektrowni jądrowej w Paks”...”Rząd podkreśla, że rozbudowa elektrowni jądrowej zapewni Węgrom energię w przystępnej cenie na wiele lat.”.....(źródło)

„Węgry mają udzielić rządowych gwarancji państwowej spółce MVM na kredyt rosyjski. Pierwszy blok może zostać oddany do użytku w 2023 roku. Elektrownia jądrowa w Paks pozostanie w całości własnością państwa węgierskiego. Zgodnie z zapowiedziami, budowa reaktorów będzie realizowana w 40 proc. przez firmy węgierskie. Kontrakty precyzujące warunki realizacji inwestycji mają być podpisane w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Porozumienie przewiduje ponadto, że strona rosyjska zapewni dostawy paliwa, utylizację zużytego paliwa oraz serwisowanie nowych bloków. „...(źródło )

„Na świecie pracuje teraz ponad 440 reaktorów energetycznych w przeszło 30 krajach. Reaktory te dostarczają około 16% światowej energii elektrycznej. 16 krajów przynajmniej w 25% pokrywa swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł jądrowych. Aktualnie buduje się na świecie ponad 60 nowych bloków dużej mocy, a zaplanowanych jest dalszych 150. „...(„W Chinach, poza budową francuskich reaktorów EPR w Tianshan, amerykańskich reaktorów AP1000 w Sanmen i rosyjskich reaktorów WWER 1000 w Tianmen, budowane są własne reaktory, a w najbliższej przyszłości planowane jest podjęcie budowy wielkiej serii reaktorów AP1000, których dokumentację zakupiono od firmy Westinghouse. Aktualnie moc elektrowni jądrowych w Chinach wynosi 9 GW, rząd jednak planuje zwiększenie tej mocy do 40 GW w 2020 rok ….źródło )

Chiny uratują ideę elektrycznego samochodu, a wraz z nią wizję akumulatorowej motoryzacji- zapowiedział dyrektor generalny firmy Renaults-Nissan, Carlos Ghosn. Ghosn zainwestował więcej firmowych pieniędzy w najnowsze technologie niż jakikolwiek inny producent samochodów na rynku. „...”Podczas konferencji prasowej, która zbiegła się w czasie wraz z wprowadzeniem nowego elektrycznego Renault Zoe na rynek europejski, Ghosn powiedział, że inwestycje w przemyśle samochodów elektrycznych będą utrzymane dzięki chińskim planom produkcji dwóch milionów aut elektrycznych i hybrydowych typu plug-in do końca 2020 roku. W swej wypowiedzi zaznaczył także, że na rynku istnieje duży niedobór elektrycznych akumulatorów a przede wszystkim klientów na tego typu samochody. „....”‘I to jest moment, kiedy na scenę wchodzą Chiny’- stwierdza Ghosn. Nissan planuje wprowadzić elektryczny samochód z chińskim partnerem Dongfeng w 2015 roku, a w tym samym czasie Renault ma rozpocząć lokalną produkcję baterii. Chiny mają 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Według Ghosn’a będzie to wyznacznikiem wprowadzenia przez rząd reguł zachęcających konsumentów do inwestycji w auta nowej generacji. „....”Chińskie firmy państwowe przejawią duże zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Dongfeng złożyło ofertę na zakup udziałów w firmie motoryzacyjnej Fisker.  Grupa Wanxiang  zapłaci 465-milionów dolarów za wykupienie upadłego producenta baterii A123 Systems, a BYD współpracując z Daimlerem rozpocznie produkcję pojazdów elektrycznych w tym roku. „....”Hybrydy produkowane w Chinach osiągają 20% oszczędności w zużyciu paliwa i są „gotowe do ogólnochińskiej promocji”, powiedział Minister Przemysłu Miao Wei  8 marca podczas  sesji Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. „...”W Szanghaju znajduje się ponad tysiąc stacji ładowania baterii elektrycznych, z których większość mieści się w dzielnicy Jiading. Miasto planuje także wybudowanie 50 stacji wymiany baterii oraz kolejnych 5 tys. stacji do ich ładowania w przeciągu najbliższych trzech- czterech lat. „...(źródło )

Chińczycy prą do przodu z energią jądrową. Po katastrofie w Fukushimie ponownie uruchomili wszystkie swoje reaktory. Chcą też zwiększyć ich moc do 70 GW w 2015 roku „...”Według wytycznych rządu zakładany jest dodatkowy wzrost mocy chińskich reaktorów do 70 GW w 2015. Według poprzednich założeń miało to być 40 GW. „...”Rząd Chiński chce szybkiej rozbudowy
Z drugiej strony jest silna presja władz chińskich na zwiększenie potencjału energetyki jądrowej. Po zakończeniu rocznej kontroli reaktorów atomowych specjaliści rządowi o
cenili, że rozbudowa elektrowni do mocy 70 GW jest całkowicie bezpieczna. „....(źródło )

Wiktor Orban „„Budujemy kraj, w którym ludzie pracują nie dla zysku obcokrajowców. Kraj, gdzie to nie bankierzy i zagraniczni biurokraci mają mówić, jak mamy żyć, jaką mamy mieć Konstytucję, kiedy możemy podnosić płace czy emerytury. Budujemy kraj, w którym nikt nie może narzucać Węgrom, by służyli interesom innych. „...”Na innowacje i badania przeznaczymy docelowo 4-5 proc. PKB. Kilka naszych uniwersytetów wprowadzimy do 200 najlepszych na świecie. „...”Stworzymy 10 tysięcy konkurencyjnych węgierskich przedsiębiorstw średniej wielkości wytwarzających także na eksport. Powołanie 15-20 węgierskich spółek działających w skali międzynarodowej, da siłę węgierskiej gospodarce, by zaznaczyła się na poziomie globalnym, a w tym samym czasie zadłużenie państwa zredukujemy do 50 proc. PKB. „...( http://naszeblogi.pl/36600-orban-deficyt-niewolnicza-praca-dla-lichwiarzy )

Problemem metali ziem rzadkich zajął się   W USA sam  Obama . Użalał  się nad losem amerykańskich ….robotników , którzy nie będą mogli pracować w zaawansowanych technologicznie branżach . „..(więcej)

– -------
Mój komentarz

Jarosław Kaczyński „Zobowiązujemy się objąć ochroną dyplomatyczną i wsparciem finansowym zagraniczne inwestycje polskich firm. Nadszedł już bowiem czas, by nie tylko przyciągać zagraniczne inwestycje do Polski (ich szczyt przypadł na okres naszych rządów), ale także wspierać ekspansję polskich firm – takich jak Amica, Atlas, Fakro, Groclin, Maspex, Pesa, Rafako czy Solaris - na zagranicznych rynkach. To prowadzi nas do innego ważnego wniosku:Polacy nie zbudują własnego modelu kapitalizmu bez własnego kapitału. Kapitał nie ma bowiem narodowości tylko w teorii ekonomicznej. W praktyce biznesowej i politycznej pochodzenie kapitału zawsze jest istotne, ponieważ obok zysku, jest on ważnym narzędziem wpływu i kontroli. „...(więcej )

Rok 2014 będzie rokiem walki o ceny energii- zaznaczył Orban w wystąpieniu przed parlamentem. „....”Według niego przewiduje się utworzenie państwowego "nienastawionego na zysk energetycznego usługodawcy", by w ten sposób zapewnić "najniższe w Europie ceny energii".

…..............................

Orban rozpoczął dekolonizację Węgier. Państwa kolonialne takie jak Niemcy , Wielka Brytania , czy USA eksploatują słabsze państwa poprzez swoje koncerny bankowe i przemysłowe. Wymyślona nawet specjalny ustrój dla koloni, ułatwiający kontrolę polityczną i finansową i gospodarczą . Nazywa się on Konsensus Waszyngtoński . Zresztą koncerny , a faktycznie rody lichwiarskie i przemysłowe posiadające i kontrolujące koncerny już dawno przejęły kontrole również nad rządami swoich krajów

Orban przyjął model kapitalizmu chińskiego . To znaczy silne państwo kontrolujące koncerny i posiadające firmy oparte na naturalnym i technicznym monopolu .
Teza Korwina Mikke ,że wszystko co prywatne jest dobre jest błędna i fałszywa . Elektrownie jądrowe , infrastruktura , bank centralny , produkcja pieniądza , czy jakkolwiek forma monopolu powinna być państwowa . Efektywność ekonomiczna jest tak samo zła , ale przynajmniej koncerny nie uzyskują wpływów politycznych , które ze swej natury wspierają polityczne dążenie do totalitaryzmu . Organizacja społeczna , a taką jest również państwo jest naturalnym środowiskiem a którym człowiek żyje .

Pierwsi chrześcijanie próbowali wprowadzić w Aleksandrii coś w rodzaju komuny . Ta struktura społeczna skończyła się katastrofa i słynnymi słowami świętego Pawła „ Kto nie pracuje ten niech nie je „
Próba zbudowania społeczeństwa bez państwa , czy jakiejś organizacji społecznej typu plemię czy ród jest skazana z góry niepowodzenie. Lichwiarstwo sponsorowało wielu ortodoksyjnych liberałów ponieważ ci zabezpieczali interesy prywatnych koncernów, które bez kontroli państwa anie tylko zlikwidowały drobną konkurencję ,ale wspierały systemy totalitarne, jak w przypadku socjalistycznych Niemiec Hitlera , czy same przejęły kontrole nad mediami , sceną polityczną i rządem jak w przypadku Wielkiej Brytanii , czy Stanów Zjednoczonych . To potęga prywatnych koncernów hamuje w tej chwili rozwój technologiczny i gospodarczy Japonii

Przykład pierwiastków ziem rzadkich o politycznie umotywowane zablokowanie rozwoju przemysłu samochodów elektrycznych na Zachodzie przez Chiny pokazuje ,że państwo musi współdziałać z krajowymi firmami.

Również państwo musi sobie zapewnić kontrole nad koncernami zbrojeniowymi , koncernami kosmicznymi . Koncerny to zbyt potężne byty, aby pozwolić im być poza kontrola państwa.

Chiny zbudowały system ,który dał zwykłemu obywatelowi ogromny zakres wolności gospodarczej. Zwykły przedsiębiorca chiński nie płaci żadnego ZUS u, podatku dochodowego, Vat u , czy akcyzy zawartej w paliwie . Z drugiej strony państwo kontroluje banki i politykę kredytową , energetykę , infrastrukturę , zbrojeniówkę . Państwo wspiera , ale i kontroluje potężne struktury gospodarcze taki jak na przykład Huweii . Zresztą rząd chiński myśli jak nie dopuścić do akumulacji bogactwa i wzrostu potęgi koncernów poprze na przykład przymusowe wypłacanie dywidend . Być może Chińczycy wymyśla jakąś inna nowocześniejszą formułę prawna ograniczająca potęgę polityczna koncernów.

Orban chce, słusznie zresztą zbudować państwowy koncern energetyczny . Energetykę chce oprzeć na elektrowniach jądrowych . To pozwoli Węgrom osiągnąć kilka strategicznych celów .Po pierwsze obniżyć koszty życia Węgrów , koszty produkcji przemysłowej ,a także przygotować się do rozwoju przemysłu samochodów elektrycznych . Bez dużych ilości taniej energii elektrycznej ni e jest to możliwe . Aby państwu problem zacofania strukturalnego i infrastrukturalnego socjalistycznej Europy włącznie z równie prymitywnymi Niemcami musimy udać się do ...Afryki i ...Etiopii

„„ ”Zdaniem amerykańskiego tygodnika Barron’s Etiopia w 2012 r. ten kraj ma szansę stać się jednym z największych producentów samochodów napędzanych ekologicznymi paliwami. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego Etiopia znalazła się na piątym miejscu wśród najszybciej rozwijających się gospodarek świata w latach 2001-2010, ze średnim przyrostem PKB na poziomie 8,4 proc. rocznie”....”Elektrownia jest częścią szerszego planu, zgodnie z którym Etiopia w ciągu najbliższych 10 lat kosztem 12 mld dol. ma zbudować 20 gigawatów nowych mocy w energetyce.”.....”W 2009 r. weszło w życie nowe prawo dotyczące podatków i ceł dla biznesu. Rząd zredukował do 7 proc. podatek od zysku dla inwestorów. Przez pierwsze pięć lat działalności podatek ten wynosi zero. W przypadku pionierskiej działalności (innowacji lub nowej, nie dostępnej dotąd usługi) nie płacą też żadnego podatku od zainwestowanego kapitału.”.....”Właśnie w Etiopii powstają jednak także nowoczesne technologie. Tu narodziła się konkurencja dla izraelsko – amerykańskiej firmy Better Place, która w tym roku planuje otwarcie w Izraelu, a następnie w Danii pierwszej sieci stacji wymiany baterii dla samochodów napędzanych energią elektryczną. Jej dyrektor, Shai Agassi, ujawnił, że Better Place w 2012 r. otworzy pierwsze stacje w Stanach Zjednoczonych a także w Australii. Baterie będą mogły być użyte w specjalnych autach marki Renault, które także w tym roku trafią na rynek. „....”Wyścig z Better Place podjęło włosko – chińskie przedsiębiorstwo Free Style, które w Addis Abebie wyprodukuje samochód dostępny dla mieszkańca jednego z najuboższych krajów świata. Na czele przedsięwzięcia stanął włoski inżynier i ekonomista Carlo Pironti. Grupa chińskich inwestorów zaryzykowała 600 mln dol. Fabryka powstaje na przedmieściach stolicy. Szkielet samochodu dostarcza koreańska firma a pozostałe części – 57 różnych dostawców. Auto marki Solaris Elettra ma zdobyć najpierw rynek lokalny następnie część afrykańskiego (przede wszystkim Afryka Południowa) a następnie europejski.” „...(więcej)

video Dr Rath - Polityczne perspektywy UE
video Wiadomości gospodarcze Chiński przemysł samochodów elektrycznych

Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz  i Twitt

Adam Gwiazda „Metale te są niezbędne dla wytwarzania wielu technologicznie zaawansowanych produktów takich jak silniki do aut hybrydowych (neodym i dysproz), akumulatorów do aut hybrydowych (lantan), katalizatorów samochodowych (cer), świec zapłonowych i czujników tlenu w katalizatorach samochodowych (itr), a także do budowy różnych elementów reaktorów nuklearnych i sterowników prętów paliwa nuklearnego (gadolin, samar, erb i holm) czy też akumulatorów nuklearnych (promet). „.....”Chiny kontrolują prawie w 95 proc. światową podaż 17  metali ziem rzadkich. „....”W tym kraju znajduje się także  jedna trzecia rozpoznanych zasobów tych metali a według najnowszych szacunków światowe rezerwy metali ziem rzadkich wynosiły w połowie 2012 roku ok. 113 mln ton, z czego 55 mln ton znajdowało się w Chinach, 19 mln w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, 13 mln w USA, 3,1 mln w Australii, 1,6 mln w Indiach i 22,1 mln ton w pozostałych krajach świata. „.....”Dla porównania w okresie ostatnich 25 lat światowa cena neodymu (Nd) wzrosła o 70% a dysprozu (Dy) aż o 2600%. Metale te to 17 pierwiastków o niespotykanych w innych pierwiastkach  właściwościach. Np. neodym ma tak wielkie właściwości magnetyczne, że bez niego nie sposób wyprodukować wydajnej turbiny wiatrowej. Bez metali ziem rzadkich nie można też wyprodukować smartfonów, płaskich telewizorów, twardych dysków, energooszczędnych żarówek, a także silników elektrycznych i akumulatorów do ekologicznych aut o napędzie hybrydowym czy nawet piekarników pokrytych powłoką, która sama się czyści. Bez tych metali nie można  też wyprodukować  rożnych,  diagnostycznych urządzeń medycznych, a także   laserów,  czy generatorów prądu w elektrowniach jądrowych. „.....”Wprowadzone przez Chiny w 2012 roku restrykcje eksportowe zaszkodziły  firmom zachodnim i konsumentom na całym świecie. „.....”W samym kwietniu 2013 r. Chiny wyeksportowały 2196 ton metali ziem rzadkich czyli ponad sześć razy więcej niż w kwietniu ubiegłego roku i 28 proc, więcej niż w marcu bieżącego roku. Ogółem Chiny wyeksportowały w pierwszych czterech miesiącach 2013 roku (według dostępnych  za ten  danych  statystycznych Chińskiego, Centralnego Urzędu Celnego)  6,112 ton metali ziem rzadkich. Było to nieco powyżej zapotrzebowania na ten metale ze strony japońskich, amerykańskich i europejskich firm, które kupują je obecnie po stosunkowo niskich cenach  także po to, aby odbudować swoje zapasy. „ ...(więcej )

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-02-2014 [17:27] - NASZ_HENRY | Link:

Polacy nie zbudują własnego modelu kapitalizmu bez własnego kapitału. Kapitał nie ma bowiem narodowości tylko w teorii ekonomicznej ;-)

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-02-2014 [17:59] - Magdalena Figurska | Link:

do ZUS pojechaly nie pieniądze, tylko aktywa.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-02-2014 [18:05] - NASZ_HENRY | Link:

do ZUS POjechać mogli jedynie aktywiści PO ;-)

Obrazek użytkownika misio

04-02-2014 [19:33] - misio | Link:

Przy całym entuzjazmie chciałem tylko zauważyć, że dzisiaj POlszewia może już bez obaw mówić o polskich czebolach bo realna gospodarka na bazie której mogłyby być zbudowane została już przejęta przez naszych zachodnich "przyjaciół".
Takie bajania są więc zupełnie nieszkodliwe i niczym nie grożą.