Pani prezydent rozdaje (swoim) publiczne pieniądze

Mijający tydzień powinien zapisać się w pamięci wielu warszawiaków. Władze stolicy kierowane przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz podjęły trzy decyzje, precyzyjnie pokazujące jakie środowiska cieszą się jej szczególnymi względami.
Niezalezna.pl informowała już o kontrakcie na dostawę autobusów na gaz płynny, który ma być przez 10 lat, począwszy od 2015 r. dostarczany przez Gazprom, a także o zapowiedzi odbudowy do 1 maja 2014 r. hołubionej przez wyznawców ideologii gender tęczy przy Pl. Zbawiciela. W tym ostatnim przypadku, jak głosił oficjalny komunikat urzędu miasta Warszawy „nie jest brana pod uwagę zmiana kolorystyki instalacji - wszystkie strony: miasto stołeczna Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza i autorka instalacji - Julita Wójcik zawsze były i są zgodne, że instalacja artystyczna „Tęcza” powinna być odtworzona w oryginalnej kolorystyce, w jakiej pojawia się w naturze”.
To jednak nie wszystko. Lukratywny kontrakt na wymianę i eksploatację blisko 1600 stołecznych wiat przystankowych wygrała firma AMS, należąca do michnikowego koncernu Agora. Choć formalnie do przetargu startowała, będąc członkiem konsorcjum z firmą Stroer, ta jednak ostatecznie wycofała się ze współpracy. Bowiem ponoć „ostateczne warunki realizacji koncesji nie spełniały na satysfakcjonującym poziomie oczekiwań tej spółki”. Co jeszcze bardziej interesujące, mimo, że początkowo w przetargu wzięło udział pięć konsorcjów, w ostatecznej rozgrywce pozostały dwa. Oprócz AMS i Stroera znany ze zleceń na rzecz partii Gronkiewicz-Waltz CAM Polski Outdoor Sp. z o.o. wraz z CAM Media S.A. To ostatnie konsorcjum zaskarżyło werdykt komisji przetargowej sprzed roku i odwołało się i do Wojewódzkiego, a następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak się okazało bezskutecznie. Otworzyło to drogę do podpisania 18 grudnia stosownej umowy AMS z władzami Warszawy.
Pierwszych 180 wiat powinno pojawić się na przystankach w 2014 r. Wymiana wszystkich 1580 przystanków ma nastąpić do końca 2016 r. - W zamian AMS będzie mógł zarabiać na umieszczonych tam nośnikach reklamowych. To nasze pierwsze tak duże i skomplikowane postępowanie w partnerstwie publiczno-prywatnym. Mam nadzieję, że będzie stanowiło dobry przykład dla kolejnych projektów w tej formule - chwalił się po podpisaniu umowy Jacek Wojciechowicz, zastępca HGW.
Rosyjski Gazprom, geje, i finansowe zaplecze Gazety Wyborczej - oto środowiska, na które stawia otoczenie prezydent Warszawy. Warto, by mieszkańcy stolicy zachowali ten fakt w pamięci przy okazji najbliższych wyborów do władz stolicy.