Jak kręcić lody na edukacji - drugie dno 6-latków

Ostatnio pisałem notkę zastanawiając się o co chodzi z 6-latkami. No bo przez 6 lat rodzice mieli dowolność w posyłaniu 6-letnich dzieci do szkół i w sumie nikomu to nie przeszkadzało aż do teraz. Nagle premier Tusk, który dotąd traktował edukację raczej per noga stawia na ostrzu noża koalicję, przesuwa głosowania, a wszystko to po to, aby nie dopuścić do referendum, które i tak najprawdopodobniej nie będzie miało wystarczającej frekwencji aby było ważne.
Zauważmy też, w tę kwestię tę, dotąd traktowaną zupełnie marginalnie zaangażowany został cały aparat propagandowy PO, na czele ze szczujniami z Wiertniczej i z Czerskiej, z jego najskuteczniejszym orężem: stworzyć emocjonalny podział na nas mądrych i ich głupich. A potem przepchnąć to co trzeba.

Czym jest to co trzeba?
Spójrzmy na jedną z uchwał ZNP:
Stanowisko Zarządu Głównego ZNP z 17 września br. ws. projektu zmian w ustawie o systemie oświaty
2013-10-01 12:27:16
Zarząd Główny ZNP z dezaprobatą przyjmuje propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej, zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty z dnia 28 sierpnia 2013r.
Zarząd Główny ZNP zdecydowanie sprzeciwia się zmianom dotyczącym umożliwienia jednostkom samorządu terytorialnego przekazywania różnym podmiotom prawnym lub fizycznym placówek oświatowych bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy, a także umożliwienia związkom komunalnym prowadzenia szkół i placówek.
Zmiany proponowane przez MEN dotyczące przekazywania szkół i placówek przyczynią się do dalszej komercjalizacji oświaty prowadzonej przez samorządy terytorialne, co w konsekwencji oznacza pozbywanie się przez państwo odpowiedzialności za spójność systemu edukacji.
Zarząd Główny ZNP nie zgadza się na rozszerzenie możliwości zatrudniania w szkołach podstawowych, przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami.
Skutkiem umożliwienia zatrudniania osób bez kwalifikacji pedagogicznych będzie obniżenie jakości kształcenia i wychowania, a także zwiększenie skali bezrobocia wśród nauczycieli.
Zarząd Główny ZNP jest przekonany, że celem powyższych propozycji MEN jest przede wszystkim dalsze ograniczenie stosowania Karty Nauczyciela w szkołach i placówkach publicznych.

Zarząd Główny ZNP domaga się usunięcia powyższych zapisów z projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Stanowisko to potwierdził również prezes ZNP podczas poniedziałkowego wywiadu w radiowej Jedynce.

Mieliśmy ostatnio przykład wójta z Darłowa, który zupełnie bezprawnie chciał rozwiązać szkołę w swojej gminie, a następnie przekazać ją podmiotowi jeszcze kilka miesięcy wcześniej zatrudniającemu syna tegoż wójta. Tym razem nie wyszło, bo nauczyciele zastrajkowali, ale po przejściu nowelizacji ustawy, o której wypowiada się ZNP, wszystko byłoby jak najbardziej legalne. Przypomnijmy, że dziś aby samorządy też mogą przekazywać szkoły podmiotom trzecim, ale pod warunkiem, że w szkołach tych jest mniej niż 70 uczniów.

Summa sumarum:
samorządy nie mają pieniędzy na szkoły, więc są w pełni usprawiedliwione aby przekazać je podmiotom społecznym czyli kumplom i rodzinie. Taki podmiot dostaje kasę z subwencji, zatrudnia nauczycieli (najlepiej absolwentów, 50% bezrobocia) na bazie kodeksu pracy czyli 40h w szkole, pensja do 1500 zł, plus ewentualne bonusy ze składek rodziców, reszta na umowę zlecenie. Do tego powołuje zarząd i radę nadzorczą z pensjami po kilka tys. zł.
Gdyby ewentualni rodzice chcieli się zbuntować, to jest bat: podwójny rocznik sześcio- i siedmiolatków sumie ok. 700 tys. dzieci, w stosunku do dotychczasowych ok.400-500 tys.

Wybory samorządowe w przyszłym roku, notowania PO wiadomo jakie są, część kumpli może stracić etaty. Jeśli w sejmie przejdzie ustawa o referendum może to oznaczać odsunięcie nowelizacji na czas poreferendalny,  a to może być za późno. Jednak jeśli w obecnej wrzawie referendum upadnie to natychmiast backdoorem wejdzie nowelizacja i po ptokach. Jest więc o co walczyć. Determinacja premiera Tuska i marszałek Kopacz wydaje się jak najbardziej uzasadniona.
Głosowanie w piątek. Warto mu się przyjrzeć, mając na względzie również opisane tutaj tło.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-11-2013 [08:42] - NASZ_HENRY | Link:

Działki szkolne PO prostu cenniejsze niż dziatwa szkolna ;-)

Obrazek użytkownika Magdalena

07-11-2013 [09:51] - Magdalena | Link:

Świetne.

Obrazek użytkownika ba.a

07-11-2013 [13:04] - ba.a | Link:

celem których jest dymanie kolejnych sektorów naszego życia.Dlaczego tym razem miałoby być inaczej?