Ogólnopolski strajk ZNP przeciw prywatyzacji szkół

Gdzieniegdzie zdołała się przebić informacja o planowanym przez ZNP ogólnopolskim strajku nauczycieli. Chodzi o protest przeciw planowanym przez MEN zmianom w Karcie Nauczyciela.
Sytucja kryzysowa zaistniała skutkiem dwóch przyczyn:
a. niżu demograficznego
b. polityki państwa (systematyczne obniżanie subwencji budżetowej)
W związku z tymi przyczynami, samorządy,chcąc utrzymać istniejące szkoły, zmuszone zostały do łożenia na nie coraz większych sum, ponieważ subwencja nie wystarczała na pokrycie wydatków osobowych. Samorządy postanowiły więc ściąć wydatki osobowe poprzez zmiany w Karcie Nauczyciela, która ustala sztywne stawki płacowe dla nauczycieli i niskie (18h) minimum godzin wystarczających na etat.

Główny negocjator, MEN, zaproponowało kompromis:
samorządy
- zyskują pełnię władzy politycznej nad szkołami (decydowanie o awansie nauczyciela i stawkach za stopnie awansu,  komisje dyscyplinarne dla nauczycieli,wcześniej: powoływanie dyrektora, siatka szkół, liczba klas i dzieci w klasie, budżet szkoły, wysokość dodatku motywacyjnego)
- dostają możliwość wprowadzenia pewnych oszczędności (zmniejszenie ilości urlopów zdrowotnych, zmniejszenie wymiaru urlopu nauczyciela, likwidacja dodatków do pensji, manipulacja stawkami za stopnie awansu), ale nie radykalnych.

nauczycielskim związkom zawodowym udało się obronić
- wymiar etatu rozpoczynający się od 18 godzin lekcyjnych
- obietnicę, że łączna kwota przeznaczona na wynagrodzenie nauczycieli nie ulegnie zmiejszeniu

Samorządy odpowiedziały ostro:
W nowelizacji ustawy o systemie oświaty znalazł się zapis, że samorządy mają prawo do przekazania szkół podmiotom trzecim (fizycznym lub prawnym) niezależnie od liczby uczniów (dotychczas mogły to zrobić jeśli liczba uczniów była mniejsza niż 70), czyli innymi słowy mówiąc zielone światło do pełnej prywatyzacji/komercjalizacji szkolnictwa.

Wydaje się, że realna groźba tego ostaniego (a nowelizacja ustawy o systemie oświaty wchodzi w życie pod hasłem 6-latki do szkół), spowodowała gwałtowną, jak na ZNP akcję (świadczyłoby o tym następstwo czasowe): najpierw oflagowanie szkól (18-23 listopada), potem (23 listopada) ogólnopolski protest. Gdyby to nie dało rezultatu strajk. Oficjalnym hasłem protestu jest jednak przede wszystkim sprzeciw wobec zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Dlaczego? Trudno mi to zrozumieć.

Na koniec przytoczę opninię internauty o nicku greg626 z forum GW 
Wszystkim ogolnie wiadomo iz nauczyciele to bardzo tepa - slaba grupa zawodowa. Mam tu na mysli nie ich edukacje czy intelekt ktory oceniam wysoko ale sile przeciwstawienia sie dyktowanym im bzdurnym warunkom. Tyraja ponad sily i wykorzystuja czas wolny dla szkoly. Ja nie jestem na szczescie z tej grupy zawodowej ale mam z nia do czyniania. (Moj ojciec ktory byl dyrektorem szkoly, nawet kupowal pomoce naukowe za wlasne pieniadze). Pekalem ze smiechu kiedy nauczycielom kilka lat temu potracono pieniadze z pensji za strajki. Chyba jedyna grupa zawodowa ktora zaplacila. Nauczyciele sa zbyt swiadomi, kulturalni i wyrozumiali i dlatego daja soba pomiatac. Bo tak rzeczywiscie jest. Gowniarz ktorego ucza ma wiecej praw niz nauczyciel. Widac ci co nami (nimi) teraz nami rzadza przesiedzieli swoja edukacje w oslej lawce wielokrotnie nie maja nawet matury i dlatego nie szanuja tej grupy zawodowej. A ZNP - niech sie zapyta w Ministerstwie Edukacji o pozwolenie na strajk. Ten zwiazek jest kompletnie martwy i powinien zostac rozwiazany. Nie robi nic w sprawie nauczycieli a zdanie "Stronę związkową oburza również to, że MEN zignorowało wszystkie propozycje środowiska nauczycielskiego do projektu nowelizacji ustawy" jest tego jaskrawym dowodem. Samo oburzanie nie wystarczy. Nauczyciele wezcie sie w koncu w garsc i zareagujcie!!!

Moim zdaniem jest to opinia bardzo trafnie oddającą aktualną sytuację. Co nie zmienia faktu, iż nauczyciele to jedyna grupa społeczna o tak dużym potencjale, że jej strajk mógłby sparaliżować kraj. A ZNP to jedyna siła mająca potencjał by pobudzić nauczycieli do takiego czynu.

http://szczecin.gazeta.pl/szcz...
http://www.solidarnosc.org.pl/...
http://wpolityce.pl/wydarzenia...
http://prawopl.pl/edukacja/akt...
Niestety, akurat w chwili gdy wklejałem linki serwer znp.edu.pl nie odpowiadał, ale w wiadomosciach jest tam i uchwała o proteście, i (druga strona) stanowisko wobec nowelizacji KN. Na stronie www.znp.bytom.pl są zaś po kolei uchwały ZNP w sprawie ustaw. Również tej o systemie oświaty.
Jeśli ktoś ciekawy może też w radiowej jedynce posłuchać p. Broniarza i p. Szumilas (rozmowy z poniedziałku)

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Rybak

06-11-2013 [17:15] - Rybak | Link:

Przecież nauczyciele, to twardy elektorat PO.
Podobno najwyżej płatni będą ci od wszelkich masturbacji i seksu.

Obrazek użytkownika dogard

06-11-2013 [17:55] - dogard | Link:

reszta ma POlszewie w tyle--to broniarz stworzyl to wrazenie...

Obrazek użytkownika dogard

06-11-2013 [17:27] - dogard | Link:

kilka lat siedzial P[Od korcem i cicho sza, a teraz udaje wodza--zwykly ment lewacki.Przez niego nauczyciele dostali solidnie PO dupsku,a ten zdrajca udaje teraz wazniaka.POgoncie nauczyciele tego menela komuszego...

Obrazek użytkownika Magdalena

06-11-2013 [22:22] - Magdalena | Link:

uację ...
Moim też ... Ale jednocześnie dobrze im tak ... nagonka w mediach zaczęła się w 2008, wystarczyło pomyśleć co się święci już w 2011.