Borewicz, Sławomir Borewicz

Od paru tygodni TVP1 przypomina nam serial pt. „07 zgłoś się”, realizowany (z przerwami) w latach 1976 - 1987. Tytułowy „07”, porucznik Milicji Obywatelskiej Sławomir Borewicz ze Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, był milicjantem wyjątkowym, jakiego jeszcze Polacy nie widzieli. Bohater kreowany na ówczesnego James ’a Bonda, dzielnie walczył zarówno z seryjnymi mordercami, przemytnikami złota, jak i handlarzami narkotyków. Przypominał Clinta Eastwooda, był męski jak Philip Marlowe, a na ścianie w swoim pokoju miał plakat Kojaka. Takiego bohatera peerelowska kultura jeszcze nie wykreowała. Palił marlboro, używał Old Spice 'a (zapach ówczesnych polskich playboyów, a w Nowym Yorku kojarzony z zapachem mieszkańców Bronx ’u), chodził w dżinsach i w koszulkach Pumy, mówił po angielsku, był niewierzący, ale oczywiście ochrzczony, rozwiedziony, ale oczywiście wziął ślub kościelny, bez problemu jeździł do Londynu, bez problemu podrywał każdą panienkę jaka wpadła mu w oko. Pozwalał sobie na żarty skierowane do swojego przełożonego: np. „ major Wołczyk (wychodząc z gabinetu) – Otwórzcie okno. Zdaje się, że orłów nie ma, żaden nie wyleci. Borewicz: – A pan major tak drzwiami?”. Wypisz, wymaluj polski James Bond.
Po co to wszystko było, dlaczego akurat wtedy nakręcono pierwsze odcinki „07 zgłoś się”?
W odpowiedzi zacytuję nieznanego mi blogera komentującego serial: „Farmazony pieprzycie. Waszym zadaniem było "ocieplić" zbrodniczy wizerunek tamtego MSW. I Wam się to towarzyszu , w jakimś stopniu, udało . Ale nie dorabiajcie do tego ideologii.”
No właśnie, chodziło przecież o coś więcej. Po Czerwcu 1976 roku należało ocieplić wizerunek milicji i dorobić do tego ideologię. No i ocieplono.
Jak parszywy był ów rok 1976, to wszystkim Państwu pozwolę sobie przypomnieć; to jest mój osobisty wybór wydarzeń z tego roku i za ten wybór odpowiadam

- 6 lutego – wydano rozporządzenie o możliwości zakładania tzw. „firm polonijnych”.
- 10 lutego – Sejm przyjął, przy jednym głosie wstrzymującym się (Stanisław Stomma), poprawki do konstytucji PRL. Wprowadzono zapis o przewodniej roli w państwie PZPR i jego sojuszu z ZSRR.
- 12 lutego – list Konferencji Episkopatu Polski na ręce Henryka Jabłońskiego w sprawie ustawy o zmianie Konstytucji: „zmiany nie mogą jedynie zawierać faktów, które nie zawsze były zgodne z interesem i aprobatą całego Narodu”.
- 22 lutego – przy Komendzie Stołecznej Milicji Obywatelskiej utworzono pierwszy w kraju oddział antyterrorystyczny.
- 8 kwietnia – Jerzy Pawłowski, mistrz olimpijski w szabli, został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za szpiegostwo.
- 22 czerwca – sekretarz skarbu USA, William E. Simon, stwierdził, że udzielanie kredytów jest wyrazem poparcia dla współpracy ekonomicznej z PRL.
- 24 czerwca – sejm uchwalił podwyżkę cen m.in.: mięsa o 69%, drobiu o 30%, masła, serów o 50%, cukru o 100%.
- 25 czerwca - wybuchły strajki w Radomiu, Ursusie i Płocku.
- 17 lipca - pierwszy proces „ursuski” w Sądzie Najwyższym przy drzwiach zamkniętych. Nieformalne zawiązanie KOR.
- 20 lipca – wyroki w procesie „ursuskim” od 3 do 5 lat i w procesie „radomskim” od 3 do 10 lat.
- 16 sierpnia – wprowadzono reglamentację cukru.
- 9 września – apel biskupów do władz, aby zaniechano wszelkich represji wobec robotników i do społeczeństwa, aby przyczyniało się do poprawy trudnej sytuacji ekonomicznej kraju.
- 12 września – zapowiedź słabych plonów podczas centralnych dożynek w Płocku.
- 23 września – powstał Komitet Obrony Robotników (KOR).
- 13 listopada – wyemitowano recital szwedzkiego zespołu ABBA, który był pierwszym tej rangi wydarzeniem w polskiej telewizji.
- 25 listopada – Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu 07 zgłoś się.
- 28 listopada – apel 28 profesorów do Sejmu w sprawie zbadania przebiegu strajków i metod represji wobec robotników i członków KOR.
- 1 grudnia – plenum KC PZPR; podstawowe zadanie: poprawa zaopatrzenia rynku przez zwiększenie produkcji, import zbóż, pasz, mięsa i tłuszczów za 1,5 mld dolarów i dostawy 1 mln ton zbóż z ZSRR.
- 2 grudnia – Sejm zwiększył liczbę wicepremierów do 10.
- 7 grudnia – Polska otrzymała z RFN kredyt długoletni w wysokości 650 mln marek.
- 30 grudnia – w hucie „Katowice” oddano do eksploatacji wielki piec nr 1.
Ryszard Kapuściński

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

24-07-2013 [19:12] - Krzysztof Pasie... | Link:

:-))) Brawo! Panie Ryszardzie! Tylko, czy wszyscy Pana dobrze zrozumieją?

Pozdrawiam jak zawsze serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Ryszard Kapuściński

24-07-2013 [20:02] - Ryszard Kapuściński | Link:

Panie Krzysztofie, dziękuję.Do zobaczenia w piątek na spotkaniu z Witkiem Gadowskim. Serdecznie pozdrawiam :)