DELOITTE - firma, która nie potrafi zrozumieć własnych badań

"Polak, aby zarobić na 70-metrowe mieszkanie, musi pracować przez siedem lat."
Ta informacja podana na czołówce portalu Gazety Wyborczej spowodowała u mnie pewien szok poznawczy. Świadom wiarygodności informacji podawanych przez ten tytuł prasowy postanowiłem poszukać czy inni rozpowszechniają tę bzdurę. Ku mojemu zdumieniu okazało się, że oczywiście tak. Niemal identyczne artykuły zamieszczone zostały w Rzeczpospolitej, portalach biznes.interia, tvnnbc, biznes.pl, biznes.onet, forsal, egospodarka.pl, ceo.com.pl, a nawet coś co zwie się Instytutem Gospodarki Nieruchomościami.
Dalej nie szukałem. Znalazłem bowiem informację bazową. Ową bzdurą - matką bzdur okazał się portal firmy Deloitte gdzie m.in. czytamy:
"Eksperci Deloitte przeanalizowali rynek mieszkań w dwunastu krajach Europy: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpana oraz Wielka Brytania.

Polak, aby zarobić na 70-metrowe mieszkanie musi pracować przez siedem lat. To długo, ale ceny nieruchomości w Warszawie są i tak jednymi z najniższych w Europie. "
W podcaście obok informację tę wspiera swoim autorytetem wicedyrektor DELOITTE pan Michał ROKOSZ (to samo mówi też w TVNNBC).

Zaintrygowany sięgnąłem po publikację źródłową, czyli raport firmy DELOITTE. Cóż się okazało? Otóż na owe 7 lat składają się kolejne annual gross salary, czyli wg definicji znalezionej w sieci roczna kwota jaką pracodawca płaci za pracownika. Zawierają sie w niej pensja pracownika + podatki + ubezpieczenia + ZUS.
Wyobraźmy sobie więc statystycznego Polaka zarabiającego średnią krajową (wg DELOITTE), który przez 7 lat nie wydaje ani jednej złotówki na jedzenie, ubrania, higienę, zdrowie, mieszkanie, podatki, zus, ubezpieczenia, by wreszcie po upływie tego czasu kupić 70-metrowe mieszkanie. Zdarzenie możliwe? Tak twierdzi firma DELOITTE i jej wicedyrektor ds. nieruchomości Michał Rokosz. Za nimi zaś bezrefleksyjnie powtarzają to Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, TVN, interia i specjalistyczne portale gospodarcze. W ten sposób głupota zatacza coraz szersze kręgi.

Jak to się jednak stało, że biuro prasowe DELOITTE i dyrektor Rokosz wymyślili bzdurę, którą następie, z uśmiechem na ustach, propagują? Podejrzewam dwie możliwości:
a. biuro prasowe DELOITTE Polska i dyrektor Rokosz nie znają języka angielskiego, w którym sporządzony był raport
b. jeśli nawet język ten znają brak im wyobraźni by potrafić go użyć.

Druga kwestia to rzetelność badań DELOITTE.
Wg tego raportu cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to 1700 Euro Daje nam to następujące liczby:
Cena mieszkania 70 m w Warszawie - 119 000 Euro = 511 700 zł
Średnia Annual Gross Salary w Polsce - 17000 Euro = 73 100 zł
Średnia AGS podzielone na 12 m-cy - 1417 Euro = 6091 zł
 
Każdy, komu przyszło w Polsce żyć może sobie wyrobić zdanie odnośnie związku tych liczb, jak i raportu DELOITTE, z rzeczywistością.

http://www.deloitte.com/view/p...

ps.
przy okazji, właśnie słucham w TVN pana prezydenta. Okazało się, że PO znalazło sposób na obronę prezydentów miast. Pan prezydent zapowiada złożenie ustawy podwyższającej próg frekwencji przy ewentualnym referendum odwoławczym do przynajmniej takiej samej jaką zostali wybrani. Jak widać naród bryknął, trzeba więc mocniej pociągnąć za wędzidło.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Denker

09-07-2013 [20:43] - Denker | Link:

Ło Matko, toż wyjaśnienie tej bzdury jest- cytując klasyka - arcy boleśnie proste. Przeciętny leming niczego nie poszuka , łyknie jak gęś kluchę, że za 7 lat pod rządami Tuska kupi mieszkanie w stolicy . I już jest dobrze, prawda? Już dany leming ma cel w życiu. A panu prezydętowi, oby żył wiecznie, sugeruje podnieść próg wyborczy do 110 , a co tam 150%. Jak szaleć w państwie Tuska i Komoruskiego to z fantazją.
pozdrawiam D.

Obrazek użytkownika foros

09-07-2013 [21:24] - foros | Link:

tylko jaki interes miałaby firma Deloitte by robić Tuskowi propagandę?

Obrazek użytkownika Magdalena

09-07-2013 [22:10] - Magdalena | Link:

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

09-07-2013 [22:05] - Teresa Bochwic | Link:

Ha, jaki ma w tym interes, to wie tylko ona i premier Tusk. Widocznie ma.

Obrazek użytkownika foros

09-07-2013 [22:17] - foros | Link:

stawiałbym jednak na to, że ludzie, którzy tam pracują po prostu są głupi. Przynajmniej ci, którzy firmują to wszystko, nie zdziwiłbym się jednak, gdyby był to znacznie szerszy krąg osób. Inteligentny człowiek, nawet gdyby chciał robić propagandę, zrobiłby to w sposób inteligentny.