Tusk kontra Urban - pionierski pomysł premiera

  Tusk pozwał Urbana o żart primaaprilisowy.  Wygląda na to, iż jest to ewenement na światową skalę.  Wczoraj spędziłam trochę czasu, szperając w sieci, by się dowiedzieć, czy kiedykolwiek przedtem zdarzyło się, by urzędujący premier sporego europejskiego kraju wytoczył proces redaktorowi naczelnemu brukowej gazety za dowcip zrobiony z okazji Prima Aprilis.  Nic nie znalazłam.  Wygląda na to, że Donald Tusk jest w tej dziedzinie absolutnym pionierem.

  Trzeba powiedzieć, że to nowatorskie posuniecie znalazło dość słaby oddżwięk w sieci.  Owszem, poinformował o tym portal Wpolityce.pl pisząc 18.04.  /TUTAJ/, że:

  "Jest to jednak pozew prywatny. Donald Tusk złożył go jako osoba prywatna, a nie premier. (...) Ten "żart" pojawił się w piątek, a prima aprilis był w poniedziałek. Przez to wiele osób potraktowało tę publikację śmiertelnie poważnie, zaczęła ona funkcjonować w przestrzeni publicznej

- powiedział na antenie TOK FM rzecznik rządu Paweł Graś.

W uzasadnieniu pozwu czytamy o możliwości "poniżenia w oczach opinii publicznej" o które obawia się premier: W ocenie powoda cała treść artykułu oraz jego kontekst miały poniżyć go w oczach opinii publicznej i wywołać przekonanie, że premier sprawujący władzę w Polsce jest osobą pozbawioną zasad etycznych

- napisała w pozwie reprezentująca Tuska radca Magdalena Witkowska.".

Tego samego dnia w Salonie24 pojawił sie wpis Jerzego Gondola "Donald Tusk zamachnął się na Urbana" /TUTAJ/, zaczynający się od słów:

 "Sam jestem ciekaw co z tego pojedynku "tytanów" wyniknie. Wydaje mi się, że jednak to Urban będzie na wierzchu, Tusk jest moim zdaniem za cienki na Uszatka. Malarz kominów może być w Polsce premierem ale Urban to jednak twarda  pierwsza liga układu zamkniętego. Wyglada na to ,że ręka podniesiona na Jurka zostanie Tuskowi odrąbana na jego własną prośbę.".

W komentarzu do tej notki komentator/ka Iniga stwierdził/a:

"JG
Tusk domaga się przeprosin:

w tygodniku "Nie" 
na portalach
Nie.com.pl, 
Fakt.pl, 
Gwizdek24.se.pl 
Pudelek.pl.

Premier tylko te media czytuje.
INIGA 03097 | 18.04.2013 17:06".

  Dopiero wczoraj, 20.04. w portalu Wpolityce.pl opublikowano felieton Krzysztofa Feusette "Kupa śmiechu 2013.  Za żart primaaprilisowy Książę Nigeryjskich Podestów pozywa Turbana ibn Urbana"  /TUTAJ/.  Autor nabija się w nim  bezlitośnie z Tuska, stwierdzając m.in.:

  "Oto Jerzy Urban wydaje książkę [patrz - /TUTAJ/]. To znaczy, nie wydaje, a udziela wywiadu rzeki. I nagle cud - z promocyjną pomocą spieszy mu natychmiast szef polskiego rządu, który z pełną powagą wytacza Urbanowi proces za żart primaaprilisowy. Przypomnijmy: chodzi o rzekomy stenogram z podsłuchanej rozmowy premiera z innymi politykami podczas meczu Polska – Ukraina, podczas której Tusk i Schetyna wulgarnie komentowali ubrania innych znanych osób.".  I dalej:

  "Pojedynek Tuska z Urbanem, starcie dwóch cyników na sali sądowej, może być równie pasjonujące, co walka Gołoty z Tysonem, ale w Zjednoczonym Królestwie Tuskmenistanu i Tuskanii nie ma rzeczy, której by władza nie zrobiła, aby się doszczętnie skompromitować. Zawsze to lepiej, gdy ludziska rżą niż gdyby mieli na poważnie rozejrzeć się dookoła siebie i najbliższych. Ale żeby premier żądał przeprosin od rzecznika stanu wojennego na portalu plotkarskim Pudelek.pl? Chce przebić córkę w celebrytyzmie? Syna w lekkomyślności?".

  No dobrze, jest z czego "łacha drzeć", ale warto się zastanowić, czy cała sprawa nie ma t.zw. "drugiego dna"?  W dniu 1.04 pisałam w notce "Urban grozi Tuskowi?"  /TUTAJ/:

  "Wiadomo od dawna, że niektóre pisma, takie właśnie jak "NIE", są używane przez służby do przekazywania rozmaitych "cynków".  Moim zdaniem, w tym przypadku możemy mieć do czynienia z groźbą pod adresem Tuska.  To tłumaczyłoby reakcję jego kancelarii.
   Artykuł na temat podsłuchu zaczyna się od drobiazgowego opisu mikrofonu, za pomoca którego podsłuchano rozmowy.  To sygnał - możemy was stale inwigilować.  Publikacja fragmentów rozmów daje do zrozumienia - mamy na was "haki".  Użyjemy ich w razie potrzeby.  Kto jednak grozi i czemu to robi?
  Tym kimś jest zapewne "wojskówka".  W końcu Urban był rzecznikiem rządu u Jaruzelskiego.  Groźby pod adresem Tuska mogą być wywołane próbami przejęcia przez premiera kontroli nad tajnymi służbami.  Przypomnę tu dymisję Bondaryka, czy ostatnie zmiany w ABW i CBŚ.  Publikacja w "NIE" może być rodzajem ostrzeżenia "Nie posuwaj się za daleko".  To oczywiście tylko moje spekulacje, lecz wydają się one prawdopodobne.".

  Gdyby moja hipoteza okazała się prawdziwa, to ostra reakcja Kancelarii Premiera i pozew Tuska mogłyby być odpowiedzią tych, co stoją za premierem: "Nie boimy się was, jesteśmy mocni".  W każdym razie treść i forma tego "żartu" oraz dalsze zadziwiające wydarzenia /w końcu Tusk NIE jest kompletnym idiotą/ każą pomyśleć o ich prawdziwym sensie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Noemi

21-04-2013 [14:35] - Noemi | Link:

Skoro premier nie jest "kompletnym idiotą", to co ma znaczyć jego zainteresowanie portalem Pudelek.pl?

Obrazek użytkownika elig

21-04-2013 [15:14] - elig | Link:

  To jego trzeba się zapytać.  Ja nie mam pojęcia.

Obrazek użytkownika chrisdigger

21-04-2013 [15:04] - chrisdigger | Link:

Berlin Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---mam bilety na mecz Uszaty vs Donald adres: Aleja Solidarności 127 w Warszawie, sala 206, godz. 10.15 – 15 maja 2013--Dog niem
---Weronika Cichocka Weronika Cichocka jak erotycznie Weronika Cichocka---skandowal Doberman niem wersja Chucka'a N.
z czkawka.

Obrazek użytkownika elig

21-04-2013 [15:13] - elig | Link:

  Skąd te informacje?

Obrazek użytkownika chrisdigger

21-04-2013 [15:38] - chrisdigger | Link:

Berlin Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---mamy szacunek dla pani Elig ?--Dog niem.
---Jonathann primo voto Jonatann ,ten od framugi do piwa,skad mamy bilety ??--radiotelegrafistka Natasza Rostowa.
---bylismy na obiedzie w knajpie "Republika" kucharz Gmyz, ostre noze samurajskie---

Obrazek użytkownika Rybak

21-04-2013 [16:33] - Rybak | Link:

Przez "katastrofę smoleńską", Putin złowił Donka na taki hak, że dla Gelki stał się trefnisiem i brukselskie żyrandole już nie dla Donka, a tu jakiś świńtuch jeszcze będzie sobie żarty urządzał. No to się Donek wkurzył i udał się do rozgrzanych sądów, aby sobie nieco ulżyć.
Ciekawe kto dla rozgrzanych sądów będzie ważniejszy?

Obrazek użytkownika elig

21-04-2013 [20:42] - elig | Link:

  Nie bardzo w to wierzę.  Facet musi zdawać sobie sprawę, że się ośmiesza.

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

21-04-2013 [21:35] - Leszek Witkowski | Link:

Biedactwo za wszelka cene szuka poparcia gdzie sie da.

Nie zdziwie sie, kiedy zacznie krzyczec: "Bij Zyda !"

Obrazek użytkownika elig

22-04-2013 [11:44] - elig | Link:

  W ten sposób na pewno go NIE znajdzie.

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

23-04-2013 [18:04] - Leszek Witkowski | Link:

Powiedzialem - gdzie sie da.
Ten matolek chyba wie, ze wszyscy Polacy to antysemici.
Przeciez wyssali to z mlekiem matki.
Prawda ?