Narodowcy

  Narodowcy pokazali swą siłę w dniu 11 listopada, organizując i skutecznie przeprowadzając wielotysięczny Marsz Niepodległości, pomimo policyjnych prowokacji.  Co więcej ostatnio uwolnili się oni od wpływu pogrobowców "Grunwaldu",byłych moczarowców i "wojskówki", stojących za Nowym Ekranem.  Po Marszu Niepodległości zapowiedział utworzenie Ruchu Narodowego, który ma dążyć do obalenia "republiki Okrągłego Stołu".  Do Winnickiego, Holochera i Kowalskiego dołączył Krzysztof Bosak z Fundacji Republikańskiej.

  Wszystko to wywołało pewien popłoch na polskiej scenie politycznej.  Do tradycyjnych wrogów endecji z t.zw. "Salonu" /n.p. z "Gazety Wyborczej" oraz ITI/ dołączyli politycy i działacze PiS, przerażeni perspektywą utraty monopolu na prawicy.  Hofman i Brudziński zaczęli przekonywać, że tworzenie partii narodowej jest niepotrzebne, a nawet szkodliwe.  Po incydencie na wykładzie prof Środy, Hofman odciął się od narodowców, wrzucając ich do jednego worka z Giertychem, antysemityzmem i czort wie z czym.

  Gdy Rafał Ziemkiewicz stwierdził, iż mógłby zostać "ideologiem ruchu narodowego", to Dawid Wildstein z "GPC" wcielił się w rolę "obrażonego Żyda" i zarzucił mu antysemityzm.  "Salon" natomiast wykorzystał fakt opublikowania przez Ziemkiewicza artykułu w "PlusMinus" /weekendowym dodatku do hajdarowiczowskiej "Rzeczpospolitej"/ i wywołał nagonkę w blogosferze.

  W tej atmosferze kilka dni temu odbyła się w Klubie Ronina dyskusja p.t. "Czy powstanie partia endecka?".  Debatowali: Rafał Ziemkiewicz, Jerzy Wasiukiewicz i Tomasz Sakiewicz.  Relacja wideo z tej imprezy oraz transkrypcja bardzo obszernych jej fragmentów jest na stronie Blogpressu.pl  /TUTAJ/.  Ogólnie rzecz biorąc, Rafał Ziemkiewicz popierał narodowców, Jerzy Wasiukiewicz opowiadał o ich działalności, a Tomasz Sakiewicz wyrażał sceptycyzm, pytając o to czy narodowcy chcą zakładać partię, i jaka ona ma być ?  Powiedział:

  "„Wy nie jesteście w stanie teraz powiedzieć ludziom, że wam chodzi o partię, bo jeszcze się czujecie słabi, ale jak już poczujecie się silniejsi, to wam chodzi o partię.” .

  Wasiukiewicz stwierdził:

  " „Młodzież Wszechpolska i ONR to stowarzyszenia, które działają od wielu lat. [...] Od 12 lat w działalność społeczną angażuje się Robert Winnicki, chłopcy z ONR-u działają po 10 lat. [...] Na dniach będzie przedstawiona deklaracja ideowa ruchu narodowego. Miesiąc temu została powołana rada decyzyjna. W tej chwili następuje łączenie różnych środowisk. Ja reprezentuję środowisko wolnościowców. [...] Te środowiska nie znalazły swojego miejsca ani w PO, ani u Palikota, ani w PiS-ie nie są reprezentowane.".

  Ziemkiewicz najpierw zadeklarowal, że:

  " „Nie będę się zarzekał, że nigdy w życiu nie wejdę w politykę. [...] ale nie mam takiego zamiaru. Odebrałbym to jako osłabienie swej pozycji, uważam, że jako pisarz więcej mogę zrobić niż jako jeden z wielu działaczy partyjnych.".   Pod koniec dyskusji powiedział, że:

  "„Ruch narodowy będzie, on się tworzy, to jest pewien obiektywny fakt społeczny i pytanie do opozycji jest, czy ona znajdzie dla niego miejsce, czy będzie w stanie z nim współpracować, czy będzie w stanie jakoś go w sobie wykorzystać, czy pójdzie to „na wybijankę”, co na pewno by się spotkało z największą radością niemiłościwie nam panujących.".

  Sakiewicz za to przestrzegał:

  " „Rafale, strasznie szkoda twojej osobowości na taki projekt. Zapewniam cię, że to się tak skończy, albo będziesz musiał być z takimi poglądami i nie będziesz miał wyboru i będziesz musiał coraz bardziej doszukiwać się czy komuś tu pejsy nie wyrosły. Albo zostaniesz przez tych ludzi okrzyknięty zdrajcą. I nie będziesz miał innego ruchu. Bo jak się stoi w rozkroku między pomostem a kajakiem to ktoś w końcu kopnie kajak i się wpada do wody.".

  Gorąco zachęcam do zapoznania się z calością linkowanej powyżej dyskusji.

  Muszę stwierdzić, że jestem zdecydowanie po stronie Ziemkiewicza i Wasiukiewicza.  Uważam, że w Polsce powinna powstać neo-endecja, gdyż jest na nią społeczne zapotrzebowanie.  Po prostu coraz więcej Polaków ma serdecznie dość poniżania i zawstydzania ich przez "Salon".  Pragną oni odbudować swoją dumę narodową i cieszyć się sukcesami jakie uda im się osiągnąć, a także wspominać chlubne karty naszej historii oraz jej prawdziwych bohaterów.  W dodatku Ruch Narodowy przyciąga wielu młodych ludzi nie zaangażowanych przedtem w politykę.  On nie odbiera wyborców PiS, ale tworzy swój własny potencjalny elektorat..

  Inaczej jest z incydentami na wykładach prof. Środy oraz Michnika.  Z jednej strony podoba mi się, że ktoś próbuje utrzeć im nosa, ale z drugiej nie podoba mi się zakłócanie wykładów na wyższych uczelniach.  Sądzę, iż trzeba wymyślić jakiś inny sposób dokuczania tym "mędrcom".  Obejrzałam relację z wtorkowych wydarzeń na wykładzie prof. Środy  /TUTAJ/ oraz z pobytu Michnika w Radomiu  /TUTAJ/.

  Wydaje mi się, że ten pierwszy incydent to prowokacja.  Maryla z Blogmediów24.pl tak pisze o tym  /TUTAJ/:

  "Wczorajsza afera z UW była starannie wyreżyserowana, ale nie przez policję, tylko przez lewactwo. Ci młodzi zwoływali się na Facebooku - lewactwo zawołało TVN24 i przygotowało zasadzkę - Środy nie było na sali !!! A była 17.00 kiedy ekipa z protestem i ulotkami wkroczyła do auli.Było za to dużo ochroniarzy. A materiał był opublikowany jako pierwszy wczoraj 19.02.2013 19:41 (...)

   Stare metody stalinowskie , które obserwujemy nie od dzisiaj, ale od kwietnia 2010 r. zostały skrzętnie wykorzystane. Ale ta hucpa niewiele im da, choć nadęta przez GW, TVN24 i speniów Tuska. Jak zwykle znajdą się pożyteczni idioci, co kupią narrację mediów i będą ganić i szukać "drugiego dna". To była zwykła ustawka lewactwa z mediami - program na zagłuszenie i pod zmiany w KK.".

  W Radomiu mieliśmy natomiast do czynienia z prawdziwie spontaniczną akcją tamtejszej młodzieży.  Widać to wyraźnie, gdy porówna się oba nagrania.  Wygląda na to, że lewacka prowokacja będzie miała skutek odwrotny od zamierzonego - zamiast zohydzić narodowców, zwiększy ich popularność.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika fritz

24-02-2013 [22:47] - fritz | Link:

http://wpolityce.pl/wydarzenia...

Co do narodowcow. Maja jeszcze bardzo duzo braki w najnowszej historii. Na Blogopress jest wyklad chyba z kims z ONR, opowiada o powstawaniu.

W pewnym momencie mowi o Macierewiczu: zarzucaja mu zlozenie KOR i kontakty z Michnikiem.

Jak widac, chlopaki nie maja najmniejszego pojecia czym byl KOR zalozony przez Macierewicza i ze nie jest to pozniejszy KOR po desancie betonu komunistycznego: Mazowiecki, Gieremek i komunistycznej mlodziezowki naprawiajacej komunizm jak Michnik.

Byloby b. dobrze, gdyby ONR zdali sprawe z tego, ze KOR Macierewicza byl jedyna organizacja pomagajaca przesladowanym robotnikom. Wtedy, w 1975 i 76 byla to sprawa olbrzymiej odwagi i determinacji.

Mam nadzieje, ze Kowalski potrafi im to wyjasnic.

Macierewicz jest wojownikiem o wolna Polske.

Obrazek użytkownika elig

25-02-2013 [09:05] - elig | Link:

  Ja sądzę, że w Warszawie to była prowokacja, a w Radomiu spontaniczna akcja miejscowych.  Narodowcy to młodzi ludzie, na ogół poniżej trzydziestki.  Nie ma co się dziwić, że nie mają dokładnej wiedzy o czymś, co powstało co najmniej siedem lat przed ich pojawieniem się na na świecie.

Obrazek użytkownika dogard

25-02-2013 [09:08] - dogard | Link:

potrzebna jak neolewactwoa---czyli wcale.Zapotrzebowanie mlodziez ma ogromne--na PRAWDE,NIEPODLEGLOSC i SPRAWIEDLIWOSC , a nie na nowe byty kanapy politycznej, w zasadzie oslabiajace centro-prawice.

Obrazek użytkownika elig

25-02-2013 [11:20] - elig | Link:

  Nie zgadzam się.  Na razie nikt nie tworzy kanapy, tylko ruch społeczny.

Obrazek użytkownika dogard

25-02-2013 [13:28] - dogard | Link:

przeciez ich przedstawiciele moga dogadac sie z PiS.Jezeli KOMPINUJA(nie poprawia) z partia to ...itd--czyli normalni koncesjonowani rozrabiacze..W tem rzecz.

Obrazek użytkownika xena2012

25-02-2013 [10:33] - xena2012 | Link:

wydaje mi się,że to jednak prowokacja i to dość nieudolna po to ,żeby wzbudzić niechęć do odradzającego sie ruchu narodowego.Stoi za tym tworząca się koncesjonowana prawica spod znaku Giertycha,która nie mając płaszczyzny porozumienia ani z Młodzieżą Wszechpolską ani z ONR stara sie prawdziwy ruch narodowy osmieszyć.Niedługo zacznie sie wytaczać inne działa,a prowokacje będą miały groźniejszy wymiar.

Obrazek użytkownika elig

25-02-2013 [11:18] - elig | Link:

Napisałam już w odpowiedzi Fritzowi: "Ja sądzę, że w Warszawie to była prowokacja, a w Radomiu spontaniczna akcja miejscowych.".  Wiadomość o akcji w Warszawie zachęciła tych z Radomia.

Obrazek użytkownika nusatez

25-02-2013 [12:59] - nusatez | Link:

Sądzę,że sukces Marszu Niepodległości jest nie tylko zasługą narodowców.W MN uczestniczy prawdopodobnie bardzo duża liczba wyborców np.PiSu,czy też po prostu ludzi, dla których niepodległa,silna Polska jest sprawą ważną.Powstanie RN nie byłoby złą rzeczą i prawdopodobnie cieszyłbym się z tego m.in. ze względu na rodzinne korzenie,ale...Jeśli krytykuje pani wypowiedzi Hofmana i Brudzińskiego odnoszące się do narodowców to proszę posłuchać sobie Ziemkiewicza i jego wypowiedzi dotyczących PiSu,albo poczytać komentarze pod tekstami na portalach narodowców i zastanowić się kto tą kłótnię(i dlaczego) rozpoczął. Jeśli chodzi o Ziemkiewicza, to moim zdaniem, jego krytyka PiSu i J.Kaczyńskiego nie jest poparta rzetelnymi argumentami i właściwie nieuczciwa,a nie jest on tak głupi,żeby nie zdawać sobie z tego sprawy.
Wystarczy jednak zapoznać się z wpisami pod tekstami na portalach narodowców,żeby stwierdzić,że panuje tam całkowity chaos jeśli chodzi o poglądy i budzi to niestety niepokój.PiS i jego wyborców określa się tam, tak ,jak w mediach prorządowych, mianem sekty i traktuje jak wrogów.Poza tym, ewentualnym partnerem i wzorem dla Polski ma być Putin i Łukaszenka, czyli ogólnie mówiąc Rosja.Poglądy uczestników Ruchu Narodowego przypominają program NOPu, może trochę przypudrowany.Niestety wszystko to stwarza wrażenie,że powstanie prorosyjska partia zamaskowana religią i patriotyzmem.Połączenie kultu dla NSZ z wyborem współczesnej Rosji,której przywódca jest ideowym spadkobiercą morderców żołnierzy NSZ,jako partnera i sojusznika, to koszmar! Oczywiście nie wszyscy zwolennicy RN wyrażają takie poglądy, ale ogólnie rodzą się wątpliwości.Dlatego ważne byłoby sprecyzowanie przez ewentualnych przywódców RN programu tworzonej partii.Inną sprawą jest doświadczenie jakie Polacy mogą czerpać z naszej historii,a to uczy dużej ostrożności.Powstanie RN może być kolejną pułapką służącą "układowi" w utrzymaniu władzy - przypomnijmy sobie jak skończył się radykalizm Giertycha i Moczulskiego.Pisze pani,że "co więcej ostatnio uwolnili się oni od wpływu pogrobowców "Grunwaldu",byłych moczarowców i "wojskówki", stojących za Nowym Ekranem".A skąd pani wie,że tak się naprawdę stało?

Obrazek użytkownika elig

26-02-2013 [08:57] - elig | Link:

  Nic nie wskazuje na to by MW i ONR były jakoś szczególnie prorosyjskie.  Moim zdaniem, nie należy podchodzić do nich "jak pies do jeża" i wpychać w ramiona "wojskówki".