List otwarty do Minister Barbary Kudryckiej

List otwarty do Minister Barbary Kudryckiej w sprawie tekstu „Sumienność i sumienie naukowca” zamieszczonego na stronach MNiSW***

Szanowna Pani Minister!

Czujemy się zbulwersowani treścią tekstu zamieszczonego na stronach MNiSW, w którym skomentowała Pani Kodeks Etyki Pracownika Naukowego opracowany przez komisję do spraw etyki w nauce, działającą przy Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla. Zwracamy się do Pani w formie listu otwartego, ponieważ uważamy za konieczne zwrócenie uwagi opinii publicznej na to, w jaki sposób odniosła się Pani do sprawy tak elementarnej jak etyka naukowca.

Nasz sprzeciw budzi przede wszystkim część komentarza, w której Pani Minister pisze: "Ale nie mniej ciężkim przewinieniem [jak plagiat czy sfabrykowanie wyników] jest choćby próba zarażania studentów swoim światopoglądem – zwłaszcza gdy ten światopogląd wymyka się regułom uznawanej powszechnie wiedzy, dotychczasowym ustaleniom naukowym i rzetelnej metodologii." A następnie przytacza Pani w ironicznej formie przykłady związane z Katastrofą Smoleńską i działalnością o. Tadeusza Rydzyka.

Uważamy, że nie ma Pani prawa, jako urzędnik państwowy, narzucać nauczycielom akademickim i naukowcom, co im wolno powiedzieć w czasie wykładu, seminarium lub publicznych wystąpień. Truizmem jest stwierdzenie, że możliwość wyrażania nawet kontrowersyjnych opinii jest podstawą rozwoju nauk zarówno humanistycznych, jak i ścisłych. Zdecydowany niepokój budzą przytoczone przez Panią przykłady, gdyż wskazują one, że Pani zdaniem Kodeks Etyki mógłby być narzędziem bieżącej walki politycznej, wykorzystywanym do dyscyplinowania, jeśli nie karania, pracowników naukowych prezentujących poglądy odmienne od poglądów decydentów politycznych i administracji państwowej.

Stanowisko zaprezentowane przez Panią Minister jest dla nas nie do zaakceptowania. List ten przekazujemy także do Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz komisji do spraw etyki w nauce.

List podpisało do tej pory 519 naukowców z całej Polski. Lista podpisów jest tu.

*** W tej skandalicznej wypowiedzi pani Minister jest więcej "kwiatków". Może ktoś wyjaśni pani Minister dlaczego także poniższe zdania kompromitują ją zarówno jako profesora jaki i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
* naganne jest też wykorzystywanie naukowego autorytetu w publicznych wypowiedziach – zwłaszcza spoza obszaru swoich kompetencji.
* Kodeks przypomina, że w nauce ważna jest (...) Odwaga sprzeciwiania się stwierdzeniom sprzecznym z wiedzą naukową.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

14-02-2013 [20:21] - Teresa Bochwic | Link:

Dr Teresa Bochwic, Akademia Leona Koźmińskeigo

Obrazek użytkownika Janko Walski

14-02-2013 [23:46] - Janko Walski | Link:

że wszyscy, którzy gotowi byli narazić się podpisem... już podpisali.
Pozdrawiam,
JW

Obrazek użytkownika Malgorzata Nowak-Wyrzykowska

15-02-2013 [12:54] - Malgorzata Nowa... | Link:

Popieram list otwarty do minister Barbary Kudryckiej, mgr biofizyki Małgorzata Nowak-Wyrzykowska, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszwa.

Obrazek użytkownika Janko Walski

15-02-2013 [20:49] - Janko Walski | Link:

Przeczytamy tam m.in.:

Prof. Luty nową minister poznał kilka dni przed nominacją, we Wrocławiu. Rozmowa była krótka: – Niewątpliwie ma tę zaletę, że potrafi słuchać i wyraża życzliwość. Mam zaufanie do premiera, że dostrzegł u pani profesor cechy, których my jeszcze nie widzimy.

Więcej pod adresem: http://www.polityka.pl/kraj/ludzie/237037,1,zelazna-prymuska.read

Przypomnę, że  Prawo i Sprawiedliwość było atakowane długo, ostro i wytrwale przez Tuska, Komorowskiego et consortes oraz potężne tuby medialne za... krótką ławkę. Ta rzekomo krótka ławka to śp. prof. Lech Kaczyński, śp. prof. Zbigniew Religa, dr Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Mariusz Kamiński, prof. Zyta Gilowska, Ludwik Dorn, śp. Przemysław Gosiewski, prof. Ryszard Legutko, Anna Fotyga, Jerzy Polaczek, śp. dr Grażyna Gęsicka, śp. Aleksander Szczygło, śp. Władysław Stasiak, same znakomitości, ludzie z najwyższej półki, prawdziwi nasi przedstawiciele, można by długo wymieniać. Może czas przyjrzeć się ławce PO: pomijając znanych pożal się Boże liderów Tuska i Komorowskiego,  Nowakowi, Chlebowskiemu, Drzewieckiemu, Kopacz, Olszewskiemu (Pawłowi), Grasiowi, Arabskiemu, Sekule, Szejnfeldowi,  Halickiemu, Gradowi, Kurdyckiej, Vincent-Rostowskiemu, itd Taki wysyp miernot i kanalii trudno w jakimkolwiek innym kraju spotkać, a to przecież pierwyj sort rządzącego od ponad 5 lat PO.