TV Republika. Dobra wiadomość

Zamówiłem abonament tv Republika. Długo zeszło (oczywiście nie z abonamentem, tylko z telewizją), ale w końcu będzie. Mam nadzieję, że chłopaki (i dziewczyny - na konferencji prasowej była pani E. Stankiewicz) dotrzymają słowa i nareszcie będę miał swoją telewizję. Bo dotychczas nie miałem. TVN i Polsat to nie moja bajka. TVP też nie, bo wahnięcie programów informacyjnych i publicystycznych w stronę Platformy i rządu, jest tak mocne, że aż przykro patrzeć i słuchać. Tym bardziej przykro, że to telewizja publiczna i powinna być jako tako obiektywna.

To, że będę miał swoją telewizję i z czego się cieszę, to powód subiektywny i mój osobisty, prywatny. Ale cieszę się również z innych powodów. Powodów nazwijmy to natury ogólnej.

Już kiedyś, (w którejś z poprzednich notkach) o tym wspominałem. Otóż dawno, dawno temu, obywatel Aten szedł na Agorę i tam patrzył i słuchał tego, co mówi Temistokles, Perykles czy też Demostenes. Patrzył własnymi oczami i słuchał własnymi uszami. I na podstawie tego, co zobaczył i co usłyszał podejmował decyzje. I to były decyzje racjonalne. Racjonalne w takim sensie, że nikt inny oprócz polityka i obywatela na te decyzje nie wpływał. Dzisiaj jest to niemożliwe (choćby z racji ilości ludzi). I zwykły obywatel (niezbyt interesujący się polityką) nie ma już możliwości oglądać i słuchać polityka własnymi oczami i własnymi uszami.

Dzisiaj obywatel ogląda i słucha polityków oczami i uszami pośrednika. I tym pośrednikiem jest telewizja. A telewizja potrafi manipulować. Zarówno obrazem jak i słowem. No i oczywiście z tej możliwości czerpie pełnymi garściami. Podam prosty przykład. Są u nas dwaj politycy. Jeden z nich cieszy się sympatią wiodących programów telewizyjnych a drugiego tam wręcz nie cierpią. No i powiedzmy - zdarzyło się, że obydwaj mieli jakieś ważne wystąpienie. I obydwóm, w trakcie przemawiania trafiło się zwykłe przejęzyczenie. I co robią owe wiodące programy telewizyjne? Pomyłki jednego polityka nie pokazują wcale, a gafę drugiego puszczają na okrągło przez dwie albo trzy doby. Co godzinę, aby nikt nie przegapił.

I w świadomości człowieka oglądającego telewizję utrwala się obraz tych polityków. Nie obraz prawdziwy, ale taki jak ta telewizja pokazała. Do tego dochodzą jeszcze komentarze dziennikarzy. Te są również przychylne wobec jednych i krytyczne (czy też wręcz wrogie) wobec innych I te komentarze również pozostawiają ślad w świadomości. Ktoś powie, że jest odporny na propagandę i ma swoje zdanie. Nie wątpię, że tak jest. Ale ta nasza odporność na działanie mediów jest ograniczona. Gdyby było inaczej, to reklamy byłyby wyrzucaniem pieniędzy błoto. A nie jest. I wiedzą o tym dobrze firmy, które na kampanie reklamowe wydają ogromne pieniądze.

A wracając do tv Republika i mojej satysfakcji z powodu jej powstania. Czy będzie to telewizja bezstronna? Mam nadzieję, że bardziej bezstronna niż te które mamy. Ale nie bezstronności oczekuję. Oczekuję, że będzie rzetelna i że nie będzie manipulować. I jestem przekonany, że taka będzie. Ale powstanie tej telewizji cieszy mnie przede wszystkim, dlatego, ponieważ ludzie, którzy ją tworzą mają poglądy podobne do moich. Patriotyczne, prawicowe, i konserwatywne. I oglądając programy tej telewizji będą mógł odnaleźć w nich swoje spojrzenie na świat i swoje widzenie spraw, które na tym świecie się dzieją.

To jest moja prywatna satysfakcja. Ale tak jak wcześniej wspomniałem jest jeszcze satysfakcja wynikająca z dobra publicznego, które też zaistnieje. Otóż ludzie o innych poglądach, tych liberalnych i lewicowych (‘politycznie poprawnych’), będą mieli możliwość zobaczyć jak ten świat wygląda z innej perspektywy. Dotychczas takiej możliwości nie mieli. Wszystkie wiodące programy telewizyjne przedstawiały wyłącznie ich punkt widzenia i ich sympatie polityczne. I będą też mieli możliwość polityków widzieć inaczej. Zobaczyć ich innymi ‘oczami’ i usłyszeć innymi ‘uszami’. A więc krytycznymi wobec tych, którzy dotychczas przedstawiani są wyłącznie bezkrytycznie i korzystnie.

Dzięki temu informacja o politykach, którą otrzyma obywatel będzie pełniejsza a jego wybory polityczne będą bardziej racjonalne niż dotychczas.

I to jest dobra wiadomość na Święta i na Nowy Rok. Powiem nawet, bardzo dobra wiadomość!

Ps.: Notka ta powstała jeszcze przed Świętami i znajduje się na S24. Opóźnienie tutaj wynikło wyłącznie z przyczyn natury logistycznej :)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wandaherbert

15-01-2013 [08:32] - wandaherbert | Link:

witam!takze jestem gorącym zwolennikiem TVRepublika .Prosze ,o informacje ,gdzie moge zamówic abonament.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-01-2013 [17:14] - Tadeusz Hatalski | Link:

Zamówienie można złożyć na adres: telewizjaniezalezna@gmail.com

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Alexa

15-01-2013 [09:26] - Alexa | Link:

ale nie mam pojęcia jak to zrobić. Nie znalazłam do tej pory żadnych namiarów niestety.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-01-2013 [17:15] - Tadeusz Hatalski | Link:

Podaję namiary: telewizjaniezalezna@gmail.com

Pozdrawiam.