Polska poligonem doświadczalnym „Arevy”? Atomówki bez przetargu???

1. Francuski koncern jądrowy Areva podpisał z Polimexem-Mostostal SA 21.04.2011 r. deklarację intencyjną, dotyczącą budowy dwóch bloków elektrowni atomowej w Polsce oraz w zapewnieniu dostaw paliwa jądrowego.

Wg komunikatu prasowego Areva, porozumienie jest konsekwencją podjęcia przez polski rząd programu budowy 2 elektrowni atomowych, każdej o mocy 3000 MW.

Wszystko wskazuje, że planowana jest budowa reaktorów typu EPR, jeszcze nigdzie w Europie nie uruchomionych, czyli tzw. wysokoenergetycznych, ciśnieniowych reaktorów III generacji. Reaktory EPR budzą powszechne protesty we Francji z racji niestabilności operacyjnej, zasilania toksycznym paliwem plutonowym MOX i skali rażenia w razie awarii.

Szczegółowy zakres współpracy Areva / Polimex-Mostostal zostanie doprecyzowany przez obie strony w kolejnej fazie rozwoju polskiego projektu atomowego (czyli na obecnym etapie: kupowanie kota w worku).

Wg komunikatu prasowego Arevy:

Areva, Electricité de France (EDF) i GE Hitachi Nuclear Energy wzmacniają swoją pozycję w polskim projekcie atomowym, kolejny krok od pierwszego porozumienia o współpracy z 2009 r. Koncerny podpisały umowy z Energoprojektem-Warszawa i Politechniką Warszawską. Areva w specjalnie wydanym komunikacie prasowym podkreśla, że jej celem jest zbudowanie własnej sieci polskich podwykonawców, którzy mają skonsumować ok. 50% całego budżetu przeznaczonego na inwestycję nuklearną.  (Pozostała połowa trafi oczywiście do kieszeni Francuzów).

Wg Actufinance, aktualności giełdowe:

http://www.actufinance.fr/actu...

ACTUALITÉ BOURSIERE

Areva i EDF podpisują umowę z Energoprojektem

Dwa koncerny francuskie Areva i EDF ogłosiły podpisanie umowy z Energoprojektem, polska firmą inżynierii przemysłowej. Współpraca wpisuje się w strategię lokalizacji biznesowej projektu poprzez włączenie dostawców polskich. To z kolei podwyższa poziom zabezpieczenia projektu w Polsce uruchomionego w 2009 r. i objętego umową o współpracy z Francją (2009).

17.10.2012

AREVA: umowa na dostawę składników paliwowych do Polski

Source: AOF

17/10/2012 a 15:27 / Mis a jour le 17/10/2012 a 15:27

Ajouter un commentaire

Ocena wartości giełdowej akcji Arevy na giełdzie (poradnik inwestora) – wg

www.capital.fr

Les points faibles de la valeur

- spółka bardzo polityczna (udziały 83% CEA i Państwa), stałe źródło niepewności dla akcjonariusza

- wartość trudna do określenia dla inwestora

- niska przejrzystość finansowa

- wartość akcji bardzo niestabilna – podatność na debatę społeczną. Plany rozwoju energetyki atomowej poddane w wątpliwość przez kraje rozwinięte.

Budowa elektrowni EPR mocno ciąży na wynikach.

2. Dziś w studio radiowym PR 3 Polskiego Radia gościł Minister Skarbu Państwa M. Budzanowski. Była mowa m.in. o przymiarkach rządu / PGE do wyboru wykonawcy projektu elektrowni jądrowej z pominięciem przetargu.

Na stronie PR3 można odsłuchać całą rozmowę:

http://www.polskieradio.pl/9/2...

Mikołaj Budzanowski w „Salonie politycznym Trójki” 8.11.2012 – kliknąć w ikonę kamery, zaraz na początku rozmowy, pierwsze pytanie redaktorki.

http://energetyka.wnp.pl/energ...

to samo potwierdzają.

http://energetyka.wnp.pl/energ...

jeszcze raz.

„Dziennik Gazeta Prawna” podał informację wcześniej niż przeprowadzono wywiad dla PR3:

Atom wyjęty spod prawa

08.11.2012r. 03:34

http://www.cire.pl/item,67705,...

Wykonawca polskiej elektrowni jądrowej zostanie wybrany bez przetargu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort skarbu analizuje prawo unijne, by dać Polskiej Grupie Energetycznej większą swobodę przy wyborze konsorcjum, mającego wybudować elektrownię jądrową.

Rząd nie chce przeprowadzać procedury według zasad ustawy o zamówieniach publicznych, bo te otwierają drogę do protestów przegranych w przetargu i wydłużenia całego procesu.

„Sprawdzamy, jak można przeprowadzić tę procedurę sprawniej, a jednocześnie w sposób transparentny” – mówi Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa. Podobny mechanizm MSP zastosowało w przypadku wyboru konsorcjum, budującego terminal LNG w 2009 r.

Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że spółka PGE Energia Jądrowa, atomowe ramię największej polskiej grupy energetycznej, odpowiedzialnej za realizację inwestycji, opracowuje już szczegółowy regulamin postępowania, na podstawie którego będzie wybierane zwycięskie konsorcjum.

Wybór wykonawcy bez przetargu może jednak ściągnąć na Polskę zainteresowanie Brukseli. Jak przypomina Hubert Tański, radca prawny w kancelarii CMS Cameron McKenna, ominięcie prawa zamówień publicznych może zostać zakwestionowane przez organy Unii.

NO WŁAŚNIE – MOŻE CZAS, BY ZAINTERESOWAĆ TYM UNIĘ EUROPEJSKĄ???
http://dakowski.pl//index.php?...

Opr. Andrzej Marek Hendzel

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika emilian58

10-11-2012 [02:34] - emilian58 | Link:

Do spolki z ekonomem co to ministrem zwany jest, tak wydrenuja kase ze zabojadom przyjdzie winniczkami placic.

Obrazek użytkownika tagore

10-11-2012 [12:37] - tagore | Link:

Poziom zapewnionego poziomu zabezpieczeń biernych (tj, działających automatycznie
bez zasilania w energię)to najprostrzy sposób oceny projektu reaktora.
1. czy kopuła cisnieniowa reaktora wytrzyma ciśnienie wewnętrzne przy dobranej
odpowiednio kubaturze rzędu 60-90 atm.
2. Czy we wnętrzu kopuły bedzie zbiornik ciśnieniowy z wodą pod ciśnieniem (min.600-900 ton)
kilkuset atm w ilości niezbędnej do awaryjnego schłodzenia rdzenia ,przy braku zasilania pomp
3. czy pod reaktorem będzie blok z metali ciężkich o stosownym składzie aby stopiony rdzeń
połączył się z nim i reakcja została zatrzymana.

Są to tak wielkie koszty że w Polsce nikt tych zabezpieczeń nie będzie chciał wprowadzić,
omawiane zagrożenia będą omawiane w skali dostosowanej do budżetu projektu.

tagore