Kto trzymał parasol nad Amber Gold ?

1 .Gazeta Wyborcza publikując w ostatni poniedziałek wywiad z synem premiera Tuska, miała jak się wydaje na celu wcześniejsze zdetonowanie bomby czyli informacji o tym, że Michał Tusk był co najmniej od marca zatrudniony w spółce lotniczej OLT Express, której właścicielem jest słynna Amber Gold Macieja Plichty.
Jednak pośpiech w przygotowaniu tego wywiadu (ukazał się już wydaniu internetowym Gazety w niedziele wieczorem), spowodował, że pojawiło się w nim kilka informacji, które w bardzo złym świetle stawiają nie tylko Michała Tuska ale także i jego ojca, premiera Tuska.
2. Po pierwsze okazało się, że Michał Tusk, mimo tego ,że otrzymał pracę bez konkursu w porcie lotniczym w Gdańsku (spółce samorządu województwa pomorskiego i przedsiębiorstwa  Polskie Porty Lotnicze) za 5,5 tysiąca brutto (a więc jak dla początkującego pracownika - duże wynagrodzenie), nie mając do tego przygotowania merytorycznego (z wykształcenia jest socjologiem, a wcześniej pracował w gdańskim oddziale Gazety Wyborczej), równocześnie podjął pracę dla linii lotniczych OLT Express (tym razem za 5,5 tys +VAT miesięcznie), stwarzającą klasyczny konflikt interesów.
W porcie lotniczym zajmował się pozyskiwaniem kontrahentów, a więc właśnie kolejnych linii lotniczych, a w OLT Express doradzał jak obniżyć koszty korzystania z infrastruktury lotniskowej w portach do których te linie latały czyli mówiąc wprost działał na niekorzyść swojego pierwszego pracodawcy.
Jeżeli jest prawdą, że prezes gdańskiego portu o tym wiedział, ba ponoć akceptował drugie zajęcie młodego Tuska, to on pierwszy powinien ponieść konsekwencje swojej niefrasobliwości.
3. Drugim ważnym wątkiem w całej tej sprawy jest reakcja premiera Tuska na współpracę syna z OLT Express. Ponoć dowiedział się w czerwcu, a więc dopiero po 3 miesiącach zatrudnienia swojego syna w tej firmie i miał zareagować na to bardzo emocjonalnie.
Według Gazety Polskiej Codziennie, premier Tusk już na początku stycznia miał być poinformowany przez ABW o działalności spółki Amber Gold w tym w szczególności o tym, że jest to klasyczna piramida finansowa (wkłady wcześniej wpłacających są zwracane po ich zapadalności razem z odsetkami z wkładów wpłacających pieniądze później).
Syn w wyniku tej rozmowy ponoć rozluźnił swoje związki z OLT Express (choć jeszcze w lipcu o trzymał kolejne wynagrodzenie z tej firmy) ale premier jak widać nie wykorzystał swojej wiedzy, aby ostrzec kilkanaście tysięcy Polaków, najczęściej starszych ludzi, którzy często całe swoje oszczędności gromadzone na przysłowiową „czarną godzinę” powierzyli Amber Gold.
4 Równie zastanawiające jest to jak 28 - letni Maciej Plichta (vel Stefański), człowiek z 3 wyrokami w zawieszeniu (między innymi za wyłudzenia w ramach spółki Multikasa, a także za wyłudzenia kredytów na podstawione osoby) może przez ponad 3 lat być szefem spółki, która gromadzi bez zezwolenia wkłady tysięcy podatników przynajmniej na sumę 80 mln zł, w sytuacji kiedy przynajmniej klika instytucji powinno wiedzieć o jego kryminalnej przeszłości.
Jak to się dzieje, że gdańska prokuratura mimo doniesienia Krajowego Nadzoru Finansowego w 2009 roku umarza postępowanie wobec Amber Gold, a po odwołaniu się do sądu przez KNF i uchyleniu tego umorzenia, zajmuje się ponowie sprawą dopiero po upływie ponad 2 lat?
Jak to jest możliwe, że 3-krotnie skazanego Marcina Plichtę przez blisko 3 lata dzielnie wspiera prezydent Gdańska (do tej pory na stronie Amber Gold jest wsparcie prezydenta Adamowicza), a spółka Amber Gold jest głównym sponsorem wielu inicjatyw kulturalnych, sportowych i społecznych samorządu miasta Gdańska?
Jak to jest możliwe, że Andrzej Wajda przyjmuje kilka milionów złotych od takiego sponsora na swój film o Wałęsie, choć wszystko wskazuje na to, że te pieniądze mogą pochodzić z oszczędności gromadzonych „na czarną godzinę” przez starszych ludzi.
5. Na te wszystkie pytania nie ma odpowiedzi, ba większość tych pytań w ogóle nie pada, a dziennikarze mediów głównego nurtu jak ognia boją się poruszania tematu Tuska i jego syna w związku z aferą Amber Gold.
Te pytania zostaną jednak postawione premierowi Tuskowi na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a także na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb. W tych dniach wyraźnie widać, że parasol ochronny nad Amber Gold i jego właścicielem został zwinięty ale pilnego wyjaśnienia wymaga to, kto go trzymał nad głową tej firmy przez ostatnie 3-lata?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika aiwaplatz

09-08-2012 [09:45] - aiwaplatz | Link:

Nie wie jak to się w prokuraturze dzieje? W W-wie od 4 lat oskarżam prokuratorów, pisząc do Seremeta, że jego podwładni są przestępcami w prokuratorskich togach i oszustami, umarzając rzeczy nie do umorzenia. A oni - że deszcz pada. Mam wyrok Sądu Okręgowego, gdzie Sąd wyraźnie pisze - "można mieć wątpliwości, co do bezstronności prokuratury" :)

Obrazek użytkownika xena2012

09-08-2012 [10:35] - xena2012 | Link:

został wydatkowane na chałowaty film i Wałęsie,w planie był tez film o Krzywonos.O jakim więc sponsoringu ze strony Amber Gold mówimy skoro płatnikami okazali się naiwni klienci?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

09-08-2012 [10:47] - NASZ_HENRY | Link:

Skoro Ihor Kolomoysky i Vadim Rabinowicz (taki ukraiński odpowiednik Borisa Berezowskiego) bo Plichta to tylko słup podobnie jak w aferze Art-B Gasiorowski i Bagsik, zdecydowali się na duże inwestycje w Polsce, wszak OLT(AmberGold ) miał kupić LOT, to wygląda na to że mieli POparcie naszych służb i POlityków. A to jest bardziej niePOkojące niż dorabianie na boku Tuskowicza ;-)

Obrazek użytkownika peacemaker

09-08-2012 [11:18] - peacemaker | Link:

Na POczątku była idea, żeby POdkraść emerytom prawa wyborcze. Tak POwstało hasło "zabierz babci dowód".

Ale jak się już kradnie prawa wyborcze i to własnej babci, to dlaczego nie POdkraść pieniędzy cudzej babci, POdszywając się POd jej wnuczka? Tak obrodziły kradzieże "na wnuczka".

Wreszcie ktoś wpadł na POmysł, aby POżyczyć sobie pieniądze POdatników odkładane w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE), przelać je do ZUS i załatać nimi dziurę budżetową. Tak Sejm przyjął pewną ustawę.

POnieważ jednak nie da się zjeść cukierka i jednocześnie go zachować na POczet wypłat przyszłych emerytur, koniecznym okazało się POdniesienie wieku emerytalnego. Tym bardziej, że ZUS-owi wydawanie pieniędzy (nie tylko na świadczenia) idzie rewelacyjnie, a POmnażanie kapitału... z tym jest, POwiedzmy, trochę gorzej. I tak Sejm po roku przyjął kolejną ustawę.

I znów wślad za państwem POdbierającym z naszych oszczędności to i owo POdążyła prywatna inicjatywa (POwiązana z młodym Tuskiem, reklamująca się sPOnsorowaniem filmu o Wałęsie). Bo czemu nie POzbawić emerytów (tudzież innych naiwnych POlaków) całych ich oszczędności? Tak POwstał "Amber Gold".

I niech mi ktoś POwie, że w tym najwspanialszym kraju rządzonym przez najcudowniejszą partię nie widać żadnego POstępu!!!

Obrazek użytkownika fritz

09-08-2012 [12:46] - fritz | Link:

Porazjacy artykul, chociaz absolutnie zgodny z oczekiwaniami.

To jest naprawde horror.