Rada lobbystów przy Premierze

1. W dniu dzisiejszym Premier Donald Tusk po upływie ponad połowy kadencji powołał 9-osobową Radę Gospodarczą pod przewodnictwem swojego mentora jeszcze z Kongresu Liberalno-Demokratycznego, do niedawna Prezesa włoskiego banku Pekao S.A. Jana Krzysztofa Bieleckiego. 

W skład Rady oprócz jej Przewodniczącego weszli: prof. Uniwersytetu Gdańskiego, do niedawna członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar, prezes zarządu TFI Skarbiec i SAMH S.A. a także członek RPP poprzedniej kadencji Bogusław Grabowski, główny doradca ekonomiczny Pricewaterhouse  Coopers Polska, prof. Witold Orłowski, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Ireneusz Krzemiński, była prezes ZUS Aleksandra Wiktorow, obecny prezes grupy PZU S.A. Andrzej Klesyk, prezes zarządu Banku Zachód WBK S.A. Mateusz Morawiecki, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska S.A. Jacek Wiśniewski, oraz główna ekonomista Konfederacji Pracodawców Prywatnych " Lewiatan" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Generalnie więc w skład Rady weszli ludzie o poglądach liberalnych, a nawet ultra liberalnych tak jak byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej, ale nie to w tej sprawie jest najważniejsze. 

 

2. W składzie Rady znaleźli się bowiem  ludzie z tytułami profesorskimi ale przede wszystkim zaangażowani za duże pieniądze w działalność gospodarczą i to głównie w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym. 

Co mają powiedzieć inni przedstawiciele zagranicznych banków w Polsce w sytuacji kiedy dwóch przedstawicieli tego sektora zasiada w Radzie Gospodarczej  przy Premierze i ma dostęp do najbardziej tajnych informacji z zakresu polityki pieniężnej  i fiskalnej pochodzących bezpośrednio od ministra finansów. Ci dwaj ludzie i to z dużym wyprzedzeniem będą  wiedzieli na przykład jaką część środków europejskich minister finansów wymieni bezpośrednio na rynku co będzie miało ogromny wpływ na kształtowanie się kursu złotego w stosunku do euro. Posiadanie takiej informacji może pozwolić na zarobienie dużych pieniędzy na przyszłym kształtowaniu się kursu złotego wobec euro.

 

Co mają powiedzieć przedstawiciele innych funduszy inwestycyjnych w sytuacji kiedy przedstawiciel jednego z nich będzie miał znacznie wcześniej dostęp do informacji dotyczących polityki fiskalnej jaką będzie forsował minister finansów.

 

Jak mają się zachowywać przedstawiciele innych firm doradczych skoro doradca ekonomiczny jednej z nich zasiada w Radzie i ma nieskrępowany dostęp do wszystkich przedstawicieli rządu i do ich koncepcji, które później będą postawą przygotowywania stosownych projektów ustaw.

Co mają powiedzieć inne korporacje pracodawców skoro przedstawiciel tylko jednej z nich zasiada w Radzie i ma bezpośredni dostęp do ucha Premiera. 

Wreszcie jak mają prowadzić działalność inne firmy ubezpieczeniowe, skoro Prezes tej największej będzie miał bezpośredni wpływ na kształtowanie przepisów dotyczących rynku ubezpieczeniowego. 

 

3. To tylko niektóre wątpliwości jakie nasuwają się przy analizie składu Rady Gospodarczej powołanej przez Premiera Tuska. 

Wydaje się, że teraz już nie trzeba będzie spotykać się na stacji benzynowej czy na cmentarzu, żeby ustalać korzystne dla danej branży zapisy ustawowe. Będzie to można zrobić na posiedzeniu Rady w świetle jupiterów pod pozorem ratowania finansów państwa albo miejsc pracy w tym czy innym sektorze. 

Wnioski z afery hazardowej zostały więc przez Premiera wyciągnięte jeszcze na długo przed jakimikolwiek ustaleniami sejmowej komisji śledczej.

 

W dniu dzisiejszym Premier Donald Tusk po upływie ponad połowy kadencji powołał 9-osobową Radę Gospodarczą pod przewodnictwem swojego mentora jeszcze z Kongresu Liberalno-Demokratycznego, do niedawna Prezesa włoskiego banku Pekao S.A. Jana Krzysztofa Bieleckiego.