W służbie ciszy

  Prawie 40 lat temu Ryszard Kapuściński napisał:
  "Byłoby ciekawe, gdyby ktoś zbadał, w jakim stopniu światowe systemy masowego przekazu pracują w służbie informacji, a w jakim – w służbie ciszy i milczenia. Czego jest więcej: tego ci się mówi, czy tego, czego się nie mówi? Można obliczyć liczbę ludzi pracujących w dziedzinie reklamy, ale gdyby obliczyć liczbę ludzi pracujących w dziedzinie utrzymania ciszy? Których byłoby więcej? Jeżeli w Gwatemali nastawiam lokalna radiostację i słyszę tylko piosenki, reklamę piwa oraz jedyną wiadomość ze świata, że w Indiach urodzili się bracia syjamscy, wiem, że ta radiostacja pracuje w służbie ciszy. W służbie ciszy pracują kolejni dyktatorzy tego kraju, ich protektorzy z Miami i Bostonu, lokalna armia i policja…".
  W PRL można było mówić tylko o Gwatemali, o krajach komunistycznych nie wolno było w tym kontekście nawet wspomnieć.  Obecnie jednak  "wraca nowe".  Prorządowe media przestały prowadzić już tak intensywną nagonkę przeciw opozycji, lecz zabrały się intensywnie do pracy w dziedzinie "utrzymywania ciszy".
  Przekonałam się o tym nieco ponad godzinę temu, oglądając serwis informacyjny TVP INFO o godz 14:30.  Oto kolejność i charakter wiadomości w nim:
  1) Zaginięcie matki Madzi,  2) Możliwe uszkodzenia ołtarza Wita Stwosza.  Fotografik , który opublikował album na jego temat, przyznał, że zauważył coś niepokojącego rok temu,  3) Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej w Miami, 4)  Kręcenie teledysku z udziałem znanej tenisistki,  5) Oświadczenie pani Gronkiewicz-Waltz o tym, że szpitale warszawskie są przygotowane na Euro 2012, 6) Janusz Palikot twierdzi , iż do jego partii maja przejść dwaj posłowie z PO i jeden z SLD, 7) Oświadczenie Antoniego Macierewicza, że ustalenia jego zespołu parlamentarnego ostatecznie zaprzeczyły raportom MAK i Millera, 8) Zwycięstwo Romney'a w kolejnych trzech prawyborach w USA, 9) Śmierć francuskiego naukowca w Nowym Jorku i wreszcie 10) Lawina błotna w slumsach Nairobi.  Warto wspomnieć, że punkty 1-5 zajęły mniej więcej 3/4, trwającego kwadrans serwisu.
  Przez cały czas na dole ekranu na czerwonym pasku leciały informacje o zaginięciu matki Madzi oraz wypowiedziach detektywa Rutkowskiego.  Sądzę, że wszelkie komentarze są zbyteczne.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika HENRY

04-04-2012 [15:50] - HENRY (niezweryfikowany) | Link:

Ciekawe, że obecną ciszę obsługują te same służby co Kapuścińskiego ;-)

Obrazek użytkownika elig

04-04-2012 [15:57] - elig | Link:

  To prawda, Kapuściński wiedział o czym pisze.  Służby też. 

Obrazek użytkownika szara_komórka

04-04-2012 [17:13] - szara_komórka (niezweryfikowany) | Link:

ale tego słucha się i ogląda, podobnie jak dawniej RWE (z zagłuszającego szumu trzeba było wyłowić słowa spikera). Wątpię, żeby teraz młodzi potrafili odcedzić z szumu papki, którą im serwują profesjonaliści od manipulacji, naprawdę ważne informacje. Dawniej jednak było łatwiej. Teraz to jeszcze na dodatek w kolorze, HD , nie mówiąc, że jednocześnie na lodzie i z gwiazdami.

Obrazek użytkownika elig

04-04-2012 [22:56] - elig | Link:

  Funkcję RWE pełnią obecnie raczej Telewizja Trwam, "GPC" i niektóre portale internetowe m.in. Niezalezna.pl .

Obrazek użytkownika szara_komórka

04-04-2012 [23:37] - szara_komórka (niezweryfikowany) | Link:

Czy mówiłem coś na temat, kto pełni teraz funkcję RWE?