Jaka będzie nowa Rada Polityki Pieniężnej?

1. Znamy już wszystkich członków Rady Polityki Pieniężnej(RPP). Pięciu zostało już wybranych,pozostała czwórka to kandydaci, którzy w najbliższym czasie zostaną bądź wybrani bądź delegowani do rady. Przewodniczącym nowej Rady będzie Prezes NBP Sławomir Skrzypek, którego kadencja kończy się w 2013 roku.

Senat wybrał na 6 lat trzech członków rekomendowanych przez Platformę: prof. Jerzego Hausnera parę lat temu wicepremiera w rządach Leszka Milera i Marka Belki,prof. Jana Winieckiego zatrudnionego ostatnio w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Andrzeja Rzońcę obecnie pracownika SGH wcześniej współpracownika Prezesa NBP Leszka Balcerowicza.

Sejm wybrał na razie dwójkę członków:rekomendowaną przez PSL prof. Elżbietę Chojna-Duch obecną wiceminister finansów i rekomendowanego przez Platformę Andrzeja Bratkowskiego wiceprezesa NBP za prezesury Leszka Balcerowicza. W lutym jako 3 przedstawiciel Sejmu zostanie najprawdopodobniej wybrana do składu Rady prof. Anna Zielińska-Głębocka obecna posłanka PO.

Także w lutym swoich trzech członków RPP wskaże Prezydent RP Lech Kaczyński. Najprawdopodobniej będą to dwaj obecni ekonomiczni doradcy prezydenta prof. Adam Glapiński i dr Ryszard Bugaj a także prof. Wojciech Roszkowski do niedawna poseł do Parlamentu Europejskiego.

2. Analiza poglądów ekonomicznych wymienionych wyżej osób wskazuje,że Rada będzie miała pięciu zwolenników zaostrzania polityki pieniężnej (wszyscy rekomendowani przez Platformę) i czterech zwolenników łagodniejszej polityki pieniężnej ( trójka rekomendowana przez Prezydenta i Prezes NBP). Wielką niewiadomą są zachowania rekomendowanej przez PSL prof. Elżbiety Chojny-Duch. Jeżeli w głosowaniach opowie się ona za łagodniejszą polityką pieniężną to taka ona będzie bo przy równowadze głosów w Radzie decydujący będzie głos Prezesa NBP, który dotychczas opowiadał się za łagodniejszą polityką pieniężną.

Wydaje się,że takie nastawienie Rady w sprawie polityki pieniężnej będzie korzystne dla na naszej gospodarki, która i tak cierpi ze względu na utrudniony dostęp do kredytów. Podwyższanie stóp procentowych jeszcze by ten dostęp pogorszyło. Poprzednia Rada kolejnymi decyzjami doprowadziła do obniżenia podstawowej stopy banku centralnego do poziomu 3,5% co przy inflacji lekko przewyższającej3% oznacza,że realna stopa banku centralnego była bliska zeru a więc ciągle mamy do czynienia z polityką taniego pieniądza ze strony banku centralnego.

Wprawdzie banki komercyjne niezwykle ostrożnie prowadziły politykę kredytową, poza tym kredyty przez nie oferowane wcale nie były tak tanie jak by to wynikało ze stóp banku centralnego. Ale w oczywisty sposób była to lepsza sytuacja dla przedsiębiorców od tej kiedy realne stopy banku centralnego wynosiły 10-15% ( były takie okresy za prezesury Leszka Balcerowicza).

3. Pewną niewiadomą są poglądy członków Rady w sprawie wejścia naszego kraju do strefy euro. I znowu członkowie rekomendowani przez Platformę podczas przesłuchań w Sejmie i w Senacie wypowiadali się za jak najszybszym wejściem naszego kraju do strefy euro ( choć prof. Jerzy Hausner mówił o latach2014-2015) natomiast ci delegowani przez Prezydenta będą w tej sprawie raczej ostrożni. Znowu rozstrzygający głos może mieć rekomendowana przez PSL prof. Chojna-Duch,a jej poglądy w tej sprawie są owiane mgiełką tajemnicy. Miejmy jednak nadzieję,że po wyborze członkowie RPP będą jednak podejmowali decyzje,kierując się interesami polskiej gospodarki i społeczeństwa a nie tylko i wyłącznie dotychczasowymi poglądami.

Nie ulega wątpliwości,że z punktu widzenia dobra nas wszystkich najbardziej oczekiwana jest łagodna polityka pieniężna ( a więc polityka niskich realnych stóp procentowych) i możliwie jak najdłuższe zachowanie narodowej waluty. Własna waluta, przy łagodnej polityce pieniężnej daje możliwość jej wykorzystania do przyśpieszania wzrostu gospodarczego. A właśnie na tym powinno nam zależeć bo jeszcze przez wiele lat powinniśmy się rozwijać przynajmniej 2razy szybciej niż kraje „starej” Unii Europejskiej.

Miejmy więc nadzieję, że nowi członkowie kierując się polskim interesem będą starali się podejmować decyzje,które będą dobrze służyły gospodarce i społeczeństwu.

Znamy już wszystkich członków Rady Polityki Pieniężnej(RPP).