Cenowa samowola dwóch zagranicznych firm energetycznych

1. Od stycznia 2008 roku rząd Donalda Tuska uwolnił ceny energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych w wyniku której ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw wzrosły o kilkadziesiąt procent. Wywołało to ogromne kłopoty ( z upadłościami włącznie) przedsiębiorstw, dla których zużycie energii elektrycznej bardzo mocno ważyło w ich kosztach wytwarzania. Po protestach,dostawcy energii częściowo zredukowali skalę podwyżek cen, zaproponowano również dostawy energii poza szczytem dostaw (np. taryfy nocne) co oczywiście wymagało reorganizacji produkcji (produkowania najbardziej energochłonnych wyrobów np. w nocy).

Wszystko to potwierdziło tylko,że operacja uwolnienia cen energii dla odbiorców przemysłowych niebyła przygotowana a uwolnienie cen spowodowało chaos cenowy i bardzo negatywne skutki dla finansów przedsiębiorstw, które zużywały duże ilości energii w procesach produkcyjnych.

2. Od tamtej pory trwa presja dostawców energii aby uwolnić ceny energii elektrycznej także dla gospodarstw domowych. W listopadzie 2007 po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska,Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotowując uwolnienie cen energii elektrycznej także dla gospodarstw domowych swoim zarządzeniem zwolnił wszystkich dostawców energii z obowiązku przedstawiania do zatwierdzenia URE cen energii elektrycznej dla tej kategorii odbiorców.

Wprawdzie poza obserwowaniu chaosu w ustalaniu cen dla odbiorców przemysłowych po ich uwolnieniu rząd doszedł do wniosku,że jednak uwolnienie cen dla gospodarstw domowych jest stanowczo przedwczesne i może spowodować podwyżki cen energii elektrycznej nie do zaakceptowania dla dużej części polskiego społeczeństwa i pomysł odłożono ale zarządzenie Prezesa URE zostało uchylone po paru miesiącach przez jego następcę.

Dwaj dostawcy energii , tak się składa podmioty zagraniczne, które wcześniej nabyły duże firmy dystrybucyjne energii elektrycznej w wielkich aglomeracjach(warszawskiej i śląskiej) niemiecka firma RWE i szwedzka Vatenfall od tamtej pory uważają, że ich nie obowiązuje uzgadnianie cen z Prezesem URE i zarówno w styczniu 2008 jak i w styczniu 2009zdecydowały na podwyżki cen energii elektrycznej bez ich uzgadniania.

Nowy Prezes zaskarżył te decyzje do sądu ale w pierwszej instancji sąd przyznał rację dystrybutorom i ponad 2miliony gospodarstw domowych płaci za energię elektryczną wyższe ceny niż pozostałe gospodarstwa domowe. Pozostali dystrybutorzy nie decydują się na spór z URE bo to wprawdzie wielkie koncerny energetyczne ale będące własnością Skarbu Państwa a więc nie będą się procesowały z państwowym regulatorem. Szczęśliwie więc fakt, że większość dostawców energii w Polsce jest ciągle własnością państwa, spowodował, że kolejne kilkanaście milionów gospodarstw w Polsce płaci za energię elektryczną niższe ceny.

3. Jak znaczący jest to problem w wymiarze finansowym widać po corocznych propozycjach podwyżek cen energii elektrycznej trafiających do Prezesa URE. W propozycjach na rok 2010 koncerny energetyczne w pierwszym podejściu zaproponowały podwyżki od 18 do 23%, a w drugim podejściu od 11 do 15% ale na obydwie propozycje zostały zablokowane przez URE. Po wysokościach proponowanych podwyżek jak wielki może to być problem finansowy a w konsekwencji i społeczny.

Rząd zdając sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji takich podwyżek cen energii elektrycznej zaczął przygotowywać ustawę o pomocy finansowej dla najuboższych rodzin wpłaceniu za energię elektryczną ale okazuje się,ze projekt byłby więcej niż skromny i dotyczyłby zaledwie około miliona gospodarstw domowych, ale i na taki zakres pomocy nie chciał się zgodzić minister finansów. Projekt ustawy zarzucono a URE w dalszym ciągu ma zatwierdzać propozycje podwyżek cen energii. Takie rozwiązanie wydaje się ciągle uzasadnione.

W Polsce nie ma prawdziwego rynku energii elektrycznej inie ma w najbliższym szans na to aby między dystrybutorami energii zapanowała prawdziwa konkurencja a więc uwolnienie cen grozi tylko nieustającymi ich podwyżkami. Po drugie presję na podwyżki cen energii powodują konsekwencje przyjęcia tzw pakietu klimatycznego. Polska energetyka oparta na węglu będzie ponosiła konsekwencje zakupu dodatkowych pozwoleń na emisję CO2 a także znaczących inwestycji ograniczających emisję CO2 co będzie stwarzało presję na ceny.

Tak to nieprzemyślane decyzje rządzących powodują chaos za które płaci polskie społeczeństwo

Od stycznia 2008 roku rząd Donalda Tuska uwolnił ceny energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych w wyniku której ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw wzrosły o kilkadziesiąt procent.