Nowi komisarze Unii

1. W piątek 27 listopada Przewodniczący starej ale i nowej Komisji Europejskiej na konferencji prasowej przedstawił nowych Komisarzy  (swoja drogą to nazewnictwo ciągle mrozi krew w żyłach), która po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski rozpocznie swoją pracę od 1 lutego 2010roku. My oczywiście skupiliśmy się na tym, że przedstawiciel naszego kraju europoseł Janusz Lewandowski obejmie tekę Komisarza ds. budżetowych ( o czym później) ale jak sądzę ważna jest choćby pobieżna analiza jakie teki otrzymali przedstawiciele najważniejszych państw Unii.

Na tej podstawie można przynajmniej ogólnie przewidywać jak będzie pracowała Komisja Europejska i jakie rozwiązania i w jakich obszarach będzie chciała forsować. Jak można się było spodziewać najważniejsze kraje Unii przypilnowały swych interesów i najbardziej znaczące teki przypadły ich przedstawicielom.

2. Kandydat francuski Michel Barnier (były szef dyplomacji francuskiej ale także komisarz ds. polityki regionalnej) otrzymał jedną z najważniejszych tek, tekę rynku wewnętrznego co oznacza,że to właśnie on będzie pilnował przestrzegania zasad swobodnego przepływu towarów , usług,kapitału i siły roboczej. Brytyjczycy w ostatniej chwili próbowali wyłączyć z jego kompetencji regulacje dotyczące banków,ubezpieczycieli i biur maklerskich bojąc się o przyszłość londyńskiego City ale po ostrej reakcji Sarkozego się z tego wycofali.

3. Niemcy mimo tego,że walczą o funkcję szefa Europejskiego Banku Centralnego i (zapewne ją dostaną) dostali niezwykle ważną dla ich działań w Europie tekę Komisarza ds.energii. Do tej pory nie była to teka najważniejsza ale wprowadzenie Traktatem Lizbońskim zapisów o wspólnej polityce energetycznej Unii mogłoby ich interesom energetycznym zaszkodzić.Oni przecież od lat robią interesy w tym zakresie z Rosją i ich Komisarz będzie pilnował,żeby jakaś tam wspólna polityka energetyczna Unii tym interesom nie przeszkodziła.

4.Włosi dostali dla Antonio Tajaniego (dotychczasowego Komisarza ds.handlu) tekę Komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości co pozwoli mu zapewne chronić wielki włoski przemysł samochodowy. Anglicy będą kierować dyplomacją Unii o czym zdecydowali wcześniej szefowie 27 państw członkowskich wybierając na Wysokiego Przedstawiciela ds. zagranicznych i bezpieczeństwa UE mało znaną Catherin Ashton. Hiszpanie otrzymali niezwykle ważną tekę Komisarza d/s. Konkurencji dla Joaquina Almunii niezwykle skutecznego do tej pory w obszarze spraw monetarnych i gospodarczych.

5. Ale i mniejsze kraje mają niezwykle wpływowe teki. Belgowie otrzymali tekę Komisarza d/s. Handlu ( mimo,że mają przewodniczącego Rady Europejskiej), Finowie Komisarza ds. polityki gospodarczej i monetarnej. Duńczycy niezwykle ważnego (szczególnie jeżeli zostanie przyjęty do realizacji pakiet klimatyczny )Komisarza ds.polityki klimatycznej, Austria Komisarza ds. polityki regionalnej,Rumunia Komisarza d/s. rolnictwa a zupełnie mała Litwa Komisarza ds. podatków i ceł.

6. Jak wypada na tym tle Polska,która jest szóstym krajem UE tuż po Hiszpanii. Otrzymaliśmy tekę budżetową choć wyciąganie z tego wniosku,że nasz Komisarz będzie decydował o wielkości i strukturze budżetów Unii jest absolutnym nieporozumieniem. Przed nami tę tekę miał Komisarz z Litwy i przypuszczenie,że to Pani Grybauskaite decydowała o budżecie UE jest mówiąc najoględniej przesadzone.

Co więcej Janusz Lewandowski będzie musiał przygotować nowy wieloletni budżet Unii na lata 2014-2020 pod zmienione priorytety ( badania i innowacje,walka ze zmianami klimatu, polityka zagraniczna Unii) a więc będzie musiał zaproponować ograniczenie wydatków na politykę regionalną i rolnictwo dwie do tej pory najważniejsze polityki unijne, z których Polska na razie obficie korzysta. Może się więc okazać,że będzie zobowiązany do realizowania decyzji idących pod prąd naszym polskim interesom. Co wtedy powiedzą wszyscy ci, którzy teraz twierdzą,że Polska znowu osiągnęła ogromny sukces?

 W piątek 27 listopada Przewodniczący starej ale i nowej Komisji Europejskiej na konferencji prasowej przedstawił nowych Komisarzy