Kryzys dotarł do szpitali

1. Jak można się było spodziewać w związku ze spadkiem zatrudnienia w polskiej gospodarce (od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r. pracę straciło ok. 400 tys osób) a także wyraźnym spowolnieniem wzrostu płac (w niektórych sektorach gospodarki płace wręcz spadają w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego) zmniejszają się dochody funduszy powiązanych bezpośrednio z wynagrodzeniami.

Takim funduszem jest Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia którego dochody w związku ze wzrostem gospodarczym z roku na rok były większe a za pierwsze 5 miesięcy tego roku są niższe aż o 618 mln zł w stosunku do zaplanowanych. Ponieważ dotychczas NFZ płacił także za tzw. nadwykonania (a więc za leczenie większej ilości pacjentów niż zaplanowano) a w tym roku płacić już za nadwykonania nie chce na koniec maja w skali całego kraju jest winien placówkom ochrony zdrowia (głównie szpitalom) około 1,6 mld zł.

 

2. Taka sytuacja w I półroczu tego roku nie jest dobrym prognostykiem na drugą połowę roku. Ponieważ bezrobocie na koniec roku ma wynieść aż 13% (na koniec maja wynosiło 10,8%) a płace także nie będą rosły wpływy do Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia będą niższe od planowanych w sposób jeszcze bardziej wyraźny. I rzeczywiście urzędnicy funduszu już to wiedzą i proponują szpitalom kontrakty na II połowę 2009 roku na sumy wyraźnie niższe niż te które obowiązywały w I półroczu.

Na przykład w województwie dolnośląskim NFZ zaproponował szpitalom kontrakty niższe aż o 30% co oznaczałoby konieczność zamykania całych oddziałów szpitalnych albo też funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia tylko do października i ich zamknięcie w listopadzie i grudniu.

Ponieważ sytuacja w NFZ ze względu na pogłębiający się kryzys na pewno się nie poprawi, a chorych raczej nie będzie mniej w tym roku, nie ulega wątpliwości że już teraz potrzebne są decyzje rządu umożliwiające funduszowi choćby pożyczenie brakujących środków finansowych. Taką zgodę otrzymał już Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który będzie musiał w tym roku pożyczyć 5 mld zł żeby wypłacić wszystkie emerytury i renty, więc także fundusz od którego zależy nasze zdrowie a czasami i życie powinien taką zgodę dostać. Lepiej takiej zgody udzielić teraz niż czekać na dramatyczne informacje mediów elektronicznych o zamykaniu oddziałów szpitalnych. 

Jak można się było spodziewać w związku ze spadkiem zatrudnienia w polskiej gospodarce (od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r. pracę straciło ok. 400 tys osób) a także wyraźnym spowolnieniem wzrostu płac (w niektórych sektorach gospodarki płace wręcz spadają w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego) zmniejszają się dochody funduszy powiązanych bezpośrednio z wynagrodzeniami.