Polskie tryumfy militarne

Nowy Rok nastraja sentymentalnie. Podłe czasy, w których żyjemy skłaniają do wspomnień o dawnych polskich triumfach na polach bitew.

     Które z polskich zwycięstwo było najwspanialsze? Który z polskich hetmanów był najwybitniejszym wodzem?

     Oto moja, subiektywna, lista trzech najświetniejszych polskich trumfów militarnych. Zastrzegam się, że z pełną premedytacją pominąłem zwycięstwo pod Grunwaldem,  Wiedniem oraz pod Kłuszynem. Dokonując wyboru kierowałem się przede wszystkim błyskotliwością planu bitwy oraz maestrią jego wykonania przez wodza.

Bitwa pod Kircholmem – 27 września 1605, w trakcie której 3,5 tysięczne wojska polsko-litewskie dowodzone przez hetmana Jana Karola Chodkiewicza rozbiły w puch 11-tysięczną armię szwedzką. W trakcie bitwy Chodkiewicz zastosował słynny kanneński manewr Hannibala (pozorny odwrót, uderzenie husarii na oba skrzydła szwedzkie oraz wyjście na tyły wojsk przeciwnika). Wojska Rzeczypospolitej straciły zaledwie 100 zabitych, w tym tylko 13 husarzy. Natomiast straty szwedzkie wyniosły ok. 60% stanu sprzed bitwy i objęły ok. 7-8 tysięcy żołnierzy.

     Niestety polskie zwycięstwo nie zostało wykorzystane, a sam Chodkiewicz wkrótce odwołany do kraju. Należy pamiętać, iż hetman już w 1601 roku pobił Szwedów pod Kokenhasen, a w 1604 odniósł zwycięstwo w bitwie pod Białym Kamieniem,  w trakcie której dowodząc zaledwie 2-tysięcznym wojskiem rozgromił 7-tysięczną armię szwedzką, której straty wyniosły ponad 3 tysiące żołnierzy (wojska polskie straciły zaledwie 150 zabitych).

    W 1621 roku Chodkiewicz odniósł taktyczne zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem, powstrzymując wiele ataków Turków. Jego propozycja uderzenia na przeciwnika nie zyskała wsparcia innych wodzów, którzy w obliczu zdecydowanej przewagi wojsk tureckich uważali, iż "kunktacji raczej zażyć, a nie rzucać kostką o Rzeczpospolitą".
 
Bitwa pod Obertynem – 22 sierpnia 1531, w trakcie której wojska polskie liczące około 5,5 tysiąca żołnierzy, dowodzone przez hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego rozgromiły 20-tysięczną armię hospodara mołdawskiego Piotra Raresza. Dzięki temu zwycięstwu Rzeczypospolita odzyskała Pokucie.

    Olbrzymia przewaga Raresza sprawiła, iż w trakcie narady przed bitwą część polskich dowódców namawiała hetmana do odwrotu. Tarnowski zdecydowanie przeciwstawił się panikarzom i przekonywał o swej wierze w ostateczny sukces, a na zakończenie powiedział: "Tutaj pobiję nieprzyjaciela lub mężnie zginę".
 
     O wyniku bitwy zadecydowała znakomicie przeprowadzona szarża husarii na prawe skrzydło mołdawskie, doprowadzając do panicznej ucieczki przeciwnika. W trakcie bitwy zginęło prawie 8 tysięcy Mołdawian, straty polskie wyniosły zaledwie 250 zabitych. Zdobyte chorągwie mołdawskie zostały powieszone w katedrze wawelskiej obok krzyżackich, zdobytych pod Grunwaldem.

     Jan Tarnowski był autorem dzieła Rada sprawy wojennej z 1558, w którym zawarł podstawy polskiej doktryny militarnej. Na podręczniku tych wychowały się kolejne generacje dowódców wojskowych Rzeczypospolitej.

Bitwa pod Orszą – 8 września 1514 roku, w trakcie której 25-tysięczna armia polsko-litewska, dowodzona przez hetmana wielkiego litewskiego ks. Konstantego Ostrogskiego pokonała 40-tysięczne wojska moskiewskie pod dowództwem Iwana Czeladnina. Wobec przewagi wroga litewski hetman zarządził pozorowany odwrót swego prawego skrzydła w kierunku wąwozu,  wciągając Rosjan w pułapkę. Zagłada pułku kniazia Andrzeja Oboleńskiego rozpoczęła pogrom całej armii moskiewskiej. W czasie bitwy zginęło kilkanaście tysięcy Rosjan, straty polsko-litewskie wyniosły  kilkuset zabitych. Sam zwycięski hetman nazwany został przez współczesnych Scypionem Ruskim.
 
     Zwycięstwo nie zostało do końca wykorzystane, nie udało się bowiem odzyskać Smoleńska. Sukces umożliwił jednak rozbicie moskiewsko-habsburskiego sojuszu antyjagiellońskiego.
 
A jakie są Państwa propozycje?
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ObserVer

02-01-2012 [08:05] - ObserVer (niezweryfikowany) | Link:

Propozycje ??? - Powtórzyć, powtórzyć Kircholm i inne ... i wykorzystać ewentualny sukces do końca, bez łaski dla POkonanych bandytów ...

Obrazek użytkownika ObserVer

02-01-2012 [13:36] - ObserVer (niezweryfikowany) | Link:

Oczywiście powtórka dotyczy krajowego POdwórka i PiS-u kontra zaprzańcom ...

Obrazek użytkownika krajarek

02-01-2012 [09:04] - krajarek (niezweryfikowany) | Link:

Jeśli chodzi o skalę zjawiska, to bez wątpienia Kircholm (stosunek strat mniej więcej taki jak Cortez czy Pizarro osiągnęli przy podboju Ameryki). Że zwycięstwo nie zostało wykorzystane - to się w naszej historii niestety dość często zdarza.

Obrazek użytkownika HENRY

02-01-2012 [11:32] - HENRY (niezweryfikowany) | Link:

Kłuszyn, Kircholm, Kumejki, Krechowce, Komorów ;-)

Obrazek użytkownika Godziemba

02-01-2012 [15:28] - Godziemba | Link:

Analiza przebiegu bitwy pod Kłuszynem nie pozwala na uznanie jej za wspaniały triumf. Po stronie Moskwy duża część wojsk stanowili źle uzbrojeni chłopi. Ponadto sojusznicy szwedzcy opuścili pole bitwy.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Gość

02-01-2012 [17:49] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Ale trzeba pamiętać co zrobił hetman Żółkiewski. Jaką drogę pokonał z wojskiem i to że z marszu weszli do walki. Co do uzbrojenia to prawda. Ale trzeba też pamiętać o zaciężnych wojskach które było dobrze uzbrojone. Pytanie jest inne co się stało (oprócz nie płacenia im przez rosjan pieniędzy) że nie mieli ochoty walczyć przeciw polakom?

Obrazek użytkownika Obywatel II kategorii UE

02-01-2012 [13:21] - Obywatel II kat... (niezweryfikowany) | Link:

Proponuję dopisać:

Cedynię 972,
Koronowo 1411,
Chocim 1673.

Obrazek użytkownika Godziemba

02-01-2012 [15:30] - Godziemba | Link:

Biorąc pod uwagę przewagę liczebną wojsk Mieszka nad wojskami Hodona, wyeliminowałem Cedynię.
Koronowo 1410 niewielka skala bitwy.
Chocim - mam duże wątpliwości co do błyskotliwości planu bitwy.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Gość

02-01-2012 [17:45] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Przegrana pod Koronowem znacznie bardziej osłabiło zkon niż porażka pod Grunwaldem.

Obrazek użytkownika wertyn

02-01-2012 [13:40] - wertyn (niezweryfikowany) | Link:

Zwycięstwo 1989 r. Też nie zostało wykorzystane!!!

Obrazek użytkownika Godziemba

02-01-2012 [15:01] - Godziemba | Link:

Ograniczyłem się do czasów przedrozbiorowych.
Mam duże wątpliwości czy 1989 rok był wielkim sukcesem, czy tez zgniłym kompromisem, którego skutki do dziś odczuwamy.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika godot

02-01-2012 [17:22] - godot (niezweryfikowany) | Link:

...trzeba pomóc Amelii007
http://bezpatosu.salon24.pl/37...
----------------------
"Wystarczy, że jeden bliźniak poświęcił drugiego w imię mojszej racji."
Myślę, że raczej z obawy przed nieuchronną kompromitacją.
A tak stworzył sobie samemu jeszcze "oddech" na cztery lata.

RENATA RUDECKA-KALINOWSKA 991 42974 | 30.12.2011 22:48
-----------------------
ta fr.... z krakowa jest pod ''opieką'' igora janke?
za zgłoszenie nadużycia dostała bana na własnym blogu?
...to k.... gdzie my żyjemy? podajcie dalej....
ps
przepraszam za słowa, ale tak jadowitego języka rudeckiej nie znałem...

Obrazek użytkownika wertyn

02-01-2012 [20:56] - wertyn (niezweryfikowany) | Link:

Jeżeli coś ruszyło taki fundament (blok wschodni). To trzeba powiedzieć, że to było Zwycięstwo. Jak po tych opisanych zwycięskich bitwach, Polacy nie umieli wykorzystać szansy tak i w tym "przypadku" też.

Obrazek użytkownika godot

02-01-2012 [17:26] - godot (niezweryfikowany) | Link:

....przecież to ordynarna ustawka i gwałt na mózgu...

Obrazek użytkownika leminżunio

02-01-2012 [20:03] - leminżunio (niezweryfikowany) | Link:

2007 - pokonanie ciemnoty przez rozsądek, duża część sił ciemnoty (Marek i Jurek) idzie w rozsypkę...

2010 - 2 pokonanie ciemnoty przez rozsądek, duża część sił ciemnoty (PJN) idzie w rozsypkę...

2011 - 3 i ostateczne pokonanie ciemnoty przez rozsądek, najbitniejsza część sił ciemnoty (SP pod patronatem RM) idzie w rozsypkę...