Prawicowa blogosfera - krzywe zwierciadło mediów

 W części II swojego wywiadu dla Redakcji Blogmediów24 /TUTAJ/ Aleksander Ścios powiedział: "Wielokrotnie namawiałem, by w całości odrzucać przekaz ośrodków propagandy, nie dyskutować z ich tezami, ignorować ich produkcje i nie podejmować propagowanych tematów i interpretacji. (...) Niestety istnieje fatalna "pokusa polemiki", w której ujawnia się porażająca niedojrzałość niektórych środowisk blogerskich i prawicowych.".

  Trudno się z tym nie zgodzić, ale sytuacja jest bardziej złożona. Z jednej strony widać wyraźnie, jak prawicowe portale zmieniają się w coś w rodzaju "krzywych zwierciadeł" w których przegladąją się media mainstramu. Każda wrzutka, na przykład wypowiedź Kalisza, Niesiołowskiego, czy Olejnik wywołuje lawinę notek i komentarzy. Oceny są oczywiście przeciwne niż, powiedzmy, w TVN, ale zamęt myślowy wcale nie mniejszy. Skutecznie odwraca on uwagę od spraw istotnych. Nie jest to jednak tylko sprawa niedojrzałości blogerów. Problem jest w innym miejscu, czyli w braku niezależnych sieci pozyskiwania i selekcji informacji. Tak, właśnie selekcji. Jej brak był przyczyną porażki WikiLeaks, które zdało się w tej kwestii na mainstreamowe gazety.

  Portal Nowy Ekran obiecywał utworzenie czegoś w rodzaju niezależnej agencji informacyjnej, lecz jego ukryci mocodawcy do tego nie dopuścili, forsując w zamian jakieś "trzecie siły". Czasem w jakiejś konkretnej sprawie udaje się blogerom dotrzeć do nieznanych informacji. Przykładem jest sprawa tragedii smoleńskiej w Polsce, lub skutków katastrofy nuklearnej w Fukushimie. Nie ma jednak działających na szerszą skalę blogerskich agencji informacyjnych.

  Inna sprawa - to postawy czytelników. Są oni nieustannie karmieni przekazem medialnym. Dlatego też wpisy na blogach dotyczące osób i spraw znanych z głównych mediów są najbardziej popularne i mają na ogół najwięcej odsłon. Blogerowi bardziej "opłaca się" przedrzeźnianie kogoś w rodzaju Kuby Wojewódzkiego, niż szukanie ukrywanych informacji. Wyjściem z tego błędnego koła jest mozolna praca nad udostępnianiem nowych, nieznanych rzeczy i przełamywaniem monopolu informacyjnego.

  Notka ta ukazała się pierwotnie w portalu Blogmedia24.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Heretyk

24-06-2011 [18:50] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

wyrządziły rządzącym najmniejszej nawet szkody.
Poruszane tematy to zawsze coś daleko po przecinku.
Powoduje to bardzo łatwą ucieczkę np premiera Tuska od odpowiedzialności. Na naszych oczach wali się liberalna koncepcja świata (upadek Grecji jest przesądzony, a to dopiero początek).
Jednak ani jedna wypowiedź nie obciąża winą za fatalny stan polskich finansów ślepych i głuchych wykonawców poleceń MFW za ostatnie 22 lata !
Zamiast tego słuchamy bredni w stylu "Grecy są sami sobie winni, bo nie wystawiali paragonów fiskalnych".

Jesteśmy świadkami globalnego bankructwa, ci którzy nie zanegują tego systemu pójdą na dno razem z nim.
Szukaj na youtube.com :
Gerald Celente, Peter Schiff , Ron Paul

Obrazek użytkownika elig

24-06-2011 [21:33] - elig | Link:

To jasne, że Ścios ma rację. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem,że prawicowe media nic nie wnoszą. Wpływają przecież na czytelników i wywierają pewien nacisk na władze. Dlatego te ostatnie tak się wściekają. Na przykładzie tragedii smoleńskiej i sprawy Fukushimy widać jednak jak pożyteczne by było posiadanie niezależnej sieci zbierania informacji źródłowych.

Obrazek użytkownika Heretyk

24-06-2011 [23:41] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

a nie , że nic nie wnoszą.
Owszem wnoszą, ale to dalej coś na odległym miejscu po przecinku. Na przykład poruszana przez Panią sprawa Fukushimy.
Chyba tylko nas dwoje na tym portalu to śledzi.
Ja upieram się, że kluczowa jest sprawa zadłużenia państw.
Bardzo dużo ludzi dało posłuch antyklerykalnej nagonce, wszyscy pewnie widzieliśmy koszulki przedstawiające granat z napisem "rzuć na tacę". Ilość osób które się tym fascynują liczona jest w setkach tysięcy, a może nawet w milionach. W mojej parafii na mszę chodzi 17 % parafian. Pozostałym 83 % "ktoś" pomógł podjąć decyzję
Obecnie każdy Polak płaci ok 1 ooo pln rocznie samych odsetek od zadłużenia zagranicznego.

Ale nikt o tym nie mówi.
75 % polskich dzieci nie wyjedzie na wakacje, 50 % dorosłych na urlop.
To wynik jak w III świecie.
90 % wpisów na blogach na tym portalu to komentarze tego co napisała GW i powiedzieli politycy PO.
Wg mnie to nieporozumienie. To samo większość artykułów.
Po jednej stronie ludzie, którzy obalili rząd i doprowadzili do przedterminowych wyborów bo :
"premier nie miał konta, mieszkał z mamą i kotem" , a po drugiej stronie ludzie, którzy nie umieją wykorzystać 1 biliona długów, zamachu na prezydenta, braku autostrad , stadionów 3x droższych niż gdzie indziej itd itd.
Trochę to smutne....

Obrazek użytkownika elig

24-06-2011 [23:55] - elig | Link:

Fukushima w Polsce mało kogo obchodzi, gdyż jest daleko i nie stanowi w związku z tym wielkiego zagrożenia /przynajmniej na razie/. W Stanach już jest inaczej, przynajmniej w portalu http://enenews.com dyskutują o tym tysiące ludzi. Co do komentarzy n.t. GW - zgadzam się.

Obrazek użytkownika mirek

25-06-2011 [01:16] - mirek (niezweryfikowany) | Link:

nasza prawda jest domaganie sie od tuska raportu o stanie panstwa i dziurze budrzetowej jak i zadluzeniu /zegar balcerowicza / a nie nastepne obietnice !

Obrazek użytkownika elig

25-06-2011 [12:55] - elig | Link:

Trzeba się domagać, choć często przypomina to powiedzenie "gadał dziad do obrazu...".

Obrazek użytkownika Rycho

25-06-2011 [06:22] - Rycho (niezweryfikowany) | Link:

Sądzę jednak, że komentowanie, ocenianie i ośmieszanie wypowiedzi mainstreamu ma sens.Przecież gdzie przeciętny, średnio zaangażowany politycznie Polak może znaleźć odmienną od głównych mediów interpretację wypowiedzi Tusków,Niesiołowskich,Kutzów i in. im podobnych. Moim zdaniem PIS, w kampanii wyborczej winien wysupłać jakąś kasę na reklamę portali niezależnych. Myślę, że nawet część lemingów, na zasadzie " Jeśli coś pokazują w TV to trzeba to oglądnąć " wejdzie na stronę , część przeczyta a w niektórych wzbudzi się coś w rodzaju wątpliwości. Pisanie mądrych analiz przez swoich dla swoich to przecież zamknięty krąg. W sytuacji tak okrojonych możliwości organizacji kampanii wyborczej trzeba korzystać z każdej możliwej okazji pozyskania wyborców. Nie wierzę, że cały elektorat PO, SLD czy PSL to same tępe bezmyślne matoły i wyłamanie choćby kilku cegiełek z tego muru może być języczkiem u wagi. Nie mówiąc już o tzw. niezaangażowanych, u których mądra lektura wykrzesze na pewno drzemiącą w nich choć by malutką iskierkę patriotyzmu.

Obrazek użytkownika elig

25-06-2011 [12:58] - elig | Link:

Ma sens, ale problem leży w proporcjach. Nie powinno być tak, że 80-90% wypowiedzi to komentarze do mainstreamowych mediów.

Obrazek użytkownika ksena

25-06-2011 [08:02] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

obowiązkowi rzetelnego przekazu.Dlaczego w ogóle pozwala się na ukrywanie informacji,a czytelnkowi czy telewidzowi bądź użytkownikowi internetu każe się szukac miedzy wierszami ?

Obrazek użytkownika elig

25-06-2011 [13:00] - elig | Link:

Niektóre informacje są niewygodne dla wpływowych osób lub grup.