Ciemność widzę, ciemność....

  Już wkrótce ogarnie ona nasz kraj i będziemy mogli tylko świecić oczyma.  Taka myśl przyszła mi do głowy dziś przed południem, gdy w serwisie Wiadomosci24.pl  przeczytałam o awarii elektryczności na dworcach Centralnym i Śródmieście w Warszawie, która wydarzyła się o godz 10:15.  Dworce utonęły w kompletnych ciemnościach, a strażacy musieli ewakuować pasażerów z pociągów stojących w tunelach.  Zasilanie przywrócono dopiero koło godz 13:00, a według serwisów eFakt oraz SE.pl do godziny 13:33 wyjechał z Dworca Centralnego tylko jeden pociąg do Katowic /informacje z serwisu Wiadomosci.pl są  /TUTAJ/ i /TUTAJ, a zdjęcia /TUTAJ//.
  Przypomniałam sobie wypowiedź redaktora Piotra Semki na spotkaniu przed namiotem Solidarnych 2010 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wygłoszoną w sobotę 18.06.  Powiedział on, że są tematy tabu w mediach, a jednym z nich jest stan infrastruktury energetycznej w Polsce.  Nikt nie chce o tym mówić.  To prawda.  Jakieś informacje na ten temat udało mi się znaleźć dopiero na portalu Futbol.pl /TUTAJ/.  Dziennikarz sportowy martwił się, że awaria elektryczności może przytrafić się podczas Euro 2012, a przy okazji poinformował, że polska energetyka bazuje na infrastrukturze powstałej w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych.  Znalazłam też interpelację posła Adama Krupy z Głubczyc, złożoną w Sejmie w dniu 15.12.2008 /TUTAJ/.  Ze źródeł tych można się dowiedzieć, że polskie linie przesyłowe i elektrownie są wyeksploatowane w 80%, a tylko 1% linii przesyłowych ma mniej niż 20 lat.  Już obecnie przerwy w dostawach na poziomie skumulowanym to 300 minut, a w Japonii  /przed tsunami/ było 17 minut.  Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie w tempie 3% rocznie, a nowych inwestycji nie ma.
  Awarii zresztą wcale nie brakuje.  Słynna była ta w Szczecinie w kwietniu 2008, kiedy to całe miasto było bez prądu przez 16 godzin.  W  grudniu 2010 Gdańsk tonął w ciemnościach.  Podobnie było w Rybniku.  W lutym 2011 nie było prądu w Gorzowie i części Wrocławia.  Na terenach wiejskich przerwy w dostawie elektryczności są codziennością.  Jeśli chodzi o dzisiejszy brak prądu na warszawskich dworcach, to wciąż nie wiadomo, jaka była jego przyczyna. PKP twierdzi, że nawaliło zasilanie zewnętrzne, a rzeczniczka STOEN-u uważa, iż była to wewnętrzna sprawa kolei.  Jest jednak jasne, że jeśli sytuacja w energetyce się nie zmieni, to i tak wkrótce wszyscy będziemy siedzieli przy świeczkach, a o Internecie, telefonach komórkowych oraz innych osiągnięciach współczesnej techniki przyjdzie nam zapomnieć.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika cyborg59

23-06-2011 [01:43] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Ze Szczecinem to było troszkę mocniej; po 16 godzinach to załawiono profesjonalne agregaty i paliwo szpitalom i
urzędom. Po 30 zaczęto podłączać dzielnice, moją po 36 . Były osiedla poza Szczecinem które czekały do końca maja.
Już bardziej słownie nie da się napisać . Może tak: 6 tygodni. My na prawdę mamy pokupowane agregaty !!!
Infrastruktura energetyczna na mojej ulicy ma lat 90-siąt!!

Obrazek użytkownika elig

23-06-2011 [12:06] - elig | Link:

To jest wspaniała ilustracja tego, co o mediach mówił Semka. Na potrzeby tej notki wpisałam "awaria elektryczności" w Google i otrzymałam kilkanaście doniesień medialnych na temat Szczecina. WSZĘDZIE pisano o 16-tu godzinach !!! Media kłamią i przemilczają, jak w PRL.

Obrazek użytkownika fajny

25-06-2011 [18:20] - fajny (niezweryfikowany) | Link:

Toc to przeciesz PO PRL

Obrazek użytkownika Wiecho2

23-06-2011 [09:44] - Wiecho2 (niezweryfikowany) | Link:

Po jakiego grzyba stan wyjątkowy, blokowanie internetu? Kilka, kilkanaście grup z "obcęgami" albo czymś tam
albo zwalenie paru drzew i po kłopocie. Nie ma prądu, nie ma komputerów telewizji! Zostają radia na baterię,
a w radiu posłuszny dziennikarz i wszystko bez kłopotu....rany, co ja piszę, jeszcze skorzystają z rady!!!!!

2011.06.23 9.42

Obrazek użytkownika elig

23-06-2011 [12:01] - elig | Link:

No więc właśnie, sytuacja bliźniaczo przypomina tę z końca lat 70-tych. To po prostu cały system III RP zaczyna się sypać, tak jak wtedy komunizm. Ziemkiewicz w poprzednim "Uważam Rze" /nr 19/2011// napisał na ten temat świetny artykuł p.t. "Niemoc". O prądzie akurat nie pisał, ale o innych sprawach - tak.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

29-06-2011 [21:50] - Teresa Bochwic | Link:

Ja jednak sądzę, że to przymiarka do sabotażu.

Obrazek użytkownika elig

04-07-2011 [12:25] - elig | Link:

Ale po diabła komu taki sabotaż?