Szymowski oskarża Pawlaka i rząd - protokoły zdrady

  "Protokoły zdrady" to tytuł artykułu Leszka Szymowskiego w numerze 23/2011 "Najwyższego Czasu".  Można go przeczytać na stronie internetowej "NCz!"  /TUTAJ/ .  Redakcja "Najwyższego Czasu" dotarła do tekstu dwóch protokołów podpisanych w dniu 29.10.2010 przez Waldemara Pawlaka i wicepremiera rosyjskiego rządu Igora Sieczina.  Zmieniają one kontrakt jamalski podpisany w 1993 r. i zawierają postanowienia skrajnie niekorzystne dla strony polskiej.  Az do 2022 będziemy kupować od Rosji 1,5 razy więcej gazu niż potrzebujemy, bez prawa odsprzedaży. Uniemożliwi to dywersyfikację źródeł jego dostaw.  Polski rząd stracił kontrolę nad EuRoPol Gazem SA, a spółka ta nie może już ustalać cen przesyłu.  Rząd Polski zgodził się na ceny przesyłu nie uwzględniające unijnych przepisów, co może skutkować karami nałożonymi przez KE.  Co więcej, Polska umorzyła Gazpromowi 1,2 mld złotych długu,  Szymowski pisze: "Mamy więc do czynienia z gigantyczną aferą, której skutki będziemy odczuwać przez co najmniej 11 lat.".  Dane liczbowe i dalsze szczegóły znajdują się w linkowanej publikacji.
   Warto tu przypomnieć, iż pierwotnie porozumienie to miało obowiązywać aż do 2045 r.  Tylko sprzeciw Unii Europejskiej spowodował, że tak się nie stało.  Co u licha mogło skłonić polski rząd, a w szczególności Waldemara Pawlaka do forsowania czegoś tak dla Polski niekorzystnego?  Pierwsza możliwość to "wariant Schroedera", czyli zwykłe przekupstwo.  Za kilka lat może się okazać, że Gazprom zafunduje Pawlakowi i jego kolegom dobrze płatne posady.  Druga - to szantaż, na przykład sprawą Smoleńska.  Jest bardzo prawdopodobne, że Rosjanie są w stanie ujawnić coś, co całkowicie pogrąży cały obecny rząd Polski.  Ze strachu przed tym Pawlak zgodził się na wszystko.
  Na zakończenie tej notki chciałabym napisać kilka słów o drugim sygnatariuszu tych protokołów, Igorze Sieczinie.  Jest on wicepremierem Rosji odpowiedzialnym za sprawy energetyki, reprezentantem resortów siłowych Rosji.  Według WikiLeaks, to on stał za odcięciem w roku 2006 dostaw ropy naftowej do zakupionej przez Orlen rafinerii w Możejkach.  Podobno aranżował też kolejne procesy Chodorkowskiego.  Ostatnio było o nim głośno pod koniec marca 2011, gdy prezydent Miedwiediew zmusił go do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Rosniefti.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Aleksander Ścios

07-06-2011 [20:56] - Aleksander Ścios (niezweryfikowany) | Link:

Jestem szczerze zdumiony publikacją Leszka Szymowskiego. Nie tylko dlatego, że nie zawiera żadnych nowych informacji, które nie byłyby znane już wcześniej, ale głównie z uwagi na zdanie:"Redakcja „Najwyższego CZASU!” dotarła do tych protokołów.Chodzi o dwa protokoły, które w Warszawie podpisał ze strony polskiej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, a ze strony rosyjskiej Igor Sieczin – wicepremier odpowiedzialny za sprawy energetyczne." - sugerujące jakoby chodziło o jakieś tajne dokumenty.
Tymczasem są one ogólnie dostępne na stronie internetowej: http://naftagaz.pl/dokumenty?p..., choć dostęp do nich wymaga zalogowania.
To link do protokołu, do którego z trudem dotarł "NCz": http://naftagaz.pl/files/Zmian...

Obrazek użytkownika elig

07-06-2011 [21:45] - elig | Link:

Dziękuję za ten link.  Nie był on powszechnie znany.  Szymowski pisze jednak o DWÓCH protokołach i podaje wiele danych liczbowych, których w tym linkowanym  nie ma.  Zgadza się Pan chyba jednak, że afera jest potężna, niezależnie od tego, czy dokumenty są łatwiej, czy trudniej dostępne.

Obrazek użytkownika Aleksander Ścios

07-06-2011 [22:15] - Aleksander Ścios (niezweryfikowany) | Link:

Podałem dość wskazówek i wystarczy z nich skorzystać. Pod linkowaną stroną Nafta-Gaz, w części dokumenty:
Rurociag Jamalski - zmiany do umowy z października 2010 r.znajduje się również tekst drugiego protokołu. Łatwo do niego dotrzeć:
http://naftagaz.pl/files/Zmian...
Pozwolę sobie zauważyć, że o tej sprawie (również w zakresie wiedzy podanej przez "NCz") pisałem wielokrotnie. Tekst obecnej publikacji "NCz" nie zawiera niczego nowego, choć dobrze, że sprawa jest nadal podnoszona.

Obrazek użytkownika elig

07-06-2011 [23:44] - elig | Link:

No cóż, te linki są bardzo cenne i jestem za nie wdzięczna.  Trzeba jednak pamiętać, że nawet dziennikarze /tacy jak Szymowski/ nie maja tych umiejętności, co Pan.  Wieloletnie doświadczenie robi swoje.  Na takie rzeczy, jak te protokoły , jest zapis w mainstreamowych mediach.  Tylko niszowe pisma,  jak "NCz!" odważają się o tym pisać.  Dlatego sądzę, że należy ich dokonania popularyzować i mówić o nich.

Obrazek użytkownika ZOLA

08-06-2011 [16:20] - ZOLA (niezweryfikowany) | Link:

A czego można oczekiwać od czlowieka z Nocnej Zmiany. Źródeł tego zaprzaństwa trzeba szukać w latach 80-tych. Ewentualne szantaże czy przekupstwo obecne to tylko skutki.

Obrazek użytkownika elig

09-06-2011 [17:17] - elig | Link:

To prawda.  Pawlak w 1985 wstąpił do ZSL i od razu został posłem w komunistycznym Sejmie.

Obrazek użytkownika Zeus

08-06-2011 [18:14] - Zeus (niezweryfikowany) | Link:

Moze spoleczenstwo polskie zaskarzy ta umowe jako niezgodna z jego interesem. Niech wtedy strona rosyjska sciaga pieniadze od swojego urzednika i Pawlaka. Pawlak musi byc ukarany za zdrade i za zmowe z urzadnikiem rosyjskim w celu ograbienia Polski. Lub umowa powinna byc renegocjonowana.

Obrazek użytkownika elig

09-06-2011 [17:21] - elig | Link:

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie stwierdziła, że te protokoły nie były przestępstwem.  Pisze o tym Szymowski w następnym artykule "Legalna transakcja" w nr 24 "NCz!".  Właśnie zabieram się do pisania notki na ten temat.

Obrazek użytkownika Gość

10-06-2011 [15:09] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

a ja się zastanawiam dlaczego PiS i SLD o tym nie mówią