W godzinie próby stanęli do walki... 80 lat temu wybuchło PW

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 na mocy decyzji dowództwa Armii Krajowej w Warszawie rozpoczęło się powstanie. Przez 63 dni trwała heroiczna i osamotniona walka z Niemcami. Celem była w pełni niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dziś pamięć o Powstaniu Warszawskim jest niezwykle ważnym elementem polskiej tożsamości narodowej.

Moje wspomnienia. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola...
"Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią jej chłopcy od Parasola"... Tak rozpoczyna się piosenka napisana w czasie powstańczych walk w Warszawie. Jej historia jest równie ciekawa jak losy żołnierzy Batalionu "Parasol".

To nie było zwykłe spotkanie
Późne lata 60. XX wieku budziły na Wybrzeżu to pierwsze oznaki robotniczego buntu na tle ekonomicznym,  rozbudzały one także tożsamość narodową – patriotyzm i poczucie wielkiego heroizmu Polaków na polach II wojny światowej. W tamtym czasie, zdominowanym przez PZPR i ZSRR, gdzie hasła komunistyczne miały zastąpić realne życie, a Katyń „to było miejsce zbrodni niemieckiej”, Powstanie Warszawskie było „nikomu niepotrzebnym zrywem straceńców”. Jednak powoli budził się w Polakach duch patriotyzmu i buntu przeciw zakłamaniom władzy ludowej.

Mój rodzinny dom, zdominowany przez oficerów II RP, żołnierzy AK, Żołnierzy Wyklętych, Powstańców Warszawy, zawsze, o ile pamiętam, był domem, gdzie spotykali się ci, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Wtedy, pamiętam, pod koniec lat 60. XX wieku, rodzice zapragnęli uczcić moje  urodziny czymś specjalnym, przesuwając je z 6 sierpnia na 1 sierpnia 1967 r.

Wspomnienia
To niezwykłe spotkanie niezwykłych ludzi pamiętam tak, jakby to było dziś... Pamięć o tym zdarzeniu pozostała we mnie na zawsze.
Oto opowieść o bohaterach niezwykłych, o Polakach, którzy nie kłaniali się swoim oprawcom. Posłuchajcie o żołnierzach Batalionu "Parasol".

Pięciu wspaniałych
1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00, w słoneczny dzień, do mego domu, na mój urodzinowy, uroczysty obiad weszło 5 osób z parasolami w rękach.
- Pada? – zapytałem, nie mogąc się nadziwić, bo za oknem świeciło słońce.

Wówczas goście, moi rodzice i dziadkowie parsknęli śmiechem. - Widzisz– to symbol tego, co zaraz usłyszysz – powiedział mój dziadek, rotmistrz.
Usłyszałem: - Rotmistrzu, zaśpiewajmy! I zaśpiewali tak, jak stali, wyprostowani w pokoju gościnnym, piosenkę... "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią się chłopcy od Parasola...”.
Śpiewali cicho, patrząc na siebie. Po miłym przywitaniu, już podczas obiadu, zaczęli wspominać, a ja zacytuję zapamiętane ich słowa, bez żadnego komentarza.
- Pamiętacie, jak do was trafiłem? - zapytał przybyłych gości mój dziadek.
- Pewnie! - wykrzyknęli prawie jednocześnie. - Dałeś Janek nam wtedy popalić na musztrach, strzelaniu, taktyce i działań odwetowych.
- Pamiętam, jak „Nil” mnie do was skierował, do „Parasola”, do batalionu do zadań specjalnych, czyli likwidacji katów i agentów gestapo. Szkoliłem was, byście mogli przeżyć i jak widać robiłem to skutecznie,  skoro tutaj dzisiaj jesteśmy - kontynuował mój dziadek.
- Janek - zwrócił się do mego dziadka jeden z przybyłych gości - a pamiętasz jak w lipcu 1944 r. atakowaliśmy aptekę Wendego na Krakowskim Przedmieściu i jak wylatywały nam bandaże spod koszul, ładowane pospiesznie?  Było bardzo niebezpiecznie...
- Ale za to mieliśmy opatrunków na całe powstanie – odpowiedział mój dziadek. Wówczas zaczęły padać imiona i pseudonimy żołnierzy „Parasola”. Nie wszystkie zapamiętałem, ale zapisałem kilka z nich.
Byli to: Adam Borys – wielkopolanin, cichociemny, posiadał w konspiracji pseudonimy „Pług”, a także „Bryl”, dowódca Batalionu „ Parasol”, który utrzymywał kontakty z moim dziadkiem. Zmarł nagle 28 sierpnia 1986 r. Pamiętam, jak pokazywał mi kiedyś ordery Virtuti Militari i Polonia Restituta śmiejąc się, że z moim dziadkiem są „bliźniakami”, bo mają te same ordery. W 1981 r. awansowany został pośmiertnie do stopnia podpułkownika.
Byli też: Jerzy Dargiel, Andrzej Malewski, Jerzy Zborowski i Krzysztof Kamil Baczyński. Tak, ten sam. Wspomniano też harcmistrza Stanisława Leopolda i Zdzisława Poradzkiego. Innych, wymienianych szybko, nie zapamiętałem.
Losy batalionu " Parasol" i jego żołnierzy.

Podczas tego spotkania dowiedziałem się również, że „Parasol” ma otrzymać Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari klasy V. I stało się to rok po tym spotkaniu, 11 listopada 1968 r. Oficjalne wręczanie odbyło się już w 1975 r. w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

W 2001 r., przedstawiciele Batalionu "Parasol" i Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari przekazali uroczyście insygnia tego orderu na proporzec 3 Batalionu 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu. I stało się to, o czym tak często piszemy. Tradycje batalionu „Parasol” zostały przejęte przez obecną, wzorcową Jednostkę Wojskową Komandosów WP w Lublińcu.
Gdy weszła do pokoju moja babcia, goście wstali. I wówczas dowiedziałem się, że ta szczupła, zmęczona życiem kobieta, żona przedwojennego oficera, poniżana po wojnie (przez 15 lat musiała się ukrywać), była w czasie okupacji żołnierzem Kedywu AK, walczyła z bronią w ręku w obronie „Pałacyka Michlera”.

Znała bardzo dobrze łączniczkę, Krystynę Wańkowicz, która zginęła od pocisku moździerzowego w 4 sierpnia 1944 r. Jej miejsce pochówku jest do chwili obecnej nieznane.
Moja babcia widziała także, jak plut. pchor. Józef Szczepański ps. „Ziutek” napisał wiersz, który później stał się popularny wśród powstańców jako piosenka pt. „Pałacyk Michla”.
Po zakończeniu Powstania Warszawskiego, moja babcia uciekła z transportu i walczyła jako żołnierz AK w Lublinie z jednostkami sowieckimi NKWD i UB. Została nawet skazana na śmierć przez komunistów, przez wiele lat żyła w ukryciu i pod zmienionym nazwiskiem.

Prezent urodzinowy
Słuchałem z zapartym tchem opowiadań naszych gości o historii walk na barykadach stolicy. Brzmiały one wyjątkowo, gdyż w tamtym czasie „karmiono” społeczeństwo takimi postawami, jak te, prezentowane w filmie „Czterej pancerni i pies”.
Właśnie opowieści żołnierzy AK o Powstaniu Warszawskim wprowadzały mnie w całkiem inny świat - patriotów, ludzi, którzy składali swoje młode życie na biało-czerwonych sztandarach. Był to świat bohaterskich czynów, walki o Polskę, świat przyjaźni, świat prawdy, a nie zakłamania i literackiej fikcji.

Wówczas także otrzymałem nietuzinkowy, urodzinowy prezent - oryginalną odznakę Batalionu "Parasol", którą nosił przez całe Powstanie, a później chował jak relikwię, jeden z gości tego niezwykłego spotkania.
Otrzymałem też prośbę do spełnienia, by tę odznakę, gdy Polska będzie już krajem wolnym i demokratycznym, dostarczyć w miejsce jej godne.
Przez wiele lat właśnie ta odznaka, naszyta na kawałku munduru, była przeze mnie pieczołowicie przechowywana. Każdego roku 1 sierpnia nosiłem ją przez cały dzień. Uczestniczyła w najważniejszych dla mnie chwilach i przynosiła mi, jak myślę, szczęście.

Refleksja
Nie żyją już wszyscy bohaterowie tego spotkania (oprócz mnie). Gdy odwiedzam ich groby i zapalam znicze, mówię do nich: "Tym razem to ja wykonałem to, o co mnie prosiliście - jesteście duchem Polski jesteście niezwyciężonymi bohaterami tej ziemi ". Chwała bohaterom !

Pamiętajmy o nich zawsze 1 sierpnia o godzinie 17, godzinie „W”, która powinna pozostać nie tylko na zegarze, ale w sercach tych, którzy pokochali swój kraj, pokochali Polskę...
Zatrzymajcie się na chwilę, by oddać cześć bohaterskim obrońcom Warszawy.

Całosc materiału przeczytasz w :
https://dziennikarzobywatelski...

 
Chwała bohaterom.

 

YouTube: 


Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2024 [08:15] - Tezeusz | Link:

Dzisiaj o 17.00 zapalę na cmentarzu tych co walczyli na barykadach Warszawy by Polska była Wolna i Niepodległa, na grobie śp. mego dziadka jak i jego walecznych bohaterskich kolegach z PW - świece pamięci i hołdu. . Cześć im i chwała.

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2024 [08:39] - Tezeusz | Link:

Wraz z upadkiem Powstania Warszawskiego narodziła się jego legenda. W latach PRL uroczystości urządzane przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach stały się przestrzenią wolności i sprzeciwem wobec propagandy komunistycznej, umniejszającej znaczenie zrywu oraz zaciemniającej znaczenie wysiłku Armii Krajowej. Dziś o Powstaniu mówi się dużo, a w godzinę "W" Polacy stają, by oddać hołd bohaterom. Gdyby nie Powstańcy Warszawscy nie było by nigdy Wolnej Polski ona by nie powstała. To Niemcy mordowali niewinną ludnośc cywilną gdyby Powstanie nie wybuchło 1 sierpnia to i tak by szfaby by wymordowali ludność Warszawy ponieważ nie stawili się do kopania fortyfikacji w dniu 31 lipca 1944 roku. trzeba o tym wiedzieć. Warszawa niszczona była juz w 1943 roku przy zniszczeniu Getta Warszawskiego bo Warszawy miało nie być. Niemcy wywieżli z Warszawy 11 tys wagonów zrabowanego mienia. Hitler już w 1943 roku podjął decyzję o eksterminacji KL Warschau.
A dzisiejszy poplecznicy niemców z PO zrezygnowali z Reparacji od niemców za te zbrodnie..... Skandal !Oddajcie Niemcy to co z Polski ukradliście...

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2024 [08:52] - Tezeusz | Link:

Piosenki powstańcze.:Tak było rok temu w Warszawie. Przypomnijmy to sobie.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Pers

01-08-2024 [09:49] - Pers | Link:

Nie robi się powstań które nie mają szans powodzenia bo to jest zbrodnia na narodzie.
Potem tylko takie jełopy jak @fekaliusz mają radoche.

Obrazek użytkownika u2

01-08-2024 [11:08] - u2 | Link:

***jełopy jak @fekaliusz mają radoche.***

Dziwne, że admin puszcza takie hejterskie kawałki. Widać bardzo dba o skrajne opinie, ale nie mające za wiele wspólnego z rzeczywistością. W przeddzień Powstania Niemcy wezwali Warszawiaków do kopania rowów, zamierzali zrobić Festung Warschau, a następnie zgodnie z planem Pabsta wybić Polaków.

Więc walka była jedynym honorowym wyjściem.

Obrazek użytkownika sake3

01-08-2024 [11:48] - sake3 | Link:

@Pers.....Zaiste fascynujacy wpis pana Persa.A jaki głęboki w treści.Nawet oskarżający niejakiego jak nazywa fekaliusza o radosny nastrój .Nie rozumiem dlaczego po latach zamiast obejść rocznicę z należną jej powagą wszczyna się awantury,kłóci,wyzywa.Czasu to nie cofnie ani nie zmieni biegu historii.To naprawdę straszne,że dla pana PW jest tylko okazją do pokazania nienawiści.Czas zrobi swoje,niedługo pamięć o tych wydarzeniach się zatrze.Już się zaciera,bo dzisiaj w stolicy dla mieszkańców wazniejszy jest występ jakiejs amerykańskiej wokalistki specjalnie i bez względu na koszty na ten własnie dzień zaproszonej przez Trzaskowskiego W przyszłym roku może nie będzie już nic,a Muzeum PW przekształci się w Muzeum Przyjaźni Polsko-Niemieckiej bo już plany nowej formuły są przygotowywane.Podobnie jak w Muzeum II-iej WŚw.wyrzuci się i tu polskich bohaterów.Myślę że zamiast doszukiwać się w tekście autora bloga śladów ,,radochy'' lepiej pomodlić się jesli jest sie wierzącym,zapalić znicz,czy po prostu posłuchać powstańczych piosenek. 

 

Obrazek użytkownika Pers

01-08-2024 [12:11] - Pers | Link:

@sake
//dla pana PW jest tylko okazją do pokazania nienawiści//

Chociaż raz trafiłaś. Szczerze nienawidzę tych politykierów i generałów którzy siedząc sobie spokojnie w londynku wysłali na śmierć najlepszą młodzież a nawet dzieci.
Teraz też nam taki los szykują.

Obrazek użytkownika sake3

01-08-2024 [13:06] - sake3 | Link:

@Pers...To może mniej enigmatycznie a bardziej odważnie i bez zasłaniania sie nienawiscią? Kto nam taki los szykuje?  

Obrazek użytkownika Pers

01-08-2024 [13:33] - Pers | Link:

@sake
//Kto nam taki los szykuje?  //

Rządzący razem z opozycją.
Ze względów procesowych nie będę podawał nazwisk.
W tej kwestii są wyjątkowo zgodni.

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2024 [13:50] - Tezeusz | Link:

Nie kłam Ruszkiewicz pobyt na NB traktujesz w pokazywaniu swego chamstwa  obrażania ludzi i prymitywnego myślenia.. Dowód ?
https://naszeblogi.pl/64030-ch...

Takie tradycje  rodzinne czy związek z myśleniem a może jedno i drugie. Reszta komentarzy na stronce, przeczytaj sobie a może tobie przeczytają ? jełopie !

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2024 [12:08] - Tezeusz | Link:

@Rus gówno..
Co ty możesz wiedzieć o PW ? rusofilku co... twój idol osrany bandyta putler morduje ukraińskie dzieci .Ale mój śp.dziadek tłukł kacapskie szambo w 1939 i 1946 do skutku tłukł..Tlukł morderców z Katynia...ile miał naboi. Zabijał szwabów i dostał Virtutti. Kompromitujesz się codziennie...nawet w dniu pamieci o bohaterach.

Obrazek użytkownika Marek Michalski

01-08-2024 [10:45] - Marek Michalski | Link:

Brakuje nam ich dzisiaj całkiem dosłownie jako Kedywu.

Obrazek użytkownika sake3

01-08-2024 [12:43] - sake3 | Link:

@Marek Michalski....Nam,społeczeństwu po prostu brakuje woli by do dążenia do niepodległości a nawet do szacunku dla tych którzy za tę niepodległość oddali życie.Czy nie jest to ironią,że własnie dziś po raz pierwszy od lat z okazji corocznego śpiewania powstańczych piosenek nie wolno odśpiewać słynnej Modlitwy AK bo ma odniesienie do Boga? Dlaczego symbole Polski Walczącej decyzją Trzaskowskiego w różowej oprawie? Dlaczego wydarzeniem dnia ma się stać koncert jakijś amerykańskiej wokalistki i cały ruch jest przystosowany do miejsca jej występu? Dlaczego nie wolno zapalić znicza pamięci na Kopcu? Dlaczego wyrzucono pana Wolnego od lat prowadzącego wieczorne śpiewanie powstańczych piosenek? I pytanie,czy w przyszłym roku będą jakieś obchody czy zostaną jakby to określiła niejaka Dulkiewicz z Gdańska ,,radosnym festynem'' tolerancji? 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

01-08-2024 [14:10] - Marek Michalski | Link:

@Sake Powiedzmy sobie wprost: wolność nie jest potrzebna wszystkim po równo. Inne priorytety są powszechne zgodnie z piramidą Maslowa. Prawdopodobnie trwale utraciliśmy elity zdolne do przeciwstawienia się obcym potrzebom utrzymywania nas w słabości. W ramach socjalu przydzielono pozory suwerenności i propagandową namiastkę patriotyzmu, np. w sporcie.

Obrazek użytkownika sake3

01-08-2024 [14:50] - sake3 | Link:

@Marek Michalski....Czy przeciwstawianie się jest powinnością tylko elit? Społeczeństwa to nie dotyczy?.Czy do Powstania poszły elity czy zwykli Warszawiacy? Czy walkę z Niemcami na wszystkich frontach w czasie wojny podejmowały tylko elity? Czy my jako społeczeństwo sprzeciwiamy się bezprawiu dzisiejszych elit choć powinniśmy?.Nie trzeba nawet wojny ,wystarczy internet, i media  z których opozycja dowiaduje się,że jest pisowskim śmieciem któremu nie wolno przebywać w przestrzeni publicznej jak po po pijanemu ryczy elita To nie socjal nas uśpił,tylko wieloletni nakaz wstydzenia się za wszystko co polskie.Takie uroczystości jak dzisiejsza oraz inne powinny być pielęgnowane i obchodzone w atmosferze szacunku.Tylko jak tu mówić o szacunku jeśli wczoraj przygotowany od dwu tygodni mural na cześć PW jest zamalowany przez Trzaskowskiego .To indywiduum może wkrótce być naszym prezydentem.Przecież jednak są wybory i nie musimy okazywać aż takiej słabości by głosować na takiego osobnika W takim razie dlaczego nasza dotychczasowa walka była tylko walką z PiS,na NB również..

Obrazek użytkownika Marek Michalski

02-08-2024 [13:30] - Marek Michalski | Link:

@Sake Jeżeli ktoś poszedł do powstania to nie z poboru tylko na ochotnika, a zatem wykazał się postawą elitarną.
Obecnie żadnych elit nie ma. Jeśli są jakieś sprzeciwy to zwykle o charakterze plemienno-partyjnym wokół problemów cywilizacyjnego kołobłędu i na tle konfliktu interesów mocarstw.

Obrazek użytkownika Kamil Olszówka

01-08-2024 [16:50] - Kamil Olszówka | Link:

Wybuchały powstańcze Filipinki...

https://naszeblogi.pl/67183-wy...

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2024 [17:39] - Tezeusz | Link:

O godzinie 17 zatrzymała się stolica i wiele polskich miast. Stanęli przechodnie, samochody, autobusy i tramwaje.
Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich jednośladów. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów. Uruchomili także sygnały dźwiękowe.
W mieście rozległ się dźwięk syren. Zabiły też kościelne dzwony. Na grobach bohaterskich PW zapaliłem świecie ich pamięci. Przypominam sobie ich podniesione głosy, wyprostowane sylwetki mimo wieku i ran, i ten błysk w oczu gdy wspominali 63 dni chwały w swich wspomnieniach tam w latach 60 tych XX wieku na Bydgoskich Śluzach.Pamiętam jak by to było wczoraj...Wspaniali ludzie narodowi bohaterowie....W ich sercach zakwitła wówczas w te sierpniowe dni 1944 roku w Warszawie Wolna Polska i ta Polska dzięki nim powstała. Ten patriotyzm przez nich przekazany mnie jako młodemu człowiekowi  przez pokolenie Kolumbów póżniej przekazałem swoim synom dzisiaj oficerom Wojska Polskiego.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-08-2024 [21:30] - Tezeusz | Link:

W sierpniowy dzień, gdy Warszawa płonęła,
Powstała nadzieja, w sercach zrodzona,
Młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety,
Stanęli do walki, wolności spragnieni.

Wśród ruin miasta, wśród gruzów i dymu,
Naród powstał, by walczyć o swój dom,
Krew i łzy płynęły, a serca biły mocno,
Wolność była blisko, choć tak daleko.

Ulice pełne krzyku, pełne oddechów ciężkich,
Braterstwo i odwaga, jak płomień się rozniosły,
Każda kamienica świadkiem była męstwa,
Każdy zakątek miasta, bojowym polem.

Barykady rosły, serca tętniły w rytmie,
Nadzieja nie gasła, mimo bólu i strat,
Warszawa walczyła, z honorem i dumą,
Przeciwko sile, która chciała ją zgnieść.

Dziś pamiętamy tamten sierpniowy wybuch,
Powstańców, bohaterów, co życie oddali,
Ich ofiara i męstwo, w sercach nam zostały,
Warszawa pamięta, naród nie zapomni.

Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego,
Niech ich duch w nas żyje, niech ich walka trwa,
Wolność to dziedzictwo, które nam zostawili,
W sercach naszych zawsze będą żywi
J.Parys