W branży turystycznej drgnęło

Pierwsze lata bieżącej dekady naznaczone kryzysem COVID-owym i energetycznym dotknął praktycznie wszystkich sektorów naszej gospodarki. Jednak w grupie tych, które najbardziej odczuły zwłaszcza ograniczenia dotyczące możliwości przemieszczania się znalazła się branża turystyczna. Ostatnie dane GUS wskazują, że także ona wychodzi z kryzysu.
Otóż okazało się, że z turystycznych obiektów noclegowych w 2023 r. skorzystało 36,2 mln turystów, którym udzielono 92,8 mln noclegów. W porównaniu z 2022 r. było to odpowiednio o 5,8% i 3,2% więcej. Oznacza to też, iż turystów było u nas w ub.r. więcej niż w ostatnim przedkryzysowym 2019 r., kiedy z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 35,7 mln turystów, którym udzielono 93,3 mln noclegów, a więc nieco tylko więcej niż w ub.r.
Przy czym stopień wykorzystania miejsc noclegowych we wszystkich turystycznych obiektach noclegowych (hoteli, moteli pensjonatów itd.) w 2023 r. wyniósł 40,5% i w porównaniu z poprzednim rokiem był wyższy o 0,1 p.proc.
W piątce województw, w których w ub.r. największa okazała się liczba turystów na 1000 mieszkańców, znalazły się po dwa nadmorskie i górskie oraz mazowieckie – z Warszawą. Co ciekawe liderem tego zestawienia okazało się województwo, oferujące turystom atrakcje Bałtyku, a zatem w naszym klimacie odwiedzane głównie w sezonie letnim. Najwyraźniej jednak zauważalne ocieplenie naszego klimatu sprawia, że atrakcyjność obszarów nadmorskich nie ustępuje w ciągu całego roku tym kojarzonym z górami, gdzie sezon trwa niemal cały rok.
A zatem na czele uplasowało się zachodniopomorskie (2090), wiceliderem było małopolskie (1666), na trzecim miejscu uplasowało się pomorskie (1469), na czwartym – dolnośląskie (1456), zaś na piątym - mazowieckie (1137).
To oczywiście w istotnym wymiarze pochodna gęstości bazy noclegowej w poszczególnych regionach naszego kraju. Jak informuje GUS, największy zasób bazy noclegowej posiadało najchętniej odwiedzane (patrz wyżej) województwo zachodniopomorskie - 146,8 tys. miejsc noclegowych. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa pomorskie i małopolskie, które w ub.r. oferowały turystom odpowiednio 108,9 tys. i 99,9 tys. miejsc noclegowych.
Co jednak może dziwić to fakt, że w woj. małopolskim zdecydowana większość (92,7%) to miejsca całoroczne, a w zachodniopomorskim (a więc u lidera zestawienia) i pomorskim przeważały miejsca sezonowe.
Łącznie, jak wspomniałem w ub.r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 36,2 mln turystów i było to o 2,0 mln więcej (tj. o 5,8%) niż w poprzednim roku. Z tego najwięcej nocowało w obiektach hotelowych (28,8 mln osób). W pozostałych turystycznych obiektach nocowało 7,4 mln turystów, z tego najwięcej osób przebywało w ośrodkach wczasowych – 1,9 mln (tj. o 4,1% więcej niż w 2022 r.).
Sporym zainteresowaniem cieszyły się w ub. roku także noclegi w pokojach gościnnych/kwaterach prywatnych oraz ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, w których nocowało odpowiednio 967,1 tys. i 905,9 tys. osób.
GUS dodaje, że w ub. roku, w porównaniu z 2022 r. wzrost liczby turystów korzystających z bazy noclegowej odnotowano w 14. Województwach. Przy czym największy wystąpił w woj. dolnośląskim (o 12,4%). Z kolei mniej turystów niż rok wcześniej odwiedziło województwa podkarpackie i wielkopolskie (odpowiednio o 1,4% i 1,9%).
Interesujące wydaje się też zestawienie procentowe turystów zagranicznych, którzy korzystali z noclegów w ub.r. Łącznie niemal 60% odwiedzających nasz kraj w ub. roku turystów z zagranicy to obywatele Niemiec (23,3%), Ukrainy (13,2%), Wlk. Brytanii (9,1%), USA (6,7%) i Czech (5,0%).
Wśród osób przebywających w turystycznych obiektach noclegowych w ub.r. było łącznie 7,1 mln turystów zagranicznych i stanowili oni 19,5% ogółu turystów korzystających z bazy noclegowej (w 2022 r. – 17,1%). Przy czym największa liczba turystów zagranicznych zatrzymała się w woj. małopolskim (1,7 mln), a następnie w mazowieckim (1,6 mln) oraz w zachodniopomorskim (0,8 mln).
GUS podsumował, iż w turystycznych obiektach noclegowych w ub.r. udzielono łącznie 92,8 mln noclegów (o 3,2% więcej niż w 2022 r.), w tym turystom zagranicznym – 17,0 mln (o 15,3% więcej niż w roku poprzednim). Z tego najwięcej noclegów udzielono turystom przebywającym w hotelach – 48,9 mln, tj. 52,7% ogółu noclegów.