Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Które służby mogą werbować dziennikarzy, byle za zgodą Tuska
Wysłane przez Marcin Gugulski w 16-07-2014 [08:58]
Doświadczony dziennikarz Tomasz Szymborski celnie natrząsa się z nikłych kompetencji (lub wysokiej nieprawdomówności) Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej”, który na łamach portalu Press.pl pouczał wczoraj, iż:
Trzeba pamiętać, że według prawa żadna służba specjalna nie może werbować dziennikarzy, więc nie wyobrażam sobie, by zrobiono wyjątek w stosunku do [Piotra] Nisztora [pogłoski o którego domniemanych związkach z CBA lub SKW zebrał w najnowszym numerze „W Sieci” Wojciech Surmacz z „Gazety Bankowej”].
Red. Szymborski trafnie przypomina i ostrzega, że „według prawa” ABW, CBA, SKW i SWW mogą (tak samo jak mogły ich poprzedniczki) werbować ludzi mediów, lecz pod dodatkowym warunkiem: że zgodę na współpracę wyda premier, czyli od niemal 7 lat osobiście Donald Tusk.
Cytując dowodzące tego stwierdzenia przepisy (art. 37 ust. 2 Ustawy o ABW oraz art. 26 ust. 2 Ustawy o CBA), red. Szymborski pozostawia dociekliwości czytelników ustalenie, jak prawo reguluje tajną współpracę ludzi mediów z wojskowymi służbami specjalnymi. Otóż niemal tak samo. Z jednej strony bowiem:
SKW i SWW nie mogą przy wykonywaniu swoich zadań korzystać z tajnej współpracy nadawców … redaktorów naczelnych , dziennikarzy lub osób prowadzących działalność wydawniczą … [Art. 41 ust. 1 pkt 7 i 8 Ustawy o SKW oraz SWW]
Ale z drugiej strony:
Szefowie SKW i SWW, w celu realizacji zadań SKW albo SWW, mogą wydać zgodę na … korzystanie z tajnej współpracy z osobami, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 8 … - jeżeli jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa państwa, po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów, z zastrzeżeniem ust. 4. Wniosek w tej sprawie Szefowie SKW i SWW przedstawiają za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej. [Art. 41 ust. 3 pkt 1 Ustawy o SKW oraz SWW]
W przypadku powołania Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Szefowie SKW i SWW wyrażają zgodę, o której mowa w ust. 3, po uzyskaniu zgody Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. [Art. 41 ust. 4 Ustawy o SKW oraz SWW]
A ponieważ Ministra Koordynatora Służba Specjalnych premier Donald Tusk nigdy nie powołał, więc to on sam ponosi odpowiedzialność za nawiązanie niejawnej współpracy z całą agenturą zwerbowaną przez służby specjalne w świecie mediów po 15 listopada 2007 roku.
Podpisując Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Bartłomieja Sienkiewicza – Ministra Spraw Wewnętrznych – w zakresie koordynacji służb specjalnych, premier Donald Tusk nie przekazał Sienkiewiczowi (ani przedtem: Markowi Cichockiemu) – bo nie mógł im przekazać – tej kompetencji. Mógłby ją bowiem przekazać jedynie Ministrowi Koordynatorowi Służb Specjalnych, ale od 16.XI.2007, gdy Zbigniew Wassermann (+10.IV.2010) zwolnił ten urząd w związku z zakończeniem misji rządu Jarosława Kaczyńskiego – nikt nowy na to stanowisko nie został już powołany.