Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
"My i Państwo" oraz wieczór autorski Martyny Ochnik
Wysłane przez elig w 14-06-2014 [23:47]
Oba te wydarzenia miały miejsce 13.06.2014 w Warszawie. Pierwszym była prezentacja książki "My i Państwo" w kościele przy pl. Grzybowskim, a drugie to wieczór autorski p. Martyny Ochnik w kawiarni "Niespodzianka" przy Marszałkowskiej 7.
Książkę wydało Stowarzyszenie "Polska Jest Najważniejsza". Zawiera ona 11 artykułów zainspirowanych wykładami, które ich autorzy wygłosili w SPJN w roku 2011/2012 /linki do relacji i relacji wideo z 9 wykładów z cyklu "My i Państwo" można znaleźć /TUTAJ//. Prezentacja zaczęła się kilka minut po godz. 17:00. Przy wejściu na salę znajdował się stolik z książkami i dwa czarne kapelusze. Książki były "bezcenne", do kapeluszy można bylo wrzucać "co łaska".
Przy długim stole zasiadło siedmiu autorów - profesorowie: Zofia Zielińska, Jan Żaryn, Tadeusz Rutkowski, Edward Opaliński, Jan Dzięgielewski i Tomasz Panfil, a także Jarosław Sellin z PiS. Zabrakło wśród nich Marka Barańskiego, Andrzeja Nowaka, Janusza Odziemkowskiego i Tadeusza Wolszy. Prezes SPJN prof. Jan Żaryn i dr Andrzej Wroński /animator całej akcji i redaktor książki/ podziękowali proboszczowi parafii za gościnę. Potem głos zabrali profesorowie.
Każdy z nich wygłosił krótką prelekcję związaną z tematyką jego wykładu. Tak więc prof. Zofia Zielińska broniła króla Stanisława Augusta, twierdząc, iż robił on, co mógł, by ratować Rzeczpospolitą. Jan Żaryn mówil o antypaństwie, jakim było PRL i przeciwstawiał mu I RP z okresu jej rozkwitu oraz Polskie Państwo Podziemne z czasów drugiej wojny światowej.
Szerzej o tym ostatnim opowiedział prof. Tadeusz Rutkowski. Prof. Opalińki mowił o tym, że "państwo to my" - o obywatelach szlacheckiej Rzeczpospolitej. Jarosław Sellin - jedyny polityk w tym gronie - przypomniał swój wykład o dziedzictwie ideowo-politycznym Lecha Kaczyńskiego.
Prof. Dzięgielewski zastanawiał się nad przyczynami upadku I RP. Główna wine przypisywał fakcjom magnackim, korupcji elit i zobojętnieniu społeczeństwa na sprawy publiczne, ale wspomniał też o czynnikach niezależnych od ustroju politycznego, n.p. o konfliktach z miastami. Na koniec prof. Panfil mówił o znaku Orła Białego.
Było potem kilka pytań z sali /było na niej ok. 30 słuchaczy/, a impreza skończyła się o 18:25. Spotkanie filmowała ekipa portalu Blogpress.pl . Zapowiedziano wydanie następnych książek: "Sylwetki niezwykłe" z wykładami z roku 2012/2013 oraz "Epokowe dokonania Polaków" - prelekcje z r. 2013/2014.
O godz. 19:00 w kawiarni Niespodzianka zaczął się wieczór autorski pani Martyny Ochnik /a właściwie Martyny Żandarowskiej-Ochnik/. Był on poświęcony jej książce "Pewnego dnia w grudniu". Oprócz autorki uczestniczyli w nim Janusz Kowalczyk z portalu Culture.pl, a także z Instytutu Adama Mickiewicza oraz Maciej Rayzacher, który czytał fragmenty książki. Przyszło ok. 28 osób.
Najpierw pan Janusz Kowalczyk wygłosil szereg entuzjastycznych opinii o powieściach p. Ochnik, a potem autorka powiedziała kilka słów o sobie. Ukończyła ona biologię i pracowała w laboratorium szpitalnym, ale potem zrezygnowała z pracy, zajmujac się rodziną, a następnie i pisarstwem.
Zadebiutowała w 2008 roku książką "Pan Wichrów i Powiewów" /krótkie omówienie - /TUTAJ/. Potem zyskała pewien rozgłos publikując w 2011 roku pierwszą powieść o Smoleńsku "Oszołomy" stanowiącą prawie dokumentalny zapis wydarzeń z okresu od kwietnia 2010 do czerwca 2011. Jej trzecia powieść "Pewnego dnia w grudniu" ukazała się w 2013.
Znany aktor, Maciej Rayzacher zaczął czytać fragmenty tej ostatniej książki. Pierwszy był dość krótki i niewiele mówiący, ale drugi okazał się bardzo dobrze, z satyrycznym zacięciem, napisaną sceną spotkania z niejakim Piotrem, podejrzanym guru reklamującym "medytację progresywną" /wzorowanym zapewne na Kaszpirowskim/.
Potem przyszedł czas na pytania z sali. Ja spytałam, czemu ten obraz guru jest tak karykaturalny? Odpowiedził mi Maciej Rayzacher zapewniając, że niektórzy ludzie są zdolni uwierzyć nawet w coś takiego. Ciekawa byłam też reakcji czytelników, zwłaszcza na książkę o Smoleńsku. Pani Ochnik opowiedziała o Targach Książki, na których do jej stoiska ustawialy się kolejki, a wielu czytelników dziękowało jej za tę książkę.
MarkD z Niepoprawneradio.pl /transmitowało ono wieczór/ spytał o źródła agresywnego zła pojawiającego się w jej powieściach. Martyna Ochnik zmieszała się nieco i wspomniała coś o Złym.
Na tym zakończyła się oficjalna część wieczoru, a słuchacze mogli skorzystać z wina, wody z cytryną i owocami oraz z orzeszków i innych przekasek. Na ścianach kawiarni widniały zdjęcia pozostałe po Wieczorze Dysydentów z 6 czerwca 2014 /pisałam o nim /TUTAJ/. Dokumentowały one historię ruchu Wolnośc i Pokój oraz Solidarności Walczącej i pochodzily z drugiej połowy lat 80-tych. Impreza zakończyła się ok. 20:30.
Przejrzałam dość pobieżnie książki p. Martyny Ochnik i muszę powiedzieć, że umie ona pisać. Czasem jednak ją ponosi. Każdy z czterech pierwszych rozdziałów "Oszołomów" rozpoczęła inwokacją w stylu:"W noc zimną i bezgłośną, w przestrzeni, bez końca i bez poczatku sunie skalna bryła. Uczepiona kurczowo orbity wokół Słońca, w pióropuszu galaktyki, pędzi nieświadoma tej wędrówki przez czas. Niesie na sobie lądy i oceany i wszelkie życie, jakie w nich jest." itd. itp...
Nic na to nie poradzę, ale natychmiast przypomniało mi się zdanie z "Poniedziałek zaczyna się w sobotę" Strugackich: "G. Dociekliwy wsławił się zdaniem: “Oort był pierwszym, który spojrzawszy na gwiaździste niebo zauważył, że Galaktyka się obraca" /TUTAJ/. Na szczęście w dalszym ciągu "Oszołomów" i w następnej powieści autorka zrezygnowała z tego typu "ozdobników".
Relacja Blogpress.pl z prezentacji książki "My i Państwo" jest /TUTAJ/.
YouTube: