Kwiaty Wszechświata (6)

Mgławica Rozeta

Gdyby Mgławica Rozeta nosiłaby jakąkolwiek inną nazwę, czy wyglądałaby równie słodko? Suche oznaczenie katalogowe NGC 2237 nie odbiera uroku tej kwiecistej mgławicy emisyjnej.
Wewnątrz mgławicy znajduje się gromada otwarta jasnych i młodych gwiazd oznaczona jako NGC 2244. Gwiazdy te powstały około 4 milionów lat temu z materii mgławicy, a wiatry gwiazdowe wydmuchały dziurę w jej centrum, izolowanym przez warstwy pyłu i gorącego gazu.
Za APOD.pl. Zdjęcie w pełnym wymiarze jest tutaj.

 Mak wschodni (Papaver orientale)

Gatunek byliny należący do rodziny makowatych, czasami nazywany makiem tureckim. Występuje w stanie dzikim w Azji Mniejszej (Armenia, Kaukaz, Persja). W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Łodyga wzniesiona, prosta, odstająco owłosiona, jednokwiatowa. Wysokość u formy typowej do 90 cm, u odmian ozdobnych do 120 cm. Liście głównie odziomkowe, łodygowe nieliczne i mniejsze. Są pierzastodzielne i również odstająco owłosione. Po kwitnieniu zasychają. Kwiaty jasnoczerwone, o średnicy do 15 cm mają u różnych odmian kolor od łososioworóżowego do wiśniowoczerwonego. U nasady płatków posiadają czarną plamę.
Jako roślina ozdobna mak wschodni nadaje się na rabaty i na grupy w trawnikach. Kwitnie w maju-czerwcu. Jest też uprawiany na kwiaty cięte (należy je ścinać, gdy są jeszcze w pąkach, rozwinięte szybko więdną). Niemal wszystkie uprawiane odmiany są mieszańcami maku wschodniego z makiem przykwiatkowym. Rozmnaża się go wiosną i jesienią z sadzonek korzeniowych. Wymaga stanowiska słonecznego i raczej suchego. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jozef

11-06-2013 [10:19] - jozef | Link:

Wyjątkowo trafnie dobrane zdjęcia. Jedność przyrody Ziemi i Wszechświata uderzająca. Co za inspiracja dla malarzy. Gratulacje tsole, tylko pozazdrościć widoków z którymi obcujesz.

Obrazek użytkownika tsole

11-06-2013 [10:47] - tsole | Link:

A tak obcować jak ja to każdy może. Na przykład tutaj:
http://apod.oa.uj.edu.pl/apod/...

Ja astronomem jestem tylko z wykształcenia. Uprawiam inny zawód
Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika xena2012

11-06-2013 [17:58] - xena2012 | Link:

są takie jak na zdjęciach czy to wyraz artystycznego przekazu?

Obrazek użytkownika tsole

11-06-2013 [18:37] - tsole | Link:

Niektóre maja barwy naturalne (tj. barwy promieniowania w zakresie widzialnym) inne są przetworzone. Nie jest to jednak retusz mający na celu artystyczną impresję, tylko celowy zabieg mający wzmocnić ilość informacji docierających do oglądającego z jednego rysunku. Cyfrowe zdjęcia wykonywane przez HST lub inne obserwatoria (kosmiczne, naziemne) są wizualizowane bądź poprzez „skompresowanie” widma promieniowania El-mag do zakresu widzialnego, bądź konwersji np. z UV do widzialnej. Oko ludzkie nigdy nie zobaczy w "naturze" takich obiektów kosmicznych, ani w takich barwach ani w takich konturach, podobnie jak nie potrafimy zobaczyć obiektów w paśmie podczerwonym (noktowizory potrafią) ani w rentgenowskim (a aparaty rentgenowskie widzą).

Obrazek użytkownika xena2012

11-06-2013 [19:51] - xena2012 | Link:

mam nadzieję ,ze nie stawiam zbyt naiwnych pytań.

Obrazek użytkownika tsole

12-06-2013 [06:54] - tsole | Link:

Pytania są naturalne.