WOJNA O RONDO KACZYŃSKIEGO W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

W Rudzie Śląskiej 3.04 br. decyzją rady miasta rondo w dzielnicy Halemba otrzymało imię śp.Marii i Lecha Kaczyńskich. Gdy Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic chciała wycofać się z tej decyzji w obronie pary prezydenckiej stanęli radni PiS, PO i RAŚ. Imię pary prezydenckiej stało się instrumentem w walce przeciwko odwołaniu Pani Prezydent kojarzonej z SLD, Ruchem Palikota i WZZ „Sierpniem-80”.
W 2010 r. w drugiej turze wyborów prezydenta miasta wygrała Grażyna Dziedzic (Porozumienie dla Rudy Śląskiej) dzięki poparciu PiS – rywalem był ówczesny prezydent miasta Andrzej Stania (PO). Grażyna Dziedzic wcześniej była dyrektorem MOPS, została zwolniona przez prezydenta Stanię. W 2012 r. PiS nie poparł referendum o odwołanie prezydenta i rady organizowanego przez PO i RAŚ. Jednak prezydent Dziedzic nie wywiązała się ze złożonej deklaracji i nie podpisała umowy o współpracy z PiS. Radni PiS otrzymywali bulwersujące informacje o powoływaniu na stanowiska kierownicze w miejskich instytucjach osób spoza miasta i powiązanych z SLD a nawet z rodowodami w stylu głębokiego PRL-u. Pani Prezydent w grudniu 2012 r. zerwała współpracę z PiS.
Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej Rudy Śląskiej radni z ugrupowania Pani Prezydent wspólnie z SLD usiłowali z funkcji przewodniczącego rady miasta odwołać Jarosława Wieszołka (PiS). W rewanżu radni PiS wspólnie z radnymi PO i RAŚ odwołali z funkcji przewodniczących komisji dwoje radnych Pani Prezydent. Zapowiedziano kolejne referendum o odwołanie Pani Prezydent tym razem z poparciem PO, RAŚ i PiS.
W lutym 2013 r. Prezydent Rudy Śląskiej nieoczekiwanie zaakceptowała inicjatywę Klubu Gazety Polskiej w Rudzie (powstałego w lutym 2013 r.) nazwania imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich ronda w dzielnicy Wirek. To było dziwne bo wcześniej Pani Prezydent była przeciwna nawet oficjalnej sesji rady miasta w rocznicę katastrofy. Ponieważ radni PiS uznali najmniejsze w mieście rondo za niegodne takich patronów, na sesji w dniu 3.04 br. imię Pary Prezydenckiej dzięki głosaom PiS, PO i RAŚ otrzymało rondo w dzielnicy Halemba. Prezydent Lech Kaczyński w przeszłości odwiedził właśnie tą dzielnicę a do parafii przekazał kielich wotywny. Natomiast za rondem w Wirku głosowali na wcześniejszej sesji radni SLD i ugrupowania Pani Prezydent. Radni SLD w kuluarach mówili, ze za wsparcie ronda Kaczyńskiego chcą poparcia PiS pod rondem imienia Barbary Blidy. Z oczywistych względów PiS nie mógł pójść na taki układ.
Na Facebooku osoby kojarzone z Ruchem Palikota utworzyły stronę „nie dla Ronda Kaczyńskich w Rudzie Śląskiej”. W internecie zebrano 2 tys lajków, w realu podobno tysiąc sześćset podpisów i złożono je u pani Prezydent. Na sesji Rady Miasta Ruda Śląska Pani Prezydent Grażyna Dziedzic złożyła wniosek o uchylenie uchwały o nazwaniu imieniem Pary Prezydenckiej ronda na Halembie. Wniosek został odrzucony głosami radnych PiS, PO i RAŚ. Zapewne to nie koniec sprawy – władze koła RAŚ w Rudzie Śląskiej krytykują wsparcie nazwania ronda imieniem Pary Prezydenckiej przez swoją radną.
W maju złożono podpisy z poparciem wniosku o referendum o odwołanie Pani Prezydent. Zgoda Pani Prezydent na rondo pary Prezydenckiej była prób zdezorientowania prawicowych wyborców i zniechęcenia ich do podpisywania wniosku o referendum. Gdy ta cyniczna prowokacja nie dała rezultatu Pani Prezydent usiłuje się z tej akcji wycofać dla pozyskania lewicowych wyborców. Ostatnia rozpaczliwa próba wstrzymania nieuchronnego końca to zawiadomienie prokuratury w sprawie fałszowania podpisów pod wnioskiem.
W przypadku sukcesu referendum o odwołanie Ruda Śląska może być kolejnym po Rybniku miastem, gdzie PiS odniesie zwycięstwo. PO już długie lata rządziło Rudą Śląską i miasto jeszcze za to płaci.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

14-05-2013 [14:55] - dogard | Link:

z tej kobity prezydenckiej...

Obrazek użytkownika gość z drogi

14-05-2013 [15:01] - gość z drogi | Link:

ale wszędzie...w całej Polsce...bo Polska tonie i najwyzszy czas,by PO zapłaciło za lata zniszczeń i odeszło w niebyt...
serdeczności wtorkowe :)

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

14-05-2013 [19:49] - Leszek Witkowski | Link:

Stary dowcip:

- Gora nasi !

- Ktorzy "nasi" ?

- Ci co gora !

Obrazek użytkownika fifik

22-05-2013 [23:52] - fifik | Link:

Szanowny panie Radny, przekłamań w Pana tekście tyle co dziur w szwajcarskim serze.

Po pierwsze nikt z naszej inicjatywy nie jest członkiem, ani działaczem Ruchu Palikota. Jeśli wydedukował pan to wg zasady, że skoro przeciwko Kaczyńskiemu, to znaczy że od Palikota, w myśl tej samej logiki skoro Pan z PiS, to by znaczyło że na bank radykalny narodowiec i faszysta. Przypuszczam że tak nie jest, więc na przyszłość proszę ostrożnie wyrokować osądy.

Co do przyczyn to krótko, Kaczyński był bardzo kontrowersyjną postacią. Jedni go wielbili, inni wyszydzali. W razie postawienia tablicy z nazwą ronda, otrzymywaliśmy sygnały że część mieszkańców mówiła nam, że będzie tam wyprowadzać psy by się załatwiały, inni twierdzili że przepiłują tabliczkę i sprzedadzą na „ajza” (złom), a Ci najbardziej radykalni mówili, że jak ich wyrzucą z Wawelu, to wrzucą ich do tych wagoników, co stoją na tym rondzie.

Czy jako Radny PiS chciałby Pan, aby rondo nazwane imieniem zmarłego Prezydenta stało się miejscem miejskiej niezgody i kalania jego Pamięci. Tego by Pan chciał???
Ponadto wszystkie pozostałe nazwy rond w naszym mieście były nazywane po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, a to tylko i wyłącznie w wyniku gierek politycznych.

Tak dla Pana informacji jesteśmy przeciwnikami nazywania rond nazwiskami jakichkolwiek polityków, gdyż każdy wedle naszej oceny będzie budził spory. Skoro już muszą być te nazwy niech będą neutralne politycznie.

Adam Pyka (Inicjatywa nie dla Ronda Kaczyńskiego w Rudzie Śląskiej)