RYBNIK - SUKCES PIS, KLĘSKA RAŚ I PO

W wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu Rybnik zdecydowanie zwyciężył kandydat PiS Bolesław Piecha. RAŚ poniósł klęskę w swoim mateczniku, słaby kandydat PO dopiero trzeci. Przegrała także próba budowy alternatywnej prawicy na bazie „Solidarności” i inicjatywy Pawła Kukiza. Sukces PiS w sercu Górnego Śląska stygmatyzowanj przez przeciwników jako „partia antyśląska”.
Bolesław Piecha uzyskał 28,48% głosów pokonując zdecydowanie Józefa Makosza (niezależny) – 19,59%, Mirosława Dużego (PO) – 18,01 % i Pawła Poloka (RAŚ) – 13,12%. Piecha wygrał w 6 na 11 gmin należących do okręgu, w pozostałych miejscowościach uzyskał drugi wynik. Szczególnie zwraca uwagę rekordowy wynik w rządzonej przez koalicję PO-RAŚ gminie Czerwionka-Leszczyny – 41,36%. Opłaciła się wizyta klubu parlamentarnego, wyjazdy czołowych polityków PiS i nie tylko (był m.in.Marek Jurek). Bolesław Piecha otrzymał wsparcie Prezydenta Rybnika Adama Fudalego. To także zasługa zaangażowanych w kampanię członków Klubów „Gazety Polskiej”.
Zdobywca drugiego miejsca Józef Makosz zwyciężył w Rybniku (33,14%) ale gdzie indziej praktycznie nie istniał. Pierwszy niekomunistyczny prezydent Rybnika w latach 1990-1998 i lider „Solidarności” w 1980 r. utracił stanowisko w 1998 r. ponieważ nie chciał się porozumieć ani z AWS ani SLD. Józef Makosz dwukrotnie bez powodzenia startował na prezydenta i do rady, po czym po porażce w wyborach prezydenckich składał mandat radnego. Jednak w 2011 r. jako kandydat do Senatu Józef Makosz zebrał 15% głosów w tym 28% w samym Rybniku (prawie pokonał Motyczkę). W tej kampanii Makosz otrzymał poparcie Pawła Kukiza i śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, podobno także „Solidarnej Polski”. Jednak klęska w innych gminach oznacza, ze wynik to sukces osobistej popularności wśród rybniczan a nie znaczenia podmiotu politycznego. Rząd dusz na prawicy sprawuje nadal PiS, populistyczne hasła Kukiza nie chwytają.
Kandydat RAŚ Paweł Polok w stosunku do 2011 r. stracił ponad 1/3 głosów. Wtedy Polok tylko o 300 głosów przegrał z kandydatem PiS senatorem Tadeuszem Gruszką. Polok. To niezbyt poważny gwiazdor programów kulinarnych wsławiony wyłącznie wezwaniem do palenia płyt Stanisława Sojki. W tych wyborach Polok wygrał tylko w dwóch gminach, w tym z trudem w rządzonych od lat przez radnych RAŚ (burmistrz i większość w radzie gminy) Lyskach. Polok nie liczył się w największych miejscowościach uzyskują najwyżej trzecie miejsce – w Rybniku, Mikołowie i Łaziskach Górnych. Polok wybierając jako środek transportu kampanii furmankę trafił do serc części mieszkańców przedindustrialnego Śląska. Bardzo słaba frekwencja w bastionach RAŚ (Lyski, Czerwionka-Leszczyny) pokazała małe możliwości mobilizacji elektoratu. W końcówce kampanii Bolesław Piecha mistrzowsko dobił Poloka przypominając, ze kandydat RAŚ odbywał staż w jego biurze poselskim i nie miał wtedy nic przeciwko PiS. Klęska RAŚ w ich zagłębiu to może być początek końca separatystów.
Jak pisałem, wyjątkowo słaby jest kandydat PO Mirosław Duży, były burmistrz Łazisk Górnych w latach 1998-2010. Aktualnie jest jedynie radnym powiatu mikołowskiego i jest znany tylko w tym powiecie stanowiącym mniejszą część okręgu. Duży wygrał w swoich Łaziskach Górnych (52,90%), gdzie zmobilizował nieco mieszkańców (frekwencja aż 16% przy średniej 11% w okręgu) ale to wszystko. Przegrał w innych gminach powiatu mikołowskiego a w Rybniku nie istniał. Kandydowania PO wcześniej mieli odmówić prezydent Rybnika Adam Fudali, były prezydent Józef Makosz i burmistrz Mikołowa Marek Balcer. Liderzy PO licząc się z porażką nie angażowali się zbytnio w kampanię swojego kandydata.
Janusz Korwin-Mikke jako spadochroniarz nie miał żadnych szans. Zapewne będzie ekscytował się przekroczeniem progu 5% - uzyskał 8,36% głosów ale dopiero szóste miejsce. Poparcie liderów śląskiego PJN europosła Marka Migalskiego i Andrzeja Sośnierza raczej zaszkodziło niż pomogło. Tradycyjnie sukcesy w sondach internetowych nie przełożyły się na realny rezultat. Plusem kandydowania JKM było odebranie pewnej części głosów RAŚ i PO. Nie dziwi totalna klęska kandydata SLD Krzysztofa Sajewicza. Od lat nie widziano w powiatach rybnickim i mikołowskim zjawiska pod nazwą radny SLD.
Zwycięstwo kandydata PiS może stanowić duży krok do odebrania władzy Donaldowi Tuskowi. Bo kto wygra w Województwie Śląskim wygra w całej Polsce. PiS ostatni raz wygrał w naszym regionie w 2005 r.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

22-04-2013 [10:03] - dogard | Link:

NIEDAWNO TUTAJ, NA 'NB, KTOS BREDZIL O MALOSCI Piechy i bledzie Kaczynskiego ,iz go wystawil.Odpisalem durniowi,ze to jedyny sposob --- wystawiac miejscowych ludzi, znanych juz w POLITYCE.Znowu moje gora.Niezle info--SLASK ZAWSZE POLSKI.

Obrazek użytkownika JaXY

22-04-2013 [15:28] - JaXY | Link:

Pozwolę sobie zauważyć że owych >sceptyków< było znacznie więcej. Był jakiś RAŚ-ysta z Rybnika który przedstawił prognozę
iż secesjoniści raśowi zdobędą ponad 50% poparcia a PiS tylko 3%, był jakiś dupek który twierdził że PiS niepotrzebnie angażuje
się w rybnickie wybory bo ważniejsze jest jakieś referendum w "Koziej Wólce".... (strateg od siedmiu boleści), oraz zdecydowana
większość blogerów zamieszczająca permanentną, tak zwaną w starej pezetpeerowskiej dialektyce "konstruktywną krytykę"
WSZYSTKIEGO co czyni Jarosław Kaczyński oraz działacze kierowanej przez niego partii.
Ale dosyć o tym, pies im mordę lizał. Ten dzień, jakkolwiek odradzał bym euforie jest dniem radosnym. W tym miłym, pogodnym
nastroju chcę pogratulować senatorowi Bolesławowi Piecha, działaczom PiS, klubom Gazety Polskiej oraz Panu Dogardzie. Tak, tak...
Panu także, ponieważ zaprawdę, godną podziwu jest pańska determinacja, zaangażowanie i odwaga w promowaniu PiS, ma Pan
niekwestionowany udział (zachowując stosowne proporcje) we wszystkich obecnych i przyszłych sukcesach >wyborczych<
ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Był bym zaszczycony mogąc w Pana towarzystwie oczekiwać przed komitetem wyborczym PiS
na wyniki wyborów parlamentarnych. Pozdrawiam serdecznie JaXY.

Obrazek użytkownika dogard

22-04-2013 [18:08] - dogard | Link:

mimo,iz jestem zawsze optymista i pogodnym czlekiem ; z wyjatkiem cholerycznych aczkolwiek krotkich dzialan, podales mi niezla porcje humoru na tacy.Mamusi i tatusiowi dziekuje za to jaki jestem,a Tobie za dobre, wesole slowo.Razem i do przodu.

Obrazek użytkownika fritz

22-04-2013 [19:44] - fritz | Link:

co za panegieryk, jak starannie przygotowany i.. wklejony.
Mozna powiedziec comming out..

Obrazek użytkownika Piotr Pietrasz

26-04-2013 [09:24] - Piotr Pietrasz | Link:

Różni ludzie różne głupstwa wypisują. Jeden z blogerów piszący, że jest rybniczaninem jako poważny cytował sondaż internetowy dający 50% Polokowi a drugie miejsce Januszowi Korwin-Mikkemu. Bolesław Piecha jako czlowiek z poważnym dorobkiem zawodowym to idealny kandydat na senatora. Ale zawsze w wyborach uzupełniających jest zagadką kto lepiej zmobilizuje swój elektorat. W Rybniku lepszy był PiS.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-04-2013 [11:57] - NASZ_HENRY | Link:

to co cieszmy się z PO_RAŚki w Rybniku ;-)

Obrazek użytkownika kura domowa

22-04-2013 [16:34] - kura domowa | Link:

...że PO-RAŚka nie może wygrać ;)

Obrazek użytkownika Piotr Pietrasz

26-04-2013 [09:20] - Piotr Pietrasz | Link:

Przed ogłoszeniem wyników nic nie było wiadomo. A w 2011 r. Polok omal nie wygrał z kandydatem PiS. Ważne, że wyborcy jednego z najbardziej gónośląskich okręgów pokazali co sądzą o doczepionej gębie "antysląskości PiS".