WOŚP. Jak długo jeszcze?

W niedzielę znów odbędą się huczne obchody dnia oczyszczenia dla wszystkich, którzy - dokonując aktu skruchy za cały rok - wrzucą pieniążki do puszek, zlicytują serduszka i dokonają innych aktów z reguły jednokrotnego corocznie aktu miłosierdzia dla innych.  Jakże potem można z czystym spokojem i swoistym oczyszczeniem moralnym funkcjonować przez kolejny rok... często nie zwracając uwagi na krzywdę i cierpienie innych a nieraz do tej krzywdy i cierpienia innych samemu się przyczyniając...

Nie dotyczy to oczywiście wszystkich. Wielka rzesza ludzi nieraz naprawdę z dobrego serca i zawsze wspiera (w miarę swoich możliwości) potrzebujących traktując WOŚP jako tylko jeden z wielu kierunków własnej dobroczynności.  Dla nich nawet kontrowersyjność samej akcji jest na tyle mała wobec ewentualnych korzyści, że są skłonni i mimo wątpliwości stają się darczyńcami... z dumą nosząc na sobie czerwone serduszka. Dla nich chwała...

Dla jednorocznych hipokrytów, dla których to niemal zbiorowy akt niemej spowiedzi i rozgrzeszenia, pozostaje tylko... może współczucie?

Nie chcę zbyt mocno wypowiadać się o Jerzym Owsiaku i jego akcji. Od zawsze jestem wobec niej sceptyczny (no może za wyjątkiem kilku pierwszych Orkiestr). Pisałem o samej akcji i całym WSOP obszerniej m.in. w swoich notkach sprzed kilku lat lat: No... i jednak Owsiak to pusty indoktrynator!, Owsiak to pusty Indoktrynator czy Oszołom? czy Przystanek Woodstock i List Otwarty do Sekretarza Generalnego OPM!. Również pomijam fakt nadzwyczaj szczególnego traktowania WOŚP przez wszelkie media oraz władze państwowe i samorządowe. Jakoś inne fundacje, inni ludzie zaangażowani w całoroczną i bardziej skuteczną i efektywną pomoc charytatywną nie mogą liczyć na aż takie wsparcie (vide np. : CARITAS i jej cykliczne, trwające już od dziesiątek lat akcje oraz codzienna pomoc dla potrzebujących).

Szczerze zaś podziwiam zaangażowanie młodych ludzi w niesienie pomocy, w ich pracę jako wolontariuszy. Tylko nieraz szkoda, że nie znają tych, którym swoim zaangażowaniem chcieli lub nawet pomogli.

Dla mnie jest jednak coś żenującego w tym, że wykorzystuje się naturalną w człowieku chęć pomocy innym w taki sposób jak robi to WOŚP. Od lat stała sie to nie tylko impreza komercyjna wspierająca całą pewną propagandową treść przekazu medialnego mającego "skanalizować" młodych ludzi wokół kolorowego, bezpłciowego świata unijnych, uśrednionych wartości, ale też właśnie wspierająca tylko pośrednio ludzi potrzebujących poprzez wspomaganie instytucji z reguły państwowych a nie osoby fizyczne.

Tak naprawdę to WOŚP skłania Polaków do dodatkowego i dobrowolnego opodatkowania na rzecz publicznej ochrony zdrowia.  Dodatkowo z owych pieniędzy wspiera się takie imprezy jak spędy "błotnej młodzieży" na przystankach woodstock'owych i prywatny biznes zrzeszony m.in. wokół firm samego guru, czyli J. Owsiaka i jego żony, t.j. "Złotego Melona" i "Mrówki Całej".

"Złoty Melon" Sp. z o.o. (swoją drogą symptomatyczna nazwa firmy), jest jednoosobową spółką z ograniczona odpowiedzialnością założoną i zarządzaną samodzielnie przez Jerzego Owsiaka. Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów tej spółki. Zajmuje się ona m.in.: organizacją imprez - w tym jednego z większych plenerowych festiwali, jakie odbywają się w Europie - Przystanku Woodstock; wydawaniem płyt DVD z polską muzyką rockową w wersji "live" (przede wszystkim zarejestrowanymi podczas Festiwali Przystanek Woodstock); aktywnym udziałem w organizacji Finałów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy; prowadzeniem szkoleń z zakresu resuscytacji krążeniowo oddechowej, pierwszej pomocy i defibrylacji (we współpracy z Fundacją WOŚP oraz instruktorami certyfikowanymi przez American Heart Association).

"Mrówka Cała" (firma żony J. Owsiaka) jest z reguły pdwykonawcą "Złotego Melona" i zaangażowana jest w obsługę WOŚP, Przystanku Woodstock i inne przedsięwzięcia "około-orkiestrowe". Nietudno domyślic się, że własnie ta firma czerpie chyba jedne z największych profitów finansowych całego przedsiębiorstwa państwa Owsiaków.

Jerzy Owsiak poprzez swoje inicjatywy biznesowe prowadzi i zarządza  Uniwersytetem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Centrum Wolontariatu Szadowo-Młyn), malowniczo położonym na pojezierzu Iławskim. Centrum zapewnia doskonałe warunki nie tylko na szkolenia, ale również na sympozja, narady , konferencje, spotkania firmowe a także imprezy integracyjne. To, że Ośrodek posiada salę konferencyjną, salę kominkową o niepowtarzalnym klimacie, jadalnię oraz parking... to przecież oczywistość dla instytucji charytatywnej...

Od zawsze też zastanawiam się (i w sumie pragnę pozostać w błogiej nieświadomości) nad przebiegiem procesów przetargowych na zakup sprzętu przez "koncern WOŚP" oraz ile to pieniążków zyskuje ten biznes dzięki odsetkom powstałym wskutek "leżakownia" naszych darów na kontach fundacji.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: Co stanie się z owym sprzętem darowanym przez tyle lat  placówkom publicznej ochrony zdrowia - a zakupionym tak naprawdę przez nas wszystkich wspomagających WOŚP - w przypadku wciąż planowanej komercjalizacji i prywatyzacji szpitali?...

Powtórzę dwuwers, który kiedyś już w kontekście tej prywatyzacji napisłaem...

------------

Może wtedy (po prywatyzacji) J. Owsiak stanie na piedestale i zawoła:

"Zbierałem dla chorych pieniądze od wszystkich Polaków,

Uleczyłem jednak finansowo zdrowych PO-wych przekrętasów"

Pozdrawiam

P.S.

Zastanawiam się jak długo jeszcze będziemy wspierać - wedle mnie mało transparentny - biznes rodziny Owsiaków? Polecam też artykuły: księdza Macieja Sroczyńskiego zatytułowany: "Nie taki Owsiak święty" (http://taba.nowyekran.pl/post/84215,nie-taki-owsiak-swiety) oraz - ubiegłoroczny - blogera Acontrario pt.: Wielka Kasa Świątecznej Okiestry" (http://acontrario.nowyekran.pl/post/47198,wielka-kasa-swiatecznej-orkiestry)

P.S.2.

Trzy lata temu tak oceniałem J. Owsiaka i do dzisiaj nic się nie zmnieniło w mojej na jego temat bardzo negatywnej opinii, tym bardziej, że - pomagając w  tym roku seniorom - ośmielił się wspomnieć o potrzebie dyskusji nad ich... eutanazją (wprost odrażające):

"Tak, bez żadnego fanatyzmu i zacietrzewienia. Na chłodno, bez egzaltacji i emocji. Jerzy Owsiak... Mężczyzna, lat 56 (dziś  niespełna 60-latek: dop: kj). Żółta koszula, czerwone (albo w innym jaskrawym kolorze) spodnie, czerwone okulary. Skacze, śmieje się, rży, wyje, wydziera się udając młokosa. Gaworzy coś: "Róbta co chceta". Przeżywa za każdym razem orgazmową egzaltację widząc kamerę przed oczyma. Całuje się z każdym i wdzięczy się do każdego... tym mocniej im ten Ktoś jest ważniejszy politycznie lub ma więcej pieniędzy. Jego słownictwo i zachowanie jest identyczne przez 20 lat - tak jakby się zatrzymał w dojrzewaniu emocjonalnym, intelektualnym i społecznym na poziomie owego 36 latka (który z kolei zatrzymał się na poziomie 16-latka)... i ciągle coś krzyczy... i zawsze do utraty głosu i wielkiej chrypy... no i jeszcze puszcza światełka nie ku górze w stronę nieba... ale do samego nieba!..."

(Źródło: http://krzysztofjaw.blogspot.com/2010/01/owsiak-to-pusty-indoktrynator-czy.html)

P.S.3

Jest jeszcze jeden - bardzo kontrowersyjny - aspekt działania WOŚP. Otóż - wedele informacji z sieci - prawie cały sprzęt zakupiony przez tę fundację pozostaje cały czas... jej własnością (sic!) i jest tylko użyczany placówkom ochrony zdrowia. Tak więc wspieramy tak naprawdę wzrost posiadanych aktywów przez samą fundację WOŚP a nie konkretnie określone instytucje ochrony zdrowia. Naprawdę J. Owsiak jest sprawnym biznesmenem, ale z etyką biznesową i etyką działalności charytatywnej nie ma to nic wspólnego!

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika z Niemiec

11-01-2013 [16:12] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Czytajac blogierow wypowiadajacych sie na temat akcji charytatywnej przeprowadzanej z inicjatywy Owsiaka
odnosze wrazenie, ze jedynym celem tych " artykulow " jest wyrazanie przez autorow swej zawisci, ze to nie
ktos z nich moze stanac w swietle jupiterow, ze to nie on jest autorem sukcesu, z ktorego korzystaja w rownym
stopniu ci najbardziej potrzebujacy ale i ci wszyscy ktorzy trafili do placowek sluzby zdrowia, wyposazonych
dzieki akcjom p. Owsiaka, w nowoczesny sprzet diagnostyczny.
Zastanawiam sie dlaczego nie ma osobnikow organizujacych podobne akcje, wywodzacych sie ze srodowisk aktualnej opozycji, dlaczego podobne akcje nie organizuja kluby GPC, " dlaczego media " torunskie nie organizuja podobnych
zbiorek. Podobne pytanie, " dlaczego nic nie robicie ". mozna skierowac do bardzo wielu organizacji i srodowisk
w Polsce.
W kraju, gdzie zyje od dziesiecioleci, pomimo bardzo dobrze fukcjonujacych systemow zabezpieczenia socjalnego,
dziala masa roznych organizacji prowadzacych akcje charytatywnych zbiorek z ktorych sa finansowane oprocz
projektow dla biednych na miejscu, rowniez niezliczone projekty w najubozszych krajach Afryki czy Azji.
Prosze mi pokazac co robia przedstawiciele srodowisk, mieniacych sie patriotycznymi, w tej dziedzinie,
czy moze, z tej strony mozna sie spodziewac jedynie " kubla pomyj " w kierunku tych co probuja cos robic.

Obrazek użytkownika kat

11-01-2013 [17:03] - kat | Link:

daj se spokój i przestań pajacować..... czytać nie umiesz ze zrozumieniem ????? zamiast wyrażać swoje opinie odnieś się do artykułu ..... DAJ MI TELEWIZJE TO ZROBIE JESZCZE WIEKSZY SZOŁ ..... rozumiesz o czym pisze? Masz to sto razy przeczytać może za 99 razem zrozumiesz o czym jest artykuł albo ripostuj z argumentami. Żegnam bez dowidzenia

Obrazek użytkownika Emigrant-Patriota

11-01-2013 [18:09] - Emigrant-Patriota | Link:

Czesc dalsza :

Nota bene zadluzone panstwowe szpitale to tez ciekawy ewenement w swiecie - bo jak panstwowy szpital oplacany z panstwowych pieniedzy zarzadzny przez panstwowe instytucje czyli z podatkow obywateli gdzie bez wzgledu na sytuacje kazdy obywatel ma konstytucyjne prawo do darmowej opieki sam w sobie moze byc zadluzony !!! Szpital ma zasrany obowiazek przyjac tyle ludzi ile przychodzi i wydac taka kase jaka trzeba a rachunek przeslac rzadowi, oc i koniec dyskusji. Jak wiec powstaja te dlugi ??? Przeciez lekarze, pielegniarki nie pracuja za darmo , prad trzeba oplacic, budynki utrzymac, wiec jakie dlugi ! Prywatny to co innego ale panstwowy ??? Cud na Wisla !!! Pomijam juz oczywiscie fakt ze Owsiak jesli sprzet nalezy do fundacji go nie oddaje na wlasnosc szpitalom to znaczy ze jego aktywa sa dzis gigantyczne, sadze ze w swiecie nie ma drugiej takiej firmy posiadajacej setki respiratorow, inkubatorow i calej tej sterty sprzetu, moze wiec zachodzi tez istotna obawa o to ze my sie skladamy na facia ktory poprostu jak Vicek Rostowski przez kretywna ksiegowosc jest maszynka do robienia sobie i kolesia z PO oraz lobbysta kokosowych interesow za przyzwoleniem i slepota kurza glupiego polactwa !

Dlatego uwazam ze dawanie kasy Owsiakowi , wysylanie SMS-ow, wspieranie kretynskich fundacji i wyreczanie tego skorumpowanego zlodziejskiego kraju jest idiotyzmem. Przestalem dawac kase na cokolwiek, Rzady PO-PSL i SLD oduczyly mnie odruchu ofiarnosci , widze tu jedynie same przekrety kosztem zwyklych, ciezko tyrajacych obywateli, kopanych notorycznie w dupe na pochybel darmozjadow w drogich garniturkach.

Obrazek użytkownika z Niemiec

11-01-2013 [18:35] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Nikt nie jest idealem, zapewne i Owsiak ma swoje " ulomnosci ", ale w przeciwienstwie do swoich krytykow
jednak co robi. Poza tym chyba sie jednak rozlicza z zebranych sum gotowkowych i zakupionego sprzetu
medycznego itp dzialan.

Obrazek użytkownika Emigrant-Patriota

11-01-2013 [19:33] - Emigrant-Patriota | Link:

zdejmij te klapy z oczu ! Rozlicza sie ? a jak sie rozlicza ??? Widziale kiedys oficjalne sprawozdanie finansowe tej orkiestry bo wielu juz o to pytalo jednak sie dopatrzyc i doprosic nie moga. To co oni podaja to ok, czesc kasy wplywajaca z kat internetowych i aukcji allegro czy tego typu licytacji mozna skontrolowac ale to tysiace ludzi i jak widac po aferze Amber Gold pewne kwestie sa tabu - czytaj rozkaz lobbystow ze urzad skarbowy ma nie tylac i nie wnikac ! Sprawa jest prosta - tysiace ludzi zbiera tez w puszki z jakas tam smieszna nalepka ??? Kto to kontroluje ??? - Owsiak ??? To niby czemy , co oficjalnie oczywiscie sie nie mowi, co poniektorzy chwala sie na necie ile to se pochlali za taka puszke ??? Dam ci bliski przyklad chocby w kwestii fundacja TVN. Pewna rodzina z dzieckiem prosila o pomoc, chodzilo o wsparcie operacji TVN . Fundacja powiedziala rodzinie podczas wywiadu ze choroba ktora ma dziecko nie jest dosc medialna i ze takich potrzebujacyh to oni maja wielu - czytaj pomoc tym co zasluguja, innym slowy kolesiostwo. Skonczylo sie na kopie w dupe !!! Nie inaczej bylo z p. Kwasniewska, jak jej mezulek skonczyl kadencje to nagle sie okazalo ze p. Kwasniewska nie jest juz zainteresowana prowadzeniem fundacji, co sie z nia teraz dzieje - cisza !!! Jesli czujesz sie chetny dawac jakas pomoc to dawaj rozsadnie - np. sa rodziny ktore potrzebuja pomocy, maja udokumentowana historie horoby, mozesz wplacic na ich konto , to przynajmniej jest do sprawdzenia i jest namacalnym konkretna pomoca a nie ladowanie w worek bez dna ! Sa tez potrzebujace hospicja i inne fundacje koscielne bez tej calej maszynki medialnej. Taki Caritas , ktory nie dziala przez jeden wieczor medialny a caly rok zbiera odziez, dary i rozdziela potrzebujacym nie jest w sferze zainteresowania bonzow i mediow bo tam nie idzie sie wylansowac, nie ma kasy bokiem , nie ma wiec interesu . Tak dziala rynek Owsiaka - wielka feta a czy ktos sie kiedys zapytal ila ta feta ostatcznie kosztuje ??? Czy wedlug ciebie transmitowanie calodzienne balangi w kanale TV, angazowanie takiej ekipy ludzi jest gratis ??? Moze paru szczeniakow, naiwnych malolatow poswieca swoj czas i lata za drobnymi ale nie rekiny, ktore chca sie wylansowac i przy okazji lobbowac na swoj biznes. To jest twardy swiat, tu nie ma miejsca na sentymenty. Owsiak to zwykla kukielka, popatrz co sie dzieje za nim !!!

Obrazek użytkownika Emigrant-Patriota

11-01-2013 [18:10] - Emigrant-Patriota | Link:

KAT ma tu 1000% racji, nie potrafisz wysnuc kolego wlasciwych wnioskow, dlatego co podejrzewam jestes w Niemczech i zapewne dlatego ze uwazasz iz Polska to gowniany kraj w ktorym sie nie da zyc i pomimo ze najpierw rzadzila komuna, nastepnie SLD a potem PO to pewnie PiS jest ten winny wszystkiemu. Typowe myslenie leminga .

Kiedys na samym poczatku tez dalem sie oglupic Owsiakowi i tej jego orkiestrze, myslac naiwnie ze jak sie narod nieco posklada to wyposazymy szpitale i bedzie sie lepiej dzialo wszystkim. Otoz od samego poczatku ,i tak dzis uwazam , Owsiak to zwykly prostacki slupek do nakrecania kasy. Za tym jest grubszy plan i dostrzega sie to widzac jak to sie rozwija w czasie, jakie sa tego realne efekty i korzysci. Nie twierdze ze zakupiony sprzet nie sluzy ratowaniu dzieci , choc przez tyle lat orkiestry mogli by zaczac zbierac na inne cele takze starszych a nie tylko dzieci, gdyby oczywiscie byl to cel szczytny. Ale dzieci to swietny argument zmiekczajacy serca przecietnemu obywatelowi, ktory wykladajac czesto odlozone zaskurniaki poprostu wyrecza nasze zlodziejskie panstwo , ZUS i NFZ. Nie po to placimy przez pol zycia kolosalne podatki aby potem panstwo za sprawa Owsiaka czy innych podejrzanych fundacji TVN-owskich, Polsatowskich i rodziny Kwasniewskich a moze teraz tez za chwile Komorowskich i Tuskowskich uciekalo od obowiazku zapewnienia Polakom wlasciwej opieki medycznej i to nie tylko dzieciom ale tez i starszym. Tym czasem od lat zbiorka kasy przez Jureczka niczego nie zmienia. Bo gdyby Jureczek kupowal sprzet, rozdawal by na wlasnosc szpitalom, jako wspieranie a nie zastepowanie ministerstwa zdrowia to dzis po tylu latach bylibysmy potega w ilosci najnowszego sprzetu medycznego i to do nas jezdzil by swiat sie leczyc a nie odwrotnie. Tym czasem co sie dzieje - z biegiem lat jest coraz gorzej, zapasc sluzby zdrowia coraz wieksza z roku na rok, coraz mniej limitow, coraz nizsze stawki coraz wieksze kolejki, brak refundacji lekow na czas, ludzi skazuje sie na cierpienie, kolejki a tych co maja jeszcze jakas kase na podwojne placenie - najpierw podatki a potem prywatnie u lekarza . To jest skandal, zlodziejstwo i barbazynstwo !!! Zadluzone panstwowe szpitale odwiedza potem komornik i sprzet ktory jest zakupiony z darow zostaje zarekwirowany i sprzedany za bezcen prywaciarzom - skarbonka bez dna !!!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

11-01-2013 [19:39] - krzysztofjaw | Link:

Nie masz racji. Sam osobiście angażuję się w działalność charytatywną a fundacja Owsiaka nie ma z nią nic wspólnego. To czysty biznes i polecam Ci artykuł o finansach WŚOP:

http://7dni.wordpress.com/2013...

Artykuł warty rozpowszechniania

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika PanReyTan

11-01-2013 [17:51] - PanReyTan | Link:

WOSP jest dzialaniem zakrzykujacym niezalezne myslenie. Faktycznie, ludzie zmanipulowani pozorna spontanicznoscia dzialan Owsiaka nie zastanawiaja sie nad istota funkcjonowania fundacji. Nalezy mowic o kazdym aspekcie dzialalnosci wszystkich organizacji aby ludzie potencjalni wspierajacy mogli dokonac swiadomego wyboru. Zastanawiajace jest jak poslugujac sie mediami Owsiak i jego fundacja stali sie "swietymi krowami", ktorych dzialami tak naprawde nikt sie nie interesuje.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

11-01-2013 [19:56] - krzysztofjaw | Link:

Niestety WŚOP jest typowym działaniem biznesowym, które nie ma nic wspólnego z charytatywnością. Jeżeli byśmy oceniali różne instytucje, to np. Caritas pomaga potrzebujacym w kwocie kilkunastokrotnie większej niż WŚOP... a medialnie prawie w ogóle nie jest wspierany.

Smutne to wszystko... a "Żłoty Melon" naprawdę przyniósł Owsiakowi złotego "melona" i jeszcze więcej, i jeszcze  i jeszcze...

Pozdrawiam