PAMIĘTAMY?

Właśnie minęła godzina „W”. 68 lat minęło od rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Obserwowałam z okna swojego mieszkania na Dolnym Mokotowie w Stolicy, czy zatrzymają się samochody i piesi. Co zaobserwowałam?
- zatrzymało się ledwie kilka aut i to dzięki jednemu człowiekowi, który stanął i zaczął trąbić, a zdziwionym mijającym go kierowcom pokazywał na zegarek i w powietrze, chyba po to, by wsłuchali się w głos syren.
- zauważyłam raptem jeden, słownie JEDEN, samochód z flagą. Gdzie ci EUROpatrioci, którzy w czasie mistrzostw zdobili samochody, gdzie się podziały ich flagi – w koszach na śmieci?

Na szczęście usłyszałam, że rano na „Marszu Mokotowa” było sporo osób i to młodzieży, na Powązkach były tłumy, w Śródmieściu samochody stanęły.

Mimo tych paru pocieszających przykładów zastanawiam się kto jest winien temu, że tak wielu osobom i to właśnie tu w Warszawie, w rocznicę patriotycznego zrywu, tak wielu osobom jest to obojętne, że potrafili być tacy, którzy trąbili zniecierpliwieni na tych, którzy zatrzymali się w hołdzie powstańcom?
Wychowywałam się w czasach komuny, a jednak patriotyzm był wpajany, nie tylko w domach, ale i w szkołach. Uczona nas stawania na baczność, gdy grali hymn, uczona nas hymnu, Warszawianki i innych patriotycznych pieśni. Uczona nas szacunku dal symboli narodowych. A teraz? Dlaczego w czasach „wolności”, naród poczuł się nagle tak wolny, że nie uwolnił się nagle od dumy narodowej, która budzi się tylko podczas meczy i innych rozgrywek sportowych. Dobre i to, ale to MAŁO.
Uczmy młode pokolenia historii, uczmy patriotyzmu i dumy narodowej. Nie dajmy by hasła ze sztandarów „BÓG, HONOR, OJCZYZNA” stały się pustymi słowami, bo może się okazać, że i język polski niebawem przestanie być niepotrzebny światłym Europejczykom, jako wsteczny i zaściankowy. Całe pokolenia walczyły za Ojczyznę, marzyły o niej, ginęły za nią, nie dajmy tego zmarnować!

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

01-08-2012 [18:16] - Teresa Bochwic | Link:

Dziękuję Pani za niego. 

Obrazek użytkownika sgosia

01-08-2012 [21:09] - sgosia | Link:

Dziękuję za miłe słowa

Obrazek użytkownika Basia

01-08-2012 [18:21] - Basia | Link:

Ładnie to Pani napisała. Dziękuję.

Obrazek użytkownika nurni

01-08-2012 [18:48] - nurni (niezweryfikowany) | Link:

Samochody, jak samochody. Ale w wielu blokach w w-wie flag narodowych wiecej niz w czasie Euro. I to tych czystych flag, bez podpisu "piwo Tyskie".

Czyli, najprawdopodobniej wywieszali tym razem inni, i okazało sie przy tym ze jest ich wiecej.

Obrazek użytkownika sgosia

01-08-2012 [21:14] - sgosia | Link:

Własnie ten brak patriotyzmu i szacunku dal "korzeni" mnie przeraża. 

Obrazek użytkownika nurni

01-08-2012 [20:55] - nurni (niezweryfikowany) | Link:

skąd przed chwila wróciłem odkryto kolejne szczątki. Brązowa, zgruchotana czaszka, rdzawe kości oczyszczane przez fachowców. Ofiara bezimienna. dziś bezimienna.

Podejrzewa się że wśród ofiar które później zakopywano na Łączce sa i ci powstańcy warszawscy którzy przeżyli Powstanie.
Trudno sie otrząsnąć.

 Po kwaterze smoleńskiej przybyła na Powazkach kolejna stacja. 
Jak zwykle zabrałem za mało zniczy.

Obrazek użytkownika sgosia

01-08-2012 [21:13] - sgosia | Link:

Dzięki za pocieszające wieści o flagach, u mnie jest ich tyle co zwykłe, czyli trzy na osiedlu - dość małym. 
A z tymi szczątkami pewnie masz rację. 
Nie byłam na Powązkach, bo grób mojego powstańca, o którym mówiłam dzisiaj w radiu Wnet mam na Bródnie. 
http://www.radiownet.pl/slucha...