Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Wer bist du? Ich bin polnischer katholischer Priester

Kaczysta, 29.07.2025
29 lipca 1941 roku franciszkanin ojciec Maksymilian Maria Kolbę w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

„Ojciec Maksymilian szedł w więziennym pasiaku, z miską u boku, w drewniakach. Nie szedł jak żebrak, ani też jak bohater. Szedł jak człowiek świadomy wielkiej misji. Stanął spokojnie przed oficerami. Cała świta, która dokonywała selekcji, wszyscy stali i patrzyli po sobie, nie wiedzieli, co robić. Wreszcie opamiętał się kierownik obozu i wściekły, zapytał swojego zastępcę:
– „Was will dieses polnische Schwein?” (Czego chce ta polska świnia?).
Zaczęli szukać tłumacza, ale okazało się, że tłumacz jest zbędny. O. Maksymilian w postawie na baczność odpowiedział spokojnie po niemiecku:
– „Ich will für ihn sterben” (Chcę umrzeć za niego)
i wskazał lewą ręką na stojącego obok Gajowniczka. Padło kolejne pytanie:
– „Wer bist du?” ( Kim jesteś?)
– „Ich bin polnischer katholischer Priester” (Jestem polskim księdzem katolickim.)
O. Maksymilian, mimo iż wiedział, jak Niemcy traktują polskich księży, nie bał się przyznać do swojego kapłaństwa. Panowała wtedy nieznośna cisza. Każda sekunda wydawała się trwać wieki. Wreszcie stało się coś, czego do dzisiaj nie mogą zrozumieć ani Niemcy, ani więźniowie. Kapitan SS, który zawsze zwracał się do więźniów przez wulgarne „ty”, zwrócił się do o. Maksymiliana per „pan”:
– „Warum wollen Się für ihn sterben?” (Dlaczego pan chce umrzeć za niego?)
O. Maksymilian odpowiedział:
– „Er hat eine Frau und Kinder” (pol. On ma żonę i dzieci.) Po chwili esesman powiedział: – „Gut” (Dobrze).” Z relacji naocznego świadka, więźnia Auschwitz 
Michała Micherdzińskiego
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 803
RinoCeronte

RinoCeronte

29.07.2025 17:20

Dzięki serdeczne za to Wspomnienie Ojca Kolbe.
Jan1797

Jan1797

29.07.2025 22:20

Miałem wtedy naście lat, gdy pierwszy raz Pani od historii zabrała nas do Auschwitz.
Jak to jest, powiedz mi, że w PRL-u potrafiła więcej przekazać o Ojcu Kolbe niż dzisiaj wiedzą nauczyciele?
RinoCeronte

RinoCeronte

31.07.2025 20:32

Dodane przez Jan1797 w odpowiedzi na Miałem wtedy lat naście, gdy

Ludzie wtedy myśleli i patrzyli w serce jakby powiedział Wieszcz. Dzisiaj liczy się ekonomia i przekonanie że wszystko i wszyscy mają swoją cenę...
Kaczysta
Nazwa bloga:
Kaczysta

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 515
Liczba wyświetleń: 1,242,092
Liczba komentarzy: 5,714

Ostatnie wpisy blogera

  • Potomek Wołyniaków - jak mordowaliśmy w Buczy i Mariupolu
  • Mają krew na rękach
  • Krym – rosyjska „niezatapialna forteca”, która tonie w ogniu ukraińskich dronów

Moje ostatnie komentarze

  • ruszkiewiczpotomku NKWD-zisypowiedziec ci ze jestes chujem to nic nie powiedzieć ludzka padlino
  • To kultura  mojej armii, która rabuje pralki, gwałci babcię i strzela w potylicę związanym dzieciom. To nasi nekrofile dopuszczają się gwałtu na trupach ukraińskich kobiet. I superTo moja Rosja…
  • ruszkiewicz w rozpaczybloga na S24 mu ukryli

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Najsłynniejsza i najlepiej zareklamowana polska firma za darmoszkę?
  • Azow - Bohaterski batalion armii Ukraińskiej
  • Pomagajmy naszym braciom

Ostatnio komentowane

  • EsaurGappa, Sieroty po ZSSR to inwalidzi wojenni z czasów zimnej wojny,w Moskwie jest taki młyn że 100 lat ogry w amoku..Gdzie jest król? Króla nie było, był car.Gdzie jest car?Cara nie było,był sekretarz.Gdzie…
  • Mirek Skalski, "Pan się zafiksował na słowie banderyzm,który powinien szukać na Ukrainie a nie na portalu." - Nie proszę pani. To, że na Ukrainie kwitnie banderyzm to ja wiem od zawsze. Ale tutaj, na tym portalu…
  • Tezeusz, Ruszkiewicz vel Skalski nadajesz z Izraela jak zwyklesalon24.pl 

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności