Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Wielki i Święty Jan Paweł 2
Wysłane przez Tezeusz w 03-04-2025 [06:33]
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. ok 2 m-ce przed swoimi 85 urodzinami ,,Nasz ukochany papież o godz. 21.37 powrócił do Domu Ojca" poinformował arcybiskup Leonardo Sandri wiernych na Placu św Piotra. Jan Paweł II jest dla wielu Polaków i ludzi na całym świecie wielkim autorytetem i powodem do dumy. Papież Jan Paweł II Karol Wojtyła to jedna z największych postaci w historii Polski i świata XX w.
W tym opracowaniu skupię się na drodze Karola Wojtyły do Watykanu. Ale jeszcze dziś poznacie postać się Karola Wojtyła z innej strony, jego wypraw kajakowych z młodzieżą i anegdoty związane z Karolem który został papieżem.
Jan Paweł II jest dla wielu Polaków autorytetem i powodem do dumy. Jego młodość przypadła na czasy bardzo trudne. Był to okres okupacji, wobec której nie pozostawał bierny: uczęszczał na tajne komplety, angażował się w kulturowy ruch oporu.To w objęciach tego terroru, łapanek, egzekucji zrodziło się w nim powołanie do kapłaństwa, które stało się początkiem drogi na Piotrowy tron. W chwili wybuchu wojny Karol Wojtyła miał 19 lat.
.
TEATR I LITERATURA
Jana Pawła II jako hierarchę kościelnego zna każdy. Ale jaki był, zanim został papieżem? Ja chciałabym się skupić na młodości, na przeżyciach okupacyjnych, relacjach z młodzieżą i Jego twórczości jako poety i dramaturga a nawet aktora.To właśnie ukształtowało tego wielkiego człowieka.Karol Wojtyła to sportowiec i aktor. robotnik, kapłan, filozof i teolog. poeta, dramatopisarz. Pseudonimy literackie: Andrzej Jawień, A.J. Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień.
Znane też były związki Karola Wojtyły z literaturą i teatrem ktore6 sięgają lat szkolnych. Jako uczeń męskiego Gimnazjum Śląskiego im. Marcina Wadowity (1932–1938) należał od 1934 roku do szkolnego Kółka Teatralnego. Grał znaczące, na ogół główne role, m.in w ,,Antygonie", ,,Balladynie" ,,Kordianie" ,,Nie–Boskiej komedii", "Ślubach panieńskich", "Sułkowskim", "Zygmuncie Auguście", "Judaszu z Kariothu". Niektóre z przedstawień współreżyserował. Mimo że Karol Wojtyła w latach 40. wybrał drogę kapłaństwa, nie zerwał swoich związków z teatrem, był dramaturgiem i krytykiem teatralnym.
Napisał kilka dramatów. Wczesne sztuki teatralne Wojtyły to Hiob, utwór osnuty wokół biblijnej Księgi Hioba i Jeremiasz, także o tematyce biblijnej oba z 1940. Uważa się, że jedna ze sztuk o tematyce starotestamentowej zaginęła w czasie wojny. ,,Przed sklepem jubilera" powst. 1960 r to najbardziej znana sztuka Wojtyły, wielokrotnie wystawiana w teatrze.Karol Wojtyła jako poeta był najpierw zafascynowany Biblią i renesansem, o czym świadczy młodzieńczy zbiór wierszy (wydany po latach) Renesansowy psałterz, nawiązujący do Jana Kochanowskiego. Potem przedmiotem trwałej fascynacji stał się romantyzm, zwłaszcza Juliusz Słowacki oraz Cyprian Kamil Norwid.
Wczesne utwory publikował od 1950 w prasie katolickiej pod pseudonimami literackimi Andrzej Jawień, AJ i Piotr Jasień, a po 1961 Stanisław Andrzej Gruda. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”.
MIŁOŚNIK GÓR I TURYSTY.
Karol Wojtyła najbardziej lubił spędzać wolny czas na łonie natury i w spartańskich warunkach na obozach z młodzieżą.Wielokrotnie podkreślano to Jego zamiłowanie i wspominano odbyte wyprawy najpierw studenta, później księdza, biskupa i oczywiście papieża. Dawni przyjaciele Karola wspominają wyprawy w Tatry, Beskidy, Bieszczady czy na jeziora. On sam zresztą niejednokrotnie to podkreślał i opowiadał o dawnych czasach. to była olbrzymia liczba wypraw turystycznych: luty 1956 r. wycieczka narciarska, wrzesień 1956 r. wycieczka rowerowa, luty 1958 r. kurs narciarstwa na Hali Lipowskiej, lipiec 1967 r. spływ na Drawie, można by wymieniać jeszcze długo.
Jako miłośnik gór w listopadzie 1954 r. otrzymał już Odznakę Turystyki Pieszej w stopniu brązowym. Wszystkie wyprawy łączą się z licznymi legendami, opowieściami, a także oczywiście wiązały się z działalnością duszpasterską. Był człowiekiem bardzo wysportowanym oprócz narciarstwa, turystyki pieszej, było też łyżwiarstwo, interesował się piłką nożną. Wiele tych podróży odbywał najpierw z ojcem. Kiedy objął funkcję wikariusza w parafii św. Floriana w Krakowie, do Jego obowiązków należała opieka nad młodzieżą studencką. To w tym właśnie okresie rozpoczęły się cykliczne wyjazdy, a Karol zwany był przez nich czule „Wujkiem”.
Najpierw były to krótkie wyjazdy jednodniowe, później weekendowe. Powoli przekształcały się one w kilkunastodniowe obozy, spływy, rozpoczęto zwiedzanie terenów bardziej odległych. Aktualnie na wielu z tych szlaków znajdują się Papieskie Szlaki Krajoznawcze, można nawet zdobyć odznakę krajoznawczą im. Jana Pawła II.Wyprawy były dla Wojtyły także odpoczynkiem od pracy naukowej i duszpasterskiej, chęcią wejścia w problemy społeczeństwa studenckiego. Wskazuje się tutaj także wpływ pobliskiej kalwarii, która swym położeniem, przyrodą a także walorami estetycznymi wpłynęła na rozwijanie i chęć pielgrzymowania.Do sanktuarium pasyjno-maryjnego pielgrzymował jako chłopiec, młodzieniec, ksiądz, biskup, arcybiskup, kardynał i papież. Nie bez przyczyny miejsce to jest zwane „Kalwarią Papieską”.
Silny związek z ty miejscem zapoczątkowały przyjazdy tu z ojcem Karola. Sam papież twierdził: „Kiedy w domu były jakieś uroczystości lub kłopoty, wtedy szliśmy do Kalwarii i tak to już mi zostało” .W latach 60` Wojtyła poświęcał dużo czasu na podróże zagraniczne - zarówno pielgrzymki, jak i misje ewangelizacyjne. Połączenie licznych podróży i wciąż żywej aktywności naukowej sprawiły, że obok Stefana Wyszyńskiego stał się największym autorytetem Kościoła Polskiego w tym czasie.
.
MŁODOŚĆ I WOJNA KAROLA WOJTYŁY
Po napadzie Niemiec na Polskę on i jego ojciec podzielili los tysięcy Polaków i uciekli z Krakowa. Ze względu na zły stan zdrowia taty musieli zawrócić. Na początku Karol nie zdawał sobie sprawy z okrucieństwa, jakie niosą Niemcy. W październiku zapisał się na drugi rok polonistyki na Uniwersytet Jagielloński. Jednak semestr nie trwał długo. 2 listopada aresztowano 183 profesorów Uniwersytetu. To był cios dla Wojtyły, który zobrazował mu oblicze nazizmu. Z początkiem 1942 uczelnia otworzyła swoje struktury w podziemiu tzw. Tajne Komplety, działając konspiracyjnie na 5 wydziałach. Nauczanie obejmowało wszystkie kierunki aktywne przed wojną.
Przez 3 lata działalności Uniwersytetu 136 procesorów narażało swoje życie kształcąc 800 studentów, w tym przyszłego papieża. Warto podkreślić, że Tajne Nauczanie w Polsce było najsprawniejsze spośród wszystkim państw okupowanej Europy. Sytuacja w domu Wojtyłów stała się trudna, jednak nigdy nie odebrała im godności. Podstawowym ich pokarmem były ziemniaki zaprawione margaryną. Młody Wojtyła wiedział, jak ważną kwestią w okupacyjnej rzeczywistości było posiadanie pracy, gdyż niepracujący mężczyźni między czternastym a sześćdziesiątym rokiem życia byli wywożeni do obozów koncentracyjnych lub wykonywano na nich egzekucje.
Przez rok Karol pracował w restauracji u swego ojca chrzestnego, Józefa Kuczmierczyka. Wtedy zajął się nauką języka francuskiego oraz czytaniem dzieł Conrada, Mickiewicza, Słowackiego i Wyspiańskiego. Ważne było dla niego również Pismo Święte. Z czasem jednak hitlerowcy zaostrzyli swoje przepisy, co zmusiło Wojtyłę do rozpoczęcia pracy jako robotnik fizyczny w kamieniołomach na Zakrzówku. Trasę z pracy do domu pokonywał pieszo, codziennie przez pół godziny, co podczas zimy było bardzo uciążliwe. Aby uniknąć odmrożeń on i jego przyjaciel Juliusz Kydryński chodzili z twarzami wysmarowanymi wazeliną.
Praca nie należała do łatwych. Pracownicy musieli każdego dnia napełnić wagonik wapienia. Choć przepisy pozwalały tylko na jedną przerwę trwającą piętnaście minut, to jednak przyjaciołom udawało się im wymykać, co parę godzin. Czasami nawet mieli możliwość skorzystać z żelaznego piecyka, dzięki czemu mogli zagrzać siebie i kawę.
Po skończonej pracy Lolek ubrany w drelich i drewniaki udawał się do domu ze zdobyczami dla siebie i dla ojca. Był to najczęściej węgiel i coś na obiad: kilka ziemniaków, kapusta i fasola. Pensja, którą zarabiał, była mizerna, ale było to jedyne źródło dochodów w domu.W październiku 1941 r Karol został przeniesiony do fabryki chemicznej Solavy w Borku Łęckim. Co prawda nowe miejsce pracy było bardziej oddalone od domu niż kamieniołomy, ale gwarantowało dużo lepsze warunki zatrudnienia m.in codzienną rację żywności: pół litra zupy oraz parę kromek chleba.
Pracował w oczyszczalni wody, często na zmianie nocnej. Przyszły Jan Paweł II od małego był niezwykle religijny. Podczas wojny duży wpływ na jego wiarę miało uczestnictwo w podziemnej katechizacji prowadzonej przez salezjanów.
Tam poznał Jana Tyranowskiego, krawca – mistyka, który na prośbę księży założył Duszpasterstwo Młodzieżowe, tzw. „Żywy różaniec”. W czasie spotkań poruszane były tematy związane z odbudową Polski na płaszczyźnie chrześcijaństwa.
Duszpasterstwo składało się z 15 osobowych grup, którym przewodniczyli młodzieńcy. Jednym z koordynatorów został właśnie Karol Wojtyła. Podejmując się takiego zadania, wziął na siebie bardzo duże ryzyko. Bycie odpowiedzialnym za życie piętnastu osób odegrało istotną rolę w jego szybkim dojrzewaniu. Wojtyła nie chciał pozostawać bierny wobec wysiłków Niemców w likwidacji polskiej kultury. Zaangażował się Teatr Rapsodyczny, który wchodził w skład organizacji „Unia”. Była to formacja o charakterze katolickim.
Tam Karol podejmował się pisania sztuk, między innymi „Hiob” i „Jeremiasz”. Kulturowy ruch oporu związał go z reżyserem i aktorem Juliuszem Ostrzewą, któremu przekładał na współczesną polszczyznę arcydzieła takie jak „Edyp” autorstwa Sofoklesa. Tam rozpoczął również swoją ścieżkę aktorską.
Okrucieństwo wojny dodatkowo spotęgowała śmierć taty, który był ostatnią najbliższą sercu osobą. Niezwykle bolesne było dla Karola to, że nie był obecny przy konającym ojcu. Osierocenie odegrało z pewnością istotną rolę na rozpoznanie swojego powołania do kapłaństwa. Dorastanie do tej decyzji trwało półtora roku.
.
TAJNE SEMINARIUM. 2 LISTOPADA 1946 KAROL WOJTYŁA PRZYJĄŁ ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE.
Na jesieni 1942 zaczął prowadzić nowe potajemne życie. Został jednym z 10 pierwszych seminarzystów włączonych do konspiracyjnej formacji kapłańskiej. Studiował teologiczną literaturę podczas nocnych zmian w pracy w Borku Fałęckim, dzięki czemu nie przyciągał specjalnie niczyjej uwagi. 29 lutego 1944 r przyszły kapłan został potrącony przez niemiecką ciężarówkę.W wyniku wypadku doznał wstrząsu mózgu, obrażenia ramienia i licznych ran. To przeżycie spotęgowało jego rozmyślania nad sensem życia, ostatecznie utwierdzając w przekonaniu, że jego powołaniem jest kapłaństwo. Znaczący wpływ na kształtowanie się moralności przyszłego papieża miały powojenne ustalenia jałtańskie, z którymi nie mógł się pogodzić. Jednak pomimo nowej komunistycznej okupacji, wyzwolenie z rąk Niemców pozwoliło na legalną kontynuację studiów teologicznych.
.
KAROL WOJTYŁA PAPIEŻEM.
Biskup pomocniczy krakowski 1958–1964, a nst arcybiskup metropolita krakowski 1964–1978, kardynał 1967–1978, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski 1969–1978, Metropolita krakowski Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 r. Będąc następcą Jana Pawła I wybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym po 450 latach papieżem urodzonym poza terenem Włoch i pierwszym w historii Słowianinem wybranym na tę posługę. Był 264 tym papieżem i 6 stym Suwerenem Państwa Watykańskiego od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005, świętym Kościoła katolickiego.Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX w. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą Anglikańską W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów oraz wyniósł na ołtarze więcej osób, niż wszyscy jego poprzednicy w okresie poprzednich pięciu wiekó Od lutego 2005 r. 2 krotnie przebywał w szpitalu. Zmarł 2 kwietnia 2005. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw.
W momencie śmierci Jana Pawła II obecni byli przy nim między osobisty sekretarz papieża ks Stanisław Dziwisz, kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko, ks. Tadeusz Styczeń, 3 polskie siostry sercanki pracujące w apartamencie i jego osobisty lekarz doktor Renato Buzzonetti. Potem przybył tam również kardynał Joseph Ratzinger, który 17 dni później został jego następcą.
Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: ,,Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".
Jan Paweł II był papieżem blisko 27 lat.
Komentarze
03-04-2025 [08:05] - Zofia | Link: @Tezeusz
@Tezeusz
Dziękuję bardzo za wspomnienia o Wielkim Człowieku. Intuicyjnie pokochałam naszego Ojca Świętego. Śledziłam Jego pielgrzymki w mediach nie zabiegając o spotkania na żywo ( chyba z własnej wygody). 30 lat temu będąc w Szczawnicy ( jestem z nizin) przeczytałam na mapach tras po Pieninach informację o tym że Ojciec Święty był na Górze Przehybie. Zapragnęłam przejść Jego śladami. Kosztowało mnie to wiele trudu, bo podejścia były strome i wyczerpujące ( szliśmy z mężem 5 godzin). Ale byłam tak szczęśliwa, że pamiętam tą trasę do dziś. Szłam śladami Świętego, który żył między nami.
03-04-2025 [14:49] - Marek Kudła | Link: Takiego człowieka i papieża
Takiego człowieka i papieża jakim był Jan Paweł II - Polak, nie będzie już nigdy ! No chyba, że Polska wyda na świat drugiego takiego Wojtyłę !
03-04-2025 [14:53] - Marek Kudła | Link: 16 października 1978 roku
16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany i ogłoszony na papieża. Szybko podbił serca większości ludzi na świecie. Zawsze uśmiechnięty i potrafiący żartować, szczególnie upodobał sobie młodzież, ponieważ uważał, że od ludzi młodych zależy w dużej mierze przyszłość świata. Jan Paweł II jest dla mnie świadkiem Nadziei, osobowością obecnych czasów, staje się znakiem przemian, nadziei i miłości. Jest niepodważalnym autorytetem, człowiekiem wielkiej myśli, czynu, umysłu. Dla wielu wiernych pozostanie drogowskazem życia. Bez obaw można powiedzieć, że był spostrzegany jako Ojciec narodu polskiego, ale i wszystkich narodów. Jest najwyższym, jak dotąd, autorytetem świata i jeszcze długo nim pozostanie ! Powinniśmy zachować go na zawsze w sercu, bo tak wiele dla nas uczynił.