Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
W Poznaniu wybuchł płomień wolności. Powstanie Wielkopolskie
Wysłane przez Tezeusz w 26-12-2024 [12:12]
Powstanie Wielkopolskie chlubą nie tylko Wielkopolan
Wkrótce kolejna rocznica wybuchu największego powstania w dziejach nowożytnej Europy - Powstania Wielkopolskiego.
Prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wypowiedział znamienne słowa oddając hołd poległym w powstaniu wielkopolskim. – „Nie byłoby niepodległej, silnej II Rzeczypospolitej, gdyby nie zryw Wielkopolan „- powiedział wówczas.
Zaznaczył, "że ta postawa patriotyzmu, miłości do ojczyzny trwa. - Ale także postawa miłości rozumianej jako obowiązek gospodarności, przedsiębiorczości, przynoszenia ojczyźnie dochodu, dawania pracy innym. Tego wszystkiego, co dzisiaj decyduje o tym, że Wielkopolska to jeden z najsilniejszych regionów kraju i najlepiej rozwiniętych" – powiedział Andrzej Duda.
„ Ludzie podziwiają Wielkopolan za gospodarność, przedsiębiorczość, umiejętność pragmatycznego myślenia. To wszystko w niezwykły sposób ujawnia się w historii Wielkopolski i jej mieszkańców z czasów zaborów, powstania wielkopolskiego i widać to także i dzisiaj „ mówił prezydent w czasie swego przemówienia na Placu Piłsudskiego. Podkreślił, że to praca organiczna, postawy patriotyczne budują i kształtują Polaków.
Prezydent chciałby, by uroczystości upamiętniające powstanie wielkopolskie odbywały się corocznie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie . -
"By Wielkopolsce i Poznaniowi, i tym wszystkim, którzy wtedy dzielnie stanęli czy to z bronią w ręku, czy wspierając powstańców, byśmy składali im co roku hołd, podkreślając wagę tego niezwykłego w naszych dziejach wydarzenia" - podkreślił prezydent.
„ Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć tym, którzy polegli. Polska nigdy tego zrywu nie zapomni"- zaznaczył Andrzej Duda.
"Hasło dziś rozbrzmiewa,
Hej za broń powstańcy!
Prusak zdzierać chce sztandary,
Padają ofiary,
Hej za broń! (...)"
Tak rozpoczyna się "Marsylianka Wielkopolska", pieśń napisana w 1919r., w pierwszą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Słowa napisał Stanisław Rybka a muzykę skomponował Feliks Nowowiejski.
27 grudnia stało się za mocą Sejmu RP świętem państwowym – ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została podpisana Prezydenta RP. Tym samym spełniło się marzenie wielu Wielkopolan oraz środowisk zaangażowanych w kultywowanie powstańczej pamięci. Powstanie wielkopolskie było największym zrywem niepodległościowym zakończonym zwycięstwem. Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego 1919 roku.
Sukces powstańców przypieczętował traktat wersalski, na mocy którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
"Święto narodowe jest należne Wielkopolanom i pamięci bohaterów, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju" – mówił prezydent Andrzej Duda.
"W grudniu 1918 roku Poznań dla mieszkających i stacjonujących w nim Niemców zmienił się w przysłowiową beczkę prochu. Zapalnikiem, który ją zdetonował, okazała się wizyta słynnego muzyka i patrioty, Jana Ignacego Paderewskiego, który w drodze z Gdańska do Warszawy – nie robiąc sobie nic z niemieckich zakazów – postanowił się zatrzymać w Poznaniu. Wiadomość o wizycie wirtuoza lotem błyskawicy obiegła Poznań i inne skupiska polskie zaboru pruskiego. Zaczęto tworzyć komitety powitalne i dekorować przewidywaną trasę przejazdu. Tak nastroje ulicy poznańskiej w dzień przyjazdu Paderewskiego, 26 grudnia, opisywał naoczny świadek w „Dzienniku Poznańskim”: „Napięcie i ruch w mieście wzrosło pod wieczór. Ulicami przeciągały oddziały harcerzy z rozwiniętymi sztandarami […]. W różnych punktach miasta zbierały się oddziały Straży Ludowej, towarzystwa i cechy. Wreszcie, gdy o godzinie 7 i pół wieczorem utworzył się olbrzymi szpaler poprzez ulicę Święty Marcin do Bazaru, nad głowami tłumów zabłysły światła tysięcznych pochodni. A Paderewski nie przyjeżdżał. Środkiem szpaleru od czasu do czasu pomknął skaut – cyklista, coraz to sprzeczniejsze wiadomości rzucając w tłum: Paderewskiego Niemcy aresztowali w Rogoźnie! Pod Piłą «szkiebry» [Niemcy w gwarze poznańskiej – P.K.] rozerwały tor. Paderewski przez Poznań pojedzie bez wysiadania. Już przejechał. Nie, jeszcze nie! A tłum marzł i czekał. Harcerzykom kolana z zimna drżały, ale mocno zziębniętą dłonią trzymali pochodnie. Straż Ludowa hukała z zimna w dłonie i nikt nie myślał się rozchodzić. Wreszcie. Jadą, jadą. [Julian] Lange ze «strażą» zagroził Niemcom, że będzie strzelać, jeśli nie pozwolą Paderewskiemu wysiąść w Poznaniu. Już jedzie…”. I rzeczywiście Mistrz przyjechał, a przed hotelem Bazar, gdzie się zatrzymał, tysiące ludzi wznosiło okrzyki na jego cześć i śpiewało polskie pieśni."
https://www.polska-zbrojna.pl/...
Powstanie Wielkopolskie było nie tylko zwycięstwem militarnym ale i politycznym ówczesnej Europy.
Zdobyczy Powstańców było, jak podają źródła historyczne, wiele jak np : broń automatyczna, karabiny, samochody składy żywności i umundurowania, jednak łup powstańczy, który zapisał się jako największa zdobycz wojenna Wojska Polskiego. W hali sterowcowej na Winiarach powstańcy zdobyli około 300 rozłożonych na części samolotów oraz balony. Nie udało się jedynie zdobyć sterowców, bo w czasie Powstania Wielkopolskiego już tam nie stacjonowały. Ocenia się, że na Ławicy i w „Hali Zeppelinów” powstańcy przejęli sprzęt lotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich!
Dodajmy, że powstańcy nie tylko samoloty niemieckie zdobywali, ale także je… kupowali. W kilku przypadkach zdemoralizowani, a chcący się wzbogacić niemieccy piloci, lądowali po stronie polskiej najnowszymi maszynami, otrzymywali za nie gotówkę i bilet powrotny do Niemiec. W ten sposób kupiono co najmniej kilka samolotów typu Fokker D. VII. Najnowocześniejsze myśliwce jak na ówczesne czasy. Powstawało wówczas polskie lotnictwo posiadające sprzęt lotniczy wysokiej klasy i sprawności technicznej.
Symbolicznym zamknięciem okresu niezależności wielkopolskiego lotnictwa stały się pokazy lotnicze, które odbyły się 28 września 1919 r. w Ławicy. Były to pierwsze na ziemiach polskich zawody tego typu, a ich inicjatorem był gen. G. Macewicz oraz redakcja „Polskiej Floty Napowietrznej”.
Ta flota powietrzna skutecznie odpierała ataki sowieckich siepaczy w 1920 roku a Pułki Poznańskie gromiły i pogoniły czerwonych barbarzyńców daleko oj daleko !
27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, jedno z zaledwie pięciu zwycięskich polskich powstań. Jego efektem było przyłączenie zachodnich terenów Polski do odrodzonej Rzeczypospolitej. Oprócz ogromnej zdobyczy terytorialnej, przyniosło też największe w polskiej historii łupy wojenne. Jak to się stało, że się udało?
Przynależność ziem odzyskanych podczas zrywu (prawie całej Wielkopolski) potwierdził traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. „Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym”, głosi uchwała Senatu z grudnia 2017.
Na temat roli Powstania Wielkopolskiego w życiu Wielkopolan można by napisać kilka książek. Powstanie wielkopolskie jego przesłanie, tradycje i współczesność to dla przeciętnego Wielkopolanina z tradycjami jak elementarz nim bycia. Tradycje przekazywane przez pokolenia zachowane są po dzień dzisiejszy nie tylko w samej gwarze poznańskiej, ale i w prezentowanych postawach patriotycznych, czy też innych zachowań np. w zakresie wzajemnej pomocy chorym i biednym, życzliwości, gościnności, dobrze i solidnie wykonywanej pracy, punktualności, rzetelności w tym co się robi i czyni itp. Powstanie wielkopolskie to nie tylko 700 miejsc pamięci narodowych, ale to kontynuacja zasad wielkopolskiej drogi do zwycięstwa już nie militarnego, ale gospodarczego i organizacyjnego w wydaniu współczesnym. Przykłady takiego działania widać niemal na każdym kroku wystarczy przejść się po Poznaniu.
Wielkopolanie szczycą się swoim zwycięskim powstaniem czcząc go bardzo uroczyście nie tylko w oficjalnych jego obchodach, ale i zabawie i uczestnictwie w pokazach grup rekonstrukcyjnych, które wiernie odtwarzają ducha tamtych dni zwycięstwa i chwały.
Starsi pokazują młodszym miejsca, w których Wielkopolanie walczyli o wolność składając tam kwiaty i zapalając znicze. Miejscem spotkań poznaniaków w tym dniu jest przeważnie Stary Rynek, którego mury były niemym świadkiem tamtych walk o wolności wyzwolenie spod jarzma zaborców.
Cześć i Chwała bohaterom !
Żródło :
https://dziennikarzobywatelski...
https://dziennikarzobywatelski...
https://naszeblogi.pl/72034-po...
https://pw.ipn.gov.pl/pwi/hist...
https://ciekawostkihistoryczne...
YouTube:
Komentarze
26-12-2024 [12:21] - Tezeusz | Link: To Ignacy Jan Paderewski dał
To Ignacy Jan Paderewski dał iskrę do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dziś w 106. rocznicę jego przyjazdu do Poznania, mieszkańcy mogą przeżyć ten moment na nowo.
Historyczny moment
W piątek 27 grudnia obchodzić będziemy Narodowy Dzień Powstania Wielkopolskiego. To jedno z ważniejszych wydarzeń w historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Do jego wybuchu mogłoby jednak w ogóle nie dojść, gdyby nie przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Polityk w stolicy Wielkopolski pojawił się 26 grudnia 1918 roku.
Uroczystości
Z tej okazji już od 27 lat na Dworcu Letnim odbywa się inscenizacja tego ważnego wydarzenia. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach, w rolę Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego Andrzej Lajborek. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:00. Będzie to okazja do odśpiewania wspólnie patriotycznych pieśni. Co więcej, aktor wcielający się w rolę Paderewskiego wygłosi mowę taką, jak 104 lata temu do mieszkańców terenów Wielkopolski.
Wyjątkowa podróż
To jednak nie wszystko. Po uroczystości można wybrać się w wyjątkową podróż specjalnym pociągiem „Mistrz Paderewski”. W tym roku zabytkowy pociąg zabierze podróżnych do Palędzia. Na uczestników tego niezwykłego wydarzenia na stacji docelowej czekać będą mieszkańcy gminy, przedstawiciele lokalnych władz oraz orkiestra.
26-12-2024 [14:20] - Tezeusz | Link: Mitem ze szczególną siłą
Mitem ze szczególną siłą zakorzenionym wśród mieszkańców Wielkopolski jest opinia o niechęci Józefa Piłsudskiego do ziem dawnego zaboru pruskiego. Mimo przemiany pokoleń i niełatwych doświadczeń minionych dziesięcioleci, wciąż jeszcze można usłyszeć o marszałku jako osobie niechętnej Wielkopolanom.
Punktem wyjścia negatywnej oceny jego stosunku do Wielkopolski stały się pertraktacje prowadzone w 1918 r. w magdeburskim więzieniu, gdy zobowiązał się do „uspokojenia” Warszawy, lecz uwolnienie okupił deklaracją nieporuszania w przyszłości sprawy przynależności ziem zaboru pruskiego do niepodległej Polski.
O wypełnieniu tego zobowiązania oczywiście nie było mowy.
Do Wielkopolski ruszyli emisariusze z Warszawy, a działacze Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego czynnie włączali się w akcję rozbrajania Niemców. Piłsudski oficjalnie nie mógł wspierać Wielkopolan, gdyż każde jego zaangażowanie w wydarzenia na obszarze zaboru pruskiego mogło być traktowane jako wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Niemiec i próba tworzenia faktów dokonanych. Dużym ryzykiem politycznym było objęcie ziem zaboru pruskiego zasięgiem okręgów wyborczych do Sejmu Ustawodawczego.
Sam Piłsudski był doskonale zorientowany w rozwoju wydarzeń i chyba zdawał sobie sprawę z jedności zarówno „pruskiej” Wielkopolski, jak i tych części regionu, które od 1815 r. znajdowały się w zupełnie innych realiach w zaborze rosyjskim. Natomiast Wielkopolanie wiele swych poczynań z przełomu lat 1918-19 konsultowali z Warszawą, a nawet byli współautorami planu uwolnienia przyszłego marszałka, gdy jeszcze przebywał w magdeburskim więzieniu.
Wiele wyjaśniła wizyta Józefa Piłsudskiego w Poznaniu w dniach 25-27 X 1919 r. Drugiego dnia podczas wieczornego bankietu wygłosił wręcz hymn pochwalny na cześć regionu i jego mieszkańców, co przełamało początkowe opory i na raucie wydanym w salach zamkowych Naczelnik Państwa przyjmowany był już z nieukrywaną sympatią.
W sierpniu 1920 r. wojska wielkopolskie stanowiły trzon sił wykorzystanych do kontruderzenia znad Wieprza, marszałek zaś zawsze wyrażał się o nich z uznaniem. Sądząc z treści wypowiedzi, rozkazów, czy przemówień z okazji odznaczania orderem Virtuti Militari kolejnych sztandarów pułków wielkopolskich, były to słowa szczere. Można odnieść wrażenie, że pułki kresowe Piłsudski kochał, wielkopolskie zaś traktował z uznaniem i respektem. A jednak w dwudziestoleciu międzywojennym, zwłaszcza po zamachu majowym z 1926 r., zawsze w Wielkopolsce traktowany był z rezerwą lub wręcz z niechęcią.
W burzliwych latach 1980-82 w Wielkopolsce nagle odżył kult Józefa Piłsudskiego, ale koniunkturalnie, ze względu na sytuację w kraju. Dziś marszałek jest tu traktowany jako bohater narodowy, ale z mniejszym sentymentem niż w dawnej Galicji czy w centralnej Polsce. Mimo to w 2001 r. na ścianie poznańskiego zamku cesarskiego wmurowano poświęconą mu tablicę pamiątkową.
26-12-2024 [14:32] - Kaper | Link: tezeuszek złodziej
tezeuszek złodziej
Znowu "zapomniałeś" podać złodzieju źródła.
"Twój" komentarz" plagiatorze pochodzi ze strony https://regionwielkopolska.pl/...
Dzień bez plagiatu dniem straconym?
Aha! Nie próbuj edytować i dodawać link bo już zrobiłem zrzut ekranu.
26-12-2024 [15:00] - Tezeusz | Link: @ Kapeć .. rus
@ Kapeć .. rus
Dalej wspierasz Islamski terroryzm...Ale Chanukę zapaliłeś.. takie przecież masz tradycje o czym tak często wspominasz.
PS. A linka nie wstawiełm żydku z prostej przyczyny - bo się nie mieścił za długi tekst.
26-12-2024 [15:03] - Kaper | Link: tezeuszek złodziej
tezeuszek złodziej
". A linka nie wstawiełm żydku z prostej przyczyny - bo się nie mieścił za długi tekst."
hahahahahahahahahahahahahahahha
Tak to możesz kłamać swojemu przełożonemu z hasbary złodzieju.
26-12-2024 [15:08] - Tezeusz | Link: @ Kapeć.. rus
@ Kapeć.. rus
Napiszę za twoją guru Lempart " Wypierd...." do swoich cwelu sowiecki @ Vel Pers.
26-12-2024 [15:13] - Kaper | Link: tezeuszek złodziej
tezeuszek złodziej
"Wypierd...." do swoich cwelu sowiecki @ Vel Pers"
Chciałbyś złodzieju.
Wczoraj ci obiecałem, ze będę kontrolował "twoje" teksty i słowa dotrzymuję.
Znowu złapałem cię na bezczelnym plagiacie.
Stękaj dalej. Może jakiś twój koleś przybiegnie ci z pomocą.
Może chujski?
26-12-2024 [15:20] - Tezeusz | Link: @ Kapeć.. rus
@ Kapeć.. rus kopiarka tekstów
Szkoda, że w swoich wypocinach nie zawarłeś tego co uwielbiasz... wspierania terroryzmu Islamskiego... Taka natura tęczowego śmiecia z Izraela.Chama to po ojcu ?
Oto wypowiedzi chama :
"Widzę, że cierpi pani na typowy dla jełopów "syndrom POPiS" - kto nie z PiS to z PO. I na odwrót.
Otóż mam w głębokim poważaniu cały ten antypolski konstrukt. To tyle w tym temacie..."
"świadczy, że najwyraźniej ma on problemy natury kwalifikującymi do leczenia w zakładzie zamkniętym.."
"A ja potępiam stanowczo twoje żydowskie, ludobójcze zbydlęcenie.
Bydle w twoim przypadku to w sumie obraza dla bydląt..."
"O! Następny żydek z hasbary się ujawnił.
Dużo was tu jeszcze jest?"
"Pięknie ośmieszył pedałów z Waszyngtonu.
Cioty z rozpaczy strzelają już do swoich myśliwców."
"Czego się jednak spodziewać od polskojęzycznego (ledwo ledwo) sługusa izraelskiej hasbary?"
"Pisząc "naszych" nie miałem na myśli ciebie chazarski jełopie."
"Jest pan jednak żałosną miernotą."
"Otwierając konto na NB nie miałem świadomości, że jest tutaj tyle osobników ze zwichrowaną psychiką."
"Prowadzący z hasbary jeszcze pana nie zawiesił?"
"Twoje wklejki niewiele ci pomogą bo nikt nie wierzy chazarskiej mendzie, która lansuje się na Polaka jak ty."
"Ty jesteś chazarska miernota do potęgi entej."
"Wy, chazarzy z hasbary, macie wyjątkowo mały zasób słownictwa."
A za wspieranie terroryzmu Islamskiego służby już penetrują trójmiasto ? Blisko .. coraz bliżej..
Twoja twórczosc polega na " kopiuj - wklej"
https://gloswielkopolski.pl/jo...(link is external)
Samemu nic nie jesteś w stanie wymyśleć taki móżdzek zapitego karła.
26-12-2024 [15:34] - Kaper | Link: tezeuszek złodziej
tezeuszek złodziej
"A za wspieranie terroryzmu Islamskiego służby już penetrują trójmiasto ? Blisko .. coraz bliżej.."
Chciałbyś konfidencie.
To ciebie poszukują sanitariusze z kaftanem bezpieczeństwa.
Twoja obrona ludobójstw Izraela to oznaka największego zbydlęcenia.
Jesteś skończony i skompromitowany.
Twoje wklejki niewiele ci pomogą bo nikt nie wierzy chazarskiej mendzie, która lansuje się na Polaka jak ty.
26-12-2024 [15:36] - Tezeusz | Link: @ Kapeć.. rus kopiarka czyich
@ Kapeć.. rus kopiarka czyich tekstów.
Srasz w gacie ze strachu.. ?
26-12-2024 [15:10] - Tezeusz | Link: Ciekawe materiały o Powstaniu
Ciekawe materiały o Powstaniu Wielkopolskim :
https://ipn.gov.pl/pl/edukacja...
https://pw.ipn.gov.pl/pwi/hist...
Jako uzupełnienie do materiału.
26-12-2024 [15:11] - Tezeusz | Link: Czy Polacy wygrali jakieś
Czy Polacy wygrali jakieś powstanie?
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 jest jednym z czterech zwycięskich powstań polskich. Sukcesem zakończyły się również powstanie wielkopolskie w 1806 r., powstanie sejneńskie w 1919 r. i II Powstanie Śląskie w 1920 r.