NBP ma w rezerwach aż 420 ton złota

NBP ma w rezerwach aż 420 ton złota, europoseł Gronkiewcz-Waltz, krytykuje te zakupy

1. Na konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prezes NBP  prof. Adam Glapiński poinformował, że wartość polskich rezerw walutowych przekroczyła już 200 mld USD, w tym jest 420 ton złota, co stanowi blisko już blisko 15% ich wartości. Prezes poinformował także, że zarząd NBP podjął decyzję, o tym, że docelowo wartość rezerw w złocie ma stanowić 20 % wartości wszystkich rezerw walutowych i w związku z tym należy się spodziewać kolejnych zakupów złotego kruszcu. Prezes Glapiński podkreślił także, że w sytuacji wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą, posiadanie dużej ilości złota w naszych rezerwach walutowych, wzmacnia naszą wiarygodność ekonomiczną i pełni ważną rolę stabilizującą dla polskiej gospodarki.
 
2. Po tej konferencji  w swoim wpisie na portalu X, zacytowałem tę wypowiedź prof. Glapińskiego i dodałem, że od momentu objęcia przez niego prezesury w NBP, rośnie bardzo wyraźnie wartość rezerw dewizowych, w tym także tych w złocie z ok. 100 ton w 2015 roku do wspomnianych 420 ton pod koniec września 2024 roku. Na ten wpis zareagowała do niedawna wiceprzewodnicząca Platformy, a obecnie europoseł tej partii Hanna Gronkiewicz-Waltz, umieszczając na portalu X następujący wpis „A skoro my kupujemy złoto, tzn. ze ktoś sprzedaje, dlaczego to robi? Jest jeszcze kilka innych pytań np. w razie kryzysu co łatwiej sprzedać walutę czy złoto?”. Ten wpis miał ponad 100 tysięcy odsłon, a Gronkiewcz-Waltz spotkała się wręcz z miażdżącą krytyką, najoględniej mówiąc, większość komentujących dziwiła się, że z taką wiedzą ekonomiczną, pełniła ona przez wiele lat funkcję prezesa NBP.
 
3. Przypomnijmy, że jak podano w ostatnim komunikacie NBP, aktywa rezerwowe Polski zarządzane przez bank centralny wyrażone w walucie euro, na koniec sierpnia 2024 roku wyniosły 192,5 mld euro, a przeliczone na dolary amerykańskie, wyniosły aż 213,1 mld USD. Jak poinformowano także w tym komunikacie, NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. Zasadnicza ich część jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe (około 70%), w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe, pozostała część jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej wiarygodności oraz w złocie monetarnym.
 
4.  Przypomnijmy, że na koniec 2015 roku wartość aktywów rezerwowych Polski zarządzanych przez NBP wyrażona w walucie euro, wynosiła zaledwie 86,9 mld euro, a wyrażona w dolarach amerykańskich niewiele więcej czyli 94,9 mld USD. Jak już wspomniałem na koniec sierpnia 2024 roku,  odpowiednio 192,5 mld euro i 213,1 mld USD, a więc w ciągu ponad 8 lat wartość aktywów rezerwowych wyrażona w walucie euro, wzrosła o ponad 105 mld euro, a wyrażona w dolarach amerykańskich aż o blisko 120 mld USD, a więc w obu przypadkach, uległa więc więcej niż podwojeniu, a wartość rezerw w złocie wzrosła ponad 4-krotnie. To ogromny wzrost wartości aktywów rezerwowych Polski zarządzanych przez NBP, co charakteryzuje działania zarządu polskiego banku centralnego od momentu kiedy jego prezesem został w czerwcu 2016 roku  prof. Adam Glapiński.
 
5.  O zmianie struktury naszych rezerw walutowych ,stało się głośno po komunikatach NBP o zakupach złota przez polski bank centralny i późniejszym wzroście cen złota na giełdach, co przyniosło i ciągle przynosi NBP dodatkowo duże zyski. Przypomnijmy, że gdy prof. Adam Glapiński został prezesem NBP zasoby złota w rezerwach walutowych NBP wahały się w granicach 100 ton i były sukcesywnie powiększane, w 2018 roku zakupiono 26 ton, w 2019 kolejne 100 ton, a po agresji Rosji na Ukrainę w 2023 roku aż 130 ton i do września 2024 roku kolejne 61 ton. Wspomniane 420 ton rezerw w złocie zgromadzone przez NBP, zbliża nasz bank centralny do pierwszej dziesiątki banków na świecie o największych rezerwach złota, jesteśmy już na 12 miejscu na świecie, a tymi ostatnimi zakupami wyprzedziliśmy W. Brytanię, Arabię Saudyjską, Uzbekistan i Portugalię.
 
6. Informacja o wielkości  i strukturze polskich rezerw walutowych, a także gwałtownym wzroście ich wartości w ostatnich 8 latach, wyjaśnia dlaczego od kilku lat trwa ogromna presja wielkich krajów UE, w tym w szczególności Niemiec, aby Polska weszła do strefy euro. Po pierwsze taka decyzja podjęta przez nasz kraj, dawałaby bardzo korzystny efekt psychologiczny, bowiem do strefy euro wszedłby duży kraj, a więc wszelkie informacje o „śmierci” tej strefy, które pojawiają się co jakiś czas w europejskich mediach, zostałyby uznane za mocno przesadzone. Po drugie taka decyzja naszego kraju spowodowałaby efekt wzmacniający walutę euro, bowiem do strefy euro weszłaby 5-6, szybko rozwijająca się gospodarka UE, a także kraj o ogromnych rezerwach walutowych, których wartość jak już wspomniałem  przekroczyła  213 mld USD, w tym około 15%, stanowią rezerwy w złocie.
 
7. Byłaby to jednak decyzja niekorzystna dla naszego kraju, oznaczałaby znaczne zbiednienie dużej części polskiego społeczeństwa, oraz osłabienie naszym możliwości rozwojowych i dlatego prezes NBP jest jej zdecydowanie przeciwny. Właśnie dlatego właśnie trwają nieustanne ataki obecnej większości parlamentarnej na prof. Glapińskiego, a procedowany przez nich wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP jest  właśnie próbą usunięcia go z tego stanowiska.



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika cognitos

06-10-2024 [09:03] - cognitos | Link:

nie ma presji na wejście do Euro; nie spełniamy wymogów, więc nikt nas tam nie wpuści.

Obrazek użytkownika cognitos

06-10-2024 [09:27] - cognitos | Link:

A co z tego mają Polacy, że NPB nakupowało złota?

Obrazek użytkownika sake3

06-10-2024 [18:44] - sake3 | Link:

Jakby NBP nie kupowało złota też byłoby źle.Najważniejsze to ujadać.

Obrazek użytkownika smieciu

06-10-2024 [17:46] - smieciu | Link:

Tylko ile tego złota posiadamy w praktyce a nie w teorii? Bo z google wynika że raptem trochę ponad 100 ton znajduje się w skarbcach NBP. A reszta w miejscach, do których dostęp zależy od dobrej woli ich zarządu. Niby wszystko dobrze. Tylko że jak jest naprawdę, przekonamy się wtedy kiedy nagle zaczniemy tego złota potrzebować. Wyjdzie, kto naprawdę jest jego posiadaczem. Za ile będziemy mogli je sprzedać.
Warto przypomnieć że przykładowo Niemcy postanowiły  że ponad 50% zasobów ich złota ma znajdować się we Frankfurcie. Dlatego ściągnęły niedawno wielkie masy złota do siebie.
Co też ciekawe Bundesbank posiada szczegółową ewidencję, do publicznego wglądu, w której wymieniona jest każda pojedyncza sztabka wraz z miejscem jej składowania.
Czyli każdy może sobie sprawdzić co się dzieje z każdą sztabką co utrudnia lewe machinacje. Przykładowo gdyby FED zamierzał, w ramach jakiegoś wałku, pożyczyć komuś niemieckie złoto nie informując Niemców.

Poza tym i tak warto się zastanowić czemu naprawdę służą tego typu zakupy. Zamrażanie pieniądza w złocie, podczas kiedy mogłyby pójść w inwestycje. Przykładowo Rosja na długo przed wojną na Ukrainie zaczęła gromadzić złoto. Czy teraz jej to pomaga? Trudno stwierdzić. Z pewnością bardziej by jej pomogło w wojnie posiadanie i produkcja zaawansowanych technicznie układów, części niezbędnych w najnowszej broni. Zamiast w nie, kasę zainwestowano jednak w złoto. A Rosja przędzie cienko.

Obrazek użytkownika sake3

06-10-2024 [18:52] - sake3 | Link:

@smieciu.....Sugeruje pan lewe machinacje NBP? To może poda też swoje dowody na to? Czyżby wg pana najlepiej by niemieckie ,perfekcyjne banki zaopiekowały się polskim złotem? Na stałe.Przecież już nasze dobra narodowe i dzieła sztuki dla bezpieczeństwa przytulono w czasie wojny w niemieckich muzeach.

Obrazek użytkownika MFW

06-10-2024 [19:03] - MFW | Link:

A tak było za tow. Balcerowicza!

"Zasługi tow. Balcerowicza obejmują, między innymi, sprzedaż rezerw złota NBP po ok. 300$ za uncję. Obecnie cena złota wynosi 920$ za uncję. Towarzysz ten brał także czynny udział w rabunkowej wyprzedaży polskiego sektora bankowego, niesłusznie nazywanej często "prywatyzacją". Przypominam, że za 75% aktywów sektora bankowego, wycenianego obecnie na ok. 300 mld zł, skarb panśtwa otrzymał ok. 25 mld zł. To nieco więcej niż 1/10 obecnej wartości sektora bankowego. W okresie "prywatyzacji" tow. Balcerowicz pełnił bardzo ważne funkcje państwowe (wicepremier i minister finansów lub szef NBP) i miał decydujący wpływ na podejmowane wtedy decyzje. Utworzyl rowniez ogormne rezerwy walutowe o wartosci ok 30 mld USD. Znow mial nosa - zloty sie umocnil i stracilismy dzieki niemu 30 % wartosci rezerw."

https://www.bankier.pl/forum/temat_zaslugi-profesora-balcerowicza-dla-polski,5543156.html

Notowania cen złota na dzień 4.10.2024 r. - 2 673,35 USD/uncja

https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ZLOTO