Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Kto uniemożliwił postawienie pomnika "Rzeź Wołyńska" na czas
Wysłane przez Alina@Warszawa w 04-07-2023 [02:18]
Prawie rok temu 10.07.2022 w Domostawie koło Niska na Podkarpaciu został wbudowany Akt Erekcyjny pod pomnik "Rzeź Wołyńska" śp. Andrzeja Pityńskiego. Dziś znalazłam kolejną informację o tej inwestycji, tak skrzętnie zamilczanej w mediach, tym bardziej im bliżej do 80 rocznicy tragedii, ukraińskiej zbrodni na Polakach. .
Na szczęście są jeszcze media lokalne ("Sztafeta"), a tam 2 lipca 2023 piszą, tzn. pisze Stanisław Chudy, że "potrzeba jeszcze czasu i pieniędzy" w artykule "Kiedy odsłonięcie Rzezi Wołyńskiej?".
Pomnik Rzeź Wołyńska nie zostanie odsłonięty w Domostawie w gminie Jarocin w lipcu 2023 roku, w 80. rocznicę krwawej niedzieli, czyli fali masowych mordów ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Gmina dopiero niedawno otrzymała pozwolenie na budowę pomnika i technicznie nie jest możliwe, by zdążyła z wszystkimi pracami na tę rocznicę. Kiedy więc nastąpi odsłonięcie? – Może jesienią, a może dopiero w przyszłym roku – odpowiada Zbigniew Walczak, wójt gminy Jarocin i prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie.
Jego autorem jest pochodzący z Ulanowa artysta-rzeźbiarz Andrzej Pityński (1947-2020), przez lata mieszkający i tworzący w USA – jego dziełem jest m.in. stojąca w Stalowej Woli monumentalna rzeźba "Patriota".
Rzeź Wołyńska została odlana w 2018 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych, a fundatorem było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2 w Nowym Jorku. Rzeźba upamiętnia masowe i okrutne mordy na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej, dokonane w latach 1943-44 przez nacjonalistów z OUN-UPA, wspieranych często przez miejscową ukraińską ludność. 11 lipca br. minie 80 lat od wspomnianej krwawej niedzieli.
(...)
Społeczny komitet ma już zatwierdzony projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany wraz z pozwoleniem na budowę Memoriału Ofiar Ludobójstwa Na Kresach Wschodnich, w tym pomnika Rzeź Wołyńska i Ściany Pamięci wraz z infrastrukturą towarzyszącą: oświetlenie, monitoring, dojazd. By skomunikować działkę, na której stanie pomnik, potrzebne będą dwa krótkie zjazdy z drogi technicznej i dwa ok. 300-metrowe z drogi krajowej (te już wykonano).
Kosztorys na prace budowlane przy całości Memoriału opiewa na kwotę 2 mln 220 tys. 503 zł brutto, natomiast na roboty elektryczne (doprowadzenie zasilania od transformatora, podświetlenie pomnika i Ściany Pamięci, monitoring), to kwota 108 tys. 921 zł brutto.
Jak krople krwi
Wspomnianą Ścianę Pamięci stanowić będzie zespół 10 betonowych bloków (2 metry wysokości, 9,2 metra długości, szerokość będzie się zwiększać od 25 cm do 50 cm), pokrytych łupkiem szarogłazowym. Znajdą się na nich tabliczki z nazwami polskich miejscowości Wołynia i Małopolski Wschodniej, których mieszkańcy padli ofiarą bestialskich mordów ze strony Ukraińców. Szacuje się, że poza granicami Polski jest ok. 3,7 tys. takich miejsc. Dodajmy, iż w zamyśle autora projektu Memoriału, architekta Tomasza Ziemskiego, swoim zaokrąglonym, zmieniającym się kształtem, bloki z tabliczkami mają przypominać krople krwi.
Wójt Walczak chciałby, by wraz z pomnikiem gotowy był jeden lub dwa takie bloki, a fundatorami tabliczek były różne instytucje, środowiska i stowarzyszenia, a także rodziny kultywujące pamięć o ofiarach wołyńskiej rzezi czy szerzej o Kresach i ich mieszkańcach. Tabliczki byłyby poświęcane podczas kolejnych rocznicowych uroczystości.
Jestem mocno zdziwiona, że pozwolenie na budowę gmina "otrzymała niedawno". Bo przecież to nie jest inwestycja o jakimś wielkim skomplikowaniu - parę bloków betonowych, zagospodarowanie niewielkiej działki, doprowadzenie prądu i postawienie GOTOWEGO POMNIKA!
Kto nie wie, albo nie pamięta przypominam, że w 2004 roku zostało oddane do użytku Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt o dużo większej skali i zakresie prac budowlanych. Powstał w kilkanaście miesięcy od decyzji. Same prace budowlane trwały 3 (słownie trzy) MIESIĄCE!!!!! Z tym, że na MPW przeznaczono zabytkową zajezdnie tramwajową, w bardzo złym stanie technicznym, a nie jak w Domostawie niezabudowany czysty teren. Mimo to Muzeum (wyremontowane i z gotowymi ekspozycjami!) zostało oddane do użytku 31.07.2004 na dzień przed uroczystościami 60 rocznicy wybuchu powstania. Warto prześledzić historię "niemożności" wcześniejszego wybudowania MPW w kilku lokalizacjach i jakie wielkie siły przez lata SKUTECZNIE tego pilnowały. Pewnie to te same siły, które "doprowadzały nas do rozsądku" po 1945 roku. Nie trzeba się bardzo domyślać jakie siły stoją na drodze inwestycji w Domostawie - te same, które teraz na wschodzie walczą ze sobą, a w Polsce działają razem, żeby o ich wspólnych zbrodniach nikt się nie dowiedział i ich nie drążył głębiej ...
Nie tylko ja jestem zbulwersowana - poniżej kilka wybranych komentarzy, może dotrą do W-wy, gdzie nikt nie czyta "Sztafety":
Tadeusz Krajewski 15 godzin ago
Winnymi opoznienia postawienia pomnika powinien sie zajac wymiar sprawiedliwosci
Wojciech 11 godzin ago
Koszty postawienia pomnika powinno ponieść państwo, ministerstwo kultury i IPN , to się ofiarom Rzezi Wołyńskiej należy bez żadnej łaski. Państwo polskie i rząd powinno się wstydzić że tak traktuje własnych pomordowanych obywateli, hańba!!!
Lukas 1 godzinę ago
Czego nie rozumiesz ? Państwo Polskie ma zbyt duże wydatki na pomoc upadlinie więc nie ma kasy na pomnik.
Waldemar Skora-kalinowski 11 godzin ago
Na żydowski cmentarz , ministerstwo cooltury od ręki wyłożyło 100 mln złotych . A tu , pomordowanym bestialsko dzieciom polskim , kobietom i bezbronnym Polakom… problem za problemem . W jakim państwie przyszło nam żyć? To przeraża.
Maniek 4 godziny ago
Pomnik jest zbyt drastyczny i taki ma być, rzeź na Wołyniu to nie była zabawa w ciuciubabkę a ci co zabronili postawić pomnik w swoim mieście wstydu nie mają dziady i sługusy ukraińskie.
Marii 1 godzinę ago
Ukraincy postawili warunki pochówku Polaków, którzy leżą na ziemi oranej, sianej zbożem. Chca, aby mogli stawiać pomniki banderowcom w Polsce, niedoczekanie ich.Co za haniebne żądanie!!
Komentarze
04-07-2023 [06:00] - Chatar Leon | Link: Pomniki ofiar ludobójstwa
Pomniki ofiar ludobójstwa dokonanego przez UPA powinny stać już dawno. Blokowanie inicjatyw w tej mierze to coś co trudno nawet adekwatne nazwać.
Natomiast forma tego pomnika jest nietrafiona. Dziecko na widłach nie jest drastyczne i przerażające, tylko infantylne i kiczowate. Grozę tej okrutnej zbrodni można było oddać inaczej i lepiej.
04-07-2023 [07:58] - Ijontichy | Link: Tę sprawe pilotuje W.Gadowski
Tę sprawe pilotuje W.Gadowski...zbiera pieniądze i obiecuje,że ten pomnik stanie.
04-07-2023 [10:00] - sake3 | Link: Nie możemy postawić polskiego
Nie możemy postawić polskiego pomnika na polskiej ziemi? Potrzebujemy czyjejś zgodyTo chyba ponury żart.
04-07-2023 [10:03] - Jabe | Link: Kto uniemożliwił? Ten sam,
Kto uniemożliwił? Ten sam, który kazał ukraińskie flagi wywieszać.
04-07-2023 [10:19] - Ula Ujejska | Link: Jabe Przyznajesz się do winy?
Jabe
Przyznajesz się do winy?
04-07-2023 [10:10] - NASZ_HENRY | Link: Pomnika nie ma
Pomnika nie ma
od 30 lat, a to oznacza, ze jest (nie)zgoda ponad podziałami 😉
04-07-2023 [10:50] - Darek65 | Link: Henry
Henry
I to chyba jest kwintesencja tematu. Pandemia, Rzeź Wołyńska, to grupa tematów, które łączą w jednomyślności całą tę "klasę" polityczną.
04-07-2023 [10:55] - Pani Anna | Link: Duda oddał cześć ofiarom
Duda oddał cześć ofiarom rzezi gapiac się w milczeniu na łan zboża i starczy. A zrobił to podczas wizyty na Ukrainie z okazji rocznicy ichniej konstytucji. Tak mu wypadło.
04-07-2023 [12:01] - juur | Link: Sabotowanie budowy pomnika to
Sabotowanie budowy pomnika to jest zdrada Polaków i Polski.
07-07-2023 [21:23] - Alina@Warszawa | Link: Czy panowie premier i
Czy panowie premier i prezydent nie przesadzają aby z oszczędnościami? Czy może niczego innego Ukraińcy nie przepuścili przez granicę?
"Mateuszku? Komu ten Latawiec? Czy obecny z panem był Kawaler Orderu Orła Białego Wołodymyr Zełeński??"
Tym bardziej pomnik "Rzeź Wołynska" powinien stanąć w Domostawie.
Choć tak naprawdę najlepszą lokalizacją byłoby jakieś wysokie wzgórze przy skrzyżowaniu A4 z S19 w Rzeszowie, w miejscu gdzie byłby widoczny dla wszystkich samolotów startujących i lądujących na lotnisku w Jasionce.. Powinien być podświetlony w nocy tak, żeby go było widać z kosmosu.
W Domostawie też nie da się zasłonić tego pomnika. Będą musieli go oglądać Ukraińcy, którzy tamtędy podróżują. W gminie Jarocin znalazło swoje życiowe miejsce wielu uciekinierów, którzy zdołali uciec spod wideł i siekier, ostrzeżeni przez uczciwych Ukraińców.
01-06-2024 [17:00] - Alina@Warszawa | Link: 14.07. 2024 - Pomnik Rzeź
14.07. 2024 - Pomnik Rzeź Wołyńska stanie pod polskim niebem
14 lipca 2024 roku spełni się marzenie mistrza Andrzeja Pityńskiego. Zostanie wówczas odsłonięte jedno z jego ostatnich i najważniejszych dzieł – pomnik Rzeź Wołyńska. Monumemt stanie w Domostawie, niedaleko Ulanowa, gdzie rzeźbiarz się urodził i wychował. Fundatorzy pomnika – Okręg 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – zachęcają do finansowego wsparcia instalacji obiektu oraz powstającego kompleksu informacyjno-muzealnego.
Wojtek Maślanka
(...)
01-06-2024 [17:53] - Jabe | Link: Wiadomo już, kto uniemożliwił
Wiadomo już, kto uniemożliwił?
28-06-2024 [20:13] - Alina@Warszawa | Link: Informuję, że pomnik już stoi
Informuję, że pomnik już stoi i trwają ostatnie przygotowania do odsłonięcia - informacja z lokalnej prasy, w mediach ogólnopolskich (?) - cisza!
"Rzeź Wołyńska już stoi w Domostawie"
Mam nadzieję, że autor artykułu p. Stanisław Chudy nie będzie miał mi za złe, że przekopiuję jego tekst, na wypadek, gdyby zniknął ze strony "Sztafety":
12 czerwca br. umieszczono na cokole, obok drogi S-19 w Domostawie w gminie Jarocin, pomnik Rzeź Wołyńska. Monument upamiętnia masowe mordy na Polakach w latach 1943-1944 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonane przez nacjonalistów z OUN-UPA, często przy wsparciu miejscowej ukraińskiej ludności. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbędzie się 14 lipca, w 81. rocznicę tzw. krwawej niedzieli – 11 lipca 1943 r. była ona kulminacją eksterminacji Polaków.
Pomnik, a właściwie składającą się z kilku elementów wielką rzeźbę orła (z cokołem liczy 20 metrów wysokości), odlano w brązie w 2018 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Jego autorem jest pochodzący z Ulanowa artysta rzeźbiarz Andrzej Pityński (1947-2020), przez lata mieszkający i tworzący w USA. Jego dziełem jest m.in. rzeźba Patriota stojąca w Stalowej Woli. Rzeź Wołyńską ufundowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2 w Nowym Jorku.
Z kolei w Polsce, w 2021 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika, na czelne z ówczesnym wójtem gminy Jarocin w powiecie niżańskim, Zbigniewem Walczakiem. To bowiem ta gmina „przygarnęła” pomnik, gdy lokalizacji na swym terenie odmówiło mu kilka miast, w tym Stalowa Wola. Kontrowersje budziły bowiem dwa jego elementy: długie widły (tryzub) z nabitym ciałem dziecka i dziecięce główki nadziane na sztachety. Wójt Walczak odpierał jednak zarzuty o zbytnią „drastyczność” pomnika, przypominając o bestialskich metodach mordowania Polaków przez Ukraińców.
Ale wstrzemięźliwość wobec takiej formy upamiętnienia wykazywała też Kuria Diecezjalna w Sandomierzu, choć honorowym przewodniczącym komitetu (a może właśnie dlatego) był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego po śmierci zastąpił ks. Antoni Moskal, kustosz pamięci o Polakach pomordowanych przez UPA w Bieszczadach.
cd poniżej:
28-06-2024 [20:14] - Alina@Warszawa | Link: cd:
cd:
10 lipca 2022 r. poświęcono kamień węgielny pod cokół pomnika, a w lutym 2023 r. monument przewieziono z Gliwic do Jarocina i zdemontowany złożono na terenie gminnego zakładu komunalnego. 12 czerwca br. poskręcany i zespawany stanął na przygotowanym wcześniej cokole. Poświęcenie i odsłonięcie Rzezi Wołyńskiej nastąpi w niedzielę, 14 lipca. Początek uroczystości o godz. 11.
Wciąż nie wiadomo jednak, czy przy pomniku odbędzie się wtedy polowa msza św., bo Zbigniew Walczak nie otrzymał jeszcze oficjalnej odpowiedzi strony kościelnej w tej sprawie. Nie wiadomo też, czy będzie oficjalna asysta wojskowa.
– Zaproponuję społecznemu komitetowi następujący porządek uroczystości: nabożeństwo polowe, okolicznościowe przemówienia, poświęcenie i odsłonięcie pomnika, apel pamięci oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy – powiedział „Sztafecie” Zbigniew Walczak. Formuła „nabożeństwo polowe” będzie w użyciu, jeśli Kuria nie zgodzi się na odprawienie mszy św.
08-07-2024 [22:51] - Alina@Warszawa | Link: 14.07.2024 ma się odbyć
14.07.2024 ma się odbyć uroczyste odsłonięcie pomnika "Rzeź Wołyńska". Jak donoszą różne jaskółki ponoć ani Policja, ani Wojsko Polskie, ani urzędy okoliczne nie wezmą udziału w uroczystościach .... Więc czyje to są "konstytucyjne" instytucje? Polskie? Nie wyglądają na polskie.
Każdy, kto czuje się Polakiem wie, kto kogo mordował i po której stronie Polak powinien stać w czasie odsłonięcia TEGO POMNIKA. Tu nie ma żadnych wątpliwości.
Te same jaskółki doniosły, że organizatorzy nie mogli znaleźć żadnej firmy ochroniarskiej, która podjęłaby się ochrony całej imprezy.
W jakimś komentarzu zasugerowałam, że najlepszą ochronę zapewnią po prostu KIBICE.
I jakby na zamówienie znalazłam filmik, że KIBICE już zostali wezwani do Domostawy.
No! I bardzo dobrze - nie będą tam potrzebne nie-polskie i anty-polskie organizacje. Przy okazji dowiemy się kto po której stronie stoi i kogo w najbliższych wyborach należy wybrać, a kogo odesłać do diabła.