Co z czołgami K2 dla Polski

Koreańskie czołgi K2 nie będą produkowane w WZM w Poznaniu. Czy szef PGZ przeniósł produkcję czołgów na Śląsk? PGZ wyjaśnia  cytuję :

"Czołgi K2 Black Panther nie będą produkowane w Poznaniu. Były już minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w czasie jednej ze swoich wizyt w zeszłym roku w stolicy Wielkopolski ogłosił, że czołgi K2 Black Panther oraz pojazdy towarzyszące, zbudowane na ich podwoziu, będą produkowane w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. Jak się jednak okazuje, do tego nie dojdzie.
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, szef PGZ przeniósł produkcję czołgów na Śląsk.

Największym wyzwaniem będzie K2. Nie tak dawno padło wiele słów z deklaracjami o tym, gdzie ten czołg będzie produkowany. Otóż na pewno nie będzie to zakład, który zatrudnia 350 osób i ma ograniczony teren do rozbudowy. To jest nierealistyczne, bo to zadanie jeszcze większe niż uruchomienie produkcji haubic w Polsce - powiedział nowy prezes Krzysztof Trofiniak podczas konferencji Defence24 Days. Z wypowiedzi Trofiniaka wynika, że główny punkt ciężkości produkcji czołgów ma zostać przeniesiony na Śląsk, do zakładów Bumaru. Najpewniej zakłady w Poznaniu także będą brały udział w projekcie, ale będzie on znacznie mniejszy.
Oświadczenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej :

"W nawiązaniu do rozprzestrzeniającej się w mediach szkodliwej narracji dotyczącej lokalizacji produkcji czołgów K2 prezentujemy stanowisko zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
Projekt produkcji w Polsce czołgów K2L jest tak dużym projektem, że nie ma możliwości, żeby zakład zatrudniający 350 osób był w stanie samodzielnie podołać temu wyzwaniu. W żadnym zakresie prezes PGZ Krzysztof Trofiniak nie wykluczył Wojskowych Zakładów Mechanicznych S.A. bądź zakładów H. Cegielskiego S.A. z tego projektu. Te nazwy, jak również deklaracja o możliwej lokalizacji nie padły, zatem stawianie tez i interpretowanie, że zakłady te nie będą zajmowały się produkcją K2PL jest kompletnie chybione i nieuprawnione.

W programie produkcji czołgów K2 będzie uczestniczyło wiele spółek, w tym z terenu Śląska, o czym mówił prezes PGZ Krzysztof Trofiniak podczas konferencji Defance24Days [dokładna wypowiedź dostępna jest pod tym linkiem. Każdy, kto zna branżę przemysłu zbrojeniowego, jak również biorący pod uwagę rozmiary tego kontraktu, nie może oczekiwać, że jego realizacja nastąpi w obrębie wyłącznie jednej spółki. Do realizacji tego projektu niezbędna będzie także współpraca ze spółkami sektora prywatnego, w związku z tym podmiotem dominującym nie będzie jedna ze spółek zależnych, ale Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Zarząd PGZ uważa, że ta błędna interpretacja jest nakierowana na pogorszenie nastrojów społecznych i deprecjonowanie działalności Grupy Kapitałowej PGZ."
Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (https://gloswielkopolski.pl/ko...)

A co na to Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A w Poznaniu :

WZM kontynuują konsultacje techniczne z HRC odnośnie eksploatacji czołgów K2 Gap Filler (GF).
Pomiędzy 15 a 19 stycznia w fabryce HRC w Changwon oraz Skonsolidowanej Szkole Logistycznej armii Republiki Korei w Daejeon przeprowadzone zostały konsultacje techniczne odnośnie serwisów – obsług, napraw i remontów, czołgu K2GF.
WZM S.A. będąc Spółką wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), blisko współpracuje z HRC w celu ustanowienia potencjału i zdolności do utrzymania i produkcji zarówno czołgów K2, jak i wozów towarzyszących. Proces ten znajduje podstawy między innymi w zawartych umowach – Term Sheet w lutym 2023 roku oraz Umowie Konsorcjum z marca 2023.

W trakcie konsultacji technicznych WZM i HRC poruszone zostały m.in. zagadnienia związane z obsługami i naprawami tak, aby Polska i SZ RP otrzymała jak najszybciej w pełnym wymiarze wsparcie krajowego przemysłu niezbędnego do eksploatacji czołgów K2GF.  WZM i HRC przeprowadziły szereg spotkań technicznych na przestrzeni ubiegłego roku, przy czym styczniowa wizyta przedstawicieli WZM poświęcona była zagadnieniom związanym z MRO czołgów K2GF oraz zapoznaniu się w szerszym zakresie z procesem produkcji czołgów K2. Przeprowadzono serię szczegółowych rozmów technicznych odnośnie wybranych teoretycznych i praktycznych zagadnień. Stając przed taką możliwością, jakie dają przemysłowi krajowemu czołgi K2, WZM, PGZ i HRC spodziewają się utorować drogę do ustanowienia silnego partnerstwa, aby umożliwić bezproblemowe działanie czołgów K2GF i K2PL. WZM i HRC będą współpracować także na potrzeby kolejnej umowy wykonawczej na dostawy czołgów K2PL wraz z transferem technologii.

W ramach projektu K2PL WZM i HRC będą współpracować dla osiągnięcia wspólnego celu i zabezpieczenia potrzeb SZ RP, PGZ zaś czuwać będzie nad realizacją prac jako Lider Konsorcjum. WZM odpowiadając za przyszłe serwisy z ramienia polskiego przemysłu, przyczyniać się będzie do tworzenia miejsc pracy w Polsce i zwiększenia potencjału obronnego kraju." (https://wzm.pl/techniczne-kons... )

"W dniu 20 maja 2024 roku Sejmowa Komisja Obrony Narodowej wizytowała potencjał przemysłowy Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. W spotkaniu uczestniczyli także: posłanki i posłowie z Wielkopolski, Wojewoda Wielkopolska, przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Agencji Uzbrojenia, Departamentu Polityki Zbrojeniowej, Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. a także przedstawiciele związków zawodowych WZM S.A., H.Cegielski-Poznań S.A. i WSK-Kalisz S.A., razem z zarządami spółek. WZM S.A przedstawiły stan zaawansowania prac do wdrożenia produkcji czołgów K2PL. Rozmowa o wyzwaniach, jakie stoją przed przemysłem zbrojeniowym była profesjonalna i w duchu odpowiedzialności za decyzje, które winny być podejmowane w poczuciu głębokiej troski o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli (https://wzm.pl/wizyta-sejmowej...)

Na ten temat wypowiedział się publicznie na forum Sejmu RP Poseł Marek Jakubiak (https://www.youtube.com/watch?...)

To o co tutaj chodzi ? z jednej strony obecne buńczuczne wypowiedzi Premiera RP i Ministra Obrony Narodowej o wzmocnieniu obronności i bezpieczeństwa Polski a z drugiej opisane powyzej fakty. Czyżby Polska nie będzie miała się czym bronic w przypadku agresji roSSji ? To już nie są żarty ! czyżby przez rok całkowicie po 13 grudniu 2023 roku zmieniała się koncepcja najważniejszego dla obronności kraju systemu naszej obrony i doposażenie Sił Zbrojnych ? - tragedia (https://defence24.pl/przemysl/...)

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-05-2024 [09:42] - Tezeusz | Link:

Powyższy temat związany z czołgami K2 Czarna Pantera już poruszałem na portalu NB :https://naszeblogi.pl/65614-ko...
Zmian władzy jak widać wprowadza potężny chaos i dezorganizacje w systemie naszego Polskiego bezpieczeństwa. Komu na tym zależy Niemcom ? Putinowi ?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-05-2024 [10:29] - RinoCeronte | Link:

Pomału toniemy. Szkoda...

Obrazek użytkownika Jan1797

23-05-2024 [11:20] - Jan1797 | Link:

Czytam portale lokalne i stwierdzam; Na Śląsku nie ma zdolności w postaci kadry wytwórczej do tego rodzaju produkcji.

Obrazek użytkownika sake3

23-05-2024 [14:21] - sake3 | Link:

Lelum-Polelum zeszło już z tego plecaka i weszło w fazę ,,rozważania''?Zbroić się -tak ,ale żeby jeszcze było na złość PiS-owi.No i spieszyć należy się zawsze powoli.

Obrazek użytkownika Es

23-05-2024 [15:39] - Es | Link:

Przecież od początku było wiadomo, że wzm nie ma możliwości technicznych przejęcia takiej produkcji.  Jako część konsorcjum wzm  mogły owszem w projekcie uczestniczyć, ale tylko w mocno okrojonym zakresie i nie jako główny wykonawca. To, ze jest się w stanie wyremontować parę czołgów miesięcznie nie stanowi jeszcze pozycji producenta . To tak jakby Pan Cesiek co w swoim warstacie klepał błotniki w trabantach i wymieniał chłodnice w maluchu wymyślił se że będzie produkował limuzyny. 
Awantura- jesli konieczna, powinna iść w kierunku wymuszenia tworxenia kolejnego w Polsce takiego konsorcjum - na bazie istniejących zakladow chociazby  -zdolnego w jak najkrotszym czasie rozpocząć dużą produkcję, bez konieczności obciążania pgz czy bumaru dodatkowymi zadaniami.

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-05-2024 [15:46] - Tezeusz | Link:

@Es
By sie wypowiadać trzema mieć minimum wiedzy a nie tylko przekazu i bełkotu pijackiego. Proponuję materiały zródłowe sobie poczytać w tym MON, przeanalizować stronę WZM S.A a pózniej się wypowiadać inaczej twój bełkot faktycznie smierdzi onucami.A twój mózg trzepie w kiblu błotniki do Trabunta...
https://naszeblogi.pl/64442-po...
https://naszeblogi.pl/65614-ko...
https://wzm.pl/

Obrazek użytkownika Es

23-05-2024 [17:58] - Es | Link:

@Teziek
Oceniaj - jesli potrafisz- mozliwosci finansowania rozwoju i dostępny potencjal produkcyjny, a nie propagandowe zapewnienia panów Cesków od błotników. Wedlug takich zapewnień co drugi Polak powinien popylac osobista Izerą już od dawna

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-05-2024 [18:38] - Tezeusz | Link:

@Es..
Powtarzam brak wiedzy i umiejętności zastępujesz chamstwem POpaprańców tęczowy...a onuce od ciebie walą. Nie kompromituj się..Podałem materiały i fakty czytaj nie bredź..

Obrazek użytkownika Es

24-05-2024 [10:00] - Es | Link:

"Podałem materiały i fakty" Jeśli "materiałami i faktami" są teksty które sam wcześniej naskrobałeś i reklamówki wzm z deklaracjąmi intencji-lub chęci bardziej-paru rozemocjonowanych gości, to gratuluję poczucia humoru. Wiesz może co to jest zabezpieczenie organizacyjno finansowe inwestycji/projektu? Zbudowałeś samodzielnie kiedyś chociażby szopę na szpadel i grabie? Wątpię. Bo człowiek rozsądnie myślący nie zasypuje internetów ciągłymi wynurzeniami o sraniu i nie rzuca własnym urobkiem dookoła.
No ale pomagasz zrozumieć pewien fenomen: oszołomstwo na takim poziomie tłumaczy furorę prezentacji w power point swego czasu. Jak się postarasz, to jakimś sposobem może kiedyś odkryjesz podobieństwa.  Kapitalizmu  i zarządzania to nasi "wielcy" macherzy, uczyć się powinni od "komunistów" z Chin. Całemu przedsięwzięciu brakuje organizacji i realnego finansowania. Z jakiegoś powodu udało się to zrobić w przypadku Orlenu. Ale...gdzieś jeszcze? Zagadkowo odpuszczony kghm, z potencjałem przy którym jakiś wzm to osesek krasnoludka.Sztandarowa budowla o znaczeniu strategicznym dla obronności i rozwoju gospodarczego całego regionu co najmniej:  przekop utknął w miejscu bo jakiś lokalny kacyk się postawił i całe państwo na takie coś jest bezsilne ponoć. A przykłady niezmiernej indolencji, dla lepszego samopoczucia gawiedzi przykrywanej propagandą i zwykłą pseudoatriotyczną  ściemą można mnożyć w nieskończoność, niezależnie kto siedzi na decyzyjnych zydlach. I nie jest to zarzut do pis jedynie. No ale żeby to widzieć trzeba stanąć trochę z boku , a nie być propagandowym czynownikiem którejkolwiek strony.

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-05-2024 [11:07] - Tezeusz | Link:

@Es
Piłeś rus nie pij bo twoja głupota poraża a brak wiedzy pokazuje kim jesteś i jak ciebie wychowano bo nie nauczono a szkoda..Twoja komusza propaganda śmierdzi sowieckim łajnem z daleka. Takie masz tradycje ? 
Przez ponad 11 lat srania  komuszego na NB  napisałeś zero materiału. Jak z zerem można dyskutować chyba tylko faktycznie o twoim poziomie... o kiblu . Nie pasują moje materiały po co włazisz nikt ciebie nie zaprasza komuszy...zerową masz wiedzę ekonomiczną a z dziedziny technicznej i uzbrojenia WP to żadnej a ogólnej z dziedziny logistyki oraz utechnicznienia WP -   to jeszcze nie wyszedłeś z piaskownicy ! Taki z ciebie ekspert dziecko..

Obrazek użytkownika Es

24-05-2024 [12:04] - Es | Link:

@Teziek
Twój wkład intelektualny w nb to głównie rozważania o sraniu I osranych gaciach putina. Nie wnikam skąd u ciebie taka znajomość tematu. Być może musisz je prać, ale chyba nikt nie oczekuje od  ciebie  dzielenia się wrażeniami. Jeśli pozostałą część twojej żałosnej blogowej aktywnosci uzupełnić o śmieci "tworzone" metoda kopiuj/ wklej z Wikipedii, oraz powielanie  z rozdziawiona gębą propagandy- jak wyżej- to gratuluję tak wysokiej samooceny i zadowolenia ze swej działalnosci . Ale " kariery" nie zazroszczę. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-05-2024 [12:29] - Tezeusz | Link:

@Es rus..
Powtarzam z ZEREM nie dyskutuję bo śmierdzi..komusze bagno ja rozumiem iż takie masz tradycje rodzinne.. ale to miej pretensje do rodziców nie do mnie..Piłeś nie pisz o tym pamiętaj...i owiń się tęczą lepiej się poczujesz. Pokaz ile materiałów napisałeś a nie tylko nasrałeś ? Napisałem delikatnie nie pasują tobie moje materiały nie czytaj nie napisałem ," wypierd..." Grzeczny jestem..przed takim zerem bez wiedzy jak ty ...a z woja to pewno tylko kible myłeś ...hahahaha i taka jest twoja wiedza na temat techniki wojskowej wyposażenia i modernizacji Sił Zbrojnych WP.  Taki z ciebie gówniany ekspercik..wstyd..

Obrazek użytkownika Es

24-05-2024 [13:30] - Es | Link:

@Teziek 
Ty łochu moich rodziców lepiej nie tykaj bo putinowski zasrańcu za cieńki jesteś.
Skąd się takie mendy jak ty biorą?Brakuje zwojów i kiepeła pusta to czyjejś rodziny się czepiasz?
Ty eksercie od siedmiu boleści.Zbierz jescze ze dwóch takich jak ty a tego czołga to se codziennie nowego zespawacie-jak który potrafi- ze starej pralki roweru i rur do kanalizacji. I" to będzie miś na miarę waszych możliwości. Wy tym misiem otworzycie oczy niedowiarkom! Mówisz: to jest nasz czołg, przez nas zrobiony i to nie jest nasze ostatnie słowo..." Taka ekipa to siła. Wzm  nic robić już nie musi, tylko ordery wam przypinać.A i armia jaka niezwyciężona do tego.
"Taki z ciebie gówniany ekspercik..wstyd.".Ekspertem od gówna to ty Teziek bezkonkurencyjnie tutaj jesteś. Jak każdy codziennie niestety widzi.

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-05-2024 [13:36] - Tezeusz | Link:

@ Es ..rus
"Ty łochu moich rodziców lepiej nie tykaj bo putinowski zasrańcu za cieńki jesteś."  "Skąd się takie mendy jak ty biorą? Brakuje zwojów i kiepeła pusta to czyjejś rodziny "- tak piszesz o sobie i swojej rodzinie.. Brawo za prawdę o sobie. Cham...byłeś , jestes i będziesz to norma u ciebie.. zero wiedzy zastępujesz chamstwem.  Nerwy ci puściły... ale od Wojska Polskiego wypad... . komuszy..." MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM "

Ale nie martw sie napiszę wkrótce niezły materiał jak plujesz na Wojsko Polskie..

Obrazek użytkownika Jan1797

24-05-2024 [21:31] - Jan1797 | Link:

Szanowni,
Produkcja to przede wszystkim ludzie. Trzeba tych ludzi mieć. Nie postawicie przeciętnego PR-owca w roli operatora, (choć znam piarowców kapitalnych, nie do przecenienia w zasięgu Rzeczypospolitej), przy urządzeniu nowej generacji w wymagających warunkach produkcyjnych. Gdy jeden z premierów, dzisiaj europoseł likwidował TZM (w jakieś tam części, jednak to fakt) to po kilku latach możliwe jest wznowienie produkcji, na bazie istniejących zasobów kadrowych.  Ludzie są w zasięgu chociażby umów o dzieło. Na tej zasadzie, jeżeli dzisiaj, jutro nie wznowimy produkcję w Poznaniu, mieście Cegielskiego, to za kilka lat zdolności innowacyjne Poznania będą mrzonką. Na Śląsku nie ma podstaw do odbudowy, a "od nowa" trwać będzie lata z wiadomym skutkiem. To raczej jednoznacznie jasne.