Dlaczego Kreml sieje dezinformację i kłamstwa

Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Federacji Rosyjskiej.

O współczesnej Rosji tak wypowiadali się Prezydenci RP;
 „Rosja nie jest normalnym krajem, nie jest państwem, które się normalnie zachowuje, jest państwem-agresorem; wymaga to zdecydowanych działań ze strony wspólnoty międzynarodowej” – powiedział prezydent Andrzej Duda, który odwiedził  Misję Obserwacyjną UE w Gruzji.

„Wiemy dobrze, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę! Byliśmy głęboko przekonani, że przynależność do NATO i Unii zakończy okres rosyjskich apetytów. Okazało się, że nie, że to błąd” – powiedział w sierpniu 2008 roku śp. Lech Kaczyński, przemawiając na demonstracji w Tbilisi w obliczu wojennej agresji ze strony Rosji. Z dzisiejszej perspektywy widać dobrze, jak słuszne były to słowa…
 
O Rosyjskiej propagandzie kierowanej przez Putina z Kremla przeciwko państwom NATO i UE pisałem już wiele na NP i wielu innych portalach. To zaplanowana od dawna i realizowana wojna Rosji przeciwko państwom NATO i UE obecnie przy pomocy Białorusi. Podobne przypadki wiedzieliśmy już na Ukrainie na Krymie. Najpierw działania tzw V kolumny agentury politycznej i działania w sieci, dezinformacja stymulowanie emocji, kłamstwa, zielone ludziki póżniej atak zbrojny. Takie są scenariusze działań " Imperium Zła" czyli Rosji co do tego już nikt rozsądny nie zaprzecza. A co na takie działania źródła oficjalne oto jeden z wielu materiałów :

Materiały zamieszczane przez trolli mają pomóc przejąć rząd dusz w debatach, które toczą się w Sieci. Możemy je znaleźć głównie na internetowych forach dyskusyjnych. Mianem trolla w tym znaczeniu określamy więc osobę, która systematycznie stara się wpływać na przebieg dyskusji intencjonalnie zamieszczając tendencyjne materiały w interesie zakamuflowanego mocodawcy. Celem jest wywołanie politycznego zamieszania.
Za przykład mogą posłużyć materiały, które przygotowywały grunt pod rosyjską agresję przeciw Ukrainie. Wpisy te pojawiały się jako informacje w atrakcyjnej formie, będąc jednocześnie częścią przemyślnej strategii: dzięki celowo podsuwanym nieprawdziwym wiadomościom wpływano w ten sposób trwale na opinię czytelników urabiając ją.

W samym tylko Sankt Petersburgu - według danych będących w posiadaniu eksperta DGAP Stefana Meistera -  działają trzy setki kremlowskich trolli, których codzienne zajęcie polega na rozpowszechnianiu fałszywych lub zmyślonych informacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednym z najważniejszych narzędzi prowadzenia kampanii dezinformacyjnych w ramach "wojny hybrydowej" jest internetowy portal informacyjno-publicystyczny "Sputnik", który jest wydawany w ponad 30 językach. Setki jego współpracowników są zaangażowane w globalną akcję rozsiewania propagandowych materiałów Kremla. Za nadzór nad "Sputnikiem" odpowiada rosyjska państwowa agencja informacyjna "Rossija Sjewodnia" (pol. "Rosja Dzisiaj"). Centrum Doskonalenia Łączności Strategicznej NATO (NATO Strategic Communications Center of Excellence/StratCom COE) z siedzibą w Rydze wyróżnio pięć kategorii trolli wykorzystywanych przez Kreml do ataków:
- trolle reprezentujące spiskową koncepcję dziejów i dążące do tego, by jako źródło wszelkiego zła na świecie wskazać USA;
- wściekłe trolle podsycające nienawiść i agresję;
- trolle odpowiedzialne za dystrybucję załączników i rozpowszechniające szkodliwe oprogramowanie;
- trolle oddelegowane na odcinek Wikipedii i dążące do manipulowania faktami w Sieci;
- bikini trolle ze zdjęciami roznegliżowanych młodych kobiet, używanymi jako środek perswazji wspomagający skuteczność propagandy wobec mężczyzn, najczęściej w wieku powyżej 45 lat, którzy zostali ich znajomymi w mediach społecznościowych.

Unia Europejska zareagowała na rosyjską strategię dezinformacyjną powołując specjalny zespół zadaniowy pod nazwą „East StratCom Task Force“. Działa on od września ub.r. koncentrując się m.in. na demaskowaniu dezinformacji i prostowaniu nieprawdziwych wiadomości. Działalność zespołu opiera się na siatce ponad 500 dziennikarzy, którzy przekazują doniesienia o kolejnych publikacjach nieprawdziwych wiadomości w rosyjskich mediach.
Dla uzupełnienia tego obrazu należy dodać, że regularnie co tydzień ukazuje się „Disinformation Review“, wydawany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (European External Action Service/EEAS). Naświetla on fałszywe informacje, miejsca i daty ich publikacji, a także polemizuje z kłamliwymi komentarzami.

NATO w końcu również oficjalnie wzięło się za prostowanie nieprawdziwych wiadomości, nagłaśnianych przez rosyjskie media. Na stronie internetowej Sojuszu Atlantyckiego po Anschlussie Krymu przez Rosję zamieszczono dokument pt.  „Russia's Accusations - Setting the record straight“. Jest on dostępny w 28 językach i odnosi się do takich zagadnień jak: stosunki dwustronne Rosja-NATO; sens dalszego istnienia NATO i jego rozszerzenie po zakończeniu "zimnej wojny"; uporczywe rosyjskie twierdzenia jakoby NATO obiecało nie przyjmować nowych członków; powtarzające się twierdzenia władz Rosji jakoby NATO lekceważyło ich obawy dotyczące obrony rakietowej; rosyjska krytyka podstaw prawnych operacji wojskowej Sojuszu Atlantyckiego w Kosowie i Libii; kwestionowanie legalności obecnych władz Ukrainy, utrzymywanie przez władze w Moskwie, że tzw. referendum na Krymie było legalne; legitymizowanie przez Kreml aneksji Krymu opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niepodległości Kosowa..."

Internet stał się prawdziwym polem walki na świecie pomiędzy zwolennikami i agentami Kremla – nie wstydźmy się ich tak nazywać - ponieważ za tę działalność biorą jak już wspomniałem pieniądze w dolarach (fakty te ujawnia i przytacza konkretne nazwiska portal internetowy niezależna.pl), a społeczeństwami państw będących przeciwnikiem tej kremlowskiej polityki agresji i wojny, gospodarki czy innych ekspansywnych poczynań i interesów Rosji.
Wojna informacyjna to nowa jakość wojny psychologicznej i nowoczesna forma oddziaływania przez wywieranie presji na przeciwnika. Aktywizują się grupy internautów atakując w sieci inne opcje niż płynące z Kremla. Wojna informacyjna trwa w polskiej i międzynarodowej sieci internetowej od wielu lat. O tym fakcie informują coraz częściej zagraniczne i krajowe media. Taki stan rzeczy jest zauważalny niemal codziennie w krajowym internecie.
Kampania dezinformacyjna wielu państw w tym Kremla, wojna psychologiczna poprzez stosowanie nowoczesnych technik psychologicznych nasila się z dnia na dzień głównie w związku ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę oraz ekspansją polityczną Rosji na świecie, wojną hybrydową u granic państw NATO. Każdy niemal nośnik informacyjny jest natychmiast infekowany przez zwolenników Putina - chociaż to jest to samo. Zwolennicy polityki i strategii wojny płynącej z Rosji używają do swego działania oficjalnych witryn internetowych np. Russia Today lub działają oficjalnie za pośrednictwem wewnętrznych rosyjskich stacji radiowych i telewizyjnych.

Wiele portali internetowych działających w sieci skupiających wokół siebie zwolenników agresywnej polityki Putina, wspierających jego politykę działa w sieci od wielu lat jako  "ukryta agentura wpływu". Piszą ci ludzie materiały podważające sojusze i obronność Polski, wyszydzają cel reform gospodarczych, podważają rolę Polski na arenie międzynarodowej. Czyni taką destrukcję latami w myśl " nieprawda sączona latami staje się prawdą". Ale oni tego nie wymyślili nawet Putin a III Rzesza Niemiecka. W wielu przypadkach oczywiste argumenty i fakty zastępują manipulacją i chamstwem, agresja i atakiem. Infekują portale o treściach narodowo - patriotycznych dlaczego ? by osłabić poczucie narodowe, obronność i patriotyzm według hasła " Poddajcie się wasz opór jest beznadziejny" Przykładów takich działań jest wiele pisałem o tym już wcześniej.

Szkoda iż wielu Polaków, głownie niestety, - tylko bywa patriotami. Są to polskojęzyczni ludzie mieszkający w Polsce szkalujący naszą ojczyznę nie tylko w Europarlamencie i w kraju. Ludzie spod znaku tęczy i sierpa i młota potomkowie katów z NKWD i UB opluwający niemal codziennie nasz kraj.

Ujawnione takie działanie wrogie Polsce należy upubliczniać a ich autorów wskazywać na portalach internetowych instytucji państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski.

Na podstawie :
https://www.gov.pl/web/sluzby-...
https://dziennikarzobywatelski...
https://dziennikarzobywatelski...
https://dziennikarzobywatelski...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

22-05-2024 [08:32] - Ijontichy | Link:

Dlaczego Rosja robi to,czy tamto? BO MOŻE!!!
Przypominam wam wszystkim na tym portalu,że ppulkownik Putin przysiągł Jelcynowi,który już konał na łożu śmierci...REAKTYWUJĘ ZWIĄZEK RADZIECKI!!! TAK MI DOPOMÓŻ BÓG! 
A słowo czekisty dane umierającemu...jest ponad wszystko...

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-05-2024 [09:38] - Tezeusz | Link:

Rusofil czy rusofob kto jest patriotą a kto zdrajcą?
https://naszeblogi.pl/70227-ru...

Obrazek użytkownika u2

22-05-2024 [14:31] - u2 | Link:

*** wściekłe trolle podsycające nienawiść i agresję***

Niestety na NB buszuje właśnie ten typ antypolskich trolli. Niekoniecznie zadaniowanych przez fabrykę w Olgino, ale raczej przez niby sojusznicze BND :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygady_sieciowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Agencja_Bada%C5%84_Internetowych

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-05-2024 [17:44] - Tezeusz | Link:

"Szarańczo-zdziczała inwazja obozu kolaborancko-bolszewickiego na majątek Polski. Nawet firma pt Trakcja S.A. padła dziś ostatecznie ofiarą tej komuszej nawałnicy. Trakcja wielkim wysiłkiem Pr Polaków do 2023r przez ponad 5 lat była wyzwalana z łap międzynarodówki lewackiej -tu- pt hiszpański większościowy z sukcesem. Wczoraj bolszewia wymieniła prezesa wcześniej próbując aresztować nawet prawdziwego pro polskiego prezesa. Dziś bolszewia wymieniła wszystkich członków zarządu Trakcji. Nie wiem czy jeszcze została jakaś firma z udziałem SP i nie osaczona przez komuchów. sojuz dysponując ponad 90% sondażowni, firm reitingowych, komisją noblowską, komisją filmową, massmediami na świecie, w Polsce z podobnym wskaźnikiem dobrze wie, że wybory każde przegra więc kierowanie Polski na tor kolizyjny i rabowanie masowe. Cała bolszewia już zapakowana do polskich firm, instytucji i ssanie na 135%. Tylko upilnowanie urn wyborczych, bo pozostanie krwawica."
W punkt !