„Pan Tadeusz” – jednak epopeja

"Czy wciąż jesteśmy jednym narodem? A może staliśmy się zbiorem grup zamieszkujących akurat tę samą krainę? Potocki podczas zaborów mówił dosadnie: „Nie mówię już o przeszłej Polsce i Polakach. Znikło już i to Państwo i to imię [….]. Każdy z przeszłych Polaków ojczyznę sobie obrać powinien”. Naród miał przestać istnieć; nie ma państwa, nie ma narodu, bowiem podstawą przynależności i tożsamości był ród. Rody zaangażowane we wzajemnych waśniach nie dbały o dobro wspólne, lecz o własne interesy. Soplicowie mieli dostać zamek („wynagrodzenie” za Targowicę), Horeszkowie pozbawieni korzeni, musieli przetrwać dzięki wyzutemu z poczucia polskości Hrabiemu. Nadzieja w jedności, która pojawiła się ponad rodowe waśnie dopiero w obliczu zagrożenia zewnętrznego, z Rosji.
Brzmi znajomo?"

W każdy poniedziałek i piątek  o 19:30 zapraszam do wysłuchania krótkiego wprowadzenia we wciąż aktualne #konteksty „Pana Tadeusza”. Prowadzi je nasz bloger Marek Banowski.  Pierwsza audycja z cyklu #Konteksty - pod tym linkiem 
Następnie o 20:00, na profilu X @TeatrGłosów odbywa się czytanie, z podziałem na role, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. 
Księga I
Księga II
Księga III
Księga IV - w piątek na profilu @TeatrGłosów 

Teatr Głosów to grupa Przyjaciół, pasjonatów literatury i sztuki, która w przestrzeni X.com (dawniej Twittera) zapoczątkowała pierwsze w historii portalu nagrywane na żywo -słuchowiska. Teatr Głosów powstał 9 czerwca 2023 r. z chęci włączenia się w akcję #NarodoweCzytanie i publicznego przeczytania fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Niepostrzeżenie, z „fragmentów” zrobiła się całość, z koleżeństwa- przyjaźń i tak oto czytają oni dla Państwa polską literaturę, w większości przedwojenną.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-04-2024 [06:24] - NASZ_HENRY | Link:

 

Adaś  też był niezły gagatek a jego muzy jeszcze lepsze 🌼
 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

24-04-2024 [07:42] - Marek Michalski | Link:

Nowosilcow miał za lekką rękę. Przez to Adaś skończył w Stambule. ;-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-04-2024 [09:51] - NASZ_HENRY | Link:

Pudło...  Panie Marku 😉

Dzwonią ale nie w tym kościele 🌼

Nowosilcow miał za krótką rękę😉

Nie wiem czy kontynuować bo @Mika odbrązawiania Adasia może nam nie wybaczyć🌼

 

Obrazek użytkownika Mika

24-04-2024 [10:10] - Mika | Link:

Panowie macie wolną rękę. Miła już dzisiaj byłam, także możecie orać 😝

Obrazek użytkownika Marek Michalski

24-04-2024 [13:17] - Marek Michalski | Link:

Po to dałem emoticon Panie Henryku ;-)
Swego czasu potrafiłem z jednego Mickiewicza wyciągnąć 3 pały, więc nie jestem bezstronny co do osoby wieszcza.
Zawsze jednak mi było tych sierot żal.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-04-2024 [16:34] - NASZ_HENRY | Link:

 
 
Żeby nie było, że jestem gagatek i trolluję notkę to dopiszę, że pomysł czytania jest przedni ale ma dwie wady
1. Powinien być umieszczony na innym najlepiej własnym serwerze, a być może nawet na NB?
2. Teksty czytane nie powinny być "powielanymi tekstami prezydenckimi"
Do Adasia jeszcze kiedyś wrócę, do Ciebie także 🌼