„WIECZÓR Z HISTORIĄ” - AUDYCJA „WYKLĘTA”…

Po siedmiu latach muzyczny „Wieczór z Historią” znika z ramówki Programu I Polskiego Radia, a umowa ze mną zostaje wygaszona. Odchodzę w dobrym towarzystwie – wraz z prof. Andrzejem Nowakiem… W najbliższy wtorek nie usłyszycie zatem 10 ballad i pieśni dedykowanych wyłącznie „Żołnierzom Wyklętym”, m.in. rtm Witoldowi Pileckiemu, mjr Józefowi Kurasiowi („Ogień), ppor Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi („Rój”), gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi („Nil”), sanitariuszce Danucie Siedzikównie („Inka”) - jak i tysiącom bezimiennym herosów, poległym już po zakończeniu działań wojennych w walce z sowieckim okupantem i polskimi zdrajcami o komunistycznym rodowodzie.

Nie będzie też mi dane przypomnieć ważnych lutowych rocznic i jubileuszy.
Np. tego, że:

- 16 lutego 1358 roku po raz pierwszy użyto w dokumencie pisanym słowa „Rzeczpospolita”.

- 19 lutego 1993r. przywrócono na sztandary Wojska Polskiego ustanowioną w 1943r. dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

- 22 lutego przypadają aż trzy rocznice: 210 – urodzin Oskara Kolberga (etnografa, muzyka i kompozytora). Tego dnia, ale cztery lata wcześniej, w 1810r. na świat przyszedł Fryderyk Chopin (niektóre źródła podają datę 1.03.1810). Również 22 lutego, ale 1846r wybuchło szlacheckie Powstanie Krakowskie, zduszone w zarodku przez galicyjskie chłopstwo.

- 25 lutego 1831 roku, w Bitwie pod Olszynką Grochowską (Powstanie Listopadowe) – powstrzymaliśmy, choć na krótko, atak wojsk rosyjskich prących na Warszawę.

- 26 lutego 1927r Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnym hymnem Polski.

- 28 luty 1944r to data wymordowania przez ukraińskich nacjonalistów 850 mieszkańców Huty Pieniackiej.

- 29 lutego 1768 w Barze zawiązał się zbrojny związek polskiej szlachty polskiej, zwany konfederacją barską…

Nie zaśpiewają o „Wyklętych”: Andrzej Kołakowski, Maciej Wróblewski, Norbert „Smoła” Smoliński (z „Contra Mundum”), nie zarapują o nich „Basti”, „Sova”, Tadek „Firma” Solo, nie zagrają zespoły „Forteca”, „Horytnica” i „Zayazd”. Mimo tego, że audycja jest już nagrana i gotowa do emisji...

Dziękuję wszystkim „nocnym markom” za wierne kibicowanie mojej śpiewanej historii Polski. I do zobaczenia na koncertach, spotkaniach autorskich, również na You Tube, a być może już wkrótce w innych, bardziej przyjaznych naszej polskiej tradycji mediach. A może otworzę własny, poetycko-muzyczno-historyczny kanał na YT? O ile jest taka potrzeba... Co o tym sądzicie?

PS Na razie możecie słuchać muzycznego „Wieczoru z Historią” w sieci, póki nie zdejmą i tego:
https://jedynka.polskieradio.pl/audycje/8318

Zauważyłem, że mimo upływu czasu coraz więcej osób lajkuje mój utwór "Pożegnanie z wolnością"...
https://www.youtube.com/watch?v=et_dGB47Oik

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

24-02-2024 [10:09] - sake3 | Link:

Tak naprawdę to czym jest Pan zdumiony? Przecież historia jest już wyklęta decyzją paniusi Nowackiej z programów szkolnych więc siłą rzeczy usunięta z reżimowych mediów.Wszystko to w trosce o zestresowaną polskością młodzież.Symbol Polski Walczacej usuniety ze ściany decyzją paniusi Henning -Kloski do zagraconej piwnicy ministerstwa może już znalazł się na smietniku bo jakoś nie wraca po rzekomym ,,remoncie'' na swoje miejsce.Ciekawe kiedy zniknie polska flaga.Nie patrzmy w przeszłość ,patrzmy w przyszłość jak mawiał pewien pan prezydent.Przyszłością jest pastylka ,,dzień po'' i o niej będzie sie teraz w reżimowych tuskowych mediach śpiewać pieśni.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

24-02-2024 [10:34] - Lech Makowiecki | Link:

&Sake. Jestem tylko zdumiony, że tak późno mnie zdjęli... :)  Przecież nie mieszczę się w nowej podstawie edukacyjnej. W informacji o audycji pisałem: 
"Historia jest najważniejszą skarbnicą wiedzy o tym, co nas wkrótce czeka. Ludzie nie zmieniają się, doskonalą się jedynie "środki rażenia siły żywej przeciwnika". Znając dobrze przeszłość można dziś z dużym przybliżeniem przewidzieć, co spotka nas w nieodległej przyszłości. I dzięki temu próbować zapobiec nadchodzącym zagrożeniom.
 Dla mnie historia jawi się jako sensacyjny film kostiumowy, tworzony wg scenariusza pisanego przez samo życie. To niezwykle prawdziwa i atrakcyjna opowieść. Tymczasem wielu uczniom (również dorosłym) nauczanie historii kojarzy się z nudnym wkuwaniem dat i przypisanych im wydarzeń...
Ogromnym wsparciem dla edukacji historycznej społeczeństwa może być pop-kultura (komiks, wiersz, piosenka, teledysk, film fabularny, sztuka teatralna, musical itp.). Jeden film Mela Gibsona („Braveheart”) zrobił dla odzyskania tożsamości przez Szkotów więcej niż wszelkie wykłady i publikacje naukowe razem wzięte! Na fali resentymentów zarządzono nawet referendum na temat wyjścia Szkocji z Wielkiej Brytanii!
W muzycznym „Wieczorze z Historią” prezentujemy głównie mniej znane, tożsamościowe, często premierowe na antenie Polskiego Radia piosenki twórców i wykonawców „sformatowanych” na tradycję i rodzime wartości. Rozrzut stylistyczny ogromny: od ballad bardów, przez folk, pop, rock, metal, blues’a - po patriotyczny rap.
Misja publicznego nadawcy nie musi być nudna! Nawet nie powinna…"

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-02-2024 [10:18] - Tezeusz | Link:

Co można oczekiwać od lewacko tęczowego rządu pro niemieckiego i kacapskiego potomków komunistów z UB i roSSyjskich nachodźców...

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

24-02-2024 [23:15] - Alina@Warszawa | Link:

A może ten fakt jest powodem do zadowolenia? Oczywiście wiem, że to też mógł być znaczący dodatek do domowego budżetu i to jest ten aspekt smutny. Jednak utrata pracy w Polskim Radiu z powodu "wygaszenia" umowy przez administrację Donalda T. może być w perspektywie historycznej raczej powodem do dumy niż zmartwienia. Pozostawanie na utrzymaniu tej mafii będzie kiedyś tak haniebne jak praca w UB i SB, albo podpisanie volklisty. 
Nie wiem jak na innych, na mnie oglądanie Tuska na żywo działa dokładnie tak jak oglądanie Hitlera - ta sama ekspresja. 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

24-02-2024 [23:41] - Lech Makowiecki | Link:

Alina@Warszawa.
To nie tak. Zarabiam pieniądze gdzie indziej, radiowe honorarium było niewiele znaczącym dodatkiem w domowym budżecie. Gdybym poświęcił czas wymagany na solidne przygotowanie audycji na moją pracę twórczą - zarobiłbym znacznie więcej. Może więc w Radiu trzymała  mnie moja próżność? :)))    Miałem po prostu satysfakcję z robienia czegoś pożytecznego i niesztampowego. Udowadniałem, że misja publicznego nadawcy nie musi być nudna. Ceniłem sobie kontakt ze słuchaczami, zwłaszcza polonijnymi (północ do dobra pora dla Australii i obu Ameryk)... Byłem zaskoczony, ilu kierowców i taksówkarzy słuchało mnie notorycznie! A nauczyciele wykorzystywali linki do moich audycji do uatrakcyjnienia lekcji historii i języka polskiego.
Zapewne mógłbym zostać w Radiu, tonując nieco przekaz. Ale skoro nawet Zawisza Czarny i Bitwa pod Grunwaldem nie konweniują z linią nowej edukacji - to nawet robienie historycznego disco-polo byłoby obarczone ryzykiem podpadnięcia dyrekcji ... Przecież lewica żądała już usunięcia hetmana Czarnieckiego z podręczników historii i z polskiego hymnu! Bo był ponoć okrutnikiem i zabijał naszych wrogów...   :)))

„Hetman”
https://www.youtube.com/watch?v=WNYaXueWI3I

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

25-02-2024 [00:27] - Alina@Warszawa | Link:

Więc mała strata - materialna. Szkoda tylko, że ci, którzy dzwonili będą pozbawieni patriotycznej audycji na wysokim poziomie. To miejsce w eterze zajmą funkcjonariusze frontu ideologicznego, którzy będą oceniać pedofilię w polskim kościele (bo pedofilów wśród swoich nie widzą), afery PIS, czy uszkodzenia Black Hawk'a na pokazie - o wielomiliardowych stratach za poprzedniego rządu Donalda T. nikt przecież nie będzie trąbił na cały świat, ani o straconych 2 samolotach wojskowych za dużo większe pieniądze - CASA i Tu154M. 
Efekt zmiany będzie taki, ze dotychczasowi słuchacze przerzucą się na Radio Maryja, które jest słuchane przez kierowców TIR w całej Europie, albo na internet. ta druga opcja jest chyba przyszłością, bo TVP przejęta przez agenturę nie nadaje się do oglądania. Wprawdzie mniej jest dziadersów (a może tylko tak mi się wydaje, bo za rzadko oglądam?), a więcej ładnych panienek, ale poziom tzw. publicystyki jest poniżej zera. 
Dlatego jeśli ludzie przerzucą się na jeszcze wolny internet, to telewizje takie jakie teraz jeszcze są, będą powoli upadać. Młode pokolenie ogląda tylko swoje smartfony. Telewizja to zabytek dla emerytów i dzieci (do oglądania bajek). Nowe telewizory mają wbudowany internet i są praktycznie monitorami internetowymi, a każdy posiadacz takiego wynalazku ma dostęp do milionów filmów z całego świata, do wiedzy z całego świata, do porad, do muzyki, transmisji na żywo z milionów zakątków, do pogody, map satelitarnych - w dowolnie wybranym czasie.
No i do NB ....