Bohaterowie Rzeczypospolitej. " Zagończyk"

Nie dajmy zginąć poległym. Franciszek Jaskulski "Zagończyk".

Na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii 19 lutego 1947 roku, został stracony w Kielcach major Franciszek Jerzy Jaskulski "Zagon", "Zagończyk". Komunistom bardzo zależało na tym, aby amnestii nie doczekał. Egzekucję przeprowadzono w tajemnicy, nie wiadomo gdzie "Zagończyk" został pochowany. Urodził się 16 września 1913 r. w miejscowości Castrop – Rauxel w Westfalii, w rodzinie polskich emigrantów zarobkowych.

Był synem Ignacego i Marii z Kozalów, ojciec był działaczem polonijnym, a matka spokrewniona była z bp Michałem Kozalem. W 1926 roku rodzina powróciła do Polski, osiedlając się w Zdunach w Wielkopolsce. W latach 1928-1933 uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Krotoszynie. Po jego ukończeniu podjął pracę zarobkową w Urzędzie Gminnym w Zdunach a następnie w gminie Kobylin. W 1939 r. Jaskulski uzyskał stopień harcmistrza, prowadził grupę harcerską im. Zawiszy Czarnego. W 1939 zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego i otrzymał przydział do 68 Pułku Piechoty. Brał udział w obronie Warszawy. W październiku zbiegł z niemieckiej niewoli i powrócił do domu w Zdunach, gdzie w latach 1940-1942 pracował na kolei w tzw. Bauzugach. Jednocześnie samorzutnie zorganizował młodzieżową grupę konspiracyjną i wydawał pismo konspiracyjne "Zagończyk". W 1941 podporządkował się Związkowi Walki Zbrojnej; był m.in. komendantem Podobwodu w obwodzie Krotoszyn.

W styczniu 1943, po dekonspiracji znacznej części struktur AK na jego rodzinnym terenie, udał się na Lubelszczyznę, zamieszkał w Stęzycy. Od września 1943 był dowódcą Oddziału Dyspozycyjnego AK w Obwodzie Garwolin, następnie został dowódcą oddziału lotnego w Inspektoracie Rejonowym Puławy. W lutym 1944 objął dowództwo nad oddziałem partyzanckim działającym pod kryptonimem „Pilot”, który wszedł w skład 15. Pułku Piechoty AK; został awansowany do stopnia porucznika. Podczas „Burzy”, kiedy to w ramach odtwarzania przedwojennych jednostek Wojska Polskiego oddział „Zagończyka” stał się 2 kompanią 1 batalionu 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK – czyli tzw. OP II/15, wsławił się rozbiciem niemieckiej ekspedycji karnej, która zamierzała spalić Końskowolę. Żołnierze Jaskulskiego wraz z oddziałem Mariana Bernaciaka „Orlika”wyruszyli na pomoc powstańcom warszawskim, pod Garwolinem na skutek trudnej sytuacji oddziały zostały jednak rozwiązane. Aresztowany przez NKWD 3 listopada 1944 roku trafił na Zamek Lubelski. 8 stycznia 1945 roku Sąd Wojskowy Lubelskiego Garnizonu skazał „Zagończyka” za przynależność do „nielegalnej AK”, na karę śmierci, utratę praw publicznych i przepadek mienia. Wyrok ten został jednak zmniejszony do 10 lat więzienia. Karę Jaskulski odbywał w więzieniu we Wronkach, skąd 4 września 1945 dokonał niezwykle brawurowej ucieczki w przebraniu strażnika, a następnie powrócił na teren Inspektoratu Rejonowego WiN Puławy.

Objął stanowisko referenta bezpieczeństwa w Podobwodzie B Puławy WiN. Następnie w listopadzie 1945 r. za rozkazem dowództwa przeszedł na zachodni brzeg Wisły, gdzie rozpoczął budowę struktur konspiracyjnych WiN. Wraz z liczącym sobie około 100 żołnierzy oddziałem Jaskulski szybko podporządkował w woj. kieleckim Obwody: Kozienice, Radom, Iłża, Kielce, Starachowice a w woj. łódzkim: Końskie. Utworzony tam Związek Zbrojnej Konspiracji podporządkowany został Okręgowi WiNu Lublin. W okresie największego rozwoju ZZK liczył od 1000 do 1200 żołnierzy. Oddziały ZZK przeprowadziły wiele akcji zbrojnych m.in. opanowanie posterunku MO i fabryki prochu w Pionkach, starcie z grupą operacyjną NKWD, UB i MO w Laskach i Ponikwie, starcia z NKWD w Zwoleniu, opanowanie Szydłowca oraz Lipska, potyczka z grupą KBW pod Skaryszewem, w której został zlikwidowany dowódca wojsk KBW w woj. rzeszowski.

26 lipca 1946 "Zagończyk" został aresztowany w Jedlni Letnisko przez UB na skutek zdrady bliskiego współpracownika - "Kruka". "Kruk" Leonard Zdybicki wracajac z Gdańska poinformował łączniczkę Jaskulskiego "Panterę" Marię Szczęśniak o przyprowadzeniu oddziału konspiracyjnego MIlicji Morskiej. "Pantera" sprowadziła "Zagończyka" wtedy Kruk wraz z przyprowadzonymi Milicjantami rzucili się na niego. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach Franciszek Jaskulski został 17 stycznia 1947 roku skazany na karę śmierci. 

…Nie dajmy zginąć poległym!

Żołnierze Wyklęci - Chwała Bohaterom !!!

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

18-02-2024 [11:42] - sake3 | Link:

Zwróciłam się wczoraj z pytaniem (blog o I.Sendlerowej) czy pisząc o bohaterach znajdzie pan miejsce dla Zofii Kossak-Szczuckiej.Zrobiłam to po przeczytaniu komentarza @lala w którym zarzuca IPN-owi i prawicowcom niedostateczne uznanie zasług  I.Sendlerowej. .@lala dostała widocznie zlecenie od środowisk lewicowych by dać zielone światło do zakładanej już wcześnie likwidacji IPN.Może więc dobrze będzie przypomnieć postać właśnie Zofii Kossak -Szczuckiej która dla lewactwa jest postacią zakazaną a pewnie i nieznaną.Nikt w Polsce ani w IPN nie kwestionuje zasług I.Sendlerowej znanych każdemu z nas.A co wiemy o zasługach Zofii Kossak-Szczuckiej? Nic.Dlatego chyba powinno się poświęcić jej chociaż jeden blog.,choćby po to by nie dać takiemu komentatorowi czy komentatorce jak @lala argumentów,że tylko ludzie o lewicowych poglądach mają zasługi. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-02-2024 [13:25] - Tezeusz | Link:

@ sake3
Dobra uwaga. Wkrótce będzie o :
https://katowice.ipn.gov.pl/pl...

Zbieram materiały. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Adam66

18-02-2024 [14:08] - Adam66 | Link:

A tymczasem ta lewacka kretynka Nowacka chce zmieniać historię Polski wymazując polskich bohaterów!
Można i trzeba protestować, ale czas ucieka bo formularze można wypełniać tylko do 19 lutego.
https://niezalezna.pl/polska/z...