Polacy ze Wschodu - grzech zaniechania III RP

Państwo polskie ma wielki grzech zaniechania. Chodzi o tzw. repatriację Polaków ze Wschodu. Tak, w ostatnich ośmiu latach Rzeczpospolita była przyjaźniejsza wobec naszych rodaków, którzy nie z własnego wyboru znaleźli się poza granicami Polski. Ale wcześniej wyglądało to dramatycznie.
Niemcy zdecydowały się na systemową akcję sprowadzania „swoich” z Rosji i Kazachstanu. Uczyniły tak nie tylko ze względów patriotycznych, ale także ze względu na potrzeby swojej gospodarki, która potrzebowała milionów rąk do pracy, a ludzie mający niemieckie korzenie na pewno – jak się spodziewano – będą bardziej lojalni wobec Berlina niż Turcy, przybysze z Bliskiego Wschodu, Afryki czy Azji.
 
Polska, niestety, przespała ten czas. Władze III RP były nastawione niechętnie, a w najlepszym razie neutralnie do dziesiątków tysięcy Polaków – dzieci i wnuków naszych rodaków wywiezionych do Kazachstanu czy na Syberię, jak również mieszkających na ziemiach, które nie weszły w skład polskiej państwowości po II wojnie światowej. Pamiętam te absurdalne zarzuty, że Polacy, zwłaszcza z dalszej części dawnego Związku Sowieckiego nie mówią po polsku. Tego typu retoryka była bardzo krzywdząca, bo nasi rodacy nie mieli polskich szkół (w przeciwieństwie do Niemców w Kazachstanie!).
 
Dodatkowo nasze struktury państwowe, a szczególnie służby za to odpowiedzialne w sposób skrajny wyolbrzymiały zagrożenie ze strony służb rosyjskich, które rzekomo miały masowo (sic!) wysyłać do Polski swoich agentów mających polskie korzenie. Ten pseudo- argument był często pretekstem dla zapalenia czerwonego światła na repatriację w ogóle.
 
W efekcie tej złej polityki imigracyjnej – a w zasadzie jej braku! – doszło do sytuacji głęboko wstydliwych, czyli wyjazdu Polaków z Kazachstanu, ale nie do Ojczyzny przodków tylko do… Rosji, która oferowała daleko idące zachęty finansowe i mieszkaniowe dla obywateli d. ZSRS (i ich zstępnych) oraz na Ukrainę i na Białoruś, skąd do Kazachstanu zostali zesłani nasi rodacy w ramach sowieckiej walki z żywiołem polskim na terenie tych republik w latach 1930.
 
To jeden z największych grzechów zaniechania III RP - choć często mało uświadamiany sobie przez naszą opinię publiczną.
W niedalekiej przyszłości warto wrócić do sprawy osiedlania w Polsce naszych rodaków ze Wschodu, traktując to jako istotną część polityki imigracyjnej państwa polskiego.
 
*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (02.12.2023)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

02-12-2023 [21:24] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Figurujący jako polski europoseł p. Czarnecki –nie odpowiada na postawione mu społecznie zarzuty bezinteresowności, o ile nie gorzej . I  nic ma do powiedzenia ws .dojczenazi -kominternowskiego puczu 22 listopada, przy którego tworzeniu był etatowo , za polską gażą , i to zaraz obok ?!
Gdzie pan był i co zrobił by nagłośnić neohitlerowską bandyterię PE,  by jej skutecznie zapobiec ? Czyżby tą swą koślawą pisaniną o sporcie ,aby uniknąć rozliczenia  za brak należnej postawy w PE UE ? 
Bez pozdrowienia dezerterowi pl-w pe.
życzę mu upublicznienia prawdy o finansowej i politycznej skuteczności w  jego działalności w ZChN i PE !

Obrazek użytkownika u2

03-12-2023 [00:17] - u2 | Link:

nagłośnić neohitlerowską bandyterię PE

No przecież pan europoseł wyleciał ze stanowiska wiceprzewodniczącego PE kiedy europosłanka Thun und Hohenstein z d. Woźniakowska obraziła się za słowa o współczesnym szmalcownictwie. To była głośna sprawa, nagłaśniana zwłaszcza w ubeckich merdiach Bolandy. A to przecież p. T und H.  z d. W. zagłosowała niedawno przeciwko Polsce, ba, przeciwko całej cywilizowanej Europie :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Adam66

03-12-2023 [03:56] - Adam66 | Link:

A co PIS zrobił w 2005-2007 i przez ostatnie osiem lat? NIC, wielkie NIC!  Dużo patriotycznego bicia piany a czynów żadnych jeśli chodzi o Polaków, co innego natomiast jeśli chodzi o ukrów, tu byli sługami tychże.  Niech Pan poseł weźmie się za konkretną robotę i sprowadzi wreszcie te 30 czy 40 tys. Polaków, którzy chcą się wydostać z kazachskiego "raju" gdzie znaleźli się wbrew swojej woli.  "Rzeczpospolita była przyjaźniejsza wobec naszych rodaków..." to dlaczego ci Rodacy ciągle siedzą w Kazachstanie?!? 

Obrazek użytkownika Jabe

03-12-2023 [09:07] - Jabe | Link:

Liczy się propaganda.

Obrazek użytkownika zbychbor

04-12-2023 [09:13] - zbychbor | Link:

'Polacy' z Bliskiego Wschodu za to otrzymali paszporty.
'Polacy', którzy również nie mówią po polsku.