Izrael wygra wojnę militarną z Hamasem w Gazie

Izrael wygra wojnę militarną z Hamasem w Gazie, ale nie wygra politycznie.
Wyzwaniem dla Izraela i innych kluczowych zainteresowanych stron jest znalezienie rozwiązania politycznego, które zapewni powojenną stabilizację i ukształtuje długoterminowe porozumienie pokojowe, które będzie korzystne zarówno dla Izraela, jak i Palestyny

                                     

Izrael będzie w dalszym ciągu bezlitośnie prowadzić swoją wojnę przeciwko Hamasowi i innym podobnym organizacjom mniejszości w Gazie, takim jak Palestyński Islamski Dżihad , dopóki nie będzie pewien, że Hamas został zniszczony militarnie i w maksymalnym możliwym stopniu instytucjonalnie.
Kiedy to nastąpi, trudno powiedzieć.

W ciągu ostatnich  tygodni międzynarodowe media żywo transmitowały sposób, w jaki Izrael prowadził dotychczas wojnę w jednym z najgęściej zaludnionych obszarów miejskich na świecie. Liczba ofiar: zginęło około 12 000 Palestyńczyków, w tym ponad 3 tysiące terrorystów

Nie kwestionuje się horroru ataku Hamasu z 7 października, w tym bardzo dużej liczby cywilów, którzy stali się celem i zabici, a także wziętych zakładników, a także prawa Izraela do samoobrony. Nie wiadomo, jaki będzie ostateczny wynik Hamasu. Czy miało to na celu sprowokowanie izraelskiej reakcji obejmującej nadmierne użycie siły, poprzez nieuniknione nakładanie się zemsty, i wyciągnięcie na powierzchnię długotrwałych zarzutów dotyczących izraelskiego „zbiorowego karania” Palestyńczyków w ogóle? Czy miało to przyspieszyć porzucenie planów poszerzenia stosunków dyplomatycznych między Izraelem a jego arabskimi sąsiadami, zwłaszcza Arabią Saudyjską?
Czy Hamas miał nadzieję, że reakcja Izraela przyspieszy regionalną pożogę, w którą zaangażowane będą inne państwa antyizraelskie i organizacje niepaństwowe, takie jak Iran i Hezbollah?

Decyzja Stanów Zjednoczonych o ochronie Izraela poprzez szybkie uzupełnienie amerykańskich sił zbrojnych stacjonujących w regionie w dwie floty lotniskowców stacjonujących na Morzu Śródziemnym i atomowy okręt podwodny sprawia, że eskalacja wojny od „drobnych” potyczek na granicach Libanu i Zachodniego Brzegu do pełnego pożaru jest bardzo mało prawdopodobny. Iran i inni regionalni aktorzy antyizraelscy z pewnością zostaną poinformowani bardzo bez ogródek, ale pośrednio, o przewidywanych reakcjach USA na jakąkolwiek eskalację.

Jednak niezależnie od intencji Hamasu, społeczność międzynarodowa ogólnie zareagowała bardzo krytycznie na to, co jest powszechnie postrzegane jako brak proporcjonalności Izraela w użyciu siły, uznanie zbiorowego karania narodu palestyńskiego i kontrolowanie Gazy poprzez warunki równoważne oblężeniu.

Na przykład w całym świecie islamskim przywódcy i delegaci 57 krajów islamskich reprezentujący Organizację Współpracy Islamskiej (OIC) i Ligę Państw Arabskich wzięli udział we wspólnym spotkaniu w Arabii Saudyjskiej w dniu 11 listopada, podczas którego Sekretarz Generalny OIC wydał oświadczenie, w którym domagał się natychmiastowego zaprzestanie trwającej izraelskiej agresji na naród palestyński, otwarcie trwałych korytarzy humanitarnych, odrzucenie przymusowych wysiedleń Palestyńczyków i poszukiwanie rozwiązania „sprawy palestyńskiej” w oparciu o rozwiązanie dwu-państwowe. Sekretarz Generalny OIC nie potępił Hamasu ani innych ruchów islamskich za akty terroryzmu.

Wcześniej, po spotkaniu w Japonii, ministrowie spraw zagranicznych G7 (USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Włoch, Niemiec, Japonii i UE) wydali oświadczenie, w którym wzywali do przestrzegania prawa międzynarodowego, niezakłóconego dostępu do międzynarodowej pomocy humanitarnej, oraz proces pokojowy oparty na rozwiązaniu dwu-państwowym. Co także ważne, potępił ataki terrorystyczne Hamasu na Izrael, ale także „ekstremistyczną przemoc” popełnianą przez izraelskich osadników wobec Palestyńczyków. Ta próba „równowagi” zapowiada także bardzo istotną przeszkodę w postaci nielegalnych izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu, obejmujących ponad 500 000 osadników, w negocjowaniu jakiegokolwiek rozwiązania dwu-państwowego.

Mówiąc szerzej, debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa na temat Gazy toczące się od 7 października ujawniły nie tylko konkretne obawy humanitarne urzędników ONZ, zwłaszcza UNRWA (Agencji Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich), UNICEF (Funduszu na rzecz Dzieci), UNOCHA (Koordynacji Pomocy Humanitarnej Spraw Wewnętrznych) i WHO (Zdrowie) w związku z wojną Izraela z Hamasem, ale ujawniło głębokie napięcia między ONZ a Izraelem w związku z polityką tego ostatniego w Gazie i na Zachodnim Brzegu, sięgające dziesięcioleci wstecz. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres odniósł się do tego ostatniego podczas burzliwej debaty Rady Bezpieczeństwa 24 października. To skłoniło ambasadora Izraela przy ONZ do zażądania rezygnacji Guterresa, co wezwał minister spraw zagranicznych Izraela w Genewie 10 listopada.

Wpływ zwłaszcza na kraje zachodnie, które są generalnie proizraelskie i do niedawna w dużej mierze bezkrytyczne wobec działań Izraela, był głęboki. Ich reakcję nie są już bezwarunkowe. Obecnie skupiają się na naleganiu, aby izraelskie działania wojskowe i cywilne były zgodne z prawem międzynarodowym, aby pilnie przywrócono zrównoważone korytarze humanitarne umożliwiające wszelkie formy pomocy oraz aby odbywały się „przerwy” wojskowe, które to umożliwiają. Dwie inne kwestie będące przedmiotem zainteresowania kluczowych zainteresowanych stron to kwestia tego, kto administruję Gazą i odbudowuje ją po zakończeniu wojny oraz, w dłuższej perspektywie, jak zmienić rozwiązanie dwu-państwowe, które zapewni rzeczywiste bezpieczeństwo i niezależność zarówno Izraelowi, jak i Palestynie.

Odpowiedź Izraela na tę zmianę była jednoznaczną: nie zgodzi się na żadne „zawieszenie broni” do czasu zniszczenia Hamasu, chociaż zgodził się ostatnio na „przerwy” ze względów humanitarnych. Jednak w wywiadzie dla mediów izraelski premier Benjamin Netanjahu nie przedstawił żadnej wizji przyszłości Gazy poza znalezieniem „rządu cywilnego” do zarządzania „enklawą” i utrzymaniem przez Izrael odpowiedzialności za bezpieczeństwo Gazy na czas nieokreślony.

Można oczekiwać a nawet być pewnym, że pod względem militarnym Izrael „zniszczy” Hamas. Jednak politycznie, w najlepszym wypadku, impas miał miejsce jedynie w regionie, a trzymając się obecnej polityki i taktyki, Izrael stracił znaczącą pozycję międzynarodową, w tym wśród tradycyjnych sojuszników i przyjaciół.

Odwrócenie tej tendencji będzie dużym wyzwaniem. 

Znalezienie rządu cywilnego, który mógłby skutecznie zarządzać Gazą po wojnie, będzie bardzo trudne. Jednym z sugerowanych rozwiązań jest rozszerzenie mandatu Autonomii Palestyńskiej (AP), ale wadą jest to, że jest ona powszechnie postrzegana jako beznadziejnie skorumpowana i nieefektywna. A co z misją zleconą przez ONZ? Biorąc pod uwagę zły stan stosunków ONZ/Izrael, czy Izrael zgodziłby się na to? Które państwa tworzyłyby taką misję: tylko państwa regionalne, coś w rodzaju Regionalnej Misji Pomocy na Wyspach Salomona (RAMSI), czy te z szerszego zakresu? Ale jakich stanów nie uwzględniasz? Gdzie Iran pasowałby lub czy mógłby pasować, biorąc pod uwagę jego obecną politykę wobec Izraela? 
Kto miałby kierować taką misją? Arabia Saudyjska? 
Czy misja byłaby odpowiedzialna za bezpieczeństwo Gazy? Czy możliwa byłaby jakakolwiek sytuacja, w której Izrael zachowałby ostateczną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i prawo swoich sił bezpieczeństwa do wkroczenia w dowolnym momencie w celu ścigania domniemanego zagrożenia? 
Stany Zjednoczone badają obecnie te opcję we współpracy z stanami regionalnymi i innymi podmiotami.

Większym wyzwaniem będzie znalezienie realnej formuły wiarygodnego rozwiązania dwu-państwowego. Zasadniczym warunkiem wstępnym byłby sukces kluczowych zainteresowanych stron w Strefie Gazy.

autor
Ian Dudgeon 
Jest starszym analitykiem spraw międzynarodowych i byłym prezesem oddziału ACT Australijskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (AIIA)

https://www.internationalaffairs.org.au/australianoutlook/the-war-in-gaza-israel-will-win-militarily-but-not-politically/#:~:text=Israel%20is%20expected%20to%20win,for%20both%20Israel%20and%20Palestine.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-12-2023 [20:33] - Tezeusz | Link:

To się @Pers cieszy ma święto Izrael wygrywa z terrorystami..brawo !

Obrazek użytkownika Kaczysta

02-12-2023 [20:41] - Kaczysta | Link:

On tam pojechał by zadbać o bezpieczeństwo byłej żony i ponoć jego dzieci
Ale tylko ponoć

Obrazek użytkownika spike

02-12-2023 [23:28] - spike | Link:

Chazaria ma swój wymarzony pretekst na eksterminację Palestyńczyków, by zagarnąć ich ziemie, do której nie mają najmniejszego prawa, co było parę tys. lat temu, jest już bez znaczenia.
Jakby nie bezprawne zajęcie Palestyny, nie byłoby terroryzmu, który jest na to bezprawie odpowiedzią, Izrael i USA, jak też inne kraje zachodu, dlatego są tam zamachy terrorystyczne, jako zemsta.
Bez USA Izraela by nie było, ale nie się zmówią Arabowie, to żydku będą zwiewać. Żydki z Palestyńczyków zrobili sobie niewolników, oni uważają się za rasę panów, która ma rządzić światem, nawet piszą o tym w swoim talmudzie:

"Musi być krwi przelewanie na świecie i podczas tego zamieszania odbierzemy zgubę naszą, za którą się teraz uganiamy. Podobnież, gdy woda mętna, wtenczas dobrze ryby łowić. Tak też, gdy się świat krwią zaleje, będziemy mogli ułowić rzecz, która do nas należy." "Skoro zejdzie zorza i poranek Abrahamowy, żadna władza nie pozostanie w ręku tych, którzy ją teraz posiadają".

ale w końcu poniosą żydków i  Izrael.

Obrazek użytkownika u2

03-12-2023 [00:11] - u2 | Link:

Żydki z Palestyńczyków zrobili sobie niewolników

Sporna teza, nie poparta żadnymi danymi. Niedawno oglądałem filmik o fabryce Stream Soda. W fabryce pracują zarówno Palestyńczycy, którzy są muzułmanami, jak i żydzi, którzy wyznają judaizm. Palestyńczycy codziennie przyjeżdżają ze strefy Gazy, co niewątpliwie wiąże się z częstymi kontrolami. Ale pracują wspólnie z żydami bez większych konfliktów.

Żydzi mają smykałkę do robienia interesów i Palestyńczycy z tego korzystają. Strefa Gazy jest bogatsza od Egiptu, do którego administracyjnie należy. Ludzie tam żyją zdecydowanie dłużej niż w Egipcie.

Obrazek użytkownika spike

03-12-2023 [11:22] - spike | Link:

@u2
zabawny jesteś kolego, film na który się powołujesz też oglądałem, nie wiem czy odróżniasz Palestyńczyka od jakiego Syryjczyka itp. bo ja tam im podobnych widziałem.
wiesz co oni tam robią? wykonują pracę na poziomie montera, nic wyżej. Podobnych filmów oglądałem więcej, Palestyńczycy nie mają tam tak kolorowo.

Pewna żydówka z Polski, znam ją z TV, była kiedyś w Polsce i udzielała wywiadu, wiesz co powiedziała? (z pamięci) "kiedyś w Polsce żydzi mieli interesiki, teraz w Izraelu Palestyńczycy mają interesiki, a oni rządzą".
Izrael skolonizował Palestyńczyków, zrobili ich swoimi niewolnikami, są traktowani nie jak ludzie, dlatego wybuchają tam strajki i rozróby.

Obrazek użytkownika u2

03-12-2023 [11:28] - u2 | Link:

co oni tam robią? wykonują pracę na poziomie montera, nic wyżej

Na pewno to Palestyńczycy, w dodatku muzułmanie, w liczbie kilkudziesięciu osób. A jako że to zautomatyzowana linia produkcyjna to montuje za nich automat. Oni są bardziej kontrolerami jakości i obsługą tej taśmy produkcyjnej. Oczywiście myśl technologiczna pochodzi z zachodu, ale widać że twórczo ją rozwijają :-)

Obrazek użytkownika r102

03-12-2023 [05:09] - r102 | Link:

Ale o co chodzi - ???

Tam akurat sytuacja jest prosta - państwo żydowskie powstało sztucznie po 2 WW -  kosztem ludności tubylczej nazwijmy ich "Arabami" dla ułatwienia - i jedynym rozwiązaniem dla Arabów jest jego likwidacja.
Co im się w końcu uda - jest ich po prostu duuuuużo więcej - mogą przegrać jeszcze i 100 wojen - ale jak Izrael przegra pierwszą to po nim i tyle...

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

03-12-2023 [06:20] - Siberian Husky Dog | Link:

Na szczęście Izraelowi udało się złamać plan terrorystów. Plan opracowany przez szefa Hamasu w Gazie, emerytowanego faszystę Yahya Sinwara, zwanego „rzeźnikiem Khana Younisa”. Odsiadywał on wyrok w Izraelu za zabicie wcale nie Izraelczyków, ale Palestyńczyków, swoich braci. Zabijał tych, których podejrzewał o współpracę z Izraelem.

Życie tego człowieka zostało uratowane przez państwo żydowskie, gdy w czasie odbywania kary lekarze usunęli mu guza mózgu. Sinwar nauczył się hebrajskiego w więzieniu i zyskał świetny wgląd w sposób życia izraelskiego społeczeństwa. Został zwolniony w ramach słynnego „umowy z Giladem Szalitem” – kaprala IDF schwytanego przez Hamas i wymienionego na 1027 uwięzionych terrorystów. Sinowar przewodził Hamasowi w Gazie, przez lata opracowując plan masakry, który stał się rzeczywistością 7 października.

Izrael zawarł układ z Sinwarem i podobnymi mu. Bo nie miał innego wyjścia. Państwo żydowskie było zobowiązane do ratowania swoich obywateli, którzy byli i nadal są przetrzymywani w lochach Gazy i w mieszkaniach konspiracyjnych na całym terytorium sektora.

Obrazek użytkownika Kaczysta

03-12-2023 [08:36] - Kaczysta | Link:

Minister obrony Yoav Gallant powiedział w sobotę, że wojsko „wraca do walki” z pełną siłą po tym, jak Hamas naruszył porozumienie o zawieszeniu broni z Izraelem, nazywając wyniki ofensywy IDF „imponującymi”.

Gallant nakazał wznowienie ognia w piątek rano po tym, jak Hamas odmówił uwolnienia 15 kobiet i dwójki dzieci w ramach porozumienia o rozejmie.

Izraelski Ministerobrony powiedział także, że w ciągu ostatnich dwóch dni przeprowadził inspekcję Gazy z powietrza i obszaru przygranicznego z ziemi, nazywając wyniki wznowionej ofensywy IDF „imponującymi”.

Jak dotąd w tej wojnie „Wyeliminowano cztery tysiące terrorystów,zniszczono dziesiątki kwater głównych, w naszych rękach znajdują się setki terabajtów informacji, setki terrorystów schwytano i są przesłuchiwani w Izraelu”.

i jak bardzo nie jest mi przykro

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

03-12-2023 [08:55] - Siberian Husky Dog | Link:

No i BRAWO !!!
Oby tak dalej

Obrazek użytkownika Kaczysta

03-12-2023 [08:42] - Kaczysta | Link:

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne we wczorajszym ataku nożownika w Paryżu. Policja francuska twierdzi, że miał "zaburzenia psychiczne" i zapewne zamiast iść do więzienia będzie leczony ze trzy miesiące
Kto z Was zgadnie kim był nożownik i co krzyczał podczas ataku?

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

03-12-2023 [08:56] - Siberian Husky Dog | Link:

Popielaty z Syrii czy Palestyny?

Obrazek użytkownika r102

03-12-2023 [09:02] - r102 | Link:

Zieeeeeew... Dzień jak co dzień we Francji...