Rezygnacja generałów...

"Swoją dymisję z najwyższych stanowisk dowódczych w polskich Siłach Zbrojnych złożyli: szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych" [1].

Niektórzy upatrują ich rezygnacji w konflikcie z ministrem obrony narodowej M. Błaszczakiem, który nastąpił w związku ze znalezioną rosyjską rakietą pod Bydgoszczą. Wówczas szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że procedury i mechanizmy reagowania ws. obiektu zadziałały prawidłowo do poziomu dowódcy operacyjnego (gen. T. Piotrowski), który nie poinformował go, ani odpowiednich służb o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej. M. Błaszczak sugerował wówczas, że T. Piotrowski powinien zostać odwołany, ale prezydent Andrzej Duda, który podejmuje decyzje kadrowe w sprawie czołowych dowódców Sił Zbrojnych, nie był skłonny do tak ostrych działań. Piotrowski nagrał później filmik w mediach społecznościowych, apelując o jedność w obliczu zagrożenia na wschodzie.  W całej sytuacji gen. Rajmund Andrzejczak wsparł gen. Tomasza Piotrowskiego [1], [2]. Obaj generałowie mają ukończone po 55 lat. 

Nie wiem czy akurat ta "ruska rakieta" spowodowała ich rezygnację, ale wedle różnych przecieków faktycznie minister obrony narodowej był od tamtej pory (maj 2023 roku) w stałym konflikcie z oboma generałami, przy czym kontrola w dowództwie operacyjnym zaczęła się dużo wcześniej:

"11 maja 2023 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał wyniki kontroli związane z okolicznościami upadku niezidentyfikowanego obiektu pod Bydgoszczą. Zgodnie z nimi winnym zaniechań jest dowódca operacyjny - gen. broni Tomasz Piotrowski, który nie poinformował ministra ON o obiekcie ani innych centrów decyzyjnych. Minister ON stwierdził w wygłoszonym oświadczeniu, że procedury zadziałały prawidłowo do poziomu COP. Źródła podają medialnie, że kontrola DO RSZ rozpoczęła się przed 16 grudnia 2022, po kontroli Inspektorat Kontroli Wojskowej dołączył do swojego raportu pokontrolnego z działań dowództwa operacyjnego dla Ministra Obrony Narodowej wniosek o dymisję i ukaranie dyscyplinarne winnego, którego wskazano we wniosku. W dokumencie objętym klauzulą tajności nie wiadomo co dokładnie się znalazło, ale zarzuty mają być jednak dość poważne. Minister nie podał szczegółów na temat tego jaki pocisk znaleziono pod Bydgoszczą. Minister Mariusz Błaszczak zażądał dymisji gen. Tomasza Piotrowskiego, który z kolei 12 maja 2023 wydał oświadczenie w tej sprawie na stronie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych [2]".

Niezależnie jednak od przyczyn złożenia rezygnacji generałów to taką decyzję tuż przed wyborami należy odczytywać jak pewnego rodzaju deklarację polityczną nakierowaną przeciw obecnym władzom a szczególnie przeciw szefowi MON M. Błaszczakowi. 

Należy też wziąć pod uwagę, że wedle różnych plotek obaj generałowie mieli być zdymisjonowani zaraz po wyborach, więc - biorąc pod uwagę wielce prawdopodobne zwycięstwo w nich PiS (ZP) - niejako uciekli przed "dyscyplinarką" i sami złożyli rezygnację. 

Czy takie a'la polityczne oraz nastawione egoistycznie "na siebie" zachowanie generałów jest godne i honorowe w przypadku dowódców w polskiej armii? Skłaniam się do odpowiedzi, że "nie". 

Okres okołowyborczy a już powyborczy w trakcie formowania nowego rządu jest okresem, który z reguły jest trochę chaotyczny i wtedy musimy mieć pewność, że polska armia jest ostoją spokoju. Do tego dochodzi jeszcze wojna na Ukrainie i atak hybrydowy z Białorusi.  

Uważam też, że błąd popełnił prezydent A. Duda, który nie zdymisjonował obu generałów już w maju tego roku. A tak przez kilka miesięcy konflikt między nimi a ministrem M. Błaszczakiem niepotrzebnie narastał w tempie geometrycznym. W takiej atmosferze wzajemnej niechęci trudno jest zarządzać polską armią. 

No, ale w takich sytuacjach mamy okazję naprawdę odróżnić ziarna od plew a w polskiej armii mamy wielu zdolnych generałów. 

[1] https://www.salon24.pl/newsroo...
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

10-10-2023 [13:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jest jeszcze opcja o której Pan Bloger zadeklarowany zwolennik rozwiązań siłowych wobec przeciwników PiS nie wspomniał.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-10-2023 [13:29] - NASZ_HENRY | Link:

Dyskusja generała z ministrem przy pomocy filmiku na YouTube powinna być możliwa dopiero jak generał włoży kapelusz ;-)
 

Obrazek użytkownika Jan1797

10-10-2023 [16:10] - Jan1797 | Link:

Dokładnie tak, 
Pan Prezydent powoła nowych generałów i jest to sytuacja jak najbardziej słuszna i korzystna.

Obrazek użytkownika smieciu

10-10-2023 [13:32] - smieciu | Link:

Czy takie a'la polityczne oraz nastawione egoistycznie "na siebie" zachowanie generałów jest godne i honorowe w przypadku dowódców w polskiej armii? Skłaniam się do odpowiedzi, że "nie". 

Tak wiemy, każdy kto występuje przeciw władzy automatycznie robi źle.
Porzucając jednak tego pudelka faktycznie mamy do czynienia z ciekawą sytuacją.
Miałem napisać dłuższy komentarz ale sporo rzeczy mi się nasunęło. Postaram się więc napisać niedługo osobną notkę.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-10-2023 [13:55] - NASZ_HENRY | Link:

@smieciu...olej partyjniactwo, głosuj na Bezpartyjnych Samorządowców, bo

Bezpartyjni Samorządowcy
To porządni Nasi chłopcy
😉
 

Obrazek użytkownika Darek65

10-10-2023 [13:43] - Darek65 | Link:

Konflikt zaczął się w czasie, kiedy niezidentyfikowana rakieta wleciała na obszar Polski. Bez względu na wszystko, Błaszczak nie powinien wydawać osądów i szukać winnych publicznie. Wręcz powinien stanąć w obronie wojskowych i w całkowitej ciszy doprowadzić do wyjaśnienia sprawy. Wtedy dopiero podjąć decyzje, również personalne. Nie bronię tych generałów, ale od Ministra ON oczekuję profesjonalizmu.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

10-10-2023 [14:15] - Roz Sądek | Link:

Uwaga, uwaga: wiodące media zamieściły już do zaistniałej, dramatycznej (trzęsienie ziemi w polskiej armii) sytuacji, komentarze wszystkich emerytowanych, żyjących generałów, oraz pana Bosaka. Polska z niecierpliwością czeka na opinię pana M. Kołodziejczaka.
I specjalistów od wojskowości zgrupowanych na NB.
 

Obrazek użytkownika Ptr

10-10-2023 [14:31] - Ptr | Link:

Zaangażowali się w politykę z nadzieją na zysk po wyborach. Nietopsze.
Strach tylko jak się wypowiadał ten poprzedni dowódca , boszzz. I plany operacyjne : Pokazać Rosjanom plecy jak tarczę strzelniczą , boszzzz.
Skoro do stanowisk i ław poselskich dochodzą gorsi od nas zadymiarze i przekupki , to kto za to odpowiada ? Może wiara w pluralizm, demokrację , opatrzność, równość , unię to lekka przesada. Jak tam doradczynie prezydenckie ? Ocieramy się o rozbiór Polski w białych rękawiczkach. Jak to się stało ,że coś takiego w ogóle jest możliwe ? Doradczynie nie biorą za to odpowiedzialności. Naród weźmie to na klatę i wszystko dobrze się skończy. 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

10-10-2023 [14:41] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Tuż przed wyborami to ewidentna demonstracja polityczna. Szczury opuszczają tonący okręt. Rządy PiS to najgorsze rządy w dziejach Polski, które doprowadziły do setek tysięcy nadmiarowych zgonów i grabież Polaków na rzecz zagranicznych hochsztaplerów na miliardy złotych — dobrze, że to już ich koniec.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

10-10-2023 [15:07] - krzysztofjaw | Link:

 Grzegorz GPS Świderski
"...i grabież Polaków na rzecz zagranicznych hochsztaplerów na miliardy złotych".

Może jakieś konkretne fakty a nie rzucanie pustych słów? 

A'propos pandemii i nadmiarowych zgonów. Każdy rząd postąpiłby tak samo, bo wtedy nic na temat Covida nie wiedzieliśmy. Dopiero później okazało się, że to pandemiczna "wydmuszka" wykreowana przez dziwnych globalistów. Pewnie jako eksperyment jak daleko można zmanipulować i sterować ludźmi. Ale to dyskusja na inny czas. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-10-2023 [16:21] - Pani Anna | Link:

@krzysztofjaw 
Który KONKRETNIE rząd postąpił tak samo, czyli wygonił chorych ze szpitali i ograniczył dostęp do służby zdrowia? Ale konkrety proszę,  a nie takie ... , jak z tymi prognozami wyborczymi.
Czyli gdzie na świecie jakiś rząd zachował się tak jak nasz?

Obrazek użytkownika paparazzi

10-10-2023 [17:42] - paparazzi | Link:

Wielmożna Pani "Czyli gdzie na świecie jakiś rząd zachował się tak jak nasz?" tak w USA,  Kanadzie itd.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

10-10-2023 [15:23] - Marek Kudła | Link:

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski złożyli dymisję na ręce Prezydenta !
Panie Antoni Macierewicz, wracaj pan na miłość Boga  do Ministerstwa Obrony, bo to co robi Duda z wojskiem polskim woła o pomstę do nieba.  Ten łom nominuje nieodpowiednich, prorosyjskich generałów, a dzieciuch Błaszczak  robi wszystko czego ten chce !
Tych dwóch generałów złożyło dymisją na znak protestu przeciw najprawdopodobnej wygranej wyborów przez PIS albo ze względu na ujawnienie ich pieczołowicie opracowanego planu obrony Polski przed Ruskimi na linii Wisły !  Do Rosji z nimi !
 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

10-10-2023 [15:33] - AŁTORYDET | Link:

 Wypisz, wymaluj, sytuacja jak z gen. Kraszewskim: ściął się ze zwierzchnikiem Ministrem Obrony Narodowej, Prezydent stanął pod jego stronie, określił jego postępowanie wobec Generała jak ubeckie, po czym dymisję Ministrowi wręczył szatniarz. Kilka m-cy później, Generał złożył dymisję i poszedł w 3.14du. Teraz kolejny nominat Prezydenta, kumpel ze szkoły oficerskiej, gen. Piotrowskiego, powtarza ten sam myk. W/g Cezarego Gmyza, i Andrzejczak i Piotrowski, to przyjaciele trepa Różańskiego. Czymś trzeba było przykryć klęskę Tuska, tym bardziej że kolejny odcinek "Resetu" przygotowany do emisji. 

Obrazek użytkownika u2

10-10-2023 [15:36] - u2 | Link:

Andrzejczak i Piotrowski, to przyjaciele trepa Różańskiego

Generałowie znają się miedzy sobą. Żaden nie dostanie awansu, jak nie zarekomenduje ich ktoś wyższy rangą. Jest ich ponoć 115 w służbie czynnej więc rotacje na stanowiskach są naturalne. Zwłaszcza jak ktoś już ma 55 lat na karku.

Obrazek użytkownika Czesław2

10-10-2023 [16:01] - Czesław2 | Link:

@AUTORYDET KTO mianuje generałów?

Obrazek użytkownika sake3

10-10-2023 [16:27] - sake3 | Link:

Złożenie dymisji na 3 dni przed ogłoszeniem ciszy wyborczej wpisuje sie w kontekst polityczny.Generałowie nie podali konkretnych powodów dymisji niejako tym sugerując,że chodzi o wcześniejszy konflikt z powodu rakiety znalezionej w lesie.Tyle że tamten konflikt zaistniał i został zakonczony w maju,więc dlaczego tak długo zwlekali z dymisją? Tymczasem lider PO Donald Tusk ogłasza,że kolejnych 10 wysokich rangą oficerów Dowództwa Generalnego podało się do dymisji.Tę informację dementuje Dowództwo Generalne.Wniosek jeden Donald Tusk usiłuje wykorzystać wojsko w swojej kampanii wyborczej i użyć wojska do dalszych działań..

Obrazek użytkownika spike

10-10-2023 [19:18] - spike | Link:

Teraz ja, Teraz ja, Teraz ja!
Jak dla mnie dyskusja generała z ministrem i to przez media, z miejsca go dyskwalifikuje, to zasada nr 1 w wojsku.
Prezydent powinien wyrzucić przedłożone dymisje generałów, a po wyborach ich zdymisjonować, jeszcze bym ich zdegradował, nie może tu być mowy o "porozumieniu stron".
Ci generałowie ośmieszyli Polskę, takich spraw nie wywleka się publicznie, min. Błaszczak jest politykiem, został zaatakowany medialnie, więc musiał zareagować,
Prezydent jak zwykle stanął po stronie opozycji, a opozycja i tak na niego pluła i pluje,