Co zamierza PiS jak wygra wybory? (2)

Jeszcze raz polecam wszystkim lekturę programu PiS pod nazwą: "Bezpieczna Przyszłość Polaków - PROGRAM PIS", który można sobie samemu ściągnąć ze strony internetowej partii: https://pis.org.pl/dokumenty 

Dokument liczy 300 stron. Pierwsze 143 strony to przypomnienie  tego, co dotychczas zrobiono. Warto sobie odświeżyć pamięć. Dalej to  m.in. prezentacja tego, co PiS zrobi po wygranych wyborach.

A są to m.in.:

1) Wprowadzenie "dnia referendalnego" w samorządach, co ma zwiększyć zakres tzw. "demokracji bezpośredniej", czyli najwyższej jej formy. Termin wyznaczenia referendum przypadać będzie nie wcześniej niż przed upływem 24 miesięcy od dnia wyboru organu jednostki samorządu terytorialnego i nie później niż po upływie 30 miesięcy od dnia wyboru tego organu. Celem rozwiązania jest wypowiedzenie się społeczności lokalnej na temat konkretnych spraw ich dotyczących a także m.in. nawet ocena dotychczasowych działań władz samorządowych. Będzie to też wiązało się z poprawą jakości zarządzania przez władzę lokalną.

2)  Wybór komendantów straży gminnej i miejskiej w lokalnych wyborach powszechnych, co ma zwiększyć poczucie sprawczości i jakości zarządzania strażami oraz zapewni ich rozliczalność. Dodatkowo taki wybór bezpośredni zwiększa integralność społeczności lokalnej i poczucie bezpieczeństwa.

3) Zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu z obecnej proporcjonalnej na ordynację mieszaną. W jej ramach 230 posłów wybieranych będzie w ramach jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), a 230 w systemie proporcjonalnym (funkcjonującym obecnie). Jest to zapewne wynik consensusu PiS-u z P. Kukizem (Kukiz15), który od zawsze walczył o jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y), czyli takie, w których mandat zdobywa tylko jeden kandydat. Dziś w JOW-ach wybieramy senatorów.

4) Przeniesienie wojewodów z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Wojewodowie - zgodnie z Konstytucją są przedstawicielami Rady Ministrów w województwie. W wyniku reformy wojewodowie będą funkcjonować bezpośrednio pod nadzorem Premiera w ramach jego Kancelarii.  Będzie to spójne z zapisaną w Konstytucji RP ustrojową rolą Premiera jako organu nadzoru nad działalnością państwowych jednostek samorządu terytorialnego,  wzmocni rolę wojewodów i  jednolitość (unitarność) państwa polskiego.

5) Zniesienie instytucji immunitetu formalnego. Wymóg uzyskania zgody na ściganie powinien być
utrzymany i stosowany wyłącznie do prywatnych i subsydiarnych aktów oskarżenia, jako że te instytucje mogą być stosowane przez jednostki do obstrukcji działań parlamentarzystów. Innymi słowy skończy się bezkarność posłów i senatorów popełniających przestępstwa pospolite, które są takimi zgodnie z polskim prawem. Przestępcy nie będą już latami ukrywali się przed odpowiedzialnością prawną za pomocą swojego immunitetu. Będą mogli spokojnie być sądzeni za np. jazdę w stanie nietrzeźwym, kradzież czy branie łapówek.  

6) Osiągniecie docelowej liczebności Sił Zbrojnych RP na poziomie co najmniej 300 tys. żołnierzy. Dziś armia liczy około 175 tys. żołnierzy w 2015 roku było ich 95 tys. Jednak należy zważyć, że tak naprawdę zwiększenie armii do 300 tysięcy raczej nie dokona się w następnej kadencji, ale proces ten może trwać około 10 lat. Innymi słowy trzeba traktować tę zapowiedź jako po prostu kontynuację procesu zwiększania liczebności polskiej armii.

7) Odtworzenie Wojskowej Akademii Medycznej. Została ona zamknięta 30 września 2002 roku za czasów rządów lewaka i komunisty Leszka Millera. Dziś wojna w Ukrainie pokazuje, jak istotna jest medycyna pola walki oraz podkreśla kluczową rolę lekarzy wojskowych.

8) Wprowadzenie obowiązkowego i zakończonego zaliczeniem kursu pierwszej pomocy dla najstarszych roczników szkół średnich oraz przeszkolenie każdego ucznia szkoły średniej w zakresie pierwszej pomocy – w obszarze niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i po lub w czasie konfliktów zbrojnych. Zakłada się, że w obowiązkowych kursach udział weźmie udział ok. 450 tys. uczniów rocznie.  Ważność tego, że tak naprawdę każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy jest oczywista natomiast umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia również znacznie zwiększy bezpieczeństwo nas wszystkich.

9) Zmiana programowa przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”. Zostaną przeszkoleni nauczycieli tego przedmiotu. Dodatkowo umożliwi się  ratownikom medycznym i lekarzom specjalistom medycyny ratunkowej prowadzenie zajęć w szerszym niż dotychczas zakresie. Zakupiony dla szkół zostanie profesjonalny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Na ten cel przeznaczone będzie 75 mln zł w okresie pierwszych trzech lat przyszłej kadencji.

10) Wprowadzenie systemu kaucyjnego dla pracodawców chcących sprowadzać do pracy pracowników zagranicznych (kaucji wizowych). Chodzi o przeciwdziałanie nieuczciwym pracodawcom, którzy chcieliby sprowadzić więcej pracowników niż potrzebują. Będzie to mechanizm, który nałoży na pracodawców określoną opłatę za każde oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Chodzi m.in. o to, żeby np. nie było przypadków, gdy pracodawca np. potrzebuje 2 pracowników a zgłasza potrzebę 10-ciu, czyli 8 osób mogłoby wjechać do Polski legalnie ale nie podjąć żadnej pracy. Te 8 osób byłoby de facto - w dzisiejszym ujęciu - nielegalnymi migrantami.  

Na dzisiaj to tyle i jeszcze raz polecam lekturę całego programu. 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2023 [16:42] - tricolour | Link:

@krzysztof

To jest wyolbrzymiona fikcja.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

04-10-2023 [17:30] - krzysztofjaw | Link:

tricolour

To są konkrety a do tej pory PiS realizował swoje zapowiedzi. JEST WIARYGODNY w przeciwieństwie do D. Tuska i jego KO (PO), który już rządził 8 lat i to winno mu już wystarczyć, bo on się nie nadaje do bycia premierem Polski. Ponadto winien stanąć przed TS za zdradę główną państwa polskiego.
Pzdr

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2023 [18:45] - tricolour | Link:

@krzysztof

Człowieku, czy ty możesz raz coś powiedzieć bez Tuska? Tak zwyczajnie? Na przykład dwa razy dwa równa się cztery. Bez Tuska.

Jakie zapowiedzi PiS zrealizował? Przekop donikąd? Ściernisko izery?

Obrazek użytkownika sake3

04-10-2023 [19:00] - sake3 | Link:

Nie tak znowu donikąd.Przecież kilka dni temu Tusk obwieścił,że przekop był w planach PE.Nie tylko zresztą przekop,sprawa rozbudowy portu w Elblągu to też okazał się ,,ich'' projektem..Jak więc widać przekop nie jest taki niepotrzebny. czy nieprzydatny.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

04-10-2023 [19:09] - krzysztofjaw | Link:

 tricolour

Kiedy dowiaduję się o zdradzie i podpisaniu umowy pomiędzy SKW a FSB to muszę się do tego odnieść i się odniosę. D. Tusk nie tylko zdradził państwo polskie, ale też cały sojusz NATO. TS winien zdecydować czy jego działanie podlega art. 127 czy art.  129 Kodeksu Karnego:

Art. 127. [zamach stanu]

§ 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Art.  129.  [Zdrada dyplomatyczna]
Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

A zapowiedź zniesienia immunitetu formalnego będzie umożliwiał postawienie mu zarzutów pomimo zasiadania w polskim Sejmie.

Pzdr

Obrazek użytkownika spike

04-10-2023 [19:30] - spike | Link:

@tri
radzę ci, byś zaczął coś brać na uspokojenie np. relanium?
twoich obsesji z marketami, to ze ścierniskiem, czy przekopem i co jeszcze, przybywa, do obłąkania już jeden krok, wtedy nic ci nie pomoże, tylko kaftanik :)))))))))))))))

PS. przekonywać, tłumaczyć nie ma sensu, człowiek opętany obsesjami odporny na wszelkie tłumaczenia i argumenty, typowa cecha POlszewika czy innego lewaka, nie wyłączając Konfy, niech im ziemia lekką będzie, ale grób głęboki :)

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2023 [20:14] - tricolour | Link:

@spike

Codziennie odmawiasz pacierz? Też traktujesz taką regularność kategoriami obsesji? 😁😁😁

Po prostu pytam o wiarygodność czyli realizację obietnic wyborczych. Z twego wpisu wynika, że nie ma realizacji.

I to jest oczywiste.

Obrazek użytkownika spike

04-10-2023 [21:03] - spike | Link:

@tri
bawisz mnie, więc nie będę się nad tobą znęcał, jeszcze ci kaftan założą i wtedy tu nudno będzie, więc potwierdzam, tu prezentowane obietnice wyborcze nie są zrealizowane!

Powinieneś być zadowolony.
to mogę spać spokojnie, jutro się znowu spotkamy :))))))

Obrazek użytkownika Jabe

04-10-2023 [17:07] - Jabe | Link:

Po tylu latach wypadałoby przede wszystkim pod­sumować osiągnięcia.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

04-10-2023 [17:28] - krzysztofjaw | Link:

Jabe
Bzdura. Trzeba mówić o tym, co zamierza się zrobić. Ja rozumiem, że program D. Tuska musi zostać dopiero przetłumaczony z niemieckiego i ogłoszony po wyborach (sic!!!) a poza tym pierwsze 149 stron tegoż programu jest podsumowaniem osiągnięć. Warto zajrzeć.
Pzdr

Obrazek użytkownika Jabe

04-10-2023 [18:20] - Jabe | Link:

Zamiary mogą być piękne. Partia rządząca od wielu lat powinna przede wszystkim wy­legitymować się do­konaniami.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

04-10-2023 [19:15] - krzysztofjaw | Link:

Jabe
Gdzie ty żyjesz? Jakie bzdury wypisujesz? PiS zrealizował swoje zamiary i możesz o tym przeczytać w pierwszych 143 czy 149 stronach programu. Natomiast kampania wyborcza winna być oparta na tym, co konkretne partie zamierzają zrobić. PiS to pokazuje a PO? Niech mi Pan powie co PO konkretnie zrobi po wyborach? Ale dla Polski i ludzi. D. Tusk zapowiada, że program ogłosi po wyborach. Jakie to śmieszne i prymitywne. No, ale czeka aż zostanie on przetłumaczony z języka niemieckiego...
Pzdr

Obrazek użytkownika spike

04-10-2023 [19:39] - spike | Link:

@Krzysztof
Nasz Blogowy @jabe robi wrażenie "otumanionego", jakby tv nie oglądał, gazet nie czytał etc. nic tylko jakiś zakład zamknięty pozostaje, a n-ty raz pisać w koło to samo jest wyjątkowo nudne, kłopot w tym, że nie tylko on ma problemy poznawcze, jest tu takich więcej, choćby niezawodny @tri, ciągle to samo wywleka, chyba ma to zapisane i ciągle tu wkleja, cóż widać są wyjątkowo mało doskonali :))))))))))))))))))
Pzdr.

Obrazek użytkownika Jabe

04-10-2023 [20:18] - Jabe | Link:

To może zamiast opiewać za­miary, warto podać jakieś twarde kon­krety? Jakie re­formy prze­prowadzili?

Obrazek użytkownika sake3

04-10-2023 [18:34] - sake3 | Link:

@Krzysztofjaw.....A po co Tuskowi program? Nie było go dotąd to i dalej niepotrzebny. Przyjdą dyrektywy z Berlina sms-em.Już chyba nawet przyszły bo jakaś paniusia z KO obwieszcza uroczyście,że pierwszą sprawą po wyborach będzie zerwanie kontraktu z USA na budowę elektrowni atomowej.

Obrazek użytkownika u2

04-10-2023 [17:54] - u2 | Link:

zwiększenie armii do 300 tysięcy raczej nie dokona się w następnej kadencji, ale proces ten może trwać około 10 lat

Wojna światowa będzie dużo szybciej, ale dobrze że są robione konkretne zakupy uzbrojenia i trwa zwiększanie armii i jej modernizacja. To najbardziej gardłowa sprawa dla obronienia bytu państwowego Bolandy. Jeśli w wyborach wygrają totalniacy to nie będzie żadnej obrony Bolanda. Będzie rzeź niewiniątek.

Obrazek użytkownika Art

04-10-2023 [18:00] - Art | Link:

Przeczytałem tylko to co powyżej i nie dziwię się,że wyją.Gdybym był złodziejem z PO, też bym wył.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

04-10-2023 [18:16] - krzysztofjaw | Link:

 Art 

A to tylko 10 propozycji. Przedstawię następne.

Pzdr

Obrazek użytkownika Art

04-10-2023 [18:27] - Art | Link:

"5) Zniesienie instytucji immunitetu formalnego. Wymóg uzyskania zgody na ściganie powinien być
utrzymany i stosowany wyłącznie do prywatnych i subsydiarnych aktów oskarżenia, jako że te instytucje mogą być stosowane przez jednostki do obstrukcji działań parlamentarzystów. Innymi słowy skończy się bezkarność posłów i senatorów popełniających przestępstwa pospolite, które są takimi zgodnie z polskim prawem. Przestępcy nie będą już latami ukrywali się przed odpowiedzialnością prawną za pomocą swojego immunitetu. Będą mogli spokojnie być sądzeni za np. jazdę w stanie nietrzeźwym, kradzież czy branie łapówek.
To gdzie oni swoich poutykają? Giertych wyjechał?! Kto ich będzie bronił?A kraść trzeba,mus,gdyż oni tak mają od urodzenia.
Orlenu doić się już nie da,KGHM też nie.Jeszcze wypadało by iść śladem pieniędzy,tzw fortun.Po 10,15 domów i mieszkań.Za pożyczone od ciotek?