Reputacja, honor, wiarygodność...

Reputacja to opinia, jaką ktoś lub coś ma wśród innych ludzi. Na osobistą i dobrą reputację pracuje się latami, ale można ją stracić nawet w godzinę, tym samym niwelując cały dorobek życia.

Można być artystą czy też politykiem, ale wartość człowieka jest przeważnie tyle warta ile ostatnie przez niego wykonane zadanie. Taka myśl powoduje, iż zawsze trzeba do swoich obowiązków podchodzić z największym zaangażowaniem. 

Człowiek honorowy to taki, którego postawa charakteryzuje połączenie silnego poczucia własnej wartości z wiarą w wyznawane zasady moralne, religijne lub społeczne. Można na nim polegać w zakresie tychże atrybutów. 

W Polsce idealnie honor przedstawiał "Kodeks Honorowy" autorstwa Władysława Boziewicza. Co prawda wiele jego zaleceń wydaje się już mało aktualnych, ale jak dobrze przypomnieć sobie czasy ludzi honorowych. 

Kodeks określał m.in. osoby nie mające zdolności honorowej, a zatem nie mogące dochodzić zadośćuczynienia w postępowaniu honorowym.

"Wykluczonymi ze społeczności ludzi honorowych są osoby, które dopuściły się pewnego ściśle kodeksem honorowym określonego czynu; a więc indywidua następujące:

1. osoby karane przez sąd państwowy za przestępstwo pochodzące z chciwości zysku lub inne, mogące danego osobnika poniżyć w opinii ogółu;
2. denuncjant i zdrajca;
3. tchórz w pojedynku lub na polu bitwy;
4. homoseksualista;
5. dezerter z armii polskiej;
6. nieżądający satysfakcji za ciężką zniewagę, wyrządzoną przez człowieka honorowego;
7. przekraczający zasady honorowe w czasie pojedynku lub pertraktacji honorowych;
8. odwołujący obrazę na miejscu starcia przed pierwszym złożeniem względnie pierwszą wymianą strzałów;
9. przyjmujący utrzymanie od kobiet niebędących jego najbliższymi krewnymi;
10. kompromitujący cześć kobiet niedyskrecją;
11. notorycznie łamiący słowo honoru;
12. zeznający fałsz przed sądem honorowym;
13. gospodarz łamiący prawa gościnności przez obrażanie gości we własnym mieszkaniu;
14. ten, kto nie broni czci kobiet pod jego opieką pozostających;
15. piszący anonimy;
16. oszczerca;
17. notoryczny alkoholik, o ile w stanie nietrzeźwym popełnia czyny poniżające go w opinii społecznej;
18. ten, kto nie płaci w terminie honorowych długów;
19. fałszywy gracz w hazardzie;
20. lichwiarz i paskarz;
21. paszkwilant i członek redakcji pisma paszkwilowego;
22. rozszerzający paszkwile;
23. szantażysta,
24. przywłaszczający sobie nieprawnie tytuły, godności lub odznaczenia;
25. obcujący ustawicznie z ludźmi notorycznie niehonorowymi;
26. podstępnie napadający (z tyłu, z ukrycia itp.);
27. sekundant, który naraził na szwank honor swego klienta;
28. stawiający zarzuty przeciw honorowi osoby drugiej i uchylający się od ich podtrzymania przed sądem honorowym" [1].

Gdyby tak dziś obowiązywał taki kodeks to przecież nikt z PO (KO) nie miałby zdolności honorowej. Podobnie jest z Lewicą i "Trzecią Drogą".

Z kolei osobą wiarygodną jest osoba godna zaufania, czyli taka, na której można polegać i która dotrzymuje swoich obietnic i danego słowa. "Zatem wiarygodność to najważniejszy kapitał każdego z nas. Ale nie tylko. Wiarygodność to również najważniejszych kapitał wszystkich organizacji, przedsiębiorstw, instytucji czy nawet państw" [2].

No to gdzie jest ta wiarygodność po stronie PO (KO) czy PSL-u? Gdyby można było matematycznie przedstawić poziom wiarygodności to w przypadku tych partii (koalicji) i ich liderów wynosiłaby po prostu "0" albo nawet "-1". 

Reasumując. 

Dziś "opozycja totalna" nie ma żadnej pozytywnej reputacji, bo już dawno ją straciła. Podobnie jest ze zdolnościami honorowymi - ich nie posiadają. I dodatkowo są kompletnie niewiarygodni.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/...
[2] https://codziennieproduktywnie...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ 
kjahog@gmail.com 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

28-09-2023 [18:44] - Ijontichy | Link:

Jak możesz zamieszczać nazwisko Boziewicza w okolicy tej zbieraniny chamów i ruskich szmat??? 
Boziewicz by cię spoliczkował...

Obrazek użytkownika Jan1797

28-09-2023 [19:07] - Jan1797 | Link:

Posłuchaj trotel,
 Czy wycofanie obrony na linię Wisły jest wykluczeniem? Czy opiłujemy was z tych przywilejów to przypadek? Gdzie i kiedy napisałeś choć słowo o tym…w Ba…ri? Czym jest taki manewr słowny jakiego użył Grzelak? To rzetelne? Scholz traci cierpliwość? -Polacy tracą cierpliwość. Gdzieś obok pisałeś, że cenzura tu rządowa, że to i tamto? Wskaż mi jeden tu (NB) komentarz w którym (źle napisałem) nie zamieściłeś krytyki rządu, panie t.? Czy ktoś cię za to gani?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-09-2023 [19:11] - krzysztofjaw | Link:

@ Ijontichy

"W okolicy tej zbieraniny chamów i ruskich szmat???". 

Trochę nie rozumiem. Nasze Blogi ogólnie nie są taką zbieraniną. Owszem jest tu kilku blogerów i komentatorów z "okolic ruskich szmat", ale ja bardzo lubię z nimi dyskutować a dodatkowo jest to mniejszość. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Jan1797

28-09-2023 [18:50] - Jan1797 | Link:

Panie Krzysztofie,
Zjednoczoną Prawicę, a zatem i nasze społeczeństwo, stać jest na to, aby niwelować zagrożenie wojną z Rosją. Wystarczy wysiłek gospodarczy, zdolności Polaków i ich ciężka praca? Polityką zagraniczną, reformą armii, czy programem zbrojeń obronnych osłabiamy zagrożenia. Czy Platformę stać na jakąkolwiek politykę przeciwstawienia się wojnie, jeżeli to na jaką? 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-09-2023 [20:01] - krzysztofjaw | Link:

@ Jan1797

Ogromnie mi szkoda, że Niemcy i Ruscy wybili naszą przedwojenną elitę. Po wojnie komuchy mordowały wszystkich patriotów oraz nawet zmusili do emigracji wartościowych patriotów z Solidarności w czasie i po Stanie Wojennym. W tę lukę przybyli obcy i zdrajcy przywiezieni na ruskich tankach. Polską po wojnie rządziła żydo-komuna. I jej potomkowie dalej funkcjonują w każdej sferze naszego życia. Jakże mało dziś jest prawdziwych Polaków w obecnej tzw. elicie. Na szczęście polskość dalej tkwi w sercach Polaków wypełnionych biało-czerwoną a nie "pustką". 
Pzdr

Obrazek użytkownika Jan1797

29-09-2023 [22:14] - Jan1797 | Link:

Na szczęście polskość dalej tkwi w sercach Polaków wypełnionych biało-czerwoną, a nie „pustką”. 
Panie Krzysztofie,
Niech maszerują. Moje zlodowacenie, osiągnęło pułap ciemnogrodu koniecznie w tej kolejności, ale nadal drwiny z bezpieczeństwa mnie wykańczają. Tak więc jedni cicho siedzą PO pożyczce, przeciwni mówią o zamieszkach we Francji, Szwecji, Słowacji, Austrii czy Belgii. Pierwsi z wrażenia elbląskiego zapominają o agresji wobec referendum. Drudzy dyskutują o nauczycielu, który milczy po jednodniowej emeryturze kolegi samorządowca:) Dlatego uważam, że Zjednoczoną Prawicę, a zatem i nasze społeczeństwo, stać jest na to, aby niwelować zagrożenie wojną z Rosją. Wspólnym wysiłkiem? Te 30% nawet nie musi się dokładać.

Obrazek użytkownika Kaczysta

28-09-2023 [19:01] - Kaczysta | Link:

10 przykazań Tuskoida

1 Tusk jest tylko jeden
2 Nie używaj Tuska bez potrzeby
3 Idź za wodzem
4 Czcij Donka i partię jego
5 Popieraj aborcję
6 Popieraj tęczową zarazę
7 Kłam jak naoczny świadek 
8 Nie nazywaj Tuska Niemcem
 9 Nie pożądaj władzy w PO
10 Zamknij się, gdy mówi wódz

https://pbs.twimg.com/media/F7Hea3PWQAAhRR6?format=jpg&name=small

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

28-09-2023 [20:06] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Za łagodnie- jako „bezhonorowe”  -na wrogie PL kreatury
Autor i tak bardzo łagodnie określa jako „bezhonorowe”  kreatury opozycyjnego „frontu demokracji ludowej”  (SLD/PZSL/PO/Końfederalizacji/Polska za 2,50).   Pomiotów kontynuujących trwale działalność agenturalną, swych biologicznych przodków od czasu  niemieckiej- po sowiecką okupację -obecnie wciąż kontynuujących działalność. A robią to bezkarnie  pod parasolem ochronnym nazistowskiej ustawy  RODO. Narzuconej zresztą przez Niemcy krajom członkowskim  UE i w parlamencie.pl  właśnie po to  zatwierdzonej i przyjętej przez te kreatury! Mimo uwag, tekst autora bardzo trafny i po lekturze powinien dać do myślenia o "zdradzieckich mordach" spoglądających na nas niczym szpicle FSB i BND  z plakatów wyborczych list: 1,2,3,5,6 …   

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-09-2023 [20:20] - krzysztofjaw | Link:

@  Eugeniusz Kościesza

Dziękuję za komentarz. Ja nie chcę się zniżać do ich poziomu, choć nie wiem czy nie dałbym w mordę tym antypolakom przy ich realnym spotkaniu. Przecież ich kłamstw nie można słuchać. Dumny Polak winien tylko splunąć widząc te kreatury!
Pzdr

Obrazek użytkownika Tomaszek

28-09-2023 [23:16] - Tomaszek | Link:

KJ
Dawanie w mordę to tylko ludziom ze zdolnością honorową . Kibole dobrze o tym wiedzą i "ustawek" z parszywcami nie organizują . Oni są niedotykalni , im to tylko z kopa w ...

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

28-09-2023 [22:15] - Alina@Warszawa | Link:

Jak to dobrze, że napisał Pan ten tekst. Przypominanie co znaczy honor i co wyklucza z grona ludzi honoru powinno wielu zawrócić z drogi do grona ludzi podłych. 

Dodam tylko od siebie, że największym obciachem 2023 roku jest wg mnie kandydowanie z list PO/KO i popieranie tej formacji politycznej. Oczywiście inne opcje totalnej opozycji Nowa Lewica, Trzecia (ciecia) Droga (pod którą to nową nazwą schowało się stare PSL/ZSL z pustostanem Szymona Hołowni o nazwie Polska 2050), czy jakieś etniczno-rasowe Razem, są równie obciachowe, 
Ciecia Droga to wyjątkowe polityczne zoo. Partia niby chłopska ma prezesa lekarza z Krakowa (dr WKK), jeden z najważniejszych członków, to syn prof. Wł. Bartoszewskiego, Teofil, obywatel Izraela, Jan Filip Libicki (który pomimo porażenia mózgowego zrobił dzięki przodkom oszałamiającą karierę polityczną, był członkiem i PiS, i PO) - jest senatorem, no i najnowszy koalicjant PSL/ZSL Szymon Hołownia.
Hołownia człowiek wykorzystany do cna w TVN, albo oddelegowany przed wyborami do polityki, bo rosyjsko-semickim właścicielom TVN-u potrzebni są swoi ludzie w polskim sejmie. Hołownia ma wzmocnić agenturę umieszczoną w PSL-u o wyborców zapatrzonych w przystojnego, wygadanego i wysokiego prezentera TVN-u . 
Dopisuję, bo zapomniałam wczoraj, o jeszcze jednym indywiduum w Cieciej Drodze. To Ryszard Petru, były szef pato-partii "Nowoczesna", która nie potrafiła złożyć zeznania finansowego i nie spłaciła 1 mln zł kredytu, który dał jej ktoś z banku PKO BP. Jakie są losy owego kredytu nie wiemy, nie wiemy, czy jego następczyni "Staszek" Lubnauer spłaciła ten kredyt. Oboje wciąż brylują na sejmowych korytarzach i salach, oboje kandydują do sejmu, zamiast siedzieć w odosobnieniu. Dla nich coś takiego jak zdolność honorowa to pojęcie abstrakcyjne. 

Może tym razem uda się wyeliminować osobników bez zdolności honorowej z polskiego parlamentu. Z tym, że prawda jest taka, że na listach PiS też znajdują się kandydaci, którzy stracili dawno zdolność honorową jak np. urzędnicy z ministerstwa zdrowia (pandemicznego). Nie wiem też czy jest sens aby w polskim sejmie byli posiadacze podwójnego obywatelstwa? 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-09-2023 [23:25] - krzysztofjaw | Link:

 Alina@Warszawa

Pani Alino. Dziękuję za dobre słowo. Zawsze to miło, gdy nie pisze się "na Berdyczów" i ktoś docenia to, co robię. 

Oczywiście, że i ja dostrzegam, iż nawet wśród "pisowców" zdarzają się ludzie niegodni i niehonorowi. I też zgadzam się, że mimo tego dziś głosowanie na partie "z totalnej opozycji" jest niegodne Polaka. Polska godność po prostu uniemożliwia oddanie głosu na PO (KO) i całą resztę totalniaków. PiS ma swoje wady i dużo błędów, ale od 1989 roku zrobił najwięcej dla Polski i Polaków. Natomiast rządy D. Tuska były zdradą polskiej racji stanu. 

Co do bytności w rządzie czy parlamencie ludzi posiadających ileś tam obywatelstw to uważam, że tak nie może być. Taki człowiek bowiem reprezentuje interesy jakiego państwa? Czy Polski czy też tego drugiego. 

Szkoda, że daliśmy się oszukać i nie przeprowadziliśmy lustracji i dekomunizacji z zakazem obejmowania przez różnej maści komuchów funkcji publicznych przez co najmniej 10 lat. To się za nami ciągnie do dziś. 

Głowa do góry. Mam nadzieję, że jednak w Polakach nie zamarł patriotyzm. Wygramy!

Pzdr

Obrazek użytkownika Darek65

29-09-2023 [08:21] - Darek65 | Link:

Pewne zachowania, to nie tylko polska przypadłość. Warto się zastanowić na tym, co jest tutaj napisane. Tego typu zachowania stają się cnotą https://pch24.pl/niemcy-promuj...

Obrazek użytkownika Ijontichy

29-09-2023 [08:40] - Ijontichy | Link:

UWAGA!!! PISZĘ WERSALIKAMI ABY WSZYSCY ZOBACZYLI!!! 
PISZĄC WCZORAJ KOMENTARZ,NIE MIAŁEM NA MYŚLI UŻYTKOWNIKÓW "NASZYCH BLOGÓW"!!!! 
 

Obrazek użytkownika zbychbor

29-09-2023 [08:54] - zbychbor | Link:

@trot
pasuje do ciebie punkt:
8. odwołujący obrazę na miejscu starcia przed pierwszym złożeniem względnie pierwszą wymianą strzałów;

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

29-09-2023 [11:02] - Alina@Warszawa | Link:

Się dzieje!
Inż. Tytko w sądzie skarży decyzję prokuratora o nie wszczęciu śledztwa przeciwko Orlenowi. Sądowa farsa https://www.youtube.com/watch?... 
Na koniec mówi o zagrożeniach związanych z ustawą o zasobach naturalnych - przede wszystkim wywłaszczeniu wielkich połaci kraju, czyli likwidacji Polski! Mówi o przeniesieniu Orlenu do UE i groźbie wyprowadzenia do UE dywidendy należnej Polakom! 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

29-09-2023 [15:55] - Alina@Warszawa | Link:

LICZBA OSÓB DEKLARUJĄCYCH NARODOWOŚĆ ŻYDOWSKĄ W POLSCE OD 2021 R.
https://www.techpedia.pl/index...

Województwo mazowieckie - czarna plama! 

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

29-09-2023 [18:55] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Do : Alina@Warszawa -ad vocem
Myślę ,że linkowanym wykazie osób deklarujących „narodowość żydowską” –zapomniano dodać –że liczebność ta dotyczy wyłącznie osób pozostających na etach sędziów i prokuratorów w poszczególnych województwach ! Wtedy, coś by się w temacie wielkości tej populacji  zgadzało !