Bohaterowie Rzeczypospolitej. Ppor. Henryk Wieliczko

Ppor. Henryk Wieliczko „Lufa” odnaleziony.

24 września 2021 r., podczas konferencji prasowej w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, prezes IPN dr Karol Nawrocki poinformował, że podczas prac poszukiwawczych, prowadzonych w dniach 12–15 kwietnia 2021 r. na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie zostały odnalezione szczątki ppor. cz. w. Henryka Wieliczki ps. Lufa. Prace prowadził zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod nadzorem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie.

Henryk Wieliczko, urodził się 18 sierpnia 1926 r. w Wilnie. Od września 1943 r. członek oddziału kpt. Wincentego Mroczkowskiego „Zapory”, następnie 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. 

Uczestniczył w najważniejszych akcjach brygady. Po jej rozwiązaniu (23 lipca 1944 r.) przedarł się w grupie ppor. Mieczysława Kitkiewicza „Kitka” do Puszczy Augustowskiej. Po rozbrojeniu przez Sowietów został wcielony do 6 batalionu zapasowego 2 Armii WP w Dojlidach Górnych, k. Białegostoku. Zdezerterował w październiku 1944 r. i dołączył do mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, który wiosną 1945 r. odtworzył na Białostocczyźnie 5 Brygadę Wileńską AK. „Lufa” objął funkcję drużynowego, a następnie zastępcy dowódcy 4 szwadronu. Po kolejnej demobilizacji brygady, we wrześniu 1945 r., kontynuował działalność niepodległościową w szeregach patroli dywersyjnych na Pomorzu.

Z rozkazu „Łupaszki” ściągał zdemobilizowanych żołnierzy do miejsca formowania brygady w okolicach Sztumu. Dowódca pierwszego patrolu leśnego brygady w Borach Tucholskich. Od połowy kwietnia 1946 roku zastępca dowódcy oddziału kadrowego w odtwarzanej na Pomorzu brygadzie, od początku maja 1946 r. dowódca 4 kadrowego szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK.

Jego akcje cechował dynamizm, umiejętność panowania nad rozwojem sytuacji oraz zdolność podejmowania błyskawicznych decyzji. Dowodzony przez niego pododdział był też zdecydowanie najaktywniejszą jednostką wileńską na Pomorzu, m.in. przemierzył kilkakrotnie Warmię i Mazury. Szwadron dotrwał do amnestii 1947 r., kiedy uległ samorozwiązaniu. Po demobilizacji pododdziału „Lufa” dołączył do działającej na Podlasiu 6 Brygady Wileńskiej AK. Pozostawał bez przydziału w 3 i 2 szwadronie.

Urlopowany okresowo z powodu śmiertelnej choroby ojca, został aresztowany podczas drogi powrotnej do oddziału na stacji kolejowej Siedlce 23 czerwca 1948 r., w wyniku denuncjacji agenta UBP. Postrzelony w trakcie próby ucieczki. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w trybie doraźnym 24 lutego 1949 r. na karę śmierci. Zamordowany 14 marca 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Cześć i Chwała Bohaterom.

Źródło :https://ipn.gov.pl/pl/aktualno...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

25-09-2023 [18:56] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Podstawowej informacji  w tej notce wg IPN –brakuje!
Coś jakby w tej najbardziej podstawowej notce tekstu o bohaterze ppor. Wieliczko –brakuje :
jak ówczesne nazwiska kapusia UB , prokuratora i przewodniczącego talmudycznego tzw Wojskowego Sądu Rejonowego,  jaki i późniejszych wersji nazwisk tych oprawców stosowanych już od 1956 roku! Czy nazwisk ich obecnych potomków  obecnych np. w stowarzyszeniu Judesticja !  

Obrazek użytkownika Maverick

25-09-2023 [20:19] - Maverick | Link:

Po anigielsku aby chazarskie onuce nie wiedziały o co chodzi:

Debt clock is really taking off. Stupid leaders that wants to rule planet against the will of others and calling it democracy by printing money to oblivion, are not a leaders but criminals. This not representative democracy but a theocracy. They like to call others thugs and tyrants but they are real culprit of evil deeds. I wonder who is buying that bullshit because nothing is changing year after the year.

https://www.usdebtclock.org/

Niedługo chazarki zainstalują nowy komunizm
https://chartable.com/podcasts...

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-09-2023 [12:11] - Tezeusz | Link:

@Maverick żydzie śmierdzący sowieckim gównem 

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [17:31] - spike | Link:

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-09-2023 [18:34] - Tezeusz | Link:

A jak myślisz ?

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [18:45] - spike | Link:

a dlaczego pytasz ?
nie uczono że nieładnie odpowiadać pytaniem na pytanie :)))))
nie jestem pewien, więc pytam, ponoć kto pyta nie błądzi.
jeżeli dobrze sądzę, że to ty, to mam kolejne pytanie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-09-2023 [19:29] - Tezeusz | Link:

RODO

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [20:15] - spike | Link:

rodo obowiązuje osób drugich, trzecich, sam możesz się chwalić kim jesteś, gdzie chcesz, a skoro ciebie pytam "kto ty jesteś", znaczy że nie jesteś anonimowy :)))
to mam pytać o co mi chodzi, sprawa zawodowa.

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [20:17] - spike | Link:

rodo obowiązuje osób drugich, trzecich, sam możesz się chwalić kim jesteś, gdzie chcesz, a skoro ciebie pytam "kto ty jesteś", znaczy że nie jesteś anonimowy :)))
to mam pytać o co mi chodzi, sprawa zawodowa.

"jeżeli nie jesteś Tezeusz.pl, to moje pytanie nic tobie nie powie"

Obrazek użytkownika Pers

26-09-2023 [18:44] - Pers | Link:

@spajk
On by się nie nadawał do handlu pietruszką a co dopiero książkami :)))))))))

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [20:58] - spike | Link:

Nie wiem na jakiej podstawie tak sądzisz.

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-09-2023 [21:31] - Tezeusz | Link:

@Rus..
Do czego ty się nadajesz pewno określą odpowiednie służby. Gdzie masz bloga z literka " Z" no gdzie ? 

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

27-09-2023 [18:58] - Eugeniusz Kościesza | Link:

@maverick vel spike +tow .pers .Siemka  towarzysze ksk -bez ludzkiego nazwiska : oprócz tego ,że szczekacie nie na temat :znacie „bajkę o bałtyku „?