Czy wybuch powstania był zaskoczeniem dla Niemców ? (2)

Najprawdopodobniej już w nocy 31 lipca na 1 sierpnia 1944 roku Niemcy dowiedzieli się o dokładnym terminie wybuchu powstania w Warszawie.
 
     Po podjęciu w dniu 31 lipca 1944 roku decyzji o wybuchu powstania, z uwagi na godzinę policyjną, od godziny 7.00 następnego dnia rozpoczęto przekazywać stosowne rozkazy do dowódców obwodów, a  do poszczególnych żołnierzy ok. godziny 16.00.
 
     W nocy, z 31 lipca na 1 sierpnia 1944 roku, dokładna godzina jego wybuchu została wielokrotnie zdradzona, m.in. przez polskiego agenta Policji Bezpieczeństwa oraz niemieckiemu oficerowi przez pewną Polkę.
 
      Dowódca SS i  policji w  Warszawie, SS-Standartenführer Geibel, w zeznaniu złożonym w roku 1948 na temat Powstania Warszawskiego oświadczył polskim władzom sądowym: „O  godzinie 16 urząd mój w  alei Róż otrzymał telefoniczną wiadomość od jakiegoś porucznika Luftwaffe, że dowiedział się on ubiegłej nocy od pewnej Polki o  zarządzeniu ogólnego powstania na 1  sierpnia, godzina 17. Kobieta błagała go, żeby opuścił przedtem Warszawę. Nie odbierałem osobiście telefonu i także nie pamiętam już, kto mi go przekazał. Chociaż oficer przemilczał swoje nazwisko, dałem wiarę wiadomości i  rozkazałem dowódcy Policji Ochronnej (Rodewald), ażeby obsadził wszystkie przygotowane stanowiska, zawiadomiłem dr. Hahna (Policja Bezpieczeństwa), zameldowałem telefonicznie gen. Stahelowi o  zdarzeniu i  po raz ostatni poprosiłem dr. Fischera, ażeby ustąpił i  przybył natychmiast z  wydzieloną do jego osłony kompanią policyjną do dzielnicy policyjnej. Ponownie odmówił, ponieważ nie wierzył w powstanie Polaków”.
 
     Dla Geibla było to tylko potwierdzenie słuszności działań, dzięki którym ok. godziny 13.00 zostały zaalarmowane policja i – przez generała Stahela – niemiecki garnizon w Warszawie.  Tak więc najważniejsze niemieckie placówki i oddziały nie mogły zostać zaskoczone godziną wybuchu powstania. Dotyczyło to przede wszystkim wart mostowych.
 
     Jeżeli mimo to pewna  liczba niemieckich żołnierzy i placówek została przez powstanie faktycznie zaskoczona, to albo byli oni nieosiągalni pomiędzy godziną 13.00 i  17.00 nieosiągalni, albo należeli do licznych niemieckich pododdziały rozbitej niemieckiej Grupy Armii „Środek”, o  których istnieniu ani policja, ani komendantury Wehrmachtu nic nie wiedziały.
 
     Wpływ na dosyć bierne zachowanie niemieckiej policji i wojska w godzinach poprzedzających wybuch powstania miała obawa, aby  przez  ogłoszenie powszechnego alarmu,  nie sprowokować powstania.
 
     Nie można też zapominać, iż przed godziną 17.00 doszło w mieście do co najmniej dziesięciu przedwczesnych potyczek powstańców z  Niemcami. Wszystkie one nie pozostały oczywiście niezauważone i  zostały zgłoszone. Oprócz bezpośrednich uczestników zaalarmowały one sąsiadujące jednostki. Przede wszystkim starcia na Żoliborzu wywołały już o  godzinie 14.30 gotowość Policji Ochronnej do odparcia ataku.
 
      Tym samym należy stwierdzić, że Powstanie Warszawskie nie miało waloru ani powszechnego, ani taktycznego zaskoczenia, lecz natrafiło na przygotowanego, uzbrojonego, zaalarmowanego i  wyczekującego przeciwnika, który dokładnie wiedział, gdzie znajdują się jego najwrażliwsze i najsłabsze miejsca (ulice przelotowe i mosty), i który potrafił chronić je przed niespodziewanym napadem. Aby zapewnić ich ochronę, zrezygnowano z  ostrzeżenia załóg innych mniej ważnych miejsc.
 
     Wrażenie pojedynczych, zaskoczonych powstaniem niemieckich żołnierzy i  cywilów nie miało wobec posiadanej przez dowództwo niemieckie stosunkowo dobrej wiedzy o  zaistniałej sytuacji większego znaczenia. Na długo przed powstaniem wiele policyjnych jednostek w mieście znajdowało się w stanie gotowości do obrony przed atakiem. Na Żoliborzu już przed południem wystawiono dodatkowe warty na ulicach i przed obiektami, samochody pancerne z lotniska na Bielanach otrzymały rozkaz wymarszu.
 
     Powstaniu Warszawskiemu zabrakło więc owych klasycznych elementów, które są niemal niezbędne dla udanego powstania. „Dowództwo, wydające rozkaz natarcia w takich warunkach – napisał Pobóg-   Malinowski - składało tylko dowód brawurowej beztroski w  szafowaniu młodą, bohaterską, wspaniałą krwią, wykazywało i  tu zdumiewający zanik poczucia odpowiedzialności i  przenosiło na karty narodowej historii nie tylko swój tragiczny w skutkach błąd w kalkulacji, ale i ten jeszcze swój niewybaczalny grzech wobec młodego pokolenia i całego narodu”.
 
 
Wybrana literatura:
 
H. von Krannhals – Powstanie Warszawskie 1944
T. Komorowski – Armia Podziemna
Polskie Siły Zbrojne w II wojnie światowej
W. Pobóg-Malinowski – Najnowsza historia polityczna Polski

A. Sowa – Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ-AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji
Armia Krajowa w dokumentach
J. Ciechanowski – Na tropach tragedii. Powstanie Warszawskie 1944
A. Borkiewicz – Powstanie Warszawskie 1944

 A. Richie – Warszawa 1944. Tragiczne powstanie
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

02-08-2023 [09:05] - u2 | Link:

Dowództwo, wydające rozkaz natarcia w takich warunkach – napisał Pobóg-   Malinowski - składało tylko dowód brawurowej beztroski

Baju, baju. Przecież Niemcy wezwali 100 tysięcy, a potem 200 tysięcy Warszawiaków do kopania rowów i przygotowywania umocnień. Było to na dwa dni przed godziną W. Niemcy sami wymusili wybuch Powstania.

Niemcy byli co prawda na nie przygotowani i zdeterminowani, aby walczyć z Polakami. Ale to nie oznacza, że Polacy nie powinni z nimi walczyć, tylko czekać aż zaczną się łapanki do kopania rowów. Gdyby Rosjanie nie zastopowali marszu na zachód, i nie blokowali pomocy dla Powstańców to Powstanie byłoby zwycięskie. Teraz bicie piany, że Powstanie było bez sensu i pochłonęło za dużo ofiar świadczy o powtarzaniu kacapskiej narracji z lat PRL.

Obrazek użytkownika Jabe

02-08-2023 [09:26] - Jabe | Link:

Znów o tym, że wróg nas zdradził.

Obrazek użytkownika u2

02-08-2023 [09:33] - u2 | Link:

wróg nas zdradził

To że wy kacapy i szkopy 'zdradziliście' lachów (czytaj oszukaliście lachów) i chcecie to nadal powtarzać to oczywiste. Ale ja piszę o zmuszeniu Polaków przez Niemców do wywołania Powstania. Nie była to niepotrzebna brawura, tylko wymóg chwili. Teraz bicie piany o niepotrzebnych ofiarach to taka pedagogika wstydu rodem z PRL.

PS. Ciekawa ponoć była wczoraj dyskusja we WSI24 Nałęcza z Dudkiem, obaj bili w czambuł decyzję o Powstaniu, ale zabrnęli w ślepą uliczkę, bo wspomnieli, że Niemcy i tak chcieli zrobić z Warszawy Festung Warschau i ją zniszczyć, wybijając polską ludność.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

03-08-2023 [13:32] - Teresa Bochwic | Link:

"W tej sytuacji". Oczywiście, dowództwo AK było zapewne dokładnie poinformowane na bieżąco o przeciekach terminu do Niemców a także o ich przygotowaniach do obrony?
Czy był to zresztą pierwszy termin wybuchu powstania?