Pożar w Zielonej Górze: szansa na uratowanie planety

Wszyscy wiedzą co się stało: w wiosce pod Zieloną Górą ludzie przekupni i źli zgromadzili zylion odpadów niebezpiecznych, z substancjami rakotwórczymi i jeszcze większym świństwem - tykająca ekologiczna bomba. Utylizacja tej bomby okazała się niezwykle droga: 40 mln - a cena ciągle rosła. Jednak jakiś dobry duszek spowodował pożar i jakie efekty: problem zniknął, spalił się, przy zerowym niebezpieczeństwie dla ludności i za darmo. Służby optymistycznie wypowiadają się o ew. skażeniu środowiska i ziemi. Może trochę pośmierdzi z tydzień ale co to jest w porównaniu do 40 mln zł na utylizację?
Warto wyciągnąć lekcje z przypadku zielonogórskiego.
Jak twierdzą zgodnie i rząd i opozycja PL pełna jest tego rodzaju legalnych i nielegalnych składowisk odpadów - nierzadko niebezpiecznych. Ich utylizacja to grube miliardy zł. Ale gdyby tak PSP spaliła to jak w Zielonej Górze: bezpiecznie dla ludzi, środowiska i ziemi? 
Zaoszczędzone miliardy można przeznaczyć na dożywianie dla biednych dzieci, pomoc niepełnosprawym ich chorym, zabawki i wakacje dla maluchów, budowę szpitali, szkół, aquaparków - a przy okazji uratować planetę przed tykającymi bombami ekologicznymi.

================================
Informacja dla Czytelników: Szanowni Państwo już od dłuższego czasu pod moim blogiem na tym portalu wpisują się różni osobnicy, którzy próbują oszukać Państwa twierdząc, że należę do tej czy innej politycznej organizacji czy opcji - zwykle nie mając nic do powiedzenia w merytorycznym temacie notki.
Oświadczam Państwu, że do żadnej organizacji politycznej nie należę i, m.in., dlatego stać mnie na uczciwość i niezależność od myślenia partyjnego. A moje poglądy nie zmieniły się - wierne wartościom. Natomiast ci, którzy rzucają na mnie kalumnie to kłamcy i oszczercy. Oni nie znają mnie, ja nie znam ich. Dlaczego łamią tutaj 8 przykazanie? Nie wiem. Domyślam się jedynie, że chodzi im o zdezawuowanie mojej osoby w Państwa oczach.
2. Z wszelkiego typu bolszewią, która przybywa na ten blog tylko po to by bluzgać, zostawić swój ekskrement na dywanie, kłamać o mnie, nie mam zamiaru wchodzić w żadne interakcje. Natomiast zawsze chętnie rozmawiam z ludźmi poważnymi, potrafiącymi sformułować swoje zdanie

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

24-07-2023 [12:52] - sake3 | Link:

Wątpię w to bezpieczne spalenie,nawet w tego duszka.Wg mnie podpalenie było celowe i tu ma pan racje uwolniło władze samorządowe i marszałka województwa od problemu wysokości kwoty utylizacji.Sądzę jednak że za wcześnie mówić,że problem ekologiczny rozwiązał się sam.Przenikanie toksyn do gleby będzie niestety miało miejsce kiedy przyjdą deszcze i po czasie może się okazać,że wyniki badań laboratoryjnych nie są już takie krzepiące. Najważniejsze wg mnie to wyciągnięcie wniosków na przyszłość.Zadnych niemieckich śmieci mamy swoje, żadnych nowych składowisk jak chcą to zrobić Niemcy w Gietrzwałdzie żadnych pozwoleń dla Niemców..Wystarczy powiedzieć jakie problemy ma Trzaskowski z wywozem warszawskich odpadów.Kto zapłaci za niefrasobliwość władz Zielonej Góry i marszałka województwa lubuskiego?W łaściciel już dawno uciekli.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-07-2023 [12:58] - NASZ_HENRY | Link:

Podpalacz

Wynajęcie podpalacza na pewno było tańsze niż 40 mln 😉

Obrazek użytkownika spike

24-07-2023 [13:13] - spike | Link:

"Ale gdyby tak PSP spaliła to jak w Zielonej Górze: bezpiecznie dla ludzi, środowiska i ziemi? 
Zaoszczędzone miliardy można przeznaczyć na dożywianie dla biednych dzieci, pomoc niepełnosprawym ich chorym, zabawki i wakacje dla maluchów, budowę szpitali, szkół, aquaparków - a przy okazji uratować planetę przed tykającymi bombami ekologicznymi."

To zdanie mi się podoba najbardziej, szczególnie ta pomoc i budowa czego "dusza zapragnie i potrzebuje", można to podciągnąć, że jakby zrezygnować z uzbrojenia, jak to już robiono, wtedy ile by mogło powstać pożytecznych rzeczy, co też czyniono za poprzednich rządów, tylko że nie było uzbrojenia, wojsko zredukowane do generałów, koszar prawie nie ma, a w zamian ani jakiejkolwiek pomocy, "piniendzy ni ma ni bendzie", bo polski lotnik to drzwiach stodoły potrafi latać, więc po co F35.

Nasz Gospodarz zapomniał o swoim ulubionym szkolnictwie, ile by można podnieś pensje nauczycielom !

Obrazek użytkownika sake3

24-07-2023 [14:05] - sake3 | Link:

Paniuśka marszałek Polak już wie kto jest winny skandalicznej sytuacji w Zielonej Górze.Oczywiście rząd od którego oczekuje konkretnych działań. Pokrzykuje,że rząd miał 3 lata na usuwanie odpadów.Zadziwiające,nie właściciel składowiska ,nie władze Zielonej Góry w osobie prezydenta,,nie ona na stołku marszałka,nie starosta zielonogórski Plechan jej kolega partyjny z PO tylko własnie rząd.To po co właściwie są samorządy jeśli rząd ma załatwiać wszystko? I co ona robiła przez 3 lata na swoim stanowisku?.Ujadała na PiS Najpierw słyszymy-władza w ręce samorządów.a rząd ma się nie wtrącać do niczego.Czyż nie tak perorował cymbał Trzaskowski?No,jak się pojawi problem to rząd jest odpowiedzialny i winny.

Obrazek użytkownika Adam66

24-07-2023 [15:44] - Adam66 | Link:

@jsake3
"jak się pojawi problem to rząd jest odpowiedzialny i winny." - tak ale tylko wtedy, kiedy rząd nie jest lewacki, jeżeli jest lewacki to wtedy nie jest winny niczemu.  Taka jest pokręcona logika lewaków i to nie tylko w Polsce, to jest trend ogólnoświatowy...

Obrazek użytkownika Darek65

25-07-2023 [11:24] - Darek65 | Link:

Możemy się prześcigać w opluwaniu rządu, opozycji, samorządu. Tylko, co to da? Problem się rozwiąże? Po pierwsze, należy wzmocnić instytucje zajmujące się sprawami środowiskowymi. Nawet do tego stopnia, że nadać im uprawnienia policyjne, szkolić w rozpoznaniu tego typu przestępstw. Zintensyfikować niezapowiedziane kontrole. Po drugie uświadomić sobie, że przestępstwa przeciw środowisku są coraz częstszą i poważniejszą sprawą i wymagają rozwiązań systemowych w skali kraju. Po trzecie, wzmóc kontrole na granicach. Po czwarte, zabrać uprawnienia do wydawania zezwoleń na otworzenie składowiska samorządom. Bardzo często decydują o tym ludzie, którzy nie mają wystarczającej wiedzy. Po piąte, chcesz otworzyć składowisko, musisz wnieść stosowną kaucję, czy to w formie zabezpieczenia majątkowego, czy to finansowego. U nas gasi się pożar dopiero wtedy, jak się pali. I tak można wymieniać..., a wystarczy zatrudnić fachowców i dać im działać, a nie działaczy partyjnych. 

Obrazek użytkownika Kocur1

24-07-2023 [15:04] - Kocur1 | Link:

Ty nawet nie stales obok \\uczciwisci i niezaleznosci'', sprzedajny lemingu...

Obrazek użytkownika foros

24-07-2023 [16:35] - foros | Link:

do - Kocur1
co ty bezmózgi lemingu, którego nie stać nawet na napisanie jednej notki - a umiesz jedynie pluć i złorzeczyć - możesz o mnie wiedzieć? Powiem ci bardzo grzecznie: odpierdol się ode mnie, nie życzę sobie wizyt bezmózgów na tym blogu.

Obrazek użytkownika Ijontichy

24-07-2023 [18:54] - Ijontichy | Link:

Foros pękł i wyszło z niego pochodzenie i wychowanie...brawo!

Obrazek użytkownika u2

24-07-2023 [19:25] - u2 | Link:

możesz o mnie wiedzieć?

No przecież ciągle piszesz o sobie forosu-sorosu. Kocur ciebie zdemaskował, robisz to dla money, honey. Widać to po twojej egzaltowanej reakcji :-)

Obrazek użytkownika r102

24-07-2023 [17:32] - r102 | Link:

Wszyscy się kłócą - ale nikt nie stwierdzi oczywistej oczywistości:

Te zwałki plastików z Niemiec - to efekt tzw. "ekopolityki" Unii Europejskiej - gdzie rządzący biurokraci i "ekolodzy" idioci - wymyślili sobie że ocalą Wszechświat gdy będą "recyklingować" np plastikowe butelki. A ponieważ tego za bardzo nie ma po co robić - bo to bez sensu poza spalaniem w spalarni śmieci - to np. Niemcy przodownicy "recyklingują" 80% plastików - najpierw je w pocie czoła zbierając  np przy pomocy kaucji na plastiki - a potem wysyłając je w cały świat do firm "recyklingowych" w tym do Polski.

Gdzie je "recyklingują" jak wyżej :-)

Niedługo za półtora roku dołączymy do tej ekskluzywnej grupy - wprowadzając np kaucję za plastikowe butelki.

Obrazek użytkownika sake3

24-07-2023 [19:06] - sake3 | Link:

@foros....Przeglądajac portale zauważyłam,że nie porusza się sprawy najistotniejszej,funkcjonowania firm mających utylizować czy grupować odpady.Jak to możliwe,że bankrutująca firma się wynosi po angielsku,nikt nie próbuje wyegzekwować od niej warunków przy rozwiązywaniu umów.,nikt nie ściga właścicieli za niewywiązanie się z umowy.Czy na umowie nie było żadnych nazwisk? A może umowa była na gębę?Prezydent Zielonej Góry i marszałek województwa oraz starosta wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością i oskarżeniami .To po co jest starostwo,ratusz i urząd Marszałkowski jeżeli nie mają żadnych obowiązków?. Niech idą pracować do Biedronki.Na co liczyli? Że państwo będzie za nich wykonywało pracę?

Obrazek użytkownika r102

24-07-2023 [19:50] - r102 | Link:

Takie firmy z założenia się robi tak żeby nie było z kogo egzekwować  - na "słupa" którym jest jakiś tzw. lump - którego nigdy nikt nie znajdzie, być może nawet zabity i zakopany bez śladu   przez organizatorów...

Obrazek użytkownika sake3

25-07-2023 [09:57] - sake3 | Link:

@r102.....Czyli nasuwa się wniosek że zarówno prezydent Zielonej Góry,starosta zielonogórski Urząd Marszałkowski jako dysponenci terenu świadomie poszli na nielegalną drogę gospadarowania  Świadomie też przekroczyli przepisy zarządzania podległymi terenami,a nawet je łamali.Przecież to my podatnicy płacimy za ich pracę którą wykonują, albo raczej za pracę które nie wykonują. Czyli my jako podatnicy akceptujemy wwózkę niemieckich śmieci do Polski .Dlaczego Niemcy nie mają u siebie miejsc na śmieci? Czy tacy osobnicy jak prezydent i starosta w Zielonej Górze oraz poszukiwaczka rtęci idiotka marszałek odpowiedzą chociaż za swoją niekompetencję i chyba złą wolę? Ile kosztują nas tacy notable bronieni nawet teraz przez Tuska? No tak,cała świeta trójca jest z PO więc będzie się ich bronić jak niepodległości.Chyba trzeba przejrzeć ich urzędnicze szuflady czy nie ma tam aby wydanych kolejnych pozwoleń dla róznych fikcyjnych firm czekających  na założenie nowych śmietnisk niemieckich.

Obrazek użytkownika Darek65

25-07-2023 [11:27] - Darek65 | Link:

R102
Dokładnie tak. Można śmiało powiedzieć, że to już struktura mafijna

Obrazek użytkownika foros

25-07-2023 [19:41] - foros | Link:

@do wszystkich
Coś wydaje mi się, że wielu z Państwa potraktowało ten mój wpis jako żart.
Tymczasem nie jest tak do końca. Jest to taki swoisty test jaki ufamy władzom RP: minister Moskwie, dzielnemu ministrowi Ozdobie, PSP, służbom monitorującym. Powiedziały one zdecydowanie: pożar nie wywołał zagrożenia dla ludności. pożar nie zanieczyścił powietrza. Nie wiadomo jeszcze jak z ziemią.
Potraktujmy te oświadczenia służb i władz poważnie. Co z nich wynika? To co w notce: PSP na pewno umie wywołać pożar i zabezpieczyć go tak by substancje nie przeniknęły do ziemi. Dlaczego więc nie spalić tych składowisk? I tanio, i szybko, i bezpiecznie. Ew. popioły można oddać firmom do utylizacji, ale koszt wszystkiego będzie niepomiernie mniejszy.
Jeśli jednak nie ufamy rządowi i służbom, to tak jak część z Państwa pisze: utylizować za miliardy.

Obrazek użytkownika sake3

25-07-2023 [20:52] - sake3 | Link:

@foros.......To nie jest kwestia zaufania,ani test na sprawdzenie kompetencji ministra Ozdoby,minister Moskwy czy PSP.Zresztą dlaczego akurat ich kompetencji?Przecież to nie oni są odpowiedzialni z aferę śmieciową w Zielonej Górze.Uważa pan,że podpalanie to wspaniała metoda?Ja myślę że lepszą metodą jest zakaz wwozu śmieci z całej Europy.Niech podpalają swoje smieci na swoim podwórku.Nie zwrócił pan żadnej uwagi na fakt ,że śmieci w wożone są nielegalnie,zapewne ktoś bierze za to łapówkę,firmy widmo są właścicielami nie wywiązującymi się z umów,o ile w ogóle takowe były zawierane.Wg pana prezydent,starosta zielonogórski,marszałek województwa luskigo dopełnili swoich obowiązków i powinni zostać na swoich stanowiskach po takim skandalu i to niekarani? Tylko dlatego że smieci możemy ot tak sobie spalić?Pan wie, że Niemcy chcą mieć swoje składowiska w Inorocławiu i Gietrzwałdzie? Śmietniska w uzdrowisku jakim jest Inowrocław  i polskiej Fatimie bo tak nazywany jest Gietrzwałd ze słynnym sanktuarium? Czy my jesteśmy trzecim czy nawet czwartym światem aby obcy dysponowali naszymi ziemiami w zależności od kaprysu? Będą składować najbardziej toksyczne substancje i traktować Polskę jako ich własny śmietnik?,