Prywatne „orędzie” Seweryna

Moją pierwszą reakcją na głośne „orędzie” wybitnego polskiego aktora Andrzeja Seweryna było słowo „szok”. Wiele osób wyraża w ten lub podobny sposób swoją reakcję, bo choć polityczne poglądy tego aktora są powszechnie znane, to wulgarny, knajacki sposób ich tutaj prezentowania zaskoczył wielu, skłaniając do wyrażania opinii o frustracji, histerii, bezrozumnej nienawiści etc. Ja jednak odnoszę wrażenie, że owa frustracja, histeria, nienawiść to tylko aktorskie rekwizyty mające przykryć to, co jest istotą przekazu, którego p. Seweryn nie jest autorem, a tylko bezwolnym przekazicielem. Zauważmy bowiem, że w otoczce bluzgów padają tam słowa tyleż racjonalne, co w swej racjonalności przerażające: „żadnych dialogów chrześcijańskich, żadnego tam, wiesz, rozumienia, debaty, porozumienia...”. Zauważmy też, że autor tego „orędzia” w pierwszych jego słowach kieruje go do młodych, czyli traktuje jako program działania.
Czyj to program? - pytam.
Arystoteles twierdził, że człowiek jest istotą społeczną. Oznacza to, że człowiek nie może żyć poza społeczeństwem, w którym zaspokaja swoje potrzeby i ma możliwość rozwoju. Jest to możliwe nie w świecie konfliktów, lecz wzajemnych relacji opartych właśnie o dialog, debatę, porozumienie, właśnie o działania racjonalne, bo tylko one skutkują ładem i rozwojem, podczas gdy działania pozbawione racjonalności skutkują chaosem, zamętem i dezintegracją.
Francisco Goya zasłynął aforyzmem „gdy rozum śpi, budzą się demony”. Rozum p. Seweryna rzeczywiście spał, gdy wygłaszał to „orędzie”.  Lecz nikt nie powiedział, że demony są bezrozumne.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

04-06-2023 [13:57] - sake3 | Link:

Wg mnie ten aktor z cała świadomoscią i premedytacją przy pomocy takiej hieny jak Lis wrzucił nagranie do sieci Nikt mu nic nie wykradł,choć on sam celowo sugeruje że zrobił to ktoś z rządu.Nasze tzw.,,elyty'' obrały manierę rzucania wyzwiskami pod adresem partii rządzącej jako odróżniającą ich od reszty społeczeństwa.Knajackiego języka nie uważają za kompromitujący. Nie za bardzo wiedzą o co oskarżać PiS więc zastępują tę niewiedze bluzgami.To własnie charakteryzuje owe ,,elyty''i te celebryckie pasożytnicze i te niby udające nosicieli kultury,nawet uczelnie w ten zaprzęg wciągnięto.Po to by odciąc się od polskości ,od chrześcijaństwa który takim językiem się nie posługuje.Poseł KO rzucił myśl,że aktorom wolno więcej,ale aktorzy raczej uważają że nie więcej a wszystko wolno. Nawet gdyby pan Seweryn kogoś zabił to też byłoby to przyjete ze zrozumieniem o ile nie z aplauzem.Pogarda z jaką traktuje się dziś nie tylko rzadzących ale i społeczeństwo dziwnie sprzeczna jest z hasłami tolerancji i demokracji którą wycierają swoje gęby.Pada pytanie,jak ma się zachowac wobec takiej pogardy i takiego chamstwa społeczeństwo? Jak ma się zachować chrześcijanin,bo do mnie już nie przemawia nadstawianie drugiego policzka.

Obrazek użytkownika Jabe

04-06-2023 [14:00] - Jabe | Link:

Kampania wyborcza ruszyła pełną parą. Szczu­cie na siebie wzajem jest s­prawdzonym sposobem wiodących sił na mo­bi­li­zację elekto­ratu. Wszyscy na pokład!

Obrazek użytkownika mada

04-06-2023 [15:27] - mada | Link:

To była "Większa Improwizacja" , bo Seweryna. Tym razem skierowana do młodych.
Lepsza wersja Mickiewiczowskiego-"Młodości, ty nad poziomy wyrastaj i okiem słońca...itd"
Narodził nam się Wieszcz! Nareszcie!

Obrazek użytkownika sake3

04-06-2023 [15:36] - sake3 | Link:

Cosik skromny ten wieszcz Seweryn. Najpierw wrzuca improwizację do sieci,potem usuwa i jeszcze płacze że dzieło ktoś mu ukradł.Przecież jacyś litościwi internauci odnaleźli i teraz mamy szczęście podziwiać bogate słownictwo i treść dzieła mistrza Andrzeja.

Obrazek użytkownika Ptr

04-06-2023 [18:05] - Ptr | Link:

Właśnie nie spał. To jest credo lewackiej walki ideologicznej. Kieruje do młodych , bo oni najłatwiej mogą to niedługo kupić.
Zauważyliśmy chyba , że jesteśmy uczeni poprawności ideologicznej jak psy Pawłowa. Jeżeli strażnicy ideologii  są w stanie sformułować jakiś zarzut w stosunku do osoby, organizacji czy nawet państwa , to współczesne organizacje dają możliwość skutecznego ukarania. Ta kara właśnie może mieć cechy działania bezkompromisowego.Podobniejak w totalitaryzmach XX wieku to jest załatwiane odgórną decyzją. Przykłady: za jednego Niemca stu Polaków i żadnych dyskusji z nimi, żadnego tłumaczenia. Czy np spalić wieś, zabić jeńców.
Tego rodzaju myślenie wyklucza cywilizacyjny porządek: demokratyczne stanowienie prawa, proces, kara, prawo do obrony czy zadośćuczyninia. Dzisiaj niektóre organizacje działaja na zasadzie arbitralnści ich decyzji, kary prewencyjnej. A wymiar tej kary ma być dotkliwy., charakter przykładny. Nielicznie się z prawem. Przykład KPO - kara za niedozwoloną ideologię suwerenności i dumy narodowej. 
To jest cofnięcie się do czasów ,gdzie barbarzyństwo i samowładza były stawiane ponad cywilizacją. I taki zamordyzm jest zapowiadany przez opozycję. 
Ewentualnie byłby się  odbywał w białych rękawiczkch.

Obrazek użytkownika sake3

04-06-2023 [21:28] - sake3 | Link:

Chyba nie wierzy pan sadząc z oglądu dzisiejszej manifestacji w zamordyzm opozycji czyniony w białych rękawiczkach.

Obrazek użytkownika Ptr

05-06-2023 [11:11] - Ptr | Link:

Ten zamordyzm ujawnia się tylko w warunkach bezkarności. To rodzaj przestępstwa cywilizacyjnego. Gdy można ukarać kogoś w sumie za myślozbrodnię. Zobaczmy ,że oni marzą o takiej karze za myślozbrodnię wobec PIS całkowicie irracjonalną z punktu widzenia polskości, a zrozumiałą , gdy weźmie się pod uwagę żądzę takiej jakby zemsty. "Ja pragnę zemsty". Taki stan umysłu zdarzał się w średniowieczu szczególnie na wschodzie , na Rusi Kijowskiej, gdy udawali wobec siebie pokój po czym truli się lub przygotowywali zasadzkę jeden na drugiego. Tak samo wśród Tatarów. To samo wylazło u Hitlera, u Jaremy Wiśniowieckiego i Kozaków, u Carów to normalne. Na tym polega władza carów. To jest powszechne zjawisko mentalne. 
A teraz jest tego nowoczesna odmiana - władza wielkiego kapitału. Niszczenie karier poszczególnych jednostek metodami decyzji prywatnego biznesu. Po linii prywatnej można kogoś zwolnić, skończyć współpracę biznesową, wykluczyć. Albo można nakazać jakieś regulacje co doktórych kara jest przesadnie wielka. 

Obrazek użytkownika tsole

05-06-2023 [09:45] - tsole | Link:

W swoim wpisie patrzę na to bardziej metafizycznie. Uważam, że rozum Seweryna spał i zgodnie z aforyzmem Goyi pod czaszką szalały demony. Pamiętajmy, że rozum to racjonalność, czyli zdolność do analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. W swoim godnym pożałowania spocie Seweryn zachowuje się całkowicie irracjonalnie jakby nie panował nad swoimi emocjami - można się tu pokusić do behawiorystycznego porównania z opętanymi przez demony w relacjach ewangelicznych. Już sam fakt kierowania tego „orędzia” do młodego człowieka (niektórzy utrzymują, że chodzi wręcz o bliskiego członka rodziny, wnuka) jest tyleż irracjonalny co przerażający (przynajmniej z punktu widzenia wychowawczego). I nagle w tym emocjonalnym, irracjonalnym zachowaniu pojawia się światełko diabolicznego rozumu: „żadnych dialogów chrześcijańskich, żadnego tam, wiesz, rozumienia, debaty, porozumienia..” Doprawdy trudno mi dać wiarę, że to nie jest działanie szatana.
 

Obrazek użytkownika Jan1797

04-06-2023 [21:36] - Jan1797 | Link:

Zauważmy bowiem, że w otoczce bluzgów padają tam słowa tyleż racjonalne, co w swej racjonalności przerażające: „żadnych dialogów chrześcijańskich, żadnego tam, wiesz, rozumienia, debaty, porozumienia...”.
Traktując poważnie zamiłowanie nasze, czy powyższe jest to problem rzeczywisty?
Trudno mi tak traktować osobę ważną w przekazie dla niewielu. Gdyby zapytać jaką to ważną rolę odegrał ostatnio p.Seweryn, na tyle ważną, by każde słowo tych bluzgów rozpatrywać z osobna? Wiara tych ludzi nigdy nie była nam przewodnikiem, tym bardziej w obliczu takiej prezentacji. Zarządza teatrem być może ważnym na warszawskim rynku teatralnym, lecz nie na tyle, aby traktować go wieszczem, co tym gorsze dla Ministerstwa Kultury oceniając apanaże. Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika mada

05-06-2023 [09:46] - mada | Link:

Był taki transparent:
Kasę biorę, Pis pie.dolę.
Komorowski od początku mówił:
Brać kasę i nie kwitować.
A rząd daje ludziom po tysiącu, a aktorom i innym tego typu, nabija kieszenie setkami tysięcy. Chce kupić sobie ich miłość. Nie tędy droga. Oni kochają tylko tego kogo się boją.

Obrazek użytkownika tsole

05-06-2023 [09:56] - tsole | Link:

Nie rozważam tego w optyce ważności, lecz jestem daleki od bagatelizowania tego incydentu. Wystarczy przeczytać wypociny trolli pod jakimikolwiek artykułami na Wirtualnej Polsce żeby zauważyć jak wielki jest ten problem - wciągania ludzi w bagno antywartości - dopowiem: z piekła rodem - i to powinno pomóc zrozumieć moje sugestie zawarte w końcówce wpisu.

Obrazek użytkownika Jan1797

05-06-2023 [16:28] - Jan1797 | Link:

problem - wciągania ludzi w bagno antywartości - dopowiem: z piekła rodem - i to powinno pomóc zrozumieć moje sugestie zawarte w końcówce wpisu.
Spieszyłem się jak mogłem,
Po pierwsze chciałem wyjaśnić, co zgodne z moją intencją. 
Nie ma dla mnie znaczenia czy aktor ów zabłysnąć chciał w środowisku politycznym czy najbliższym otoczeniu? Jest procent dzisiejszych twórców i opozycjonistów korzystających z dostatku kosztem większości.  Nikt z naszego tu otoczenia nie zadaje pytania tym, do których jak mniemam kierowane było „orędzie” z jakich dochodów żyją i utrzymują się? Pytanie to staje się powszechne i zamyka kropką anarchizowanie debaty publicznej w dobie graniczącej z nami wojny. 
 Po drugie człowiek uczestniczący w debacie publicznej powinien, gdy stwierdza „żadnych dialogów chrześcijańskich, żadnego tam, wiesz, rozumienia, debaty, porozumienia..” zrezygnować z funduszy Państwa, jeżeli nie zgadza się z zasadami Konstytucji. Ni mniej, ni więcej, a ostatecznie człowiek nie może żyć poza społeczeństwem, w którym zaspokaja swoje potrzeby i ma możliwość rozwoju. 

Obrazek użytkownika Zofia

05-06-2023 [14:12] - Zofia | Link:

Z ciekawości oglądnęłam ten warszawski spęd. Jedyne odczucie jakiego doznałam to WIELKA POGARDA dla tych ludzi. Tysiące zdziczałych chamskich, wulgarnych anty Polaków. Dziwimy się, że nie ma autorytetów wśród lekarzy, nauczycieli , sędziów i innych profesji. Jak ci ludzie dają publiczny popis swojego chamstwa nie mając dowodów na swoje "krzywdy".

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

05-06-2023 [14:51] - Alina@Warszawa | Link:

Miejmy nadzieję, że oni sami też się zobaczą i może zobaczą wreszcie swoje chamstwo, którego się nabawili oglądając TVN-24 i słuchając TUSKA? Nadzieja moja dotyczy zwykłych ludzi, bo nie mam złudzeń co do sędziów, lekarzy i nauczycieli, którzy tam byli. Gdyby potrafili logicznie myśleć, gdyby byli Polakami, nigdy nie poszliby na ten po****** spęd.

Obrazek użytkownika sake3

05-06-2023 [14:52] - sake3 | Link:

@Zofia......Chamstwo i pogarda tej dziczy do normalnych ludzi nie wzięła się znikąd.* lat opozycji to 8 lat wyzwisk,inwektyw,gróźb pod adresem rządu,prezydenta,innych Polaków.Nawet doszło do rękoczynów i morderstwa,podpaleń biur w atmosferze całkowitej bezkarności.Przykład dzisiejszy-rozmowa pana Bąkiewicza z Konfederacji z posłem Trelą (PO)  na temat liczby uczestników spędu.Kulturalne ,uprzejme i,wyważone wypowiedzi Bąkiewicza spotkały się z wyzwiskami posła do których dołaczył się adwokacina Giertych z chamskim ,, milcz chamie''.Przykład drugi-minister Fogiel wczoraj podał na Twtterze wpis mówiący o wczorajszym jakimś wiejskim festynie.Posypały się wyzwiska po adresem jego oraz ,uczestników festynu.Przykład trzeci.Na wracającego od chorego 80-cioletniego księdza napadł w ubiegłym tygodniu jakiś osiłek pobił go i skopał na oczach ludzi nawet nie reagujących.Ksiądz trafił do szpitala z powaznymi obrażeniami.O czym i o kim my mówimy pani Zofio? Groźby,pobicia wyzwiska stały się codziennościa i sposobem opozycji na wygranie wyborów przez zastraszanie.

Obrazek użytkownika Zofia

05-06-2023 [19:53] - Zofia | Link:

@sake3
Gardzę tym spędem i jego uczestnikami. Niestety przeraża mnie wizja przyszłego pokolenia , bo to chamstwo i nienawiść totalnych i ich akolitów już zdemoralizowało młode pokolenie. Brzydzę się tymi ludźmi choć wystroili się i wypachnili ale wnętrze mają obrzydliwe i dlatego omijam ich szerokim łukiem. Pytanie niestety zostaje otwarte "Czyja będzie Polska"? Nasza- Polaków czy służalczych zdrajców. Ci na spędzie nie mają nic wspólnego z Polską . Nawet hymnu nie znają!

Obrazek użytkownika Ptr

05-06-2023 [15:19] - Ptr | Link:

Pieniądze wydane na kulturę nie przyczyniły się do wzostu kultury. Chyba przeciwnie. A więc Polska stracila na konserwowaniu poskomunistycznego układu , który jest wypalony i bezpłodny, a w dodatku niszczy nowe siły. Kto wie czy pieniądze wydane na inne cele kulturane , nowe inicjatywy młodych, kreatywnych nie przyniosłyby więcej pożytku. Chodzi tylko o to ,że opozycja zawodziłaby jak to PiS zniszczył im kulturę. A teraz widać ,że nie mają żadnej kultury. To postkomunizm i prymitywizm. 

Obrazek użytkownika sake3

05-06-2023 [15:28] - sake3 | Link:

Dla takich jak Seweryn czy jego była zona Janda kultura to sposób na wyciąganie pieniędzy od państwa.Nieustanne wyzwiska pod adresem rządu padające ze strony tych dwojga są odpowiedzią na sute dotacje do swoich teatrzyków jakie wyciagają od Glińskiego Chciałabym się spytac ministra Glińskiego co takiego złego temu aktorowi uczynił,że go tak nienawidzi?

Obrazek użytkownika Ptr

05-06-2023 [15:49] - Ptr | Link:

Pewni pozbawił go europejskości w oczach poddanych Rzeszy. 

Obrazek użytkownika Jan1797

05-06-2023 [20:57] - Jan1797 | Link:

Czegóż więcej wymagać Na pytanie Autora wpisu;
Czyj to program? - można uzyskać pełną odpowiedź.
Jasną i jednoznaczną, pierwszy raz od tysiąca lat. 
Dziękuję, że mogę być z Państwem; https://wpolityce.pl/polityka/...